CINEMA «FLORA» Zielmissen ALLERHANDE NIEUWS Goedkoope Eetmalen LESSEN IN HET DUITSCH Stad Yper MUZIEKSCHOOL HANDBOOGSCHIETINGEN De uitgevaardigde deviezenverordening voor België en Luxemburg Burgerlijke Stand van Yper Kerkelijk Nieuws STERFGEVALLEN O O YFKR. Opgepast voor de rijwielen. Sedert ons land in denoorlog betrokkenwerd zijn de rijwielen, die van eigenaar veranderden, jiiet m,eer te tellen en zelfs nu nog, alswanneer orde en rust opnieuw zijn teruggekeerd en schier alles weer zooals vroeger gaat. gebeurt "het bijna eigen dag» dat hier of daar een rij wiel ontvreemd woröt. Onder de personen, die dezer dagen hun rijwiel ge stolen werden, melden wij Jv£, Capoen Agnèj, vari Brielen. die op Zaterdag 15 Juni haar rijwiel geplaatst had bij M. Stevens, Van- denpeereboomplaats, en aldaar een ander velo zonder taksplaat in' dé plaatf terjig vónd: M. De Loof Hifaire, wenende in dë Basculestraat, wiens rijwiel Donderdag 2Ö" dezer, rond 10 u. 's mor gens, aan den gevel van de Belle, Rijselstraat, wegge nomen werd. M. Gits Gabriel, stadsbouwkundige van Yper, die zijn rijwiel den Vrijdag 21 Juni, om 4 uur namiddag, binnen in "din gang van he't stadhus 'geplaatst had en het al daar korten tijd daarna niet meer terugvond. M. Lemahieu Emile, van Voormezeele, die Zaterdag laatst, om 9 u. 30 "s morgens, zijn velo aan den gevel van het stadhuis geplaatst had en slechts enkele oogen- blikken afwezig was. Jvr. Gesquiere Agnes, van Dickebusch. wier velo verleden Zaterdag gestolen werd in den paardenstal der afspanning 't Ganzeke, Vandenpeereboomplaats, en M. Mahieu Raphaël, Rijselsteenweg, die Zondag mor gen. na het bijwonen der Mis in de Paterskerk, besta- tigde dat een ander er met zijn velo van doorgereden was. Deze lange lijst bewijst dat er nog steeds personen te vinden zijn die een anders goed niet kunnen eer biedigen, Het ware te hopen dat men deze oneerlijke lieden eens op heeterdaad zou mogen betrappen, doch in afwachting zullen alle wielrijders toch voorzichtig handelen met hun fietsen nergens meer onbeheerd, al ware het ook maar voor korte stonden, achter te laten. Andere diefstallen. in den nacht van Vrijdag 21 op Zaterdag 22 Juni zijn onbekenden gedrongen in den hof toebehoorende aan M. Debaere Alfons en gelegen langs de vaart Yper-Komen, rechtover den Poperinghe- steenweg. en hebben er -t- zonder rantsoeneeringsze- gels natuurlijk hun voorraad aardappelen opgedaan. Ook in den hof van M. Raversein Theophile, Ca- pucienenstraat, werden een 20 tal kg. aardappelen ge stolen. Zondag laatstleden ontmoette de politie in de Surmontstraat twee vrouwen, de genaamden Ballois Lucie en Capelle Celina. beiden wonende in de Car- tonstraat, die elk twee stoelen, voortkomende uit de schuilplaats onder het Belfort en toebehoorende aan de stad. naar haar huis droegen. Zij werden echter ver plicht die stoelen, die op de buitenzijde der rugleuning met het wapen der stad geteekend zijn. naar het poli- tiebureel te brengen. Moesten er nog personen zijn die in 't bezit zijn van dergelijke stoelen, zij worden hier bij dringend verzocht die stoelen zonder verwijl bij de politie in te leveren. Maandag nacht werd uit den hof van Mevr. An- gillis. Rijke Klarenstraat. een goudfazant ontvreemd. Het Stadswater. Een der eerste zorgen van het stadsbestuur was zoo spoedig mogelijk overal de be schadigde waterleidingen te herstellen, ten einde alle wijken en inwoners opnieuw van water, iets dat in een huishouden en voor de openbare gezondheid onont beerlijk is, te voorzien. Thans is dit werk zoo goed als ten einde, doch in sommige straten hebben de men- schen toch een tijd lang zonder water geweest. De meesten werden echter bereidwillig uit den nood ge holpen door een gebuur, die gelukkiger dan zij over een goeden steenput beschikte. Ongelukkiglijk is dit niet overal zoo geweest en betoonden de menschen niet altijd denzelfden goeden wil om anderen te helpen. Zoo vernemen wij het geval van een eigenaar van een onbewoond huis die, om te beletten dat een gebuur water zou komen halen uit den waterput langs achter dit huis gelegen, zich verhaast heeft allen toegang tot dien waterput af te sluiten. Die eigenaar had dit recht, niemand zal zulks betwisten, maar die handelwijze is toch weinig menschelijk. gezien de moeilijkheid die toen bestond om, bij gebrek aan stadswater, zich elders drinkbaar water aan te schaffen. De laatste torenwaker van Yper overleden. Maan dag laatst werd de 78 jarige Logier Eugène, die tijdens het bombardement van Yper in zijn woning. Beluik straat, erg gewond werd en aan de gevolgen zijner kwetsuren in het O. L. Vrouw hospitaal overleed, ten grave gedragen. Eugène Logier was de laatste overlevende van de vroegere torenwakers van St Maartens. Voor den oor log bevond er zich gestadig, dag en nacht, een wach ter op St Maartens toren die gelast was met het luiden der braftdklok wanneer er ergens brand uitbrak en dié ook door een hoorn moest roepen waar de brand ontstaan was. Eugène Logier oefende dit ambt uit vanaf den ouderdom van 20 jaar en bleef op post tot in October 1914, toen de Duitschers de stad een eerste maal binnenrukten. De Commissie van Openbaren Onderstand van Yper, die het initiatief op haar genomen heeft om aan allen die ervan wenschen te genieten een goedkoop middag maal te verschaffen, wat in deze tijden van duur leven en sohaarschheid van sommige .voedingswaren bij velen ten zeerste welkom is, en die geen moeite spaart om deze eetmalen zoo goed en ook zoo goedkoop mogelijk té kunnen leveren, bericht ons dat het haar geslaagd- is den prijs der eetmalen op 80 fr. per maand vast te stellen in plaats van 90 fr. Bij den aankoop der bons voot de eetmalen dienen echter genige rantsoeneeringszegels afgegeven te wor den. baar onze opgaite van verleden Week niet heele- maal juist was, duiden wij hier opnieuw de rantsoe neeringszegels aan die moeten afgeleverd worden 1 zegel Nr 3, overeenstemmende met 250 gr, voe- dingsvetten. 2 zegels Nr 4, overeenstemmende met 400 gr. zet- meelbpudende stoffen. 1 zegel Nr .5, overeenstemmende met 200 gr. zout. S'zegeis'Nr 7, 1 zij al de zégels, overeenstemmende met f2 lig. 50Ö aardappelen. 1 zégel Nt 9. overèenstéinmende met 50 gr. tafelolie, en Al de zegels Kr 18 fechtgëvende Op het vastgestelde rantsoen vleesch. Het Bestuur der Cinema FLORA deelt ons mede dat het, uit oorzaak van een verkeersongeval, in de onmo gelijkheid verkeert ons het programma van de ver- looningen van deze week mede te deeien. Het publiek mag nochtans verzekerd wezen dat de vertoonde filmen, ook deze week, van eerste keus zul len zijn. OPGELETZaterdag en Maandag één frank vermin dering op de plaatsen van 3 en 4 fr. Ten einde te voldoen aan een wensch van velen zal hier ter stede een avondleergang voor begin nelingen in het Duitsch ingericht worden. Die cursus zal 30 lesuren beslaan en loopen over de maanden Juli en Augustus. Inschrijvingsvoor- waarden 25 fr., in welken prijs de gedrukte leergang begrepen is. Lokaal, dag en uur worden in het volgende nummer van «Het Ypersche» medegedeeld. Er wordt ter kennis gebracht der leerlingen dat de verscheidene leergangen der Muziekschool hernomen zijn sedert Maandag 24 Juni 1940 in de gewone lokalen der School. DE BEHEERRAAD. De leden der Koninklijke Handboogmaatschappij St Sebastiaan worden verwittigd dat de schietingen aan de pers zullen plaats hebben op de gewone dagen en uren, vanaf Zaterdag 29 Juni, om 17 i uur. Ock de twee andere maatschappijen Yper-Hoekje en Willem-Teil zullen schieten op de weekdagen van 17 tot 20 1 uur en 's Zondags van 16 tot 20 J uur. Ten einde de Belgische en Luxemburgsche valuta te beveiligen en met het oog op een gezonde ontwikkeling van ihet deviezenwezen in het Belgisch en Luxem- burgsch zakenleven, was-het noodzakelijk in België en Luxemburg een deviezenbeheer in te voeren. De eerste maatregelen op dit gebied werden reeds op 10 Mei 1940 getroffen bij de voorloopige deviezenverordening van den Opperbevelhebber van het leger. De bepalingen dier verordening worden thans vervangen door een nieuwe deviezenverordening d.d. 17 Juni 1940. Bij deze nieuwe deviezenverordening wordt voor het gebied van België en Luxemburg, een goedkeuring voorgeschreven voor alle op gebied van deviezeneko- nomie belangrijke zaken en ondernemingen. Tot deze zaken behoort in het bijzonder de handel in buiten- landsche betaalmiddelen, dus elke koop en elke be schikking over deze waarde. Alle betaalmiddelen, die in België en Luxemburg geen wettelijk betaalmiddel Zijn, moeten als -buitéhlandsche betaalmiddelen be schouwd worden; Wettelijke betaalmiddelen zijn uit sluitend de in Belgische en Luxemburgsche valuta be taalmiddelen, de Rijkskredietkasbons, de Rijkskrediet- kasmunten en de Duitsche pasmuntalle andere be taalmiddelen zijn derhalve als buitenlandsche betaal middelen te beschouwen. Gelijkaardige beperkingen als voor de buitenlandsche betaalmiddelen gelden volgens de deviezenverordening eveneens voor andere deviezenwaarden, zocals goud en edele metalen, buitenlandsche en binnenlandsche in buitenlandsche valuta genoteerde waardepapieren (et- lekten), vorderingen tegenover buitenlanders alsmede vorderingen tegenover inlanders voor zooverre zij in buitenlandsche valuta genoteerd zijn. Afgezien van deze beperkingen voor den handel in deviezenwaarden, wordt over het algemeen voor be talingen in het buitenland, betalingen in het binnen land aan buitenlanders of ten gunste van buitenlanders, de goedkeuring gevergd. Om de overdracht van bui- tenlandsch vermogen dat zich in België of Luxemburg bevindt, onder controle te stellen, werd de verplichte goedkeuring ingevoerd voor beschikkingen óver vorde ringen en krediet van buitenlanders tegenover in Bel gië en Luxemburg wonende personen. Hierdoor zal een onregelmatige afvoer van waarden naar het buitenland verhinderd worden. Om dezelfde reden mogen, bene vens andere waarden, ook betaalmiddelen slechts mits goedkeuring uit België en Luxemburg uitgevoerd wor den. Hetzelfde geldt eveneens voor den invoer van buitenlandsche geldsoorten in deze gebieden Voor personen, die een toelating bekomen hebben om' naar het buitenland te reizen, -zijn, wat betreft het deviezen- v recht, zekere faciliteiten voorzien voor het reis- en grensverkeer. Zoo kunnen in het reisverkeer zonder goedkeuring binnenlandschegeldsoorten mede geno men worden tot een waarde van 100 Belgische frank per persoon en per kalendermaand. In het reisver keer met Duitschland mag men 3,000 Belgische frank per persoon en per maand medenemen. In het grens verkeer mag men zonder goedkeuring 30 Belg. frank per persoon en per dag medenemen, doch ten hoogste voor een waarde van 300 Belg. fr. per maand. Grensar beiders, d. w. Z. aan de eene zijde van de grens arbei dende en aan de andere zijde der grens wonende per sonen 'mogen op vertoon van de loonkaart der bedrij ven. hun arbeidsloon medenemen, zonder goedkeuring. Tenslotte behelst de deviezenverordening voorschrif ten over handel in waardepapieren (effektén), aandeel- rechtén en panden en het toestaan van kredieten en regelt zij den toestand van de uitwiikelingen in ver band met het dèviezenrecht. Voor dëviezenwaarde is een verplichte aangifte voor zien;' Voor de uitvoering daarvan zullen nog andere uitvóëringsbepalingen afgekóndigd worden. De uitvoering van de deviezenregeling staat onder de leiding van den chef van het Militair Bestuur, af-, deéling voor ekonomische zaken, de Oberfeldkomman- danten te Brussel. Luik, Namen en Gent en van den Feldkommandant te 'Antwerpen en Luxemburg. De aanvragen moeten derhalve aan bedoelde diensten ge richt wórdenhetzelfde geldt voor, vragen waarover de handelskamers geen inlichtingen kunnen verstrekken. Overtredingen van de deviezenverordening worden strafrechterlijk vervolgd. Daarom heeft iedereen tot plicht zich nauwkeurig op de hoogte tg stellen yan de bepalingen der deviezenverordening. van den 20 tol den 26 Juni 1940 Geboorten Decrock Danielle, Recollettenpoort, 5, van Dranonter D'Haene Stefaan, Recollettenpoort, 5, van Gheluvelt Dupon Josef. Recollettenpoort, 5, van Deurne Delrue Ives, Recollettenpoort. 5, van Houthem (Veurne) Hauspie Violetta. Recolletten poort, 5, van Kemmel Leupe Ginette, Recolletten poort, van Dampremy. Verstraete Maria, Recollet tenpoort, van Nieuwkerke. Huwelijk: Vandecasteele Joseph, landbouwer, te Bel- leghem en Duquesne Maria, landbouwster, te Yper. OverlijdensLeopold Van Wyngaerden. 30 j., van Wilsele. Edcuard Goossens, 25 j., van Leuven. Alleman Henri, 12 j„ van Nieuwkerke. Jan Bailly, 9 j„ van Wilrijk. Rosa Bailly. 7 j„ van Wilrijk. Logier Eugenius, 79 j, zonder beroep, wed. Debruyne Ernestine. Beluikstraat van Yper. Meyfroodt Hubert. 17 dagen, van Voormezeele. Lelieur Lucia. 66 j.t zonder beroep, echtg. Storme Hector, Maloulaan 3. van Yper. Lamote Julianus, 87 j., zonder beroep, echtg. Dufour Cordula, Aalmoezenierstraat, Yper. Merle- vede Sylvia, 75 j„ echtg. Segers Theophile, van Re- ninge. Heughebaert Maria, 65 j., echtg. Delhem Evaristus, G. de Stuersstraat. 37. Yper. Vallaeys Eugenie, 64 j.. zonder beroep, echtg. Lauwyck Henri, Poperinghesteenweg, 8, Yper. Verhaegen Julianus, 46 j„ van Evere. Bouckaert Maria, 76 j., zonder be roep. wed. Lammens Achille, Slachthuisstraat. 25, Yper. Ruyssen Ludovica, 70 j., echtg. Maerten Elias, van Poperinghe. Landrin Marcel, 36 j. van Braine-Ie- Comte. Tiquet Josephine, 53 j., van Deurne, echtg. Godart Silvain. - Hals Adèle, 69 j.. echtg. Hoirnaert Jean-Baptist, van Doornijk. Hoornaert Jean-Bap- tisti 69 j.. wed. Hals Adèle, van Doornijk. Francart Leon, belgisch soldaat. 22 jaar, ongehuwd, van Binche. Plancke Henri, 26 jaar. ongehuwd, van Watou. Dupuis Victor. 78 jaar, van Rixensart. HuwelijksbeloftenRaoul Vanassche, steenkapper, en Agnès Alard, dienstmeid, beiden te Yper. Joannes Heniaert, z. b., en Leonie Vanlerberghe, huishoudster, beiden te Yper. Gaston Burggraeve. meubelmaker, en Agnès Parez, dienstmeid, beiden te Yper. Arthur Reynaert, stovenmaker. en Elisa Verstraete, z. b., bei den te Yper. In Sint Nicolaaskerk zal dit jaar wederom de Octaaf gevierd worden van O. L. V. van de Vesten, vereerd in het kapelleken Nood zoekt troostDe plechtigheden zullen als volgt geschieden. Maandag 1 Juli. 's avonds te 7 uur, Rozenkrans. Openingssermoen door Z. E. H. Deken Lof. Dinsdag 2, Woensdag 3, Donderdag 4, Vrijdag 5 Juli, 's morgens te 7 uur, gezongene mis's avonds te 7 uur, Rozenkrans, Sermoen en Lof. Zaterdag 6, 's morgens te 7 uur, gezongene mis. 's Avonds te 7 uur, Lof en Rozenkrans. Zondag 7 Juli, HH. Missen te 7, 8. 9 uur. Hoogmis te 10 uur, 's Namiddags te 3 uur Vespers, Sermoen en Lof. Maandag 8, Dinsdag 9 Juli, 's morgens te 7 uur. ge zongene Mis 's Avonds te 7 u. Rozenkrans Sermoen en Lof... Mijnheei; Hector Storme-Lelieur Jufvrouw Marie-José Storme De familiën Lelieur, Storme en Cornette. melden met diepe droefheid het overlijden van hunne teergeliefde echtgenoote. moeder en bloedverwante. Vrouw HECTOR STORME geboren Lucia-Cornelia LELIEUR te Oostvleteren. den 14 April 1874 en godvruchtig in den Heer ontslaoen te leper, den 21 Juni 1940. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. leper. Maloulaan, 3. Mevrouw Cifcaries Decac(t. geboren Irma Gillioen Heer en Mevrouw Jean Decadt-Cromheecke en dochter; Heer Jacques Decadt Vrouw Weduwe Hippolyte Decadt-Braem Vrouw Weduwe Camille Gillioen-Hazebrouck De familiën Decadt, Braem, Gillioen en Hazebrouck. melden met droefheid het overlijden van hun teerge liefden echtgenoot, vader, schoonvader, grootvader, zoon, schoonzoon en bloedverwant HEER CHARLES DECADT Oudstrijder geboren te West-Roosebeke.' dén 5 Februari 1888, en gestorven te Oostvleteren. den 26 Met 194Q, slachtoffer der beschieting. Yper. Beluikstraat. 14 Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd den DIENST bij te wonen die zal gecelebreerd worden op Zondag 30 Juni, om 8 i uur. in St- Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Cyrüie DESODT (2143) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 30 Juni 1940, om 9 uur. in St- Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer André DE GEYTER soldaat bij het 4 Linieregiment zoon van Pierre De Gevter en Julia Logie gesneuveld tè Méenenden 25 Mei 1940. (2142) Ued. wordt vriendelijk uitgenoodigd, den PLECHTIGEN UITVAARTDIENST bij te wonen van Heer en Mevrouw Ivo WACKENIER-DE RUDDERE beiden slachtoffers van dezen oorlog op Maandag 1 Juli a. s„ te 9 uur. in de ISint- Maartenskathedraal te leper (2122)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 5