De Geschiedenis van een Oorlog 4 Uitgifte van Schatkistcertificaten LEON GRILLET O VRIJDAG 12 APRIL 1940 PR A N8CH- DUITSCH PRONT. Volgens het Fransch staf bericht van 's avonds meldde, legde de artillerie eenige bedrijvigheid aan den dag tusschen de Vogezen en den Rijn. Naar het Duitsch commentaar over de krijgsverrichtingen werden er op het Westfront verkenningstochten uitgevoerd, welke kostbare inlich- t ngen verstrekten nopens den toestand bij den vijand. Bij een gelegenheid leden de Franschen. alhoewel ster ker in aantal, zware verliezen. In sommige sectoren gaf dt vijand, zoo wordt er van Duitsche zijde beweerd, teekenen van zenuwachtigheid. In het algemeen valt er nochtans niets bijzonders te melden. In de bevoegde Fransche kringen beweert men dat er geen teekens waar te nemen vallen, welke wijzen op een aanstaand Duitsch offensief. BELGIË. Een Belgisch militair vliegtuig is te Wans-Bierset te pletter gestort en de twee inzittenden zi.in zwaar gewond 's Nachts werd te Oostende een hevig kanongebulder waargenomen, schijnend te ko men uit de streek van het lichtschip «Wandelaar» dat den inkom van den Scheldedoorgang aanduidt: Een patroel.ievaartuig bemerkte ter plaats talrijke wrak stukken. FRANKRIJK. In den vroegen morgen werd er luchtalarm gegeven in de streek van Midden-Frankrijk. Er deden zich geen incidenten voor. Volgens het Duitsch stafberiaht werden er verkenningsvluchten uitgevoerd tot Parijs en zijn twee Duitsche vliegtuigen niet teruggekeerd. ENGELAND. - Tijdens de luchtaanvallen op de Firth of Moray, waar zich handelsschepen bevonden, en op Scapa-Flow zouden de Duitschers acht bombardeer toestellen verloren hebben. Boven de Noordzee heeft een Britsch jachtvliegtuig van de kustverdediging een Duit-ch watervliegtuig neergeschoten. Een aantal ge wonde Engelsche matrozen, die deelgenomen hebben aan de gevechten op de Noordzee, zijn in Engeland ontscheept. NOORWEGEN. Het eerste officieel Noorsch staf- bericht luidt als volgt over den strijd die in Noorwe gen gevoerd wordtWij hebben de stad Bergen her overd en sterke verdedigingen in de omgeving inge richt. Sterke Noorsche troepenafdeelingen omsingelen Trondheim en zullen weldra tot het offensief overgaan. Wij hebben met succes een Duitschen aanval nabij Elverum afgeslagen. Een Duitsche divisiecommandant werd gedood. Ook de krijgsgeattacheerde van de Duit sche legatie, die troepen aanvoerde, werd gedood. De vijandelijke troepen, die tot versterking aankwamen nabij Elverum. werden eveneens teruggeslagen. De ze tel van 't Noorsch hoofdkwartier bevindt zich te El verum. De mobilisatie wordt kalm voortgezet. Wij zijn meester van gansch het Zuid-Westelijk binnenland. Onze radiopost bevindt zich te Bodo. De archieven van den Noorschen legerstaf bevinden zich in veilige han den Alhoewel het aantal Duitsche troepen, dat zich op dit oogenblik in Noorwegen bevindt, niet bekend is, wordt het door sommigen geschat op 20.000. alleen in het Zuidelijk gedeelte van het land. Volgens bevoegde Noorsche kringen te Stockholm meent men te.weten dat Britsche strijdkrachten een landing zouden uitge voerd hebben op korten afstarid ten Zuiden van Narvik. Zij zouden pogen in verbinding te komen met de Noor sche troepen. Duitsche vliegtuigen bombardeerden de Noorsche steden Fredericksstad. Elverum. Hamar. enz. en ook het Noorsch hoofdkwartier werd vernield. En gelsche vliegtuigen daarentegen bombardeerden her haaldelijk het vliegveld van Stavanger. De Duitsche troepen hebben voorts Drammen en Eidsvold bezet, en te Elvenes, nabij Narvik, werd de Noorsche bezetting van de stad ontwapend. Men meent te weten dat alle Noorsche radiostations zich thans in Duitsche handen bevinden. Er zijn echter maatregelen genomen om uit zendingen aan de Noorsche bevolking over de Britsche radio mcgeli.ik te maken. Aangaande den oorlog op zee wordt o. m door het Britsche ministerie van Lucht vaart medegedeeld dat Duitsche schepen met troepen en bevoorrading met succes door Britsche bombarde mentstoestellen in het Kattegat gebombardeerd wer den. Een aangevallen schip van 8000 ton is in de lucht gevlogen, en de ontploffing was zoo geweldig dat men veronderstelt dat het schip met munitie geladen was. Uit Oslo wordt gemeld dat vijf Duitsche transport schepen. beschermd door destroyers, te Oslo voor anker zijn gegaan en 10.000 man aan wal hebben gezet. Doch anderzijds verneemt men ook dat een enkele Noorsche kustpatroelje niet minder dan 3000 lijken van Duitsche soldaten uit het water heeft opgevischt. Anderzijds wordt nog gemeld dat M. Lund, die aanzien wordt als een der leiders van de nieuwe Noorsche schijnregee- ring Quistling. door Noorsche vrijwilligers gevangen genomen werd. DENEMARKEN. Het Deensche leven moet zich langzamerhand aan een voor de Denen geheel nieuwen toestand gewennen, namelijk aan de verduistering. Het autobusverkeer is weer toegestaan en ook het scheep vaartverkeer tusschen de Deensche havens is op nieuw toegelaten. Alle schepen die naar Duitsche ha vens gaan en ook de Duitsche schepen hebben verlof tot varen gekregen, doch alle andere scheepvaart bin nen en buiten de Deensche wateren is voorloopig nog verboden. Alle Deensche schepen, die zich op zee be vinden. kregen opdracht neutrale havens binnen te varen. Uit Duitsche bron wordt bericht dat de Duitsche militaire overheden in Denemarken het mogelijke doen om aan de bevolking alles te vermijden wat haar last zou kunnen berokkenen tengevolge der bezetting. De Duitschers zenden regelmatig levensmiddelen en alles wa noodig is voor de bevoorrading van het Duitsche leger. ZWEDEN. Te Londen is men van oordeel dat het conflict zich weldra zou kunnen uitbreiden tot Zweden, daar de Duitsche troepen in Noorwegen gevaar loopen van hun bases afgesneden te worden en de Duitschers het gemakkelijker zouden kunnen oordeelen verster kingen langs Zweden te zenden. Verscheidene Zweed- -che kuststeden worden uit voorzorg door de vrouwen en kinderen ontruimd, en in alle steden Wordt het dooven der lichten bevolen vanaf 17 u. De Zweedsche eerste-minister verklaarde in een radiorede dat de re geering niet zal toestaan dat een ander land zich van Zweden zou bedienen. Het Zweedsche tankschip «Vea- borgvan 9.076 ton, is ter hoogte van de Schotsche kust vergaan. YSLAND. Officieel wordt thans bevestigd dat de Deensche kolonie Ysland den oorlog verklaard heeft aan het Reich. In Amerika wordt gezegd dat, moest Hitier een poging doen om aan Ysland of Groenland te raken, de Vereenigde Staten deze eilanden dadelijk zouden bezetten. DUITSCHLAND. De Duitsche sloep Friesland van 247 ton. werd docr de Engelschen buitgemaakt en naar een Schctsche haven opgeleid. Uit Duitsche bron wordt gemeld dat Engelsche vliegtuigen bommen ge worpen hebben op een klem spoorwegstation in Slees- wijk-Holstein. doch van Engelsche zijde wordt beweerd dat dit bericht van allen grond ontbloot is. ZATERDAG 13 APRIL FRANSCH-DUITSCH FRONT. Het Fransche leger- bericht gaf 's morgens volgende mededeeling Vrijdag avond heeft onze artillerie in het Saargebied vijande lijke in opbouw zijnde stellingen onder vuur genomen Gedurende den nacht bedrijvigheid van de infanterie langsheen den Rijn en ten Oosten van Mulhouse in de omgeving van Straatsburg. De vijand deed een aanval op een eilandje in den Rijn. dat door onze troepen be zet is.» En 's avonds werd'volgend Fransch stafbericht medegedeeldDeze dag werd gekenmerkt door een levendige bedrijvigheid der contactelementen op ver scheidene punten van het front. Ten Oosten van den Moezel werd een plaatselijke aanval, vergezeld van hevig kanonvuur, afgeslagen. De vijand slaagde er niet in door de versperring te komen en moest zich te rugtrekken. De waarschuwingen der verkenningen zijn in ons voordeel uitgevallen. Tusschen het Saargebied en de Vogezen lukten wij er in een overval te doen. NEDERLAND. Bij koninklijk decreet wordt de staat van beleg, die sedert de maand November reeds uitgeroepen werd in een aantal gemeenten van het midden, het Westen en het Zuiden van Nederland, thans uitgebreid tot nieuwe gewesten gelegen ten Zuiden (Noord-Brabant), in het Noorden en in het Oosten van het land BELGIË. r In den nacht van Vrijdag is een mijn ontploft aan de kust te Middelkerke. dicht bij den watertoren. Talrijke vensters in het dorp werden ver brijzeld. FRANKRIJK. Het oorlogskabinet is Vrijdag avond te Parijs in het Ministerie van Buitenlandsche Zaken bijeengekomen, onder voorzitterschap van M. Paul Reynaud. Generaal Gamelin. generaal Vuillemin en admiraal Darlan woonden deze vergadering bij. De Fransche zeevaartmiddens logenstraffen officieel de berichten, die door de Duitsche propaganda verspreid werden en volgens dewelke de Fransche kruiser Emile-Bertintot zinken zou gebracht zijn. DUITSCHLAND. Kolonel von Eisum. die kritiek had uitgebracht op de overrompeling van Noorwegen en Denemarken, werd Dinsdag laatst te Berlijn aan gehouden en 's anderendaags reeds, op bevel van den Fuhrer. gefusilleerd. NOORWEGEN. De Noorsche legerstaf deelt mede: Nergens in Noorwegen wordt eenige vooruitgang van den vijand waargenomen. Gansch het gebied ten Noor den van Eysvol. op 80 km. Noordwaarts van Oslo. tot aan het Muessameer is in onze handen. Niettegenstaan de Elverum in ons bezit is, worden nog steeds in de omgeving dezer localiteit kleine vijandelijke groepen, uit een 30 tal man bestaande, aangetroffen. De stad Bergen werd Vrijdag heroverd. In de omgeving zijn nog steeds een 2000 tal Duitschers. Te Trondheim be vinden onze troepen, die steeds in aantal toenemen, rich vlak tegenover den vijand. De moraal der Noor sche troepen is uitstekend De aanvoerder der Duit sche troepen te Oslo heeft verklaard dat ieder Noor. die een mobilisatiebevel van de regeering van Noor wegen zou beantwoorden, zal gefusilleerd worden. De Duitsche troepen, die zich reeds in Noorwegen be vinden, ontvangen langs den luchtweg versterkingen uit Denemarken. De Duitschers hebben Oslo en de on middellijke omstreken bezet. Ook Christiansand. Sta vanger, Bergen, Trondhjem en twee andere punten langs de Noorsche Zuidkust zijn in hun macht. Be halve Narvik, dat in handen der Duitschers is. wordt het geheele Noorden van het land door de Noren bezet. Te Parijs is men van meening dat de ontscheping van het expeditiekorps in Noorwegen elk oogenblik mag verwacht worden. Daar dit een uiterst kiesche verrich ting is. welke moet geschieden onder de bescherming van de vloot, wordt hierover nog het grootste stilzwij gen bewaard ten einde niet te varen zooals de Duit schers, die duizenden hunner soldaten zagen verdrin ken in Skagerrak en Kattegat. Uit Londen wordt ver nomen dat de Engelsche vlootluchtmacht te Bergen een munitiedepot heeft doen springen en er in de haven de Duitsche oorlogsbodems heeft gebombardeerd. Brit sche vliegtuigen bewaken de Noorsche en Deensche wateren om de Duitsche vlooteenheden, die naar hun bases terugkeeren. te ontdekken en aan te vallen. Op sommige plaatsen hadden er hevige luchtgevechten plaats. Volgens een Duitsch bericht werden twee Brit- mmüï1PIMBrii ,wl,i 'i ONAFHANKELIJKHEIDSLEENING VAN BELGIË. o Deze certificaten zijn uitgegeven in BONS aan drager van 1000 fr. of 10.000 fr. voor een termijn van 4 maand, 8 maand of 1 jaar Interest: 2,40 netto voor de certificaten op 4 maand 2,70 netto voor de certificaten op 8 maand 3,00 netto voor de certificaten op 1 jaar. De interesten, vrij van alle werkelijke belas tingen of taxen, zijn betaalbaar op voorhand. Gewaarborgde terugbetaling na 4 maand, 8 maand of 1 jaar na den dag van uitgifte. De inschrijvingen kunnen kosteloos en naam loos gedaan worden bij Wisselagent Correspondent bij de Beurs van Brussel. 31, MEENENSTRAAT, 31, YPER Tel. 144 BEURS WISSEL COUPONS sche duikbooten door Duitsche verkenningstoestellen tot zinken gebracht. De Verbendenen hebben in het Skagerrak en het Kattegat mijnenvelden geplaatst, die de vei uindingswegen naar de Noordzee afsnijden en aanzien worden als de grootste mijnversperringen die ooit werden aangelegd. Deze mijnversperring gaat van de Hollandsche tot de Zweedsche grens en maakt aldus, buiten het luchtverkeer, alle verbinding tusschen Duitschland en Noorwegen onmogelijk. Koning Haakon heeft verklaard dat hij. spijts de greote gevaren, nooit het Noorsche grondgebied zal verlaten. De regeering Quisling wordt door haar bijzonderste leden verlaten. Ondanks de groote moeilijkheden, maakt de mobilisa tie in Noorwegen steeds vooruitgang en nergens is er spraak van overgave Talrijke Finsche en Zweedsche vrijwilligers melden zich aan cm met de Noorsche sol daten te helpen strijden tegen den overweldiger. Ma joor Hosleff. die uit Finland terugkomt, zal zich aan het hoofd stellen van de Noorsche vrijwilligers, die thans uit Finland weerkeeren om in hun eigen land den inval der Duitschers te bestrijden. BENEMARKEN. - Dat de Denen misnoegd zijn blijkt we! uit het feit dat de eerste-minister van Denemar ken het noodig geoordeeld heeft een oproep te richten tot het Deensche volk om het te verzoeken op te houden op straat de officieren en manschappen van het Deen sche leger te beleedigen. Het publiek moet begrijpen, vervolgde de eerste-minister. dat de Deensche troepen hun plicht hebben gedaan teen de Duitschers Dene marken overrompelden. Deze stuitten op verzet tot de regeering besloten had zich aan de Duitsche bezetting te onderwerpen. 170 leden van het Britsche. het Fran sche en het Poolsche gezantschap en van de consulaten dezer landen zijn Zaterdag per trein naar Nederland afgereisd. ITALIË. De toon der Italiaansehe pers is thans meer Duitschgezind dan vroeger en er ontstaat een strooming die overhelt naar de deelname van Italië aan den oorlog aan de zijde van Duitschland. Er is echter nog niets dat er op wijst dat de regeering het inzicht heeft haar beslissing van 1 September 1939, neutraal te blijven, op eenigerlei wijze te herzien. Het laatste woord behoort aan Mussolini en het is gekend dat hij zich niet gemakkelijk laat beïnvloeden. ZONDAG 14 APRIL FRANSCH-DUITSCH FRONT. Uit Fransche bron wordt bevestigd dat de Duitschers over een front van 1500 meter een hevig artillerievuur geopend hebben. Ook de mijnenwerpers zijn bedrijvig. Een kleine Fran sche post werd aangevallen door een Duitsche afdee- ling. Deze laatste werd afgeslagen met zware verliezen. In den sector van den Nied had er een kort doch vrij hevig gevecht plaats tusschen Duitsche en Fransche nfanterie Ten Westen van de Vogezen was de artille rie langs weerskanten zeer bedrijvig. Een aanval van Fransche vrijschutters tegen een Duitschen post leverde gunstige uitslagen op. De Fransche legerstaf deelde 's avonds volgend bericht medeOp verscheidene punten van het front ten Westen van de Vogezen heeft de vijand, gesteund door artillerievuur, een poging ge daan cm onze lijnen te bereiken. De vijand werd met zware verliezen afgeslagen BELGIË. Een Engelsche kabelballon, waarvan de kabel schier over den grond sleepte, is te Wilrijk neer gekomen na onderweg heel wat schade aan daken, schoorsteenen en telefoondraden te hebben aangericht. De leden der Engelsche. Fransche en Poolsche diplo matieke zendingen te Kopenhagen zijn heden namid dag. om 14 u. 15. met een bijzonderen trein te Brussel aangekomen. NEDERLAND. Het Nederlandsch motorschip Ve- locitas van 197 ton. dat op weg was naar Antwerpen, is op een mijn geloopen en aan de Engelsche kust ge zonken. Drie leden der bemanning werden door een vreemd schip gered, doch men vreest dat de andere drie opvarenden zijn omgekomen. Uit Den Haag wordt gemeld dat een Nederlandsch vliegtuig gedurende een nachtvlucht nabij Petlen in zee is gestort. FRANKRIJK. Twee Duitsche vliegtuigen werden, neergeschoten in de streek van Laon. ENGELAND. Koning George heeft een boodschap gezonden aan den Noorschen koning, waarin hij zijn bewondering uitdrukt voor de waardigheid, den moed en de hardnekkigheid, waarvan de Noorsche vorst en zijn volk hebben blijk gegeven. De Engelsche koning verzekert dat de verbondenen alle mogelijke hulp aan de Noren zullen verschaffen. NOORWEGEN. De Britsche admiraliteit deelt mede dat zeven Duitsche destroyers tot zinken werden gebracht in de fjord van Narvik. Vier Duitsche. des- troyers werden stukgeschoten en zonken in de Narvik Fjord, terwijl drie andere, die de vlucht genomen had den. achtervolgd werden tot in de fjord van Rombaks en daar eveneens vernield werden. De Duitsche ver liezen aan manschappen zijn nog niet kunnen, vast gesteld worden, doch men denkt dat de zeven des troyers meer dan duizend man aan boord moesten heb ben Het zeegevecht vóór Narvik is cp een zware neder laag uitgeloopen voor de Duitsche vloot, die daar met een slag een vierde deel van haar sterkte aan torpedo jagers verliest. De Engelschen echter leden ook ver liezen. namelijk de destroyer «"Hardydie verleden Woensdag in de fjord van Narvik tot zinken werd ge bracht. Daarbij werden nog drie andere Britsche des troyers beschadigd, doch niet erg. De Britsche verlie zen aan manschappen zijn. naar men gelooft, tamelijk gering. Naar uit Stockholm geseind wordt, zouden de Duitsche troepen Narvik verlaten hebben na het in grijpen der Engelsche vloot in deze Noorsche haven. Het nieuw mijnenveld, dat door de Engelschen gelegd is, strekt zich uit langs de gehéele Duitsche Oostzee kust. Het sluit aan bij het reeds bestaande in het Ska gerrak en het Kattegat en het loopt verder door de Groote- en Kleine Belt. Het leggen van de mijnen in de Oostzee, hetgeen een groot waagstuk was, werd heden in de eerste morgenuren geëindigd. De Britsche admi raliteit bevestigt dat mijnen in de Oostzee gelegd wer den, doch voegt er aan toe dat geen enkele mijn zal gelegd worden in de Zweedsche territoriale wateren Over het vlootgevecht bij Narvik wordt door het op perbevel van het Duitsche leger het volgende medege deeld De Duitsche torpedojagers, die gesteund door duikbooten en vliegtuigen de ontscheping van de eer ste Duitsche troepen te Narvik beschermden, hebben de laatste dagen zware gevechten moeten leveren te gen de Britsche strijdkrachten, welke verscheidene ma len trachtten in de Noorsche wateren binnen te drin gen. De Britsche torpedojager Cossackwerd in brand geschoten en is gestrand. De torpedojager «Es kimo alsmede twee andere torpedojagers werden ern stig beschadigd of vernietigd. Steeds volgens zelfde Duitsch bericht werd ook de Britsche slagkruiser Re nown beschadigd, terwijl de zware Duitsche strijd-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 4