Duitsche Frontberichten 2 Italië verklaart den oorlog aan Frankrijk en Engeland Duitsch-Deensche Samenwerking Londen gelooft aan een afzonderlijken Fransch-DuitscHen vrede Eupen, Malmedy en Moresnet opnieuw Duitsch grondgebied Noorwegen heeft ook de wapens neergelegd Munitie Mark en Frank De brieven open lafen Coedkoope Eetmalen Bericht aan de Werkgevers van Yper Aan de Behoeftigen Gestolen of gevonden goederen De oudste inwoonster van Yper overleden Uurtabel der Zondagmissen te Yper Door graaf Ciano minister van Bui tenia ndsche Za ken van Italië, wérd. naar het agentschap Stefani mededeelde, aan- de gezanten van Frankrijk en Enge land de volgende nota overhandigd Zijne Majesteit de Koning en Keizer verklaart dat Italië zich vanaf 11 Juni in oorlogstoestand met Frank rijk en Engeland beschouwt Zooals sedert eenigen tijd reeds te voorzien was. is Italië dus aan de zijde van Duitschland in den oorlog getreden Onder de landen, waaraan Italië niet het inzicht heeft den oorlog te verklaren, worden vermeld Joego slavië. Griekenland. Turkije. Egypte en Zwitserland. TELEGRAM VAN DEN FUEHRER AAN MUSSOLINI De historische beslissing, welke U heden af kondigde, heeft me diep getroffen. Gansch het Duitsche volk denkt op dit oogenblik aan U en uw land. Het Duitsche leger is verheugd aan de zijde van zijn Italiaansche kameraden te kunnen strijden. In September 11. hebben de Engelschen zonder reden aan het Duitsche Rijk den oorlog ver klaard. Zij weigerden elk voorstel tot een vrede lievende regeling. Ook uw voorstellen. Duce, wer den door een onverbiddelijk neen afgewezen. Het stijgend misprijzen voor de levensbelangen van Italië, door de regeering van Londen en Pa rijs, heeft ons nu bepaald vereenigdwij, die reeds door de revolutie een gemeenschappelijk ideaal hebben, en reeds door de verdragen innig verbonden waren, zullen nu voor altijd door den grooten strijd, dien we voeren voor de vrijheid en de toekomst van onze volkeren, vereenigd zijn. Duce van het fascistisch Italië, aanvaard de verzekering van een onverbreekbare gemeen schap tusschen het Duitsche en het Italiaansche volk. Ik zelf, lijk altijd in trouwe vriendschap, zend u mijn hartelijksten groet. (w. get.) Adolf HITLER. 0 DE FRANSCHEN TOT DEN AFTOCHT GEDWONGEN GROOT SUCCES DER DUITSCHE VLOOT IN DE NOORDZEE In een vierdaagsehen slag in het Somme- en Oise- gebied hebben de Duitsche infanterie en de Duitsche pantserdivisies in nauwe samenwerking met de lucht macht. sterke vijandelijke legers uiteengeslagen, ter wijl nieuwe pas in het vuur gejaagde vijandelijke troe pen tot den aftocht werden gedwongen. Het opzet van den vijand om den Duitschen aanval tot iederen prijs te stuiten is mislukt. In de richting der beneden Seine werden achterwaarts gelegen ver dedigingslinies doorbroken. Verder naar het Oosten toe vervolgen onze divisies den vijand. Aan weerszij den van Soissons werd de Aisne al vechtend over schreden. Maandag zeer vroeg, werd op andere gedeelten van het Duitsche front in Frankrijk tot den aanval over gegaan. De haven van Cherbourg werd met goed gevolg op nieuw door de luchtmacht bestookt. Verscheidene vliegpleinen Zuid-Oostwaarts' van Parijs, alsook straat gedeelten en spoorwegvakken ten Noord-Westen van Parijs gelegen, werden door vliegtuigen gebombar deerd. Duitsche slagschepen, waaronder de Gneisenau en Scharnhorstopereerden onder bevel van admiraal Marschall en dit ter ontlasting van de in de buurt van Narvik slag leverende troepen. Aldus werden, den 8 Juni, 22,500 ton en een vijandelijke torpedojager naar de haaien gezonden. Een andere kampgroep vernielde het 21.000 ton zware transportschip Orama het En- gelsch marinetankschip «Oil Pioneer» (9.100 ton) en een modernen torpedojager. De zelfde groep nam ettelijke honderden Engelschen gevangen. Na gevechten die verscheidene weken hebben ge duurd. hebben de Duitsche troepen de Engelschen ver plicht den sector van Narvik prijs te geven. De stad Narvik is definitief in handen van onze troepen. De Noorsche strijdkrachten die nog aan de gevechten deelnamen hebben gecapituleerd. In Frankrijk verloopen de krijgsverrichtingen met succes volgens vooropgesteld plan. Op een breedte van ongeveer 350 km. maken de Duitsche legers overal vooruitgang, zoowel in de rich ting van de Beneden-Seine, van de Marne als in Cham pagne. Niet alleen hebben ze allen vijandelijken tegen stand gebroken, maar ze hebben tevens doeltreffend de tegenaanvallen afgeslagen welke gedeeltelijk door gepantserde strijdkrachten werden gesteund. Kopenhagen. 8 Juni. De nieuwe kommandant van het Duitsche bezettings leger in Denemarken, divisiegeneraal Lüdke. heeft he den aan de vertegenwoordigers van de pers verklaard, dat hij zich zou inspannen om zijn taak derwijze te ver vullen. dat de belangen van het Deensche volk er het best mee gediend zijn. Hij zal het als zijn plicht be schouwen de relaties, die er zijn ontstaan tusschen de Duitsche troepen en de Deensche bevolking, te verster ken en uit te diepen, en aan het Deensche volk al te zware lasten te besparen. In ruil vraagt hij dat de Deensche bevolking deze pogingen op de juiste wijze zou weten te schatten. De indrukken, die de generaal tijdens de drie eerste dagen van zijn verblijf heeft opgedaan, bevestigen zijn overtuiging, dat er een dergelijke goede wil aanwezig is. dat de toestand zich tot een vruchtbare samenwer king leende en dat men de toekomst met kalmte en vertrouwen kon tegemoet zien. De generaal heeft daarna aangedrongen op het hel der doorzicht van den Koning van Denemarken, die door zijn juist inzicht in den toestand, aan het land een bloedig sacrificie en een volledige vernietiging heeft bespaard. Hij besloot door de overtuiging te kennen te geven, dat Denemarken een bloeiende toekomst zal kennen op het einde van dezen oorlog. De Engelsche pers laat zich in met het Duitsche of fensief. De militaire correspondent van de Times verklaart dat het Duitsche offensief op de beneden- Somme zoo geweldig is dat de Franschen genoodzaakt zijn terug te trekken De News Chronicle wijst op de ontzettende moei lijkheden ontmoet door het Fransch leger, dat na den beslissenden slag in Vlaanderen niet eens den tijd had om op adem te komen Bovendien moet dit leger, behalve op de R A. F.. op Britsche hulp niet meer rekenen. Over het algemeen zijn de Engelsche bladen, nu er toch geen Britsche troepen meer in betrokken zi.in. zeer pessimistisch gestemd. De News Chroniclestelt de mogelijkheid in het vooruitzicht dat het tusschen Frankrijk en Duitsch land tot een afzonderlijken vrede komen kan. Door het vredesverdrag van Versailles werden de grondgebieden van Eupen. Malmedy en Moresnet bij ons land gevoegd Thans werden, bij dekreet van den Führer. alle schikkingen genomen om deze streken terug bij Duitschland in te lijven. De inwoners dezer gebieden van Duitschen oorsprong of Duitsche verwantschap worden opnieuw Duitsche onderdanen. Den 1» September 1940 komt de Duitsche wetgeving er in voege. De bevoegde ministers kunnen aan deze algemeene bepalingen afwijkingen toestaan. Na Nederland en België heeft thans Noorwegen ook gecapituleerd. Het Zweedsch telegraafagentschap deelde volgend bericht mede van het Noorsch telegraafagentschap dat te Tromsoe werkzaam is De koning, de kroonprins en de regeering verklaren in een proclamatie, dat de moeilijkheden van den oor log, de geallieerde regeeringen hebben gedwongen, al hun krachten te verzamelen op andere fronten, waar de soldaten en al het materiaal volstrekt onmisbaar zijn. De Noorsche troepen die gedurende twee lange maanden in de gevechten blijk gaven van heldenmoed, beschikken niet over voldoende munitie en jacht-vlieg- tuigen. en het is hun dus onmogelijk den oorlog tegen over machtige Duitsche strijdkrachten voort te zetten. De Noren nemen nochtans deel aan gevechten op an dere fronten Om de vernieling van de nog onbeschadigde lands- deelen te vermijden, hebben de koning en de regeering besloten, gevolg te geven aan den raad van het opper bevel de gevechten in Noorwegen te schorsen, en enkel buiten het land slag te leveren. Anderzijds worden er alle pogingen aangewend om de vrijheid en de rechten van het land te heroveren Zcowat te allen kante ligt nog tal van munitie, zoo als niet ontplofte houwitsers,granaten,landmijnen, enz., die alhier door de terugtrekkende troepen achterge laten werden Lange jaren na den wereldoorlog 1914-1918 vielen hier nog. meestal door de schuld van hun eigen on voorzichtigheid, slachtoffers van dit gevaarlijk oorlogs tuig. zoodat het thans wel overbodig zou moeten zijn de bevolking tegen het gevaar, door deze voorwerpen opgeleverd, te waarschuwen. Wij meenen echter allen een dienst te bewijzen met hier met aandrang te vragen alle munitie onaangeroerd te laten en er vooral op te waken dat kinderen, onwetend van het gevaar dat ze loopen. dit gevaarlijk goed niet zouden benaderen noch aanraken. De personen, die munitie weten liggen, worden drin gend verzocht dit aan de plaatselijke politie ofwel aan de Ortskommandantur zelf aan te geven, opdat de be voegde overheid alsdan het noodige zou kunnen doen om dit oorlogstuig zoo spoedig mogelijk weg te halen. Vele menschen maken nog bezwaar tegen het aan vaarden van het Duitsche geld. Die bezwaren steunen gedeeltelijk op het niet vertrouwd zijn met de waarde ervan. Mogen wij herinneren dat de Mark een waarde heeft van tien Belgische frank. Een stukje van tien Pfennig komt dus overeen met een frank vijf pfennig is een halve frank, een pfennig is 10 centiem. Wat betreft het Fransch geld een mark beant woordt aan 20 Fransche frank. Tien pfennig is dus twee Fransche frankvijf pfennig is een Fransche frank, en een pfennig is 20 Fransche centiem. Wij hopen dat hiermee de moeilijkheden die sommigen on zer burgers met de geldwaarden ondervinden opgelost zullen zijn. Mededeelinff van het postbeheer Het wordt aan het publiek herinnerd dat alleen opene brieven mogen verzonden worden. Er zal geen gevolg meer gegeven worden aan de gesloten omslagen in de brievenbussen gevonden. De Commissie van Openbaren Onderstand der stad leper brengt ter kennis van het publiek dat zij van toekomende week af eetmalen zal verschaffen tegen betaling in het Fabriek FlandesNeerstraat leper. Bons voor 30 eetmalen aan den prijs van 90 fr. kun nen iederen dag verkregen worden in het Bureel van de Crédit Anversois Diksmuidestraat De liefhebbers worden verzocht hunne rantsoenee- ringszegels mede te brengen De eetmalen zullen mogen afgehaald worden 's voor middags van 11 i tot 12 i uur. Ten einde een strengere controle van de ondersteun den mogelijk te maken, vraagt de Commissie van Openbaren Onderstand van Yper aan alle werkgevers van stad iedere week de lijst te willen mededeelen van de werknemers die zij in dienst hebben, met mel ding van het loon dat zij hebben ontvangen. De werkgevers van Yper worden vriendelijk uitge- noodigd in het algemeen belang aan dezen oproep van de Commissie van Openbaren Onderstand een goed en regelmatig gevolg te geven. Namens den Burgemeester. G. Delahaye, schepen. De personen die in werkelijken nood verkeereti mo gen zich wenden tot de Commissie van Openbaren On derstand om hun toestand uiteen te zetten Zij moeten voorzien zijn van hun 1) eenzelvigheidskaart, 2) trouwboekje en 3) Rantsoeneeringskaart met de zegels. Het Bureel is open iederen namiddag van 2 tot 5 uur. De middelen die ons Bestuur ter beschikking staan zijn gering Een strenge controle zal dan ook ingevoerd worden en leder bedrog stelt bloot aan schorsing van onderstand en rechterlijke vervolging. Het Bestuur der C. O. O. van Yper. Terwijl veel inwoners op de vlucht waren, hebben thuisgebleven burgers en soldaten van hunne afwe zigheid gebruik gemaakt om in de huizen te dringen en er alle soort waren en goederen te ontvreemden. Door de politie en rijkswacht werden thans reeds ve le processen-verba al opgesteld tegen personen die zich aan dergelijke diefstallen hebben plichtig gemaakt of die goederen, welke hun niet toebehooren, verhelen of verbergen. Verschiilige huiszoekingen werden reeds ge daan en leverden den besten uitslag op. Naar wij ver namen zal de Rechtbank uiterst streng optreden tegen deze personen. Ten einde zich aan de voorziene zware straffen niet bloot te stellen, raden wij alle personen aan, die nog mochten in 't bezit zijn van goederen welke hen niet toebehooren. deze vrijwillig en zonder verder uitstel ten politiebureele van Yper af te geven. Immers de op sporingen worden ijverig voortgezet en alwie nog in :t bezit gevonden wordt van vreemde goederen zal zwaar beboet worden. Jufvrouw Hermance Lammerand, die den 24 Maart 11. den uitzonderlijk hoogen ouderdom van 102 jaar be reikt had, is op Woensdag 29 Mei 1940 zachtjes in den Heer ontslapen in het gesticht der Zwarte Zusters van Yper. alwaar zij sedert verscheidene jaren reeds door de verkleefde Zusters liefderijk verzorgd werd Tijdens de beschieting werd de eerbiedwaardige ouderlinge, samen met de Eerweerde Zusters en al de kostgangsters van het gesticht, alsmede verscheidene personen uit de gebuurte, voorzichtigheidshalve naar de kelders van het klooster gebracht. Niettegenstaande de vele voorzorgen en de gedurige zorgen van de aan haar dienst gehechte Zuster, heeft de honderdjarige 's nachts een lichte koude opgevat en is zij aan de ge volgen ervan overleden. De laatste maanden van haar leven waren haar gees- tesvermogens ten zeerste verminderd, doch daarente gen waren haar lichamelijke gesteldheid en vooral haar eetlust uiterst goed gebleven. Het lijk der honderdjarige werd voorloopig op het kerkhof van Yper begraven en zal naderhand naar Ploegsteert overgebracht worden. Aan de geachte familie bieden wij onze gevoelens van innige deelneming. 5 u.St Jozefskerk der Paters Carmelieten. Paters- straat. 5 u. 30O. L Vrouwkerk der Paters Capucienen, Capucienenstraat 6 uurSt Maartens, Vandenpeereboomplaats St Jacobs, St Jacobstraat. St Niklaas, de Stuersstraat. 6 u 30: St Jozefskerk. Patersstraat. Sinte Godelieve Godshuis, Rijselstraat. 7 uurSt Maartens, Vandenpeereboomplaats. St Pieters. Rijselstraat. St Niklaas, de Stuersstraat. O. L Vrouwkerk, Capucienenstraat. 7 u. 30St Jacobs, St Jacobstraat. St Jozefskerk, Patersstraat. 8 uurSt Niklaas, de Stuersstraat Belle Godshuis, Rijselstraat. 8 u. 30St Maartens. Vandenpeereboomplaats. St Pieters, Rijselstraat. St Jacobs, St Jacobstraat. O. L. Vrouwhospitaal, Lange Thouroutstraat. 9 uurSt Niklaas, de Stuersstraat. St Jozefskerk, Patersstraat O. L. Vrouwkerk. Capucienenstraat. 10 uurSt Maartens. Vandenpeereboomplaats. St Pieters, Rijselstraat. St Jacobs, St Jacobstraat. St Niklaas, de Stuersstraat. 10 u. 30St Jozefskerk, Patersstraat. 11 u. 30: St Maartens, Vandenpeereboomplaats. N B. Vanaf morgen. Zondag 16 Juni, zullen de goddelijke diensten in al de kerken plaats hebbea ep het officieel Duitsch uur, 't zij één uur vóór den hier in België vroeger in voege zijnde zomertijd.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 2