De toekomst onzer stad 21* jaar, N 11-6 juli 1940 21 Année, N 116Juiiletl940 Weekblad voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de l'Arrondissement d'Ypres CHTELINGEN IN FRANKRIJK Briefwisseling voor hef Buifenland HANDELAARS EN BEHEERDERS AANGIFTE OORLOGSCHADE HET YPERSCHE LA RÉGION D'YPRES Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstcaat, 34, YPER. Abonnement21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Fel. 500 40 ct. het nummer. Naarrüooze artikels geweigerd Rédacth*i Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPRES. Abonnement21 fr. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beige... 40 ct. Ie numéro. Tél. 500 Les articles non signes sont refuses Het is een hartversterkend schouwspelnog zijn de wonden niet geheeld die de oorlog heeft geslagen, nog is er de nawerking van het wee van het vluehtelingenleven midden het geschut van vijandige legers, nog is er bij duizenden onzer stadsgenooten de onrust of de angst om het wegblijven van vader, broeder of zoon. of reeds is iedereen begaan met het heropbouwen van de eigen woning. Eigen haard is goud waard De Ieperlingen zijn zeker niet bij de pakken blijven zitten zij hebben het nieuws van de mo gelijke schadevergoeding niet afgewacht om het werk aan te vangen wat van stonden af niet definitief kon worden hersteld werd voorloopig in het droge gebracht. Indien, wat de hemel verleene, de vliegers ons nu verder met rust laten, dan zal het geen lange jaren aanslepen of van de kwade nachtmerrie van 't jaar '40 zal ook niets meer dan een bange her innering overblijven. Doch het verleden mag ons de oogen niet doen sluiten voor de toekomstintegendeel deze tij den, wanneer nog alles op het economisch en industrieel plan te regelen valt zijn geschikte dagen om aan de welvaart van ons gewest in komende jaren te denken. Laat het ons bekennen de oorlog van 1914-1918 met al zijn "naweeën is voor leper een bittere te leurstelling geweest. Vriendschap in woorden en gezanik over la ville martyre hebben wij ge noeg gekregen. Maar intusschen liet men door gebrek aan verbindingswegen onze streek van alle nijverheidscentra afzonderen. Voor onzinnige plannen en experimenten ble ken milliarden in de Staatskas te zijn, maar ei^-# kele millioenen voor de Leie-Yzer verbindi kouden er niet van af. En intusschen liet mexftfei werkloosheid, die toch ook door den Staat mOTsti betaald worden, onrustwekkende verhjaufhufien aannemen. Het is best veel van het verleden te v^rgértn, doch'het mag nog even herhaald worden ^at jde ontgoocheling voor ons dubbel hard geweês^is omdat sommige mandatarissen van leper in het openhaar en in het geniep het herstel van dien Ieperschen levensader bekampt hebben alleen maar uit persoonlijken haat of uit politieken na ijver. Men kent de gevolgen van deze stiefmoeder lijke behandelingóns arrondissement behaalde het treurige record in zake werkloosheid en uit wijking der bevolking. Het is door de geschiedenis bewezen dat na iederen oorlog de kansen op leven en ontwikke- Jiug opnieuw worden verdeeld, wel te verstaan indien de voorwaarden tot opbloei zoowel bij het volk als in den bodem en in de streek gunstig zijn. Welnu aan wil tot opwaarts streven heeft het aan onze stad nooit gefaald en de roemrijke bladzijden over de Iepersche lakennijverheid tij dens de Middeleeuwen getuigen voor de moge lijkheden der toekomst. liet andere woorden er zal zich voor onze stad in de komende tijden een nieuwe kans tot econo- mischen en industrieelen bloei voordoen, indien wij maar beschikken over het noodige verkeers- apparaat te water én per spoor. Wat dit laatste betreft kan leper, van waaruit Brugge of Oos- tende slechts in een minimum van twee uur te nmrmtmimmtmtmmimmmmmmmtmmwtufimineimimi bereiken is, ook wel zijn woordje meespreken. Wat lepers vooroorlogsche eenige bron van in komst betreft, het toeristisch verMÊër, laat alles voorzien dat het vreemdelingenverkeer weinig zal ingeboet hebben daar de oorlog slechts van korten duur zal zijn. En zoo hebben wij reeds ^.een heel programma waarvan de vervulling den economischen bloei onzer geliefde stad zal waarborgen. Wij kunnen het als volgt resumeeren 1. Verdere heropbouw onzer stad met inbegrip van Lakenhalle en Nieuwwerk 2. Herstel der vaart Ieper-Kornen 3. Betere spoorverbindingen 4. Een eigen nijverheid die ons volk moet toe laten werk en brood in eigen streek te vinden 5. Verdere uitbouw van leper als toeristisch centrum. Nu dat alle partijgewaden afgelegd zijn blijft het doel voor oogen de grootmaking van land en volk. En hiermede vangen wij best plaatselijk aan. Het Ypersche dat iq het verleden steeds met hand en tand die belangen Vr-'dedigd heeft, meent een beroep te mogen doen op de mandatarissen die ons arrondissement zoo talrijk vertegenwoor digen of bewonen. Van onzen levenswil zal heLiinmersafhangen of onze stad eens in beun yroegeren luister zal hersteld zijn. - #y gjfr o\ Zooms vroeger gemeld is er een Commissie ge sticht welke zich met het opsporen der Belgische vluchtelingen en met hunne repatrieering gelast. De grootste moeilijkheid die deze dienst echter ontmoet is de kwestie van het vervoer. Daar tal van bruggen vernield en verbindingswegen ver sperd zijni kan er voor het oogenblik nog geen spraak zijn van een regelmatig treinverkeer. Er wordt nochtans ijverig gewerkt om dit laatste zoo spoedig mogelijk te herstellen, en eens dit doel bereikt dan zal de terugkeer der vluchte lingen sneller en in betere voorwaarden kunnen verzekerd worden. Dit zal nochtans nog eenigen tijd duren en tot dan toe zullen zoowel de vluch telingen in Frankrijk als hunne hier in België verblijvende familie nog wat geduld moeten hebben. Naar een verklaring van den Heer Botson, die zich speciaal met den terugkeer der Belgische vluchtelingen bezighoudt, bevinden zich in het Zuiden van Frankrijk nog ruim 800.000 tot 1.000.000 Belgen, waarvan ongeveer 100.000 te Toulouse alleen, voornamelijk jongelingen van 16 tot 35 jaar. Ten overstaan van dit groot aantal vluchtelin gen, zal men licht begrijpen dat hunne repa trieering niet zoo maar in een ommedraai kan geschieden. Naar schatting zullen er nog wel drie maanden verloopen eer die taak tot een einde kan gebracht worden. Intusschentijd spant men zich in om nieuws over deze vluchtelingen aan hunne familieleden te laten geworden. Langs de Parijsche pers en Fransche radio werden de vluchtelingen uitge- noodigd een postkaart met hun huidige verblijf plaats er op vermeld en eenig nieuws over hen, alsmede het adres van de personen die in België dienen verwittigd te worden, af te geven in de Berrystraat, n' 20, te Parijs, vanwaar deze post kaarten dan naar België zullen doorgezonden en besteld worden door de zorgen van den Belgis chen dienst voor het repatrieeren der vluchtelin gen. Ook Radio Brussel zendt thans iederen dag regelmatig nieuwsberichten uit over de vluchte lingen, zoodat al de families, die tot hiertoe nog geen nieuws ontvingen, mogen verhopen bin nen kort langs die middelen gerustgesteld te worden, in afwachting dat htm geliefden zelf weer thuis komen, wat thans alleen maar een kwestie van tijd meer is. De Duitsche overheid van haar kant helpt zoo veel ze kan het repatrieeren der vluchtelingen bespoedigen en, telkens wanneer vrachtwagens ledig de terugreis naar België aanvangen, stelt zij deze wagens ter beschikking der Belgische vluchtelingen en zoo komt het dat nu en dan een klein aantal hunner op het onverwachts terug komen tot groote vreugde van deze die ze reeds zoo lang en zoo vurig verwachtten. Door Z. M. den Koning werd aan den Heer Voorzitter van het Roode Kruis van België nog volgende brief gericht om hem het lot der Bel gische vluchtelingen aan te bevelen en hem te vragen aan hun terugkeer "te willen medewer ken «Laeken, den 28 Juni 1940. Mijnheer de Voorzitter, Op 13 Juni jl., heb ik mij tot den President van den Zwitserschen Bondstaat gewend om hem te vragen met Frankrijk en Duitschland onder handelingen te voeren omtrent het repatrieeren, over Zwitserland, van de Belgische vluchtelingen die terug naar hun geboortegrond willen vertrek ken. Deze oplossing is thans door de gebeurtenis sen voorbijgestreefd de terugkeer naar België kan voortaan rechtstreeks geschieden. Ik vraag aan het Roode Kruis van België, dat steeds zoo bereid is.om elke ellende te lenigen, aan het organiseeren van de repatrieering te wil len medewerken. Het is een zedelijke en sociale plicht er naar te streven, zoo spoedig mogelijk de verspreide gezinnen te vereenigen en aan hun pijnlijken toe stand een einde te maken. Door dit hoogst menschelijk doel te verwezen lijken, zal het Roode Kruis eens te meer de dank baarheid van het Land verdienen. Uw Dienstwillige, (g.) Leopold. Den Heer Voorzitter van het Roode Kruis van België. O Mededeeling van het Bestuur der Posterijen Het publiek wordt er van verwittigd dat voor het oogenblik geen postverbinding tusschen Bel gië en andere streken bestaat. Tot nader bericht is het dus onnoodig de voor het buitenland, Duitschland inbegrepen, bestem de correspondentie in de postkantoren af te geven. met 't oog op het indienen der met uwe boeken overeenstemmende WENDT U, voor 't in orde brengen van uwe boekhouding, balans en inventaris od 10 Mei 1940 en 't neerleggen in Brussel zelf van uw aangifte, tot J. HOLVOET, Boekhouder, 23, Slachthuisstraat, leper. (2151) A A f

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 1