De Koloniale Loterij 6 GEDULD EN TIJD TREKKING ZATERDAG 25 MEI te BINCHE. Stedelijk Slachthuis van Yper Leest en verspreidt HET YPERSCHE YPERSCHE VOETBALKRONIEK Het Ypersch elftal kampioem 1939-1940 ATHLETIEK De doortocht van de Ronde van België »wmoi{en meer dan MACHT en WANHOOP. Dit spreekwoord is toepasselijk •p al diegenen, die hunne kans willen wagen. 45.065 WINNAARS mogen zichzelf elke maand gelukwenschen getrouw te zijn gebleven aan 5e Schijf 1940 ZWEDEN. De Zweedsche boot Monarch», van 2000 ton, werd in het zicht van Stavanger door een Britsche duikboot tot zinken gebracht. Het schip had een Duitsche bemanning aan boord. AMERIKA. In bevoegde Amerikaansche kringen is men meer en meer de meening toegedaan dat pre sident Roosevelt een actie voorbereidt in verband met den oorlog in Europa Sommige waarnemers zijn er zelfs van overtuigd dat deze vredesactie van het Witte Huis zou kunnen plaats hebben in overeenstemming met het Vatikaan. TURKIJE. De Turksche nationalé vergadering heeft Dinsdag namiddag de alarm-wet gestemd. De wet bepaalt dat. tengevolge van den alarmstaat. de verantwoordelijkheid der ministers zal overgedragen worden en zij verleent tevens volmacht aan de mili taire overheden. DONDERDAG 9 MEI FRANSCH-DUITSCH FRONT. Ten Oosten van den Moeze! werden verscheidene Duitsche patroeljes door de infanterie en het artillerievuur der Franschen achteruit geworpen De Duitsche infanterie was op verscheidene punten bedrijvig. Er heerschte ook nog artilleriebedrijvigheid in de streek der twee Vogezen en aan de Luxemburgsche grens. BELGIË. Men is zonder nieuws van de visschers- sloep «B. 36» en men vreest dat haar een ongeluk zou overkomen zijn. Tengevolge van het ongeval, waaraan de garnaalboot «O. 144» gelukkiglijk ontsnapte, denkt men dat er magnetische mijnen gelegd werden in de Belgische territoriale wateren. Er zullen opzoekingen gedaan worden. NEDERLAND. Er is een zekere ontspanning in den toestand ingetreden en vanaf Zaterdag a. s. zal het reizigersverkeer weer normaal verzekerd worden. FRANKRIJK. De kabinetsraad vergaderde onder voorzitterschap van M. Reynaud. die vooraf een on derhoud had met president Lebrun. Een Duitsch vlieg tuig heeft een noodlanding gedaan in een dorp in mid den-Frankrijk. De vier inzittenden werden gevangen genomen. ENGELAND. Op een vliegveld aan de Zuidkust van Engeland werd alarm gegeven. Een Duitsch vlieg tuig werd boven de noordelijke kust van Schotland door een Engelsch jachtvliegtuig neergeschoten en is :n zee gestort. De koning onderteekende een nieuwe proclamatie waardoor alle Britten van 19 tot 37 jaar aan den legerdienst zullen kunnen onderworpen wor den. In het Lagerhuis bekwam M. Chamberlain een meerderheid van slechts 81 stemmen. M. Chamberlain besluit niettemin aan het bewind te blijven, doch het is mogelijk dat het ministerie eenigszins gewijzigd worde. De Britsche admiraliteit deelt het verlies mede van zes treilers die verloren gingen tijdens de ontrui ming van Trondheim in Noorwegen. Verder gingen nog 4 Britsche schepen, eener totale tonnemaat van 689 ton. verloren tengevolge van het optreden1 van den vijand. DUITSCHLAND. Volgens berichten uit Rotterdam s het Duitsch motorschip «Robert Leyvan 27.288 ton, gezonken in het Skagerrak, en ter hoogte van Delf zijl gingen nog twee Duitsche schepen verloren. NOORWEGEN. De krijgsverrichtingen rond Nar vik gaan langzaam vooruit. De Verbondenen hebben aanzienlijke troepenversterkingen gekregen. Daar het nu. achter de sneeuwvlagen, aan 't vriezen is gegaan, is het verkeer op de banen zeer moeilijk. De Duitsche troepen trekken zich terug naarmate de Verbondenen vooruitkomen en lokken schermutselingen uit om de voorhoede te beschermen. De Duitschers doen in hun aftocht bruggen en monumenten in de lucht vliegen. In strijd met zekere berichten zijn de Duitschers niet ver boven Namsos geraakt. Zij beschikken, om vooruit te komen, slechts over een enkele en zeer moeilijke baan en zij worden fel bestookt door Noorsche deta chementen. die allerwege optreden. De Duitsche op- marsch naar het Noorden zou thans tot staan gebracht zijn ten Zuiden van Mosjoen. Het Duitsch legerbericht meldt dat Duitsche gevechtsvliegtuigen een transport schip van 7000 ton nabij Narvik tot zinken hebben ge bracht en een vijandelijken onderzeeër in het Skager rak in den grond hebben geboord. ZWEDEN. Met het doel de Zweedsche neutraliteit ■og beter te beveiligen, werden in de territoriale wa teren vóót Stockholm, tusschen de aldaar gelegen eilan den. mijnen gelegd. ITALIË. Ter gelegenheid der herdenkingsplech tigheden te Rome van de Italiaansche overwinning in Ethiopië en van de stichting van het Keizerrijk, heeft M.Mussolini een rede uitgesproken waarin hij, in plaats van een verklarng te doen over de houding van Italië, zooals men zich er aan verwacht had, zegde. Gij moet u gewoon maken aan mijn stilzwijgen, dat alleen door de feiten kan verbroken worden». Een duizendtal Italiaansche studenten betoogden in de straten van Rome ten voordeele van Duitschland. FINLAND. Men meldt dat Finland de militaire be zetting van de Aalandseilanden heeft versterkt en dat zulks geschiedde met de zwijgende toestemming van Soviët-Rusland. Ook Zweden verklaarde zich mat de zen maatregel t'akkoord. MAAND APRIL 1940 Geslacht: 9 Stieren 19 Ossen 44 Veerzen 17 Koeien 50 Nuchter kalvers 40 Vette kalvers 3 Schapen 158 Verkens 3 Peerden. Te zamen 343 dieren Uitslagen der matchen van Zondag 5 Mei Lagere Afdeeling KEEKS C Comines Gheluwe •Rac, Wervik Poperinghe Scholieren REEKS A Brugge A F. C. Brugge A F C. Brugge B A. S. Oostende Vriendenmatch Houthulst C. S. Yper 4—0 0—1 2—2 2—4 3—0 Klassement C. S Yper 22 17 3 '2 117 27 36 Houthulst 22 14 5 3 75 31 31 Bizet ?2 12 4 6 93 53 30 Poperinge 20 13 4 3 85 31 29 Comines 19 12 5 2 75 34 26 Toek. Meenen 22 8 8 6 70 69 22 Gheluwe 22 9 9 4 59 59 22 Vlamertinge 21 8 10 3 49 65 19 Gheelster 22 7 15 0 47 91 14 Rac. Wervik 21 4 14 3 40 86 11 Warnêton 21 4 15. 2 36 112 10 Wervik Sp. 22 1 17 4 22 110 6 C. S. Yper 2 S. C. Bizet 2 Een talrijk publiek had er aan gehouden op O. H. Hemelvaart den laatsten wedstrijd van de noodcompe- titie reeks C. bij te wonen. Immers, Yper had Bizet als gast en de rood-witte pleeg had tegenover haar tegen strever iets goed te maken, vermits er in de heenronde met 2-1 verloren werd. Doch ook ditmaal gelukten onze jongens er niet in het meesterschap te behalen, en zij moesten zich met een puntenverdeeling tevreden stel len, alswanneer een nipte overwinning de ware spel- weergave had geweest. Voegen wij er aan toe dat ceterhalf Gauquie. gekwetst, niet kon optreden. De H. Decaluwé, die tot eenieders voldoening de match leidde, liet den toss spelen, welke door Yper ge wonnen werd Bizet deed dan ook den eersten aanval, die hoekschop uitlokte gevolgd van een tweeden, maar het leder wordt echter nevens gezonden. Op hunne beurt krijgen de onzen een corner te nemen. Bedde- leem pakt goed op, maar Messelis redt op de lijn. Rood wit blijft enkele minuten aandringen en schoten van Godderis, Beddeleem en Dumalin M. worden door Mes selis onschadelijk gemaakt. Op uitloopen van Verhoest en diens inzenden, kan Sonneville het leder niet tikken. Versavel wil ontzetten, doch de bal komt ongelukkiglijk in zijn eigen netten terecht. Bizet leidt dus met 0-1 aan de 1 le minuut. Geenszins ontmoedigd, dwingen onze voorwaartsen hoekschop af. die niets opbrengt. Op vooruitrukken der bezoekers, schiet Verleure Ev. naar doel, Sonneville grijpt in op den hoog toegezonden bal, maar kan het leder niet behouden, zoodat het in ons ledig doel rolt aan de 15e minuut. Deze tegenslagen schijnen den moed van onze mannen wat te schokken, want Bizet maakt van de gelegenheid gebruik om aan te vallen, doch Tiersoone zendt naast. Een eenige gele genheid tot doelen wordt door Godderis verkeken door het begaan van een nuttelooze hands Een hoek schop voor wit-zwart brengt niets op. Op inzenden van Vandamme eenerzijds en van Beddeleem anderzijds, moet Messelis gepast optreden om het doelen te belet ten. Een schot van Boudry wordt weggewerkt. Op hoek schop voor Yper kopt Dumalin C. op de bovenlat, maar de bal wordt verder in 't spel ontzet. Eindelijk kan Boudry. op inzenden van Beddeleem. met een mooi schot den achterstand voor Yper verminderen aan de 39p minuut. Onze jongens gaan er nu op los. Beddeleem schiet op de bovenlat, Cherchye herneemt, maar zendt in keepers handen. Op aanval langs Vandamme. geeft deze gepast over aan den ongedekten Beddeleem, die niet aarzelt om de ploegen gelijk te stellen aan de 42e minuut. Aan de rust is de stand dus 2-2. Gedurende de poos regent het overvloedig en het terrein is dan ook glibberig geworden, alswanneer de tweede speel- helft aanvat. De eerste schermutselingen vallen in ons voordeel uit. Op hoekschop kopt Godderis juist nevens. Bizet echter laat niet begaan en doet gevaarlijke spel- verplaatsingen, bijzonderlijk langs den linkervleugel. Op geharrewar voor het vijandelijke doel is Messelis zoo gelukkig al vallend den bal, die van Vandamme's voet weg kwam, op te vangen. Anderzijds vliegt een schot van Verleure Ev. op de bovenlat en dan over. Een volgende corner voor Yper blijft onbenuttigd. Op schot van Verhoest redt Sonneville uitstekend Een mooie gelegenheid tot doelen wordt door Huys verke ken, terwijl een zending van Verleure Ev. door onzen doelbewaarder met de vuisten ontzet wordt. Yper neemt nu weldra de bovenhand. Op vrijen schop redt Messe lis od een nippertje een schot van Beddeleem. Deze laatste schiet enkele oogenblikken later op den rug van den uitgeloopen bezoekenden keeper Op doorbraak geeft Dumalin jammerlijk in de voeten van Messelis. Een ongelooflijk geharrewar ontstaat vóór Bizet's kooi, men denkt dat het leder in de netten zal verdwijnen, maar telkens wordt het er uit gedaan om eindelijk ontzet te worden. Zoo gaat de tijd voorbij gedurende denwelken Messelis handen... en voeten vol heeft, maar niets baat, de stand verandert niet en nadat Sonneville nog een schot van Verleure Ev. met de vuist gered heeft, komt het einde met een puntenverdeeling. Jongens, na deze ontmoeting, zijt gij dan ook kam pioenen van de reeks C. geworden. Een hartelijk pro ficiat aan U allen, werkelijke en plaatsvervangende spe lers, gij hebt er allen toe bijgedragen om de eerste plaats te veroveren, uw moedig streven werd beloond en wit en rood mag nu heerlijk wapperen. Ook aan de supporters mag een dankwoord gericht worden, daar zij op post gebleven zijn om u bijtijds aan te moedigen en te vergezellen, spijts ongemakkelijke verplaatsings- mogelijkheden door den huidigen toestand veroorzaakt. En nu, jongens, verder geoefend voor den eindtoet' I Door Houthulst op een vriendenmatch uitgenoodigd. vertrok het rood-wit elftal met talrijke invallers om de- 1 jongens van Broeder Serafien de repliek te geven, 't Is I dan ock niet te verwonderen dat wij het tegen de- ploeg van Woud Sport niet konnen bolwerken en met i 3-0 het onderspit moesten delven. De overhandiging van een bloemtuil aan ons kam- i pioenelftal mag als een mooi gebaar bestempeld wor den. Op Sinxen 12 Mei, om 15 u., speelt onze eerste ploeg tegen het legerelftal dat te Yper gekantonneerd iigt. Deze wedstrijd gaat door ten voordeele der gemobili seerde spelers. Naar alle waarschijnlijkheid zal het muziek van het regiment het feest opluisteren, wat aan de supporters, die geheel zeker talrijk zullen opkomen, dubbel aangenaam zal zijn. Ziehier hoe het militair elftal zal samengesteld zijn Lebon (Kortrijk Sport) Cremers (Maeseyck) Verstraete (Sparta Zwijndrecht) Verhaert (Netha Herenthals) Vangrieken (R.C. Br.) Allaerts (White Star Brussel) Van Hegge (Herzele) Devos (F. C Roeselare Van Hoeck (Rethy Sport) Van Ryckeghem (FC. Turnh.) Marsschalck (R.C.GentV l Kriterium der Nieuwelingen De jonge athleten hebben zich Zondag laatst op het veld van C. S. Yprois gemeten, ten einde er in te slagen zich voor de schiftingswedstrijden te Kortrijk, op 19* Mei. te klasseeren. Er namen zes cadetten, zes scholie- len en vier juniors aan de verschillende koersen of kampen deel. Er waren reeds meer toeschouwers da» verleden jaar op het feest tegenwoordig. Ziehier de uitslagen Cadetten 60 m. 1. Hollebeke M. in 8 4/5 sec.; 2. Therry H.:. 3. Therry R.; 4. Quaghebeur; 5. Horrez C. 300 m. 1. Therry R. in 50 sec.; 2. Therry H.; 3. Hol lebeke M.; 4. Horrez C. Hoogspringen, 1. Therry H. en Hollebeke M.. 1 rt» J0; 3. Quaghebeur R. 1 m. 05. Ttrspringen. 1. Hollebeke M. 3 m. 65; 2. Therry H. 3 m. 40; 3. Therry R. 3 m. 40; 4. Horrez C. 3 m 20. Gewichtwerpen. 1. Therry H. 7 m. 45; 2. Therry R. 6 m 04; 3. Hoillebeke m. 5 m. 35. Scholieren 80 m. 1 De Blieck R. in 10 sec.; 2. Lyphout A.: 3. Moniez R. 600 m. 1. Ingels E. in 1 min. 46 2/5; 2. Loosveldt R 3. Delanghe L.; 4. Lyphout A. Hoogspringen. 1. Loosveldt R. 1 m. 35; 2. Lyphout A. 1 m. 25; 3. Moniez R 1 m. 20; 4. Delanghe L. 1 m. 4i. Verspringen. 1. De Blieck R. 4 m. 33; 2. Ingels E 3 m. 80; 3. Delanghe L. 3 m. 35. Gewichtwerpen. 1. Loosveldt R. 9 m. 55; 2. De Blieck R. 8 m. 90; 3. Delanghe L 7 m. 40; 4. Lyphout A. 7 m. 17. Juniors 100 m. 1 Houart G. in 12 4/5 sec.; 2. Vandec- meersch C.; 3. Loosveldt D. 1000 m. 1. Vandermeersch C. in 3 min. 12 1/5: 2. Houart G.; 3. Loosveldt D. Hoogspringen. 1 ex aequo: Van MaeckelberghejT., Vandermeersch C.. Houart G., 1 m. 35. Verspringen. 1. Van Maeckelberghe J 4 m. 2. Vandermeersch C. 3 m. 65. Gewichtwerpen. 1. Van Maeckelberghe J. 10 m. SS; 2. Vandermeersch C. 8 m. 82; 3. Houart G. 8 m. 80 Toekomende week enkele beschouwingen over de ge- leverde prestaties en de wedstrijden te Kortrijk 19 Mei 1940. Op Woensdag 15 Mei trekt de Ronde van Belg», door het Dagblad «La Dernière Heure» op touw gezet, door enze stad namelijk in den eersten rit Brussel - Kortri.ik. Komende van Veurne. trekt de karavaan rond 16.10 ure volgende straten door: Van het Hoekje Maarschalk Haiglaan Malou- laan Grachtstraat Maarschalk Fochlaan René Colaertplaats Statie-, Tempel- en Boterstraten Groote Markt Koning Albert Meenenstraat Mee- nenpoert en Meenensteenweg. De Vliegende kontrool is ingericht- in het Café «Ville de Cou-rtrai». Statiestraat, Lokaal der Vereenigide Sportvrienden. Ten einde een regelmatig verloop te kunnen schen ken aan dezen wedstrijd en gezien het op 't laatste va» een rit geldt, ware het ingelukkig door een of ander ongeval een mededinger normaal zijne kans op winnen te zien ontnemen, en daarom vragen wij aan de kijk- lustigen zich te willen op eerbiedigen afstand houden, om alle ongevallen te kunnen vermijden. Drank en eten geven wordt alléén toegelaten in de strook vanaf den hoek der René Colaertplaats tot aan het einde der Statiestraat, of op de Groote Markt. André BAILLEUL.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 6