DE KEIZER Koloniale Loterij Logementboeken VOOR UWE KOSTUMEN 13, Statiestraat -- YPER Koninklijke Hof bouwmaatschappij en Werk van den Akker, Yper ERGENS IN BELGIE OP ZATERDAG 27 APRIL Uitdeeling door de Gemobiliseerden Stad Yper NIJVERHEIDSSCHOOL ZOMERLESSEN ALLERHANDE* NIEUWS De moordzaak van Rekkem zijn altijd verkrijgbaar ter DRUKKERIJ DUMORTIER 34, Boterstraat, 34 Yper Cercle Yprois de Bruxelles 'x MEESTER KLEERMAKER BESTE KWALITEIT LAAGSTE PRIJZEN SPOEDIGE BEDIENING Verslag der Algemeene Vergadering gehouden op 17 Maart 1940. De Heer Voorzitter Hector Casier opent de vergadering om 15 uur en verleent het woord aan den secretaris, die lezing geeft van het ver slag der vorige vergadering. Dit verslag wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. Voordracht. De heer Hector Casier, staats- voordrachtgever, geeft een wel uiteengezette les over de groententeelt, hij duidt onder meer de groenten aan die. in de huidige tijdsomstandig heden, het meest zouden moeten gekweekt wor den. Hij wordt door de talrijke aanwezige leden, in zijne leerzame en nuttige les, in de grootste stilte en met de meeste aandacht gevolgd, en ten slotte met handgeklap begroet. Mededeelingen. De Voorzitter laat weten dat het geld voor de hofbezoeken vanwege het Werk van den Akker is toegekomen en heden nog aan de leden zal uitbetaald worden. Mijnheer Clincjcemaille, voorzitter van het Werk van den Akker, wakkert de leden aan in grooter getal mede te doen in de hofbezoeken, want de toelagen zijn toegekend in evenredig heid van het getal mededingershij haalt onder meer het voorbeeld aan eener maatschappij uit een omliggend dorp die slechts een 90 tal leden telt en die tweemaal zooveel als wij als toelage ontvangen heeft omdat al haar leden aan den hofprijskamp hebben mede gedaan. Nieuw lid. Wordt als nieuw lid voorgesteld Riem Roger, door Riem Georges. Aanbrengsten. Verscheidene aanbrengsten overdekken de tafel en worden als volgt be kroond 1) Hebben Henri, 4 punten voor een lot appels en peren. Bleynheim Pépin Vlaanderen's roem en Pladeye 2) Bulckaen Arthur, 3 punten voor een lot groenten Winter porreiSjalotten, ajuin strooigele, Brusselsch witloof, en peren Berga- motte 3) Leupe Arthur, 2 punten voor zijn groenten Porrei Olifant en spruitselderij. Tombola. Een prachtige en welvervulde tom bola, samengesteld uit fruitboomen, geleverd door het huis Jules Casier, en groentenzaden, ge leverd door de zaadhandelaars leden der Maat schappij, wordt vervolgens onder de aanwezige leden uitgeloot en de vergadering gaat uiteen om 17 uur. Zondag 21 April 1940, om 15 nur ALGEMEENE VERGADERING DAGORDE 1) Lezing van 't verslag der vorige vergadering. 2) Mededeelingen. 3) Voordracht. 4) Voorstelling van nieuwe leden. 5) Beoordeeling van de aanbrengsten. 6) Tombola. Namens het Bestuur De Secretaris, De Voorzitter. Ferd. Dethoor. Hector Casier. VAN DE TWAALF MILLIOEN van de Vierde Schijf 1940 van de Zooals altijd zal men de winnaars ERGENS IN BELGIË vinden. WEES AAN UW LUISTERPOST De trekking en het concert zullen door het N. I. R. uitgezonden wor den van 20 tot 21 uur. De Burgemeester der Stad Yper heeft de eer ter kennis te brengen der belanghebbenden dat de der NIJVERHEIDSSCHOOL zullen hernomen worden op ZONDAG 5 MEI aanstaande. De lessen zullen gegeven worden van 8.30 tot 10.30 uur 's morgens. Yper, -den 15 April 1940. De Burgemeester, J. Vanderghote. CONGRES der Burgerlijke Oorlogsinvaliden Het XVI" Congres van het Nationaal Verbond der Burgerlijke Oorlogsinvaliden zal plaats hebben te Brus sel. op 18 en 19 Mei 1940. Deze betooging gaat dit jaar door in een geest van Vaderlandsliefde en propaganda. Onze eischen zullen nochtans niet uit het oog verloren worden. Men zal grondig ingestudeerde verslagen over deze kwestie voor te leggen hebben. Wij herinneren dat deze Vereeniging zich ter be schikking houdt van alle Burgerlijke Oorlogsslacht offers. om ze kosteloos met raad en daad b:j te staan. De belanghebbenden volstaan met zich tot den nieuwen socialen zetel te wenden, 50, Oogststraat, Brussel, 3. tusschen 15 en 18 uur of er zich schriftelijk mede in betrek te stellen. WOESTEN. Tuinbouw. Verleden Zondag hield onze Tuinbouwgilde haar maandelijksche vergadering. Er was als naar gewoonte tamelijk groote belangstel ling. De voorzitter, die sedert de mobilisatie het ambt van den schrijver waarneemt, opende de vergadering met het verslag. Hierop werd de lieer voordrachtgever den leden voorgesteld, die ons breedvoerig de teelt van het konijn uiteenzette. Hij begon met eenige econo mische voordeelen. die deze dieren ons afwerpen, voor oogen te leggen. Daarna behandelde spreker opeen volgens de huisvesting, de rassen welke door hun vleesch en huid de meeste voordeelen opleveren. Kweekt dus raskonijnen. Nu de kweek zelf: Het is best maar 4 nesten jongen door eenzelfde moer per jaar te laten geven voorzichtig bij het spenen. Weest zindelijk bij 't uitkiezen van teellkonijnen. Let wel op de voe ding. Houdt uw diertjes in 't oog in geval van ziekten om verdere besmetting tegen te gaan. Doet wel met uw dieren, deze zullen uw zorg en kommer rijkelijk loo- nen. Deze voordracht werd met handgeklap toegejuicht en de gemeende dankwoorden van den voorzitter tot spreker werden nogmaals met applaus beantwoord. Voorwaar een diepgaande studie waarbij alle leden veel nieuws vernamen. Om te eindigen werd nog een mooie tombola, be staande uit uitgelezene tuinbouwzaden. den leden aan geboden. waarna de vergadering gesloten werd. Voor waar een leerrijke en aangename uitspanning, zeggen onze liefhebbers tuiniers. ZANTVOORDE. Verkeersongeval. De motorij der Jules Deltoer is langs den weg van Komen naar Ten Brielen in botsing gekomen met het gespan van Adolf Vermeiren. In zijn val raakte de motovoerder een daar voorbijrijdenden fietser. Gerard Despinnoy. die eveneens ten gronde viel. Deze laatste werd aan het hoofd en de schouders gewond, terwijl Deltoer aan hoofd en beenen gekwetst was en daarbij nog den rech ter pols ontwricht had. POPERINGHE. Aanrijding. Verleden week Vrijdag, rond 17 u., had er op den hoek der Gasthuis straat, rechtover de Kredietbank, een aanrijding plaats tusschen de bakfiets van het huis Moncarey, die uit de Vlamingstraat gereden kwam. en een auto die uit de Gasthuisstraat kwam. De autovoerder remde zooveel hij kon. doch de botsing kon niet meer vermeden wor den. Alles bepaalt zich bij eenige stoffelijke schade. WESTROOSEBEKE. Wondervarken. Bij land bouwer G. Declercq is een varken ter wereld gekomen, waarvan de kop veel gelijkenis heeft met dien van een kat. Daar het dier weinig lust tot eten of drinken ge voelt. denkt men het niet te kunnen opkweeken. DRANOUTER. Auto in de gracht. De 19 jarige Vercruysse Odiel reed met de auto van zijn oom naar den steenweg van Nieuwkerke toe, doch bij het inrijden van dezen steenweg gerocht de auto in de gracht, waar het voertuig omkantelde. De jonge autobestuurder werd aan de borst gewond en cok zijn oom. eigenaar van de auto. liep nog al erge verwondingen op. die door een geneesheer moesten toegenaaid worden. WERVICK. Botsing. De echtgenooten Verwee- Vandenborre. die per moto langs den steenweg van Busbeke gereden kwamen, zijn op zeker oogenblik met geweld tegen een stootkar gereden en beiden werden hierbij vrij hevig tegen de straatsteenen geslingerd. Verwee had een diepe hoofdwonde alsook nog twee breuken opgeloopen. terwijl zijne echtgenoote. die slechts lichtjes verwond scheen, kloeg over pijn aan de gewrichten. PASSCHENDAELE. Erge val. De genaamde Knockaert René, in dienst van landbouwer Samyn Achiel. had een boodschap gedaan toen hij, bij den terugkeer, zoo ongelukkig van zijn rijwiel viel dat hij >met ontwrichten schouder opgenomen wenï. %Iet slachtoffer werd naar het hospitaal te Yper overge bracht. alwaar men voor een breuk vreest. ZONNEBEKE. Brieventaseh verloren. Langs den steenweg naar Yper werd Vrijdag avond een groote bruine brieventaseh verloren met een aantal foto's erin. De vinder wordt vriendelijk verzocht de brieventaseh naar de plaatselijke.-rijkswacht te dragen. MOORSLEDE. Uitvaart van den Heer Lammer- tyn. De Heer Camiel Lammertyn, commandeur in de Leopoldsorde, oud senator, gewezen burgemeester en provinciaal raadslid, lid van de Provinciale Landbouw- kamer, enz., die alhier verleden week in den gezegen- den ouderdom van 80 jaar overleden was, werd onder een machtigen toeloop van volk ter aarde besteld. De aflijvige was eveneens een zeer gunstig gekend figuur in de sDortm'ddens. PLOEGSTEERT. Erg verkeersongeval. Langs de baan van Ploegsteert naar De Kapel had er een auto ongeval plaats waarbij vier personen gekwetst werden. Een auto bestuurd door Karei Demeulemeester. wo nende Leiestraat, is bij het uitwijken voor een groep spelende kinderen, geslipt en tusschen 2 boomen in met geweld tegen den gevel eener woning gebotst, na een aldaar voorbijrijdenden wielrijder omver geworpen te hebben. Door den schok werd een der spiegelruiten van het aangeraden huis verbrijzeld, terwijl ook het voorste gedeelte van de auto zwaar beschadigd was. De auto voerder werd erg gewond uit het rijtuig gehaald, zijn broeder Arthur, eigenaar van de auto, had een hersen schudding en een dubbele armbreuk opgeloopen, en zijn zoontje werd aan het aangezicht gekwetst. De wiel rijder, de 26 jarige Vandenabeele Rudolf, wonende in de Hellestraat, werd aan het hoofd verwond en kloeg daarbij nog van inwendige pijnen. WULVERGHEM. Twee Engelsche soldaten aan gehouden. Donderdag morgen zijn drie Engelsche 1 1 I soldaten over de Belgische grens gekomen ergens t¥k>- schen West-Nieuwkerke enWultietghem. De Fran*fié grenswachters openden het vuur op hen en, naar het schijnt, zou een der deserteurs doodgeschoten zjjn. tér- wijl de twee andere, waaronder een ko*"tJWaaf. eg-fll slaagden aan hun achtervolgers te 'ontkomen. Rond 8 u. 's morgens kwamen de twee gevluchte a«- gelschen te Wulverghem aan. waar ze zich bij den veldwachter gingen gevangen melden. Deze laatste ver wittigde de rijkswacht en in den voormiddag nog wer den de twee Engelsche soldaten naar Yper gebracht, vanwaar zij vervolgens naar een interneeringskamp overgebracht werden. ZONNEBEKE Autobusdienst Roeselare-Ieper Een openbaar onderzoek is ingesteld betreffende de vraag van de nationale maatschappij der Belgische Spoorwegen om het basis tarief toepasselijk voor de exploitatie van den .autobusdienst Roeselare-Ieper van 0.30 fr. op 0,35 fr. te brengen. Het ontwerp met bijbe- hocrende stukken ligt ter inzage van het publiek op hel gemeentesecretariaat, open van 9 ure tot' 12 ure voor middag. tot op 1 Mei te 11 ure. Schriftelijke bezwarem indienen aan den Heer burgemeester, de mondelingsche op den dag der sluiting. Nog altijd nieuwe opzoekingen. Deze week Woensdag zijn de Heeren Spilliaert eh Braet, der rechterlijke brigade van Gent, nogmaals1 té Rekkem afgestapt en hebben er ditmaal een aantal werklieden' Aangesteld om de bijzonderste duikers 'én waterloopen der gemeente te onderzoeken. Alhoewel Van Tourhoudt nog altijd beweert dat hij het hoofd zijner vrouw samen met de andere iichaatns- deelen in de vaart Yper-Yzer geworpen heeft, schijnt men er maar weinig geloof aan te hechten, daar mert niettegenstaande de herhaalde en zorgvuldige opècfè?'- kingen en peilingen niet in geslaagd is het hoofd al daar terug te vinden, alswanneer alle andere lichaams- deelen opgehaald werden. Daar het hoofd van het ongelukkig slachtoffer van het allergrootste belang is voor het onderzoek, wil mem niets verwaarloozen om het zoo mogelijk terue te vil den. De opzoekingen van Woensdag, die gedaan werden in aanwezigheid van den burgemeester M. Vroman ém van den veldwachter Decrock Oscar, leverden echiér niet den minsten uitslag op en werden te 11 u. gestaakt.. En Octobre dernier le comité du Cercle avait de cide de ne donner aucune fête durant les jours iom- bres que nous vivons Mais le comité soucieux de I» vie de la société et ne constatant aucune amélioraüom de Ia situation a organisé quand même. dimanche J avril, un petit banquet dans le but de réunir les menibt et de notre Cercle et de raviver leur amitié mutuelle Disons d'abord que tous les assistants furent satis- faïts du menu. Celui-ci fut d'ailleurs impeccable. A la fin du diner. M. Van Acker, notre 'présidemt. prit la parole pour remercier l'assemblée d'avolr ré- pondu si nombreuse a l'appel, bien qu'il y ait déficit en comparaison avec les années précédentesvJR retrace alors en quelques lignes. l'oeuvre du colis pour le sol- dat constituée au sein du Cercle, au profit de nos membre mobilises et de quelques protégés. En parlaat des lettres de remerciements adressées par nos soldata rappelés. il était profondément touché, M. le président profita également de la circonstance pour féliciter de leur dévouement, M. Van Campo et M. Dobbelaere. respectivement directeur des fêtes et secrétaire-adjoint, assurant l'envoi mensuel des paquets pour les soldata. Le président fit connaitre également que les lots de la tombola, qui eüt lieu au courant de la fête, se con»- posaient uniquement de dons faits par les membres et que le bénéfice réalisé, sur la vente des billets, serail versé a la caisse du paquet pour le soldat. Notre directeur des fêtes prit ensuite la parolë. Sincèrement heureux de voir tant de cceurs Yprois réunis, il parvint, d'une fagon qui lui est toute spéciale a remonter de plusieurs degrés le moral des partici pants. II termina par l'éloge humoristique du comité, a commencer par le président d'honneur jusqu'aoK commissaires. Comme fin de son allocution M. Van Campo a én,is des vceux de bonheur et de pro6périté pour le Cercle Yprois, déja cinquantenaire. II faut noter aussi qu'au cours de ce speech, on vit de larges sourires épanouir la figure des assistants. Les conversations devenant de plus en plus animées, il était permis de supposer que le moral de la réunion ne pon- vait être meilleur. Une mention spéciale doit .tre réservée au concours de gonflemënt de ballons. La salie résonnait d'éclats de rire a tel point qu'a un certain moment des inonda- tiens furent a cnlindre. En résumé, la fête fut trés réussie et chacun trés s«- fait, espérait pcuvoir se réunir a nouveau avant long- temps

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 8