DE KORTRIjKSCHE ONDERLINGE Cinema «Oud Yper» De Blauwe Donau Jeugdige Tarzans 3 In het O. L. Vrouwhospitaal van Yper Algemeene Opziener OMER ROBYN Mondstraat, 8, YPER Tel. 159. Onze Aardrijkskundige Rubriek Woensdag laatst, 17" dezer, had in de kapel van het O. L. Vrouwhospitaal de schoone plechtigheid plaats der professie van Eerweerde Zusters The- resia, Joanna en Jozefina. De stemmige kapel en het altaar waren prach tig versierd met natuurlijke bloemen en bene vens vele overheden hadden talrijke personen er aan gehouden deze steeds indrukwekkende ceremonie bij te wonen. Zeer Eerw. Kanunnik Reynaert, afgevaardigde van Z. E. Mgr. Lamiroy, droeg het H. Misoffer op om 9 u. en hield er ook een roerende gelegen- heidsaanspraa k Na de kerkelijke plechtigheid had er een ont vangst plaats in het Hospitaal en 's middags werd er de nieuw geprofeste zusters een feestmaal aan geboden, dat met de aanwezigheid van den Heer Burgemeester van de Heeren Bestuursleden der Commissie van Openbaren Onderstand en andere genoodigden vereerd was. Vóór den aanvang van het feestfhaal werd, op aanvraag van den achtbaren Heer Voorzitter Remi Bouquet, door Zeer Eerwaarden Heer Ka nunnik Reynaert een De Profundisgebeden ter zielelafenis van Zeer Eerwaarden Heer J. Vermaut, overleden Deken van Yper en geliefden Bestuurder der Zusters van het O. L. Vrouwhos pitaal. Tusschen de gerechten in werd nadien door den Heer Voorzitter der Commissie van Openbaren Onderstand volgende aanspraak gehouden Als voorzitter werd mij, sedert Juli 1934, reeds meermalen de vreugdevolle taak opgelegd, in dergelijke ceremoniën van profes, de tolk te mogen zijn van mijne achtbare Heeren Collega's der Commissie van Openbaren Onderstand. Aldus in October 1934 van Eerw. Zuster Hildegarde, aldus in Juli 1935 van Eerw. Zuster Monique, aldus in September 1936 van Eerw. Zus ter Emmanuele, aldus ook van Eerw. Zuster Ce cile in 1936 in Juli 1938 van Eerw. Zuster Ber- nadette, in September 1939 van Eerw. Zuster Marie-Henriette. Nu April 1940, sta ik voor de drie geprofesten, de Eerweerde Zusters Theresia, Joanna en Jo sephine. Drie professen in één jaar, voorwaar een over vloed van vruchten; een rijken oogstEen der gelijke gebeurtenis doet zich zelden voor in een gemeenschap zooals deze. Dat is een van de heug lijke feiten, die een onomstootbaar bewijs leve ren van den bloei van het O. L. V. Hospitaal en Moederhuis. En rond Paschen fluisterde mij een klokje dat •og een paar eiers voor nakende tijden werden gelegd Deze vaststelling wordt door onze Commissie hartelijk toegejuichten ik voel het dan ook een aangenamen plicht aan deze zoo verdienste lijke gemeenschap der Eerweerde Zusters van het O. L. V. Hospitaal in 't openbaar een welge meende hulde te brengen. Eerbiedig en dankbaar richt ik me, in naam van onze Commissie en in naam van Juffrouw Overste en Eerweerde Zusters, tot den Zeer Eer weerden Heer Kanunnik Reynaert, die, als afge zant van Zijne Hoogweerdigheid den Bisschop, dezen morgen de aandoenlijke plechtigheid van het profes voltrok. Zooals telkens zijn de aanwe zigen diep getroffen geweest door de stichtende ceremoniën. »Ik bedank eveneens Mijnheer den Burgemees ter voor zijne vereerende tegenwoordigheid in deze plechtigheid, des te meer in acht genomen atjne menigvuldige bezigheden, die door deze uit zonderlijke tijdsomstandigheden in groote mate aijn toegenomen. Een innig woord'van dank aan de Eerweerde Juffrouw Overste en Eerweerde Zusters, voor hare aangename uitnoodiging tot deze feestelijk heden. Voor de zooveelste maal zijn we ertoe ge dwongen te bekennen dat ze er een handje van hebben om deze feestviering in de minste bij zonderheden te verzorgen en het maagverster kend programma zoo hartelijk mogelijk te ma ken. In menig opzicht kunnen we de Eerweerde Juffrouw Overste onze erkentelijkheid betuigen, «si ik ben zoo vrij aan haar beleid den wensch te opperen dat de kleedij der eeuwenoude orde ■aar oude traditie zou in eere gehouden worden. Gulhartig gegroet ook de Heeren Dokters, apotheker en allen die aan onze heilzame instel lingen de vrucht van. hunne getrouwe medewer king, van hun gekenden ijver schenken en aldus het hune bijbrengen om de gewaardeerde faam van het O. L. V. Hospitaal hoog te houden. Verwant aan deze bijzonderste tijdsomstan digheden, werd er in dit gesticht een zaal vrij gemaakt, ten einde voldoening te geven aan de vraag van het Plaatselijk Comiteit van het Rood Uruis, om alhier militaire zieken ter verpleging te aanvaarden. We konden hierdoor het genoegen beleven hun tevredenheid, hun dankbaarheid en hun lof in ontvangst te nemen. En nu wend ik mij tot de drie geprofeste Eerweerde Zusters. Vooraf weze het mij toege laten te zeggen dat de Eerw. Zusters Theresia en Joanna voor onze Commissie ver van onbe kenden zijn. Gedurende jaren na den wereldoorlog offerden zij reeds haar krachten in het gesticht van St-Jan's Godshuis, onder ons bestuur. Daar in deze instelling, die dagteekent van het jaar 1279, stichting yan Pieter Broederlam en zijne vrouw Beatrice, hebben zij in het spoor der stichters haar krachten gewijd aan de ver dienstelijke als menschlievende verzorging der oude kranke vrouwen. Hierom kunnen ze natuur lijk verzekerd zijn over onze dankbaarheid. Nochtans, nevens deze verdiende hulde en onze dankbaarheid, kan ik hier niet nalaten erop te wijzen dat het voor onze Commissie een spijtige vaststelling is geweest de kloosterge meente van het St-Jan's Godshuis te zien ont binden en aldus een eeuwenoude en nooit genoeg geprezen traditie, met bovendien een grootsche geschiedkundige beteekenis, te zien eindigen. We kunnen er dezen troost in vinden dat Zijne Eminentie Monseigneur en de Zeer Eerw. Heer Kanunnik Reynaert, en ONZE COMMIS SIE alle krachten hebben aangewend, en schier het onmogelijke hebben gedaan om het eigen aardig karakter van deze oude stichting te be waren. Doch aan den vurigen wensch, die sproot uit de zucht naar steeds heiliger apostolaat van de betrokken Zusters, hebben we ons onderworpen. Wij hebben het rechtmatig verlangen van die twee Eerweerde Zusters begrepen, al is het in bedrukten gemoede. Wij weten dat zij het O. L. V. Gasthuis ver kozen hebben om in nog milder mate haar liefde tót den naaste te kunnen beoefenen onder de zieken hier in dit hospitaal. Wij weten dat zij verlangden in den bijstand te staan van nog scher per verzuchtingen en, tegenover deze edelmoe dige blijken van heldhaftige toewijding die haar roeping dicteeren; kunnen we wel niets anders dan ontroerd en gelaten de wapens neerleggen. Ik bied dus hier, in eigen naam en in dezen van gansch de Commissie, aan de Eerweerde Zusters Theresia, Joanna en Josephina de harte lijkste gelukwenschen. Mochtet gij, gesterkt door God's genade, met denzelfden onvermoeibaren ijver, edele zelfop offering en moederlijke bezorgdheid als uwe weerdige medezusters, gedurende lange jaren uwe verheven zending uitoefenen, de ongeluk kige zieken helpen, bijstand en troost verschaf fen en hierdoor wat verzachting in hun lijden, balsem aan de wonde, brengen. Mijn oprechte gelukwenschen dus ook aan de achtbare familieleden, die zonder twijfel van deze roerende plechtigheid een zoet en hartver sterkend aandenken zullen bewaren. Voor uwe verzekeringen van gelijk welken aard, wendt U bij voorkeur tot de zoo gunstig gekende en voordeelige Naamlooze Vennootschap Gesticht in 1919 Maatschappelijk kapitaal 5.000.000 fr. Reserven 10.000.000 fr. Gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 De cember 1932, in uitvoering der wet van 25 Juni 1930, betrekkelijk de Levensverzekeringonder- nerningen. De voordeeligste tarieven. Klare en uitgebreide Polisvoorwaarden. Thans uitbetaalde rampen MEER DAN 15.000.000 FRANK. Reeds uitgekeerd aan de verzekerden onder vorm van premievermindering MEER DAN 2.000.000 FRANK. MAATSCHAPPELIJKE ZETEL KORTRIJK Bijkantoren YPER OOSTENDE VEURNE GENT. De Maatschappij stelt belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap. de route van Panama naar Auckland komt niet ver van de Galapagos-eilanden. c) de route van Kaap Hoorn (Zuid-Amerika) is gansch een kustroute. Van uit den Atlantischen Oceaan varen de zeilers den Stillen Oceaan in langs Kaap Hoorn, de stoomschepen kruisen het kanaal van Panama of soms de straat van Magelhaen (Zuid-Ame rika) die geneutraliseerd is en vrijgemaakt is door de beide belanghebbende landen, Chili en Argentinië, in 1881. «Mercator». O VRIJDAG 19, ZATERDAG 20. MAANDAG 22 APRII, te 8 uur ZONDAG 21 APRIL, te 2 en 5 uur. doorloopend Avondvertooning te 8 uur Deze week een machtig programma hetwelk in leper en omstreken ophef zal maken. Het machtig succes dat in Februari laatst, ondanks de hevige koude en de sneeuw, heel Brussel deed toe- stroomen naar de Cinema Eldorado. De film waarover iedereen zal spreken. |LE DANUBE BLEU) Groote fransch gesproken film Vertolkt doorJosé Noguéro, Madeleine Sologne, Pierre Etehepare, Jean Galland, den kleinen Claude Roy en Alfred Rode met zijn wereldberoemd zigeuner orkest (het beste der wereld). Het speelt de onsterfe lijke wals van Strauss De Blauwe Donau op onver getelijke wijze. (JEUNES TARZANS) Groote sprekende film. Een film der zuid-amerikaansche wildernis, vol geva ren en avonturen. Een film ter verheerlijking der jeugd. ECLAIR JOURNAL. Kinderen toegelaten. wwpwp) mmtrnmtetrnrmmmtrnmtmtm O XXXIII. DE VOORNAAMSTE ZEEROUTES (Vervolg) 9. De Route van den Indischen Oceaan Dit is een soort Stillen Oceaan, maar kleiner en meer open naar het zuiden. Door zijn ingeslotenheid ontstaan er eigenaardige zomerwinden, die naar het land toe waaien, waarvan de zeilschepen, die hier nog talrijker zijn, het grootste profijt we ten te trekken. Daar deze winden echter half- jaarlijksche winden zijn, worden zij echter in onzen winter nadeelig voor de scheepvaart, om dat zij dan in tegenovergestelde richting waaien. Gansch dezen oceaan staat onder Britschen in vloed, wat te begrijpen is, als men weet dat hij in het noorden begrensd wordt door Britsch-In- dië. Men heeft toegang tot dezen oceaan langs de Kaap de Goede Hoop (Zuid-Afrika) en langs het kanaal van Suez en de Roode Zee. Drie groote routes doorkruisen dezen oceaan deze van de Kaap naar Colombo (Ceylon) over het eiland Madagascar, de tweede van de Kaap naar Mel bourne en Sydney in Australië en de derde na de Kaap naar Suez. De beide eerste worden in het heengaan door heel wat ledige booten beva ren, daar van uit Zuid-Afrika alleen kolen uit Natal kan opgeladen worden. 10. De Route van het Verre OostenHier zou het passen uit te weiden over het kanaal van Suez, maar dit werd reeds in een onzer eer ste kronieken gedaanzoodat wij dit onderwerp kunnen overslaan. Deze route ontwikkelt zich door een reeks bin nenzeeën, door zeeëngten en volgt over bijna heel haar loop den noordelijken boord van den Indischen Oceaan, van Aden naar Singapore het is dus een kustroute. Zij heeft een aantal aan legplaatsen, daar waar de kusten elkaar nabij komen en van waaruit kleinere routes vertrek ken. Deze aanlegplaatsen zijn handelsplaatsen, informatiestations, bevoorradingsplaatsen, bun kerstations voor steenkool of mazouthet zijn Gibraltar, Alger, Malta, Port-Saïd,Djibouti,Aden, Colombo, Singapore, Hong-Kong, Sjangaï, Naga- sak^ Yokohama. 11. De Routes van den Stillen OceaanDe uitgestrektheid van dezen oceaan overtreft deze van al de anderehij is bijna dubbel zoo groot als elk van de overige. Wat beteekent, dat de landen die aan dezen oceaan liggen, geen alge meene Stille-Oceaan-politiek kunnen voeren, maar dat er verscheidene belangen op het spel staan in deze uitgestrekte zeeen zij worden gevoerd door de grenslanden elk in zijn actie- straal. De Pacifische zeeroutes zijn minder in getal en minder bevaren dan die van den Atlantischen Oceaan. De voornaamste gaan uit van Noord- Amerika (van San Francisco, van Seattle, van Victoria en van Van Couver). Het zijn a) de route naar Japan, die de voortzetting is van de routes van Europa naar New-York. Zij volgt den parallelcirkel van de plaats van ver trek, daar men op deze route geen vrees voor ijsbergen moet hebben. b) de route van Van Couver naar Australië en Nieuw-Zeeland op hun weg liggen Honolulu en de Fidsji-eilanden, waar de splitsing is van de wegen naar Sydney (Australië) of naar Auck land (Nieuw Zeeland); de route van San Francisco naar Auckland vaart niet ver van de Samoa-eilanden en Tahiti

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 3