Gemeenteraad van Yper 5 Cinema Oud Yper MAZURKA Voor uw Glas- en Loodwerken Walter TAVENIER - BEDDELEEM wendt U bij Tempelstraat, 4 YPER Matige prijzen. Spoedige bediening. Vefslag der zitting van 1 Juli 1940. De zitting wordt te 18 u. 15 geopend onder het voor zitterschap van M. Delahaye, eerste schepen. Zijn ver der nog aanwezig de Heeren Biebuyck en Berghmar.. schepenenJvr. Cornillie, de Heeren Pattyn, Muiier. Seys, Michiel, Leuridan en Capoen, raadsleden Ver sailles. secretaris. I. Proces-verbaal der zitting van den 17 Juni 1940. De Heer secretaris geeft lezing van het proces-ver- baal der zitting van 17 Juni 11., waarna dit verslag zonder opmerkingen goedgekeurd wordt. II. Opneming bij bijzonderen eener leening van 300.000 fr. (tot maximum 500.000 fr.) voor de buiten gewone uitgaven te dekken betreffende het herstellen van riool- en waterleidingen Opruimingswerken Ontsmetting en openbare gezondheid, enz M. Delahaye. Mevrouw, Mijnheeren. de gemeente raad is heden avond bijeengeroepen om een wijziging te brengen aan de beraadslagingen door ons vroeger geno men in zitting van 17-6-1940, aangaande de opneming bij bijzonderen eener leening van 300.000 fr. met recht deze tot 500.000 fr. te verhoogen. Deze leening werd door den gemeenteraad in zijn laatste zitting goedge keurd. De bestendige afvaardiging heeft Ons echter bij brief van 17 Juni laten weten dat deze beraadsla ging door haar niet werd goedgekeurd. Het is immers niet onontbeerlijk dat er in de beraadslaging door de stad een waarborg voor deze leening opgegeven worde. Het volstaat te beslissen dat die leening voorloopig voor den termijn van een jaar aangegaan wordt en te voorzien dat deze leening daarna in een zelfde ver richting met het Gemeentekrediet van België zal om gezet worden. Gezien dezen brief van de bestendige af vaardiging, stel ik aan den gemeenteraad voor te be sluiten de beraadslaging van 17 Juni te vervangen door de volgende Aangezien de stad Yper over de noodige gelden niet beschikt om de dringende werken, door den oorlog veroorzaakt, uit te voeren, namelijk het herstellen van riool- en waterleidingen, opruimings werken. ontsmetting en openbare gezondheid, enz. aangezien de noodige maatregelen dienen getroffen te worden om de stad in de mogelijkheid te stellen deze noodige werken zoo spoedig mogelijk uit te voeren en te bekostigen, besluit de gemeenteraad een leening van 360.000 fr., met recht ze te verhoogen tot 500.000 fr., bij bijzonderen op te nemen. De intrest, berekend aan 4 1'$ jaars. is betaalbaar per semester. De leening wordt aangegaan voorloopig voor een jaar en zal daar na in een leening met het Gemeentekrediet omgezet worden. Deze beraadslaging zal aan de goedkeuring der hoogere overheid onderworpen worden. M. Michiel. Dit punt werd door ons reeds in een vorige zitting goedgekeurd en het is thans enkel een kleine wijziging die er aan gebracht wordt. Ik zou toch nog volgende vraag willen stellen. In de voor gaande zitting tijdens de mededeelingen heb ik dit punt ook reeds aangehaald, namelijk betreffende den toestand der werklieden, ten eerste voor wat betreft den geldelijken steun aan de werkloozen, zoowel ver zekerden als niet verzekerden, en ten tweede voor wat betreft het achterstallig loon dat aan de werklieden, die voor de stad gewerkt hebben, nog verschuldigd is. Ik heb vandaag nog vernomen dat in verschillige steden de vroegere controle der werkloozen steeds gevolgd en daar ook steun uitgekeerd wordt. Hetgeen betaald wordt is maar weinig en bedraagt per week 45 fr. als hoofdsteun, daarbij gevoegd 25 fr. voor de vrouw en 15 fr. per kind ten laste. Dit is nu reeds sedert veer tien dagen, zelfs drie weken zoo in die steden. Ik stel mij de vraag waarbij het komt dat zulks hier ook niet vroeger in voege werd gesteld. Komt het doordat de andere steden vroeger dan Yper bezet werden Ik denk van neen, want de bezetting verschilde slechts van enkele dagen. Ik vraag thans aan het schepen college een officieel onderzoek te willen doen om te weten in hoever dit waar is en om hier dan hetzelfde te doen zooals in andere steden. M. Muiier. Over ditzelfde punt door den Heer Mi chiel aangehaald is er spraak geweest op een vergade ring in de Ortscommandantur. Na de vergadering heeft de Heer Vermeulen er zelfs nog uitleg over gevraagd. Daar was spraak dat de controle moest voortgaan en van een dagelijkschen steun van 8 fr. 50 voor het ge zinshoofd, 4 fr. 50 voor de vrouw en 2 fr. 50 per kind. M. Delahaye. In antwoord op de vraag van den Heer Michiel wil ik het volgende zeggen. Vandaag heb ik een mijner vrienden ontmoet die bijna overal in West-Vlaanderen aan al de steden een bezoek brengt. Ik heb hem gevraagd officieele inlichtingen in te win nen nopens de betaling van steun aan de behoeftigen door de verschillende steden gedaan. Ik kan u ver zekeren. niettegenstaande het gering is, ik moet zulks bekennen, dat er steun gegeven wordt. Op bevel van het ministerie is sedert gister avond de dienst der werkloosheid en werkverschaffing geëindigd. Al de bedienden, behalve een of twee van ieder ploeg, wer den afgedankt. Ik denk dat er een verwarring moet zijn. Zal die dienst afgeschaft blijven, wij weten het niet. Een feit is zeker. In de maand Juni zijn de ge meenten verplicht geweest de behoeftigen, de werkloo zen inbegrepen, te ondersteunen. Het bedrag van den steun was bepaald op 45 fr. per week voor het gezins hoofd, 25 fr. voor de vrouw en 14 fr. per kind ten laste. In West-Vlaanderen zijn er veel gemeenten die dit niet gedaan hebben. Dit was echter het maximum dat als steun mocht gegeven worden. In de eerste dagen zal dit veranderen. In een vergadering van 1 Juli zal die kwestie opnieuw onderzocht worden en ik denk dat de toeslag zal verhoogd worden. Wij staan nu voor een neteligen toestand. Voor het oogenblik is er geen geld. De behoeftigen moeten geholpen worden. Het is met het doel die menschen te helpen dat de stad besloten heeft een leening aan te gaan, en ik denk dat wij allen t'akkoord zijn om die leening zoohaast mogelijk te stemmen. Voor wat betreft het loon der stadswerklieden, kon er hen tot hiertoe slechts een derde ervan uitbetaald worden. Ik zou graag willen dat wij in de eerstkomende dagen in de mogelijkheid gesteld worden de twee overige derden van hun loon aan die werklieden hier in stad te geven. Ik dring aan de zooeven voorgestelde beraad slaging te stemmen, ten einde in de eerste dagen reeds over het noodige geld te kunnen beschikken. Van zoo dra ik van mijn vriend nieuws ontvang, zal ik het ge noegen hebben u de cijfers mede te deelen van wat er aan steun uitbetaald wordt in al de andere steden van West-Vlaanderen. Hier te Yper hebben al de menschen, die geholpen werden, het maximum gekregen. Meer mocht er niet gegeven worden. De openbare besturen werden ervan verwittigd dat, wanneer zij het vastge steld maximum overschrijden, zij zich bloot stellen geen cent toelage ervoor te ontvangen. M. Leuridan. In aansluiting met dit punt, gezien het hier ook werken van openbare gezondheid betreft, zou ik willen weten hoe het thans zit met de zwem kom. M. Delahaye. Willen we thans eerst over de voor gestelde leening stemmen Het ware beter deze vraag daarna tijdens de mededeelingen te behandelen. Indien allen daarmede t'akkoord gaan. stel ik voor nu de lee ning te stemmen. Al de tegenwoordige raadsleden keuren het voorstel eenparig goed. III. Mededeelingen. M. Delahaye. Zijn er vragen te stellen M. Leuridan. Ik heb er een heele reeks. Gij kent allen de droevige geschiedenis, die heel het land door te zien was, van de weggetrokken jongelingen en man nen. Ik vraag hoe het is met het aandeel van Yper in die treurige vergissing. Ik wensch te weten welk deel de stad Yper gehad heeft in deze misleiding, doch in- zonder hoevelen er van die jongelingen en mannen van Yper thans reeds terug zijn. Ik vraag geen arithme- tische bepaling, doch enkel een dichtbijkomende gis sing. M. Delahaye. Veel jonge lieden zijn hier uit Yper den Zondag morgen vertrokken en anderen volgden nog dit voorbeeld zelfs den Maandag. Doch nog geen enkel hunner heeft zich sedert zijn terugkeer in de -bu- reelen van den burgerstand komen aanmelden. Die jongelingen, die vertrokken waren, zijn nu en dan teruggekeerd zonder dat wij erover ingelicht werden. Doch. volgens mijn persoonlijk oordeel, zijn er thans reeds geheel veel dier mannen teruggekeerd. M. Seys. Velen zijn direct teruggekomen. De Yper- lingen zijn slechts op het laatste vertrokken, op een oogenblik dat de Fransche grens reeds grootendeels gesloten was, en zoo komt het dat velen aanstonds te ruggekeerd zijn. M. Leuridan. Andere gemeenten en steden, en on der meer Brussel, hebben zich met het lot dier jonge lingen en mannen bezig gehouden ten einde hun terug keer zoo spoedig mogelijk te bekomen. Ik weet niet of het hier voor Yper nog de moeite waard is, doch zoo ja vraag ik dat het schepencollege eveneens stappen zou willen aanwenden bij de hoogere overheid, 't zij bij de schijnregeering van Limoges, 't zij bij de bezet tende macht, om zoo mogelijk den terugkeer der nog achtergebleven Yperlingen te bespoedigen. Ik vind dat er meer ongerustheid heerscht over het lot dier jongelingen dan over dit der soldaten, want als men over deze laatsten tot hiertoe nog geen bericht ontving dat zij gesneuveld zijn, dan kunnen zij zich in Silesië of elders nog bevinden en mag men over hun lot om zeggens gerustgesteld zijn. Over het lot der andere jon gelingen echter heerscht er meer angst en het is voor de zedelijke geruststelling der bevolking dat ik het goed vind een officieele navraag over die jongelingen en mannen te doen. M. Delahaye. Ik ben daarmede t'akkoord. Volgens mij ware het beste dat wij kunnen doen ten einde inge licht te worden, te vragen aan de ouders der jonge mannen van 16 tot 35 jaar den burgerstand dadelijk te willen verwittigen wanneer hun vertrokken zoon is te ruggekeerd of terugkomt. M. Seys. Zulks zou kunnen uitgeplakt worden. M. Delahaye. In de Ortscommandantur is het tot hiertoe nog niet mogelijk eenige inlichtingen te beko men over de vluchtelingen noch over de jongelingen die naar Frankrijk getrokken zijn, 't zij zij zich in het bezette gebied bevinden of over de lijn. M. Leuridan. Ten einde een overzicht te hebben over den toestand der jongelingen van Yper, denk ik dat uw voorstel het beste middel is om dit doel te be reiken. Een tweede opmerking die ik wensch te maken is de volgende. Zijn er bedienden of beambten van het stadsbestuur die zonder toelating uitgeweken zijn naar Frankrijk Ik zeg uitgeweken naar Frankrijk en dit is van belang, want volgens ihij zijn degenen die slechts naar een of andere gemeente van de omgeving ge vlucht zijn, niet met hetzelfde kwade oog te beschou wen. Deze laatsten hebben alleen voor hun persoon lijke veiligheid gezorgd, terwijl de anderen die naar den vreemde uitgeweken zijn, overdreven hebben. Zijn er hier zulke bedienden die naar Frankrijk gevlucht zijn Zoo ja, dan vraag ik aan het schepencollege ons te willen inlichten. M. Delahaye. Ik zou voorstellen die namen slechts te noemen in geheime zitting. M. Leuridan. Ik zal dus op mijne vraag een ant woord krijgen, dit volstaat mij. Door den Heer burge meester wordt er nog al gemakkelijk toelating verleend om per auto te rijden ten einde het noodige vervoer voor de bevoorrading te verzekeren, maar men is ech ter zeer karig met de brandstof. De toelating om te rij- ZATERDAG te 7 1/2 uur ZONDAG te 4 1 2 en 7 1 2 uur MAANDAG te 7 1/2 uur een boeiend drama in 12 deelen met de beroemde POLA NEGRI Daarbij een PRACHTIGE KLUCHT in twee deeleti. KINDEREN TOEGELATEN Den Zaterdag en Maandag2, 3 en 5 Frank. den is dus enkel theoretisch. Ik zou willen vragen of die moeilijkheid thans reeds opgelost is, vooral voor diegenen die gist inbrengen voor de bakkers. Werd er daarvoor reeds door de stad ingegrepen en op doelma tige wijze M. Delahaye. Persoonlijk heb ik aan die twee men schen. die hier de gist invoeren, altijd benzine geleverd. Aan de personen die zich tot den dienst der benzinever- deeling wenden, wordt er in de mate van het mogelijke altijd voldoening gegeven wanneer het voor de bevoor rading der bevolking betreft. M. Leuridan. Ik ben enkele dagen afwezig geweest en het is mogelijk dat de moeilijkheid van benzinebe voorrading, waarop mijn aandacht vroeger gevestigd werd, intusschentijd opgelost is geweest. M. Delahaye. De stad heeft toelating bekomen om 15.000 liters benzine te halen naar Gent. Hiervan wa ren 4000 liters bestemd voor de streek van Ploegsteert, Waasten en Komen. Wanneer de overige 11.000 liters» voor Yper bestemd, naar Gent gehaald werden, be schikte men voor den terugkeer slechts over 30 liters om tot hier te geraken. M. Leuridan. Aangaande het indienen der oor logsschade werd hier een comiteit gesticht. Het indie nen der vragen voor oorlogsschade is échter slechts academisch en theoretisch, gezien er nog geen de minste verzekering gegeven is dat die schade ooit zal vergoed worden. Het opmaken der aanvragen van oor logsschade, waarmede de stad zich thans belast, zou derwijze moeten gedaan worden dat later, alswanneer er vergoedingen zullen betaald worden, de bundels dan reeds doelmatig zouden samengesteld zijn. M. Michiel. De aanvragen voor oorlogsschade mochten reeds vanaf 1 Juli ingediend worden, doch wanneer de menschen zich dezen morgen hier ten stad- huize aanboden, werden zij verzocht te wachten tot morgen. M. Delahaye. Gij moogt niet overdrijven. De men schen waren verwittigd dat zij vandaag reeds vanaf 9 u. 's morgens mochten komen. Doch er heeft zich om zeggens nog niemand aangeboden. Aangezien wij he den overlast waren van werk en de Heer burgemeester uit stad is, hebben wij ons heden daarmede nog niet kunnen bezig houden. Een bediende van stad werd vandaag gelast aan de menschen te zeggen dat zij mor gen vanaf 9 u. reeds regelmatig mochten komen om hunne aanvragen in te dienen. Vandaag echter zijn er geen vijf menschen gekomen. Het indienen der oorlogs schade zal hier zoo geregeld worden dat een bewijs ervan door de stad bewaard wordt, een tweede exem plaar ervan aan het staatsbestuur overgemaakt wordt, en een derde ter hand gesteld als bewijs aan degenen die de vraag indienen. Het is echter vooralsnog slechts een voorloopige raming en de geteisterde zal uitge- noodigd worden zelf de drie brieven te onderteekenen. Er wordt ervoor gezorgd dat zulks nu voor het oogen blik geen cent zou kosten aan de menschen. De stad gelast zich zelf met het aanvaarden en inschrijven der stukken. Deze voorloopige raming dient echter slechts als statistiek om een globale schatting te hebben der schade hier in stad aangericht. De aangifte is zoo gere geld dat de indiener ervan een bewijs heeft. M. Leuridan. Het provinciaal bestuur is van oor deel dat ook een exemplaar der aangifte van oorlogs schade aan zijn diensten zou moeten overgemaakt worden. Dit is naar mijn oordeel zeker niet vereischt, maar misschien is het toch nuttig. M. Delahaye. Ik denk zulks ook en wij zullen het provinciaal bestuur een raming geven van de algeheele schade. Doch indien het een afschrift begeert van al de vragen, dan kan zulks ook gegeven worden. M. Leuridan. Bij plakbrieven werd er aan de be volking bekend gemaakt dat het water niet ongekookt mag gebruikt worden, zelfs niet voor het reinigen van groenten. Dit moet zijn dat deze maatregel dan wet noodzakelijk is en zulks verwekte zelfs zekere onrust Daarom zou ik willen weten of het stadswater werke lijk gevaarlijk is of besmet werd. Is er voor het stads water reeds een ontleding gedaan geweest M. Delahaye. Ja en de ontleding heeft meer dan voldoening gegeven. Doch de oorlog is zoo juist geëin digd hier, wij zijn thans in den tijd dat er veel groen ten en salade geëten worden en daar wij gezien hebben dat in Gent denzelfden raad aan de bevolking gegeven werd, hebben wij het voorzichtig geoordeeld hier ook die groote voorzorg te nemen. Het is beter den put ge vuld vooraleer het kalf verdronken is. Wij mogen niets verzuimen om zoo mogelijk alle besmettelijke ziekten te vermijden. M. Leuridan. We hebben thans een uitzonderlijk heet seizoen en vele menschen verlangen naar den dag dat de zwemkom zal geopend zijn. Wanneer zal zulks geschieden M. Biebuyck. Wij beschikken nog over geen water genoeg om de zwemkom té spijzen. De watertoren van Zillebeke werd beschadigd en kan nog niet geheel ge bruikt worden. Voor het oogenblik is zijn capaciteit teruggebracht tot op 60 70 van hetgeen zij vroe ger 'bedroeg. Voor de zwemkom te vullen is er een hoe veelheid van 2200 tot 2400 m3 water vereischt, plus 100 m3 per dag om op te vullen. Thans kan die hoe veelheid water nog niet gemist worden. M. Leuridan. Het is jammer en daarom vraag ik dat men toch alles zou trachten om de zwemkom zoo vroeg mogelijk te openen. M. Biebuyck. Het zal van mij niet afhangen zoo dit niet vroeger mogelijk wordt. Ik denk echter dat de noodige herstellingswerken binnen een week of twee zullen gedaan zijn. Ja, het is zeker jammer, doch gij zult toch moeten bekennen dat wij eerst en vooral moeten zorgen water te geven voor het huishoudelijk gebruik en slechts dan, wanneer dit verzekerd is, voor de zwemkom kunnen zorgen M. Leuridan. De mogelijkheid wordt dus toch in-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 5