mum Tuinbouw Reizen naar het Buitenland Fronthengelaars Yper Regeling der* prijzen Rodolphe BOUDRY van eet- en koopwaren GUMOL lijmt1 en herstelt DRUKKERIJ DUMORTIER Wat er in de maand juli te doen valt 1891 uitgevaardigde sankties voor de beteugeling van de landlooperij en de bedelarij. Art. 29 De straffen worden uitgesproken door den -direkteur van het bevoegde gewestelijk bureau. Zijn met redenen omkleede beslissingen worden, binnen de vier en twintig uren, aan den betrokkene en aan de Commissie van openbaren onderstand in kwestie mede gedeeld. TITEL VI. Art. 30. De door de commissies van openbaren on derstand uitbetaalde steungelden worden wekelijks in geschreven op naamlijsten, opgemaakt overeenkomstig de richtlijnen, door den Nationalen Dienst voor ar beidsbemiddeling en toezicht daartoe gegeven. Overeenkomstig de bepalingen van artikel 2, dienen per nationaliteit, afzonderlijke borderellen voor de vreemdelingen opgemaakt. Het bevoegd gewestelijk bureau van den Nationalen Dienst voor Arbeidsbemiddeling en toezicht zorgt voor het onderzoek dezer borderellen. Het resultaat van het onderzoek wordt aan de commissie van openbaren onderstand, aan de bestendige Deputatie van den Pro vincialen Raad en aan het Ministerie van Volksgezond heid en Ravitailleering medegedeeld. Dit resultaat ver meldt de goedgekeurde bedragen en de verworpen bedragen. Art. 31. De commissie van openbaren onderstand is belast met de inning van alle ten onrechte uitbetaaalde -steungelden. Kan een commissie van openbaren onderstand zich niet neerleggen bij een door het gewestelijk bureau beteekende verwerping, dan kan zij, voor het betwiste "bedrag, een nieuw borderel en, in voorkomend geval, de nocdige aanvullende bewijsstukken inzenden. Het gewestelijk bureau beteekent het resultaat van het ■onderzoek van het nieuwe borderel op dezelfde wijze als voorzien bij art. 30. Art. 32. De personen die steun ontvangen wegens •de tijdelijke afschaffing van sommige geheel of ge deeltelijk door de openbare besturen te betalen vergoe dingen en tegemoetkomingen, moeten den ontvangen steun terug betalen tot het beloop van genoemde vergoedingen en tegemoetkomingen, indien deze hun met terugwerkende kracht opnieuw worden verleend. Dit besluit treedt in werking op 1 Juli 1940. De wn. Secretaris-generaal van het Ministerie van Volksgezondheid en Ravitailleering, Raymond DELHAYE. De Secretaris-generaal van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, J. VOSSEN. De Secretaris-Generaal van het Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg, VERWILGHEN. De Secretaris-Generaal van het Ministerie van Financiën. PLISNIER. De Passierscheinstelle (Kantoor voor Paspoorten). "Troonplaats, 1. Brussel, is voor het publiek geopend Dagelijks van 10 tot 12 uur en van 16 tot 17 u. 30. "s Zondags alleen van 10 tot 12 uur. 1. Belgen en leden van neutrale Staten hebben voor Liet verkeer in BELGIË alleen hun Belgische eenzel- vigheidskaart noodig zonder verdere toelating. 2. Elke reis naar FRANKRIJK is verboden. Aan vraag voor toelating is vruchteloos. 3. Aanvragen voor toelating voor reizen naar NE DERLAND zijn alleen toegestaan aan personen die in ~t bezit zijn van een bevestiging der Militarverwaltung Duitsche militaire administratie), zeggende dat de reis noodig is wegens voorname economische en IN HET BELANG VAN HET DUITSCHE LEGER ZIJNDE redenen. Reizen naar Nederland voor persoonlijke en andere behalve economische redenen zijn op het oogenblik niet toegelaten. 4. Aanvragen voor reizen naar DUITSCHLAND zijn alleen toegelaten aan personen die in het bezit zijn van een bevestiging der Militarverwaltung (Duitsche Mili taire Administratie), zeggende dat de reis noodig is wegens economische en IN HET BELANG VAN HET DUITSCHE LEGER ZIJNDE redenen. Reizen naar Duitschland voor persoonlijke doelein den zijn alleen toegestaan aan personen die in hun land of in hun woonplaats willen terugkeeren, of die andere bijzondere redenen hebben (b.v. sterfgeval of zware ziekte van familieleden, enz.) 5. Leden van neutrale Staten die door het gebied van het DUITSCHE RIJK reizende, in hun land willen te rugkeeren, moeten zich eerst tot de diplomatieke ver tegenwoordiging van hun land in Brussel wenden. Het in aanmerking komende kantoor zal de aanvragen, na onderzoek, schriftelijk aan Passierscheinstelle IV over maken, die er een schriftelijk antwoord op zal laten ■geworden. De Militaire Bevelhebber in België en Noord-Frankrijk. Op 39 Juni vergaderde de visschersclub met haar leden om den toestand te bespreken. Van deze gele genheid werd gebruik gemaakt om de maandvissching te laten doorgaan. Geen inleg werd geëischt. De leden zullen maandelijks en dit tot nieuwjaar kunnen deelnemen aan de prijskampen, die kosteloos worden aangeboden. Het visschen moet verder aange moedigd worden, en de aangesloten leden moeten hierin het voorbeeld geven. Er wordt bijzonder aangedron gen opdat alle leden op de volgende vergadering, waar voor hen een uitnoodiging zal gestuurd worden, zou den aanwezig zijn. 'HET BESTUUR. r mm m I r ^k m k t «k m k »-k Het Staatsblad van 30 Juni kondigde volgend be sluit af De wn. Secretaris-Generaal van het Ministerie van Volksgezondheid en Ravitailleering, Gelet op het wetsbesluit van 27 October 1939, hou dende aanvulling der maatregelen genomen voor het verzekeren van de bevoorrading van het land en tot het voorkomen en beteugelen van de misbruiken in den handel van sommige eet- of koopwaren van aller eerste noodzakelijkheid, gewijzigd bij de wetsbesluiten van 11 en 14 Mei 1940, Besluit Artikel 1. Het is eenieder verboden van eet- of koop waren hieronder opgesomd tegen een hoogeren prijs van de bij dit besluit vastgestelde maximumprijzen, te verkoopen of aan te bieden Brood. Het brood van 900 gram zal verkocht werden tegen volgende prijzen 1. in Brussel, en in de Brusselsche agglome ratie, evenals in Antwerpen en in de Ant- werpsche agglomeratie 2.40 2. in de andere steden met een minimum be volking van 20.000 inwoners 2.30 3. in de gemeenten met minder dan 20.000 in woners 2.20 Boter 1. Melkerij boter (gepasteuriseerde roombo ter): Verkoop door voortbrenger aan hande laar. per kgr23 Verkoop door kleinhandelaar 26 2. Hoeveboter Verkoop door voortbrenger aan handelaar 20 Verkoop door kleinhandelaar 23 Tafelmargarine Voortbrengers of groothandelaars 9.20 Kleinhandelaars 11.20 Margarine voor ander gebruik Voortbreng, of groothandelaars 8 Kleinhandelaars 10 Broodsuiker, onverpakt of in -doozen van 1 kgr. Tiensche suiker 6.05 Suiker van andere merken5.85 Kristalsuiker 4.85 Ongebroken rijst, type Siam of Japan (onver pakt) 3.50 Fancy-rijst, blauw-roos, (onverpakt) 3.50 Gebrande koffie Congo Robusta, gew. kwaliteit 15 Zachte zeep, onverpakt 3.75 Harde witte zeep, soort Marseille (72 t. h. vette stoffen) 5.50 Wijnazijn (inlandsche), gew. kwalit., basis 6°, per liter 2 Aardnootolie, gew. kw., in flesschen 9 Soya-olie8.25 Spliterwten, per kilo4.75 Droge boonen, type Donau 5.50 Witte boontjes 5.75 Deegwaren 1. basis meel, gew. kw., onverpakt 5 2. basis hard graan, gew. kwaliteit, onverpakt of verpakt 6.80 3. gemerkt (Belg. fabr.I, in pakken8.60 Bloem, gebuild op 85 t. h„ onverpakt2.50 Tafelzout, onverpakt 0.70 Sprot, in aardnootolie 1/4 club, 22 mm. de doos 1.65 1/8 club, 22 mm1.50 Portugeesche sardijnen in olijfolie, gew. kwalit. 1/4 club, 30 mm3.75 1/8 club, 30 mm2.80 Pelsers (groote doos)5 Inlandsch ossenvet, verpakt, per kgr8 Buitenlandsch ossenvet, verpakt 8.50 Fijne reuzel 10 Kookchocolade in blokken 14 Cichorei 5 Lucifers, het pak van 10 doozen1.80 Producten van runds- en varkensslachterij Inlandsch ossenvet7 Inlandsche reuzel (gesmolten reuzel of vet spek) 13 Art. 2. Wanneer de vervoerkosten in een bepaalde provincie de verkoopprijzen van de bij dit besluit be doelde allernoodzakelijkste eet- en koopwaren in mer kelijke mate kunnen beïnvloeden, kunnen vermelde maximumprijzen mits voorafgaande goedkeuring van den Minister van Volksgezondheid en Ravitailleering, bij besluit van de bestendige deputatie gewijzigd wor den. Art. 3. De inbreuken op de bepalingen van dit be sluit worden opgespoord en bestraft overeenkomstig de artikelen 6 tot 10 van het wetsbesluit van 27 Octo ber 1939, gewijzigd bij de wetsbesluiten van 11 en 14 Mei 1940. Voorziene straffen1. geldboete, van 700 tot 700.000 frank, opdecimes inbegrepen2. gevangenzetting van vijftien dagen tot drie jaren3. verbeurdverklaring van de eet- of koopwaren4. sluiting der inrichting (bij herhaling worden de geld- en gevangenisstraffen ver dubbeld). Art. 4. De sluiting der magazijnen of inrichtingen, voorzien bij het wetsbesluit van 27 October 1939, ge nomen voor het verzekeren van de bevoorrading van het land, gewijzigd door de wetsbesluiten van 11 en 14 Mei 1940, kan, volgens het geval, worden bevolen door den procureur des Konings of door den rechter van instructie, onmiddellijk na de vaststelling van de in breuk. De duur van de aldus uitgevoerde sluiting wordt afgetrokken van dezen door de rechtbank uitge sproken. Art. 5. Het ministerieel besluit van 10 Mei 1940, be treffende zekere allernoodzakelijkste eet- en koopwa- :en, wordt afgeschaft. Art. 6. Dit besluit treedt in werking den tweeden dag na zijn bekendmaking in het Staatsblad Het zal tot nader bevel van kracht blijven. Zijn tekst zal door de gemeentebesturen aangeplakt worden. glas porselein gleiswerk marmer amber eboniet —ivoor hoorn aardewerk, enz. TE KOOP TER 34. BOTERSTRAAT, 34 YPER T3T TAPISSIER - GARNISSEUR 208, Zonnebekesteenweg, 208, YPER (Cité Ligy) MAAKT en HERSTELT alle slach ZETELS CANAPÉ'S, CLUBS. SALONGARNITUREN RESSORTBAKKEN, MATRASSEN. ENZ. BIJZONDER VERZORGD WERK. (2126) Groentenkweek. In deze maand biedt de gewcne teelt der groenten ons zeer afwisselende oogsten aan 't is nu waarlijk aangenaam, voor oppassende tuiniers, den uitslag van hun zwoegen te aanschouwen. Hier een perceel malsch gekropte latuw, daar eenige rijtjes erwten met uitpuilende peulep, verder de aantrekke lijke worteltjes, kleurstrepige selder, monsterkoolen enz. Reeds de verleden maand kon men op warme be schutte plaatsen vroege aardappelen oogsten. Van nu af heeft men er reeds in vollen hof. Vroege aardappe len bekomen gewoonlijk hooge prijzen, daarom zal men oogsten als zij eene regelmatige dikte bekomen hebben, het loof nog groen zijnde. Men steekt ze uit met den riek, en raapt ze onmiddellijk op, de huid dezer knollen is zeer week en zou rap groen worden. De manden waarin men de aardappelen doet. zal men afdekken met eene laag loof, gras of iets dergelijks. Na het oogsten, bemest en beplant men het ledig ge komen perceel met late bloemkoolen, reusachtige van den Herfst, late Mechelsche of Leuvensche. Men plant op 60 cm. afstand, tusschen, en 55 cm. op de rijen. Voor late teelt van bloemkoolen, kan men ook vroege varië teiten gebruiken die na half Mei gezaaid zijn geweest, deze kan men maar op het einde der maand uitplanten. Na vroege aardappelen, kan men ook late savooien planten, zooals de Noorweegsche. Kleine van Belleville enz., andijvie, cf halflange wortelen zaaien. De uitge lezen struiken van aardappelen die men op het perceel overgehouden heeft voor plantknollen, zal men eens besproeien met Bordeleesche pap, als voorbehoedsmid del tegen aardappelziekte. Om vroeg in de Lente pijplook (ciboule) te kunnen oogsten, zaait men nu tamelijk dik men laat de plan ten in den Winter ter plaats, en men beschut ze met een weinig kaf tusschen te strooien. Men zaait nog maals rapen, pastenaken (die voor winterverbruik zul len dienen). Winterradijzen (ramenassen) kan men ook nog zaaien, deze in Juni gezaaid dunt men uit op 25 cm. Korte of half lange worteltjes, zooals de varië teiten Grelot, Nanteeschewitte ajuin om rond Sep tember kleine rijpe bolletjes te bekomen, kunnen op ledig komende plaatsen uitgezaaid worden voegen wij daarbij de ajuin van Mulhouse, om kleine ajuintjes te bekomen, na den Winter verplantbaar. Bij de tomatenplanten zal men'voorts regelmatig de okselscheuten of diefjes verwijderen, de stengels aan binden en daar waar de vruchtèn reeds beginnen te kleuren, zooals het geval is bij de tomatenplanten op twee trossen gekweekt, snijdt men enkele bladeren weg die het licht aan de vruchten ontnemen. Kleine komkommers, ook augurken en cornichons genaamd, rond Mei geplant, zullen beginnen bloeien. Het oogsten moet in tijds aanvangen, want de kleine vruchten hebben de grootste waarde, en men begint te plukken als de bloem verslenst, regelmatig alle twee dagen. Grootvruchtige komkommers, in volle lucht, op zonnebarm tegen draad of latwerk aangekweekt, nijpt men den hoofdstengel in op omtrent 2.50 m. hoogte, de okselscheuten zal men aanbinden en boven het tweede blad innijpen, verder nijpt men de scheuten van deze vertakkingen op een blad. Nu kan men nog voor de laatste maal hofmelde zaaien, warmoes (waarvan men later de zaaddragers uitkiest), zomerlatuw, met de variëteiten Blonde zo- mersche. Cazard, Palatine, Sans Rivale, andijvie, blad selder, welke men uitplant in Augustus-September, ter plaats overwinterd, om rond April te verkoopen. Niets belet nog wat postelein te zaaien op eene beschutte plaats, en waarvan men eenen laten oogst kan beko men. Ook porei, die men in den Winter ter plaats laat en in zandachtige gronden soms tot Mei-Juni van het volgende jaar opbrengst kan geven, mits gebeurlijke doorschietende stengels uit te snijden Brocoli rond half Juni gezaaid, plant men nu ter plaats op 75 cm. afstand en 60 cm. op de rij. Met voor deel kan men tusschen de rijen eene rij andijvie plan ten. Daar nu vele perceelen ledig komen, kan men nog eene laatste zaaiing doen van late erwtjes en struik boontjes. Daar waar erwten en boonen geoogst zijn, en dus eenen rijken grond nalaten, kan men spinazie zaaien. Fruitboomteelt. De nijping bij de pereboomen zal onverpoosd voortgezet worden, evenals de jacht op de insecten. Ook de controle zal nauwkeurig geschieden, ten einde alle ziekteverschijnselen, van bij hun begin, te kunnen bestrijden. In de druifserre wordt bijzonder zorg gedragen tijdig te verluchten, hoegenaamd geen vochtige lucht in de broeikas, deze bevordert te veel de oïdium. Als voorbehoedsmiddel, tijdig de zwavel- bloem vernieuwen en desnoods er mede eene bestui ving doen, zorg dragende de bovenkant der bladeren te bepoederen, niettegenstaande de ziekte zich langs den onderkant der bladeren vertoont. Men denke er aan dat zwavelbloem zelf de oïdium niet doodt, maar dat het gas, voortkomende van de verbranding var. zwavel (hier teweeggebracht door zonnewarmte), de zwammen van de ziekte aantast en doodt. Het uitdunnen van trossen en het beperken van deze. moet nu gedaan wezen. Onthoudt dat overtollig drager, de planten uitput en dat uitputting bijna altijd steel- ziekte medebrengt. Heeft men vorig jaar veel met deze ziekte te kampen gehad, dan laat men weinig vruchten en past een lange nijping toe. Zijn de wijnstokken nog op d'oude wijze geplant, zoodat ze alléén binnen geworteld zijn, dan is gieten noodzakelijk, omdat bij gebrek aan genoegzaam water, de voedingsstoffen :n den grond aanwezig zich niet kun nen oplossen, alsdan weer uitputting intreedt, en steel- ziekte te wachten staat. Is men verplicht te gieten, dan veel luchten, uit schrik voor de andere plaagoïdium. Zeer dikwijls gebruikt men alsdan bloempotten welke men in den grond zet, en langswaar men alsdan giet op deze wijze wordt de oppervlakte zoo weinig moge lijk vochtig gemaakt en de verdamping op deze wi.ize op zijn minimum gebracht.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 11