Etang de Zillebeke Zillebeke-Vijver CINEMA «FLORA» La Baronne de Minuit Splendeur Tél. 86 YPRES Pêche autorisée a partir de ce jour. Dégustation d'Anguslles CUISINE RÉPUTÉE Tel. 86 YPER Visscherij van heden toegelaten. PALINGVERBRUIK. VERMAAR DE KEUKEN. rrachten geen verliezen leden. Een Duitsche duikboot leeft ten Noorden van de Shetland-eilanden een Brit sehen kruiser van de klasse «Glasgow» getorpedeerd en in het Skagerrak zijn drie Britsche duikbocten ver nietigd. Te Trondhjem, Bergen. Stavanger en Chris- tiansand is de dag kalm verloopen. De Duitsche ver dedigingen werden uitgebreid en verstevigd. In de streek van Oslo zetten de Duitsche troepen hun voor uitgang voort naar het Noorden, het Oosten en het Westen. Te Heidstadtmoen hebben 100 Noorsche officie ren en 1500 soldaten zich overgegeven». Van de Duitsche verliezen die door de Britsche admiraliteit met zeker heid bevestigd worden, wordt er in het hierboven aan gehaald Duitsch legerbericht dus geen gewag gemaakt. ZWEDEN. De Duitsche minister voor de Propa ganda zou aan de te Berlijn gevestigde Zweedsche journalisten hebben medegedeeld dat het leggen van mijnen in het Kattegat en Skagerrak. door de Britsch- Fransche vloot, van aard was om verandering te bren gen in de positie 'van Duitschland ten opzichte van Zweden. VEREENIGDE STATEN. President Roosevelt heeft aan de pers een verklaring afgelegd, waarin hij den ipval in Noorwegen en Denemarken veroordeelt. De militaire machtsmiddelen zijn opnieuw aan den gang tegen kleine landen, ditmaal door den inval in Dene marken en in Noorwegen. De Amerikaansche regeering heeft reeds bij vorige invallen een dergelijk onwettig gebruik van de macht op krachtige wijze afgekeurd. Zij bevestigt thans met dezelfde kracht dat. als men de beschaving wil redden, zelfs de machtigste buurlan den het recht van de kleinste landen op onafhankelijk heid. onschendbaarheid en zelfbestuur dienen te eer biedigen De New-York Herald Tribunevan haar kant schrijft het volgende Heden zoowel als in 1917 verzet het Amerikaansche volk zich tegen de gedachte in oorlog te gaan. Maar het eenige feit. dat zulks zou kjmnen vermijden, is de volledige overwinning van de geallieerden en de nederlaag van Duitschland. De Ver- eenigde Staten dienen zich vertrouwd te maken met de gedachte dat zij gedwongen zouden kunnen zijn zich in der. str\id te mengen, indien dit het eenige middel zou zij om hun eigen belangen te beschermen MAANDAG 15 APRIL FRANSCH-DUITSCH FRONT. Het slecht weder heeft bijna alle luchtbedrijvigheid stilgelegd, doch op het front daarentegen ging het er nog al vinnig toe. Toch beperkte alles zich bij plaatselijke incidenten, welke heviger en talrijker waren dan naar gewoonte. Ten Oosten van den Moezel was de artillerie langs weerszijden bedrijvig. Ten Westen van de Vogezen hebben verscheidene Duitsche verkenningsposten ge tracht binnen de Fransche vooruitgeschoven posten te dringen. Zij werden afgeslagen Op zekere plaats betrof het een vrij geweldige poging, vergezeld van artillerievoorbereiding. De aanvallers werden echter teruggedreven en lieten talrijke dooden achter. In Elzas botste een Fransche verkenningsgroep, binnen de Duitsche lijnen, op een Duitsche groep. Een vinnig gevecht ontstond, doch hoewel de Franschen ver in de Duitsche lijnen waren doorgedrongen, wisten zij zich vrij te maken en naar hun stellingen terug te keeren. In een sector der Siegfriedlijn plaatsten de Duitschers groote plakkaten met de vraag erop: «Waar zijn de Engelsöhen waarop de Fransdïen antwoordden «Vraagt het aan admiraal Raeder Het Fransch leger bericht van 's avonds luidtHevige plaatselijke ge vechten ten Oosten van den Moezel en aan de grens van "t Palatinaat tusschen onze verkenningselementen en vijandelijke afdeelingen. BELGIË. Een vreemd vliegtuig werd dezen mor gen. rond 8 u.. boven de streek van Luik op groote hoogte waargenomen. Het afweergeschut trad in wer king. waarop het vliegtuig verdween. De kabinetsraad kwam bijeen onder voorzitterschap van M. Pierlot en besloot o. m. het toezicht op de vreemdelingen te ver scherpen Ook het invoeren van een dag per week zon der vleeschverbruik werd onderzocht, deze maatregel zal binnen kort in voege treden. Een versperringsballon van Fransche herkomst is neergekomen op het grond gebied der gemeente Gavere na aldaar en ook te Na- zaret groote schade te hebben aangericht. NEDERLAND. Een Engelsche bommenwerper is. na een gevecht geleverd boven Duitsch grondgebied, in vlammen neergestort nabij Raberich op Hcllandsch grondgebied. De regeering heeft te Londen. Parijs en Berlijn geprotesteerd tegen het overvliegen van de Nederlandsche territoriale zeegrenzen door vliegtuigen van genoemde landen. DUITSCHLAND. De Britsche admiraliteit meldt dat het groot Duitsch pantserschip Admiraal Scheer», door de Britsche duikboot Spearfish tot zinken werd gebracht. De Admiraal Scheer een zakkruiser van 10.000 ton. is een der schoonste eenheden van de Duit sche vloot en van hetzelfde type als de Graf von SpeeUit Londen wordt officieel medegedeeld dat Britsche duikbooten opnieuw twee Duitsche transport schepen in den grond hebben geboord. Zweedsche vlootdeskundigen ramen het verlies aan tonnemaat van de Duitsche vloot, de Admiraal Scheerniet mede gerekend, op 27 ten honderd van de geheele tonnemaat. ENGELAND. In bevoegde Engelsche kringen lo genstraft men uitdrukkelijk het Duitsch bericht volgens hetwelk een Britsche kruiser van het Glasgow type den 9 April, bij de Shetland eilanden, door een Duit sche duikboot in den grond geboord werd. Men aanziet dit bericht als een armzalige poging van den Duitschen legerstaf om de aandacht af te leiden van de ramp welke de Duitsche vloot vóór Narvik heeft getroffen. NOORWEGEN. Koning Haakon richtte langs de o radio een dringenden oproep tot het Noorsche volk. opdat het alles zou doen wat in zijn macht is om de vrijheid en de onafhankelijkheid van het land te red den. Het Noorsche opperbevel deelt het volgende mede: Aan de fronten van Oestold en Akershuis is de toe stand slechts in geringe mate gewijzigd. Bij Minnesund behielden de Noren hun stellingen en brachten den opmarsch der Duitschers tot staan. Deze troepen waren in aantal aan de Noorsche strijdkrachten gelijk. Bij Rin- gerike zijn onze troepen van Hoenefoss teruggetrokken. Gedurende den nacht werd gevochten tegen de Duit sche strijdkrachten tusschen Hoenefoss en Jevnaker. Bij Buskerud en Vestfold hebben de Duitschers Kcngs- berg en Larvik bezet en in de provincie Soerlandet bezetten zij Elve-Soetersdal. In de provincie Vestlan- det. in Troendelag en in Noord-Noorwegen blijft de toestand vrijwel ongewijzigd Van Engelsche zijde wordt officieel medegedeeld dat Britsche strijdkrach ten op verscheidene punten van Noorwegen ontscheep ten. Naar uit private bron vernomen wordt, zouden er tot dusver reeds 30.000 manschappen van het leger der Verbondenen in Noorwegen ontscheept zijn. Door radio Londen wordt bevestigd dat Narvik in de handen der Engelschen is. Volgens niet bevestigde berichten uit Stockholm staat Narvik in brand. Nabij Kornsjoe en Aarjaeng hebben 3.000 Noorsche soldaten de Zweedsche grens overschreden. Deze troepen werden ontwapend en geïnterneerd. Door de Britsche luchtmacht werd de Duitsche luchtbasis te Stavanger andermaal gebom- bardee-d. Door de vlootoverheden wordt gemeld dat drie Duitsche vliegtuigen neergeschoten werden. Zweed sche en Finsche vrijwilligers zijn op het front aange komen. De Noorsche regeering heeft ergens in Noor wegen bijeengekomen, in aanwezigheid van den koning en den kroonprins. Te Bergen hebben 15 vliegtuigen een Duitsch transportschip en een klein bevoorradingsschip tot zinken gebracht. DENEMARKEN. Thans wordt vernomen dat er aan Deensche zijde niet 12, maar 400 dooden gevallen zijn bij de gevechten die de Deensche troepen aangin gen tegen de Duitsche. toen deze de grens overstaken. Ter nagedachtenis dezer gesneuvelden, hadden er in gansch Denemarken godsdienstige plechtigheden plaats. De Duitsche radio deelt mede dat mijnen gelegd wer den in de Deensche wateren van den Grooten en Klei nen Belt. Vroeger hadden de Duitschers reeds mijnen gelegd in den Sont. Daar de uitvoer van boter, eieren en vleesch naar Engeland stopgezet is. wordt thans on derhandeld om deze voedingswaren naar Duitschland uit te voeren. ZWEDEN. Drie vreemde vliegtuigen hebben het Zweedsch grondgebied overvlogen en twee Duitsche toestellen werden er door de grondafweer neergescho ten. Uit West-Zweden wordt gemeld dat een Duitsch Junkervliegtuig een noodlanding heeft gemaakt op on geveer 20 km. ten Noorden van Grebestad. De beman ning werd geïnterneerd en het toestel in beslag geno men. In sommige gedeelten van West- en Zuid-Zweden werd de staat van voorzorg tegen luchtgevaar uitge roepen. JOEGOSLAVIË. Uit Belgrado wordt vernomen dat aldaar dagelijks talrijke Duitsche toeristen aankomen, waarvan een groot aantal diplomatieke paspoorten be zitten en groote koffers meebrengen die niet aan het tolonderzoek onderworpen worden. Velen denken hier uit te mogen besluiten dat Hitier aldaar een nieuwen slas voorbereidt. DINSDAG 16 APRIL FRANSCH-DUITSCH FRONT. De Duitschers heb ben een voorbereiden aanval, die vergezeld ging van hevig artillerievuur, ingezet tegen een deel van het front, dat door de Britsche troepen verdedigd wordt. Deze aanval werd afgeslagen en de Duitschers leden gevoelige verliezen. In de streek van de Saar heeft de Fransche artillerie vijandelijke posten beschoten. Er heerschte bedrijvigheid van de Fransche verkennings elementen ten Oosten van de Vogezen. y BELGIË. Een Fransch vliegtuig, dat een gevecht geleverd had boven Duitsch grondgebied, is brandend neergestort op het gehucht Respelle. te Longlier, in de Ardennen. Een lid van de bemanning werd gedood, en de twee anderen zijn ernstig gekwetst. Drie Duitsche vliegtuigen hebben de Maas tusschen Luik en Namen overvlogen. Het afweergeschut trad in werking, waarop de vliegtuigen de vlucht namen echter niet zonder lichtkogels te hebben afgevuurd en van hunne machine geweren gebruik gemaakt te hebben, met het gevolg dat een onzer soldaten gewond wérd. FRANKRIJK. In den Senaat deed M. Reynaud. namens de regeering. een mededeeling waarin hij o. m. het volgende verklaardeDuitschland verloor 30 t. h. zijner slagschepen. 20 t. h. zijner kruisers, 25 t. h. zijner torpedojagers zijn gezonken en 15 t. h. werden zwaar beschadigd, talrijke zijner duikbooten werden tot zin ken gebracht. Daarbij is de weg naar het ijzererts vol ledig afgesneden voor den vijand. ENGELAND. De conferentie, welke te Londen gehouden werd met de Britsche diplomaten in den Balkan, liep Maandag avond ten einde en zou namelijk tot een economische actie tusschen verscheidene Bal- kanstaten en de Westersche mogendheden geleid heb ben. Langs Duitsche zijde wordt beweerd dat er in de laatste acht dagen zeven Britsche duikbooten door Duitsche vliegers en vlootmacht vernield werden. Uit Berlijn wordt nog bevestigd dat Duitsche vliegers een Britschen kruiser nabij de Noorsche kust tot zinken hebben gebracht. Vier vrachtschepen met Zweedsch ijzererts geladen, die erin slaagden Narvik te verlaten even vóór dat de stad door de Duitschers bezet werd, zijn in Engeland toegekomen. NOORWÉGEN. De schijnregeering Quisling heeft Maandag avond ontslag genomen De Duitsch-Noorsche betrekkingen te Oslo zullen door een bijzonder co- miteit beheerd worden. Tijdens de bezetting van een gedeelte van Noorwegen hebben de Duitschers. naar zij beweren op verscheidene plaatsen een groote hoe veelheid oorlogsmateriaal buit gemaakt. In de omge ving van Christiansand hebben 150 officieren en 2000 soldaten van de 3,: Noorsche divisie zich, na een korten tegenstand, aan de Duitschers overgegeven. De Noor sche radiozender te Notodden werd door de Duitschers opgeblazen. Te Dombaas, knoop van het Noorsche spoorwegnet, hebben Duitsche valschermspringers de spoorwegen bezet. De Britsche verklaring a's zouden er mijnen gelegd zijn in de Baltische zee wordt door de Duitschers enkel bluf genoemd, bestemd om de onzij dige schepen aan te zetten zich niet in deze wateren te wagen. Naar uit Parijs gemeld wordt, z jn de Lofo- ten-ei'.anden een van de punten waar Britsche troepen ontscheepten. Canadeesche afdeelingen maken deel uit van het Britsch expeditiekorps en naar verluidt werden, benevens Narvik, nog twee andere belangrijke stellin gen bezet. Naar uit Göteborg gemeld wordt zou er ten Noorden van Skagen. in het Skagerrak, een groote GROOTE MARKT YFER VRIJDAG 19, ZATERDAG 20, ZONDAG 21 en MAANDAG 22 APRIL, om 8 uur 15 ZONDAG, doorloopend vanaf 2 lot 8 uur 15 De reeks groote successen gaat voort. Ditmaal is het een enorm succes van vroolijkheid en pleizier (DE MIDDERNACHT BARONES) Een groote, vroolijke, Franschsprekende film met Vlaamsche onderschriften, vertolkt door Claudette Col bert, Don Amêche, John Barrymore, Francis Lederer. Mary Astor, Rex O'Malley, Montv Woolley. En dit is niet al. Een SAMUEL GOLDWYN succes gaat vooraf. met het uitmuntend filmkcppelMvriam HOPKINS en Joël Mc. CREA. Men begint met de PATHÉ - JOURNAL. Kinderen niet toegelaten. NwwptiwmiNPiwoiPi'HH. m i 'M.Mwm«i pjfl iwmww» zeeslag aan den gang zijn. DENEMARKEN. Uit Londen wordt officieel ge- meid dat Britsche troepen ontscheept zijn op de Deen sche Feroë-eilanden. ROEMENIË. De Regeering heeft besloten den uitvoer van graan te verbieden en kolen-, petroleum- en benzinevoorraden aan te leggen voor het leger, de vloot, de luchtvaart en de spoorwegen. Verder zal voor taan de toegang tot den Dor.au aan oorlogsschepen en bewarende vrachtschepen verboden werden. ITALIË. Twee Italiaansche eskaders houden thans oefeningen vóór de kust van Albanië en Sicilië. Ita liaansche studenten betoogden te Rome tegen Engeland. Sommige Fransche bladen meenen dat Italië in Joego slavië _zal binnenvallen op het oogenblik dat Duitsch land Roemenië binnenrukt, zoodat beide Balkanlanden elkaar aldus geen steun zouden kunnen verleenen. Dit zijn echter slechts veronderstellingen, doch een feit is zeker en 't is dat de Verbondenen onmiddellijk zullen ingrijpen moest de oorlog zich tot Zuid-Oost Europa uitbreiden. WOENSDAG 17 APRIL FRANSCH-DUITSCH FRONT. Aangaande den Duitschen aanval tegen twee Britsche posten, wordt nog het volgende medegedeeld De Duitschers, waar- vart men onderstelt dat zij uit twee compagnies beston den, hebben de Britsche posten jn den vroegen mor gen aangevallen. Deze verrichting was voorafgegaan van een hevig artillerievuur. Terwijl de Duitschers vorderden en alle verbindingen der Britsche posten af sneden. openden de Engelsche soldaten een hevig mi- trailleuzenvuur. zoodat de vijand weldra op de vlucht meest en enkele dooden op het terrein achterliet. Ook de Engelschen ondergingen een zeer licht verlies. El ders werd slechts licht artllleriegeschut van Fransche zijde waargenomen. Dit geschut beoogde het verhin deren van sommige werken aan den overkant van den Rijn in het Saargebied. Enkele verkenningsafdeelin- gen drongen ver tot in de Duitsche voorste linies. Vol gens het Duitsch opperbevel bericht, zijn Duitsche aan- valsdetachementen er in gelukt ten Westen van Merzig vier schuilplaatsen te doen springen, die door de En gelschen bezet waren. Deze laatste verloren vele doo den en de Duitschers maakten vele krijgsgevangenen en veroverden munitie en wapens. BELGIË. Ter aanvulling van de veiligheidsmaat regelen. die reeds getroffen zijn, werden nog enkele elementen van den dienst der bewaking van verbin dingswegen en gebouwen opgeroepen. Deze wederop- roeping moet nochtans geen aanleiding geven tot on gegronde onrust. NEDERLAND. Een lichte ontspanning teekent zich af in den toestand, en het Nederlandsch ministerie van Landsverdediging heeft besloten weer de extra-verlo ven toe te staan, voorzien voor zekere familie aangele genheden, als geboorte, huwelijk, sterfgeval, enz. ENGELAND. De Britsche admiraliteit deelt mede dat in de week, welke op 15 April een einde nam. geen enkel Britsch koopvaardijschip gezonken is. Alleen 1 Noorsch en 4 neutrale schepen werden in den grond geboerd, vertegenwoordigende een tonnemaat van 19.554 ton. De Duitsche verliezen voor deze week be droegen daarentegen 50.486 ton, waaronder 4 schepen gepraaid en opgeleid werden en 11 andere vernield. Daar de duikboot Thistleeen aanzienlijke vertra ging heeft, wordt zij als verloren beschouwd. NOORWEGEN. Het Noorsch stafbericht luidt als volgtIn het Zuid-Oosten hebben de Noorsche troe pen. die door sterkere Duitsche detachementen aan gevallen werden, zich naar het Oosten moeten terug trekken. De gevechten worden voortgezet te Kongs- vinger, aan het Mjoesameer en nabij Hakedal, waar Noorsche ski-afdeelingen succesvolle aanvallen op de Duitsche vleugels verrichten. Twee Duitsche vliegtuigen zijn neergeschoten. Nieuwe groepen valschermsprin gers werden doodgeschoten of gevangen genomen. In de andere deelen van het land is de toestand op veran derd. De Engelsche troepen, die in het Noorden ont scheept zijn, traden in voeling met de Noorsche troe pen. Volgens een mededéeling van de Britsche radio zijn de geallieerde troepen op zes verschillende plaat sen aan de Noorsche Westkust aan land gegaan. Nabij Kongsvinger hebben er verwcede gevechten plaats en de Noorsche troepen hebben den vooruitgang van 16.000 Duitschers naar Elverum tegengehouden. In het geheel zouden er zich op dit oogenblik 60.000 Duitsche soldaten in Noorwegen bevinden. De spoorlijn Waar langs het ijzererts aangevoerd wordt, is tot aan de Zweedsche grens door de Duitschers bezet. De Duit sche radio beweert dat Narvik zich nog steeds in han den der Duitschers bev'ndt. De Engelschen zouden al leen maar een eiland bezet hebben op 70 km. van Nar vik. Uit Berlijn wordt bericht dat Duitsche luchtstrijd krachten met succes Britsche oorlogsbodems aanveval- len hebben nabij de Noorsche kust en dat een Engelsch slagschip getroffen werd. DENEMARKEN. In een nota aan de Japansche re geering laat Ysland weten dat het besloten heeft het gezag van den Deenschen koning over te nemen en zich in het buitenland door Yslandsche diplomaten te laten vertegenwoordigen. ZWEDEN. De havens van Zuid-Zweden zijn voor

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 5