De wederopbouw, van het Land Een nieuwe tijd breekt aan 2V jaar, N 13 20 juli 1940 21 Année, N 13 20 juiliet 1940 Weekblad voor het Arrondissement Yper Joarnal hebdomadaire - de l'Arrondissement d Ypres «KBMHnaMHHMWMHnBMMn lllllll HI II IH.1,1 H *U*KWrJCRaBEEfKaKW-'i HET YPERSCHE LA REGION D'YPRES Beheer. Opstel en Aankondigingen 34, BotersF.aat, 34, YPER. Abonnement21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren, rel- 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd Redaction Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPRES. Abonnement 21 fr. 00 par an Étranger 32 fr. dn peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. Téi. 500 Les articles non signe? sont refuse» O Afgezien van ras en kleur kan- men gerust be weren dat onze wereld door twee groote men- schentypes bevolkt is het statische en het dyna mische. Het zwarte ras en de roodhuiden zijn bij het eerste type te rangschikken hun leven en hun beschaving zijn latent en zien er, op weinig ver schillen na, uit zooals eeuwen geleden. Veel ne gers hebben nog het stadiuih van het nomaden- dom niet overschreden, ze zijn de zwervers van de oeroude tijden gebleven in hun gedachten- wereld is er geen plaats noch voor revolutie noch voor evolutie hun tradities gaan onveranderd en onverminkt over van geslacht tot geslacht hun voeding en kleedij kennen geen wijziging. Zijn zij er minder gelukkig om? Wij durven het te betwijfelen. Zij worden eerst ongelukkig wanneer men hun met geweld de Europeesche beschaving(of wat ondér dien naam door gaat wil opdringen. Negers zien er zelfs in onze oogen eerst belachelijk en potsierlijk uit in een bont Europeesch pakje Zijn de statische menschenrassen dan gedoemd tot verdwijnen GeenszinsDe aan hun ontwik kelingsgraad aangepaste levenswijze waarborgt hun voortbestaan. Eerst dan dreigt de uitroeiing wanneer de blanke kolonist zijn opvattingen op dringt. Het spreekt vanzelf dat wij hier noch het ver heven werk van den allesopofferenden missiona ris noch de pionierstaak van den blanken genees heer bedoelen. Hun arbeid bestaat er zoo waar dikwijls in, het uit Europa naar de tropen uitge voerde verderf en bederf naar ziel en lichaam te bestrijden. Naast het statische type staat de mensch van het avondland, met zijn dynamisme en zijn vo luntarisme. Wat een totaal andere opvatting over maatschappij en kuituur. Den Westerling komt het leven voor als een* strijd, the struggle for life, als een voortdurend ontwikkelen, verande ren. verbeteren. Wie niet meegaat, wie niet evo lueert, gaat ten onder. Er komen periodische tijden in zijn leven waar op hij met misnoegen en ontevredenheid terug blikt op het verleden, ermede afbreekt, schoon schip maakt met het bestaande, de oude gewaden aflegt en den ouden man in zichzelf teniet doet. Hij begint een ander leven. Zulk een tijd in hun eigen historie hebben de Franschen Zondag laatst herdacht, weliswaar in voor hen droevige omstandigheden. De inneming van de Bastille is meer dan een coup-de-main; zij is de endeklokke van het oude regiem met zijn oppermachtigen adel en koninkrijk het ein de der kastevoorrechtende eerste volksont voogding. Zulk een periode waren ook de Kruis vaarten en de val van het Byzantische Rijk. Het zijn mijlpalen in de geschiedenis. Wij hebben in deze eerste helft der twintigste eeuw, het voorrecht in dergelijke periode te le ven. Deze oorlog immers is wat meer dan een strijd met pantserwagens en vliegtuigen in het staal der bommen en kartetsen wordt een nieuwe orde gesmeed. Er wordt thans een definitieve streep getrokken onder de economische en politieke ontreddering die uit het individualisme of het spel der vrije krachten gevloeid is. De democratie bezwijkt onder den last die op haar schouders gelegd werd; de meest gezaghebbende stemmen uit Nederland hebben er deze week nog op gewezen. Er is een tijd van komen en gaan voor alle ideeën en bewegingen. Het helpt niet te moppe- (Zie vervolg onderaan volgende kolom). De Commissaris-generaal van 's lands Herop bouw heeft een schrijven aan de Burgemeesters en Schepenen van alle Belgische gemeenten ge zonden waaruit wij het volgende aanhalen Het vraagstuk van den economischen herop bouw van het Land vergt in de allereerste plaats dat er onmiddellijk een afdoende regeling ge troffen worde voor het probleem der werkver schaffing door de Openbare Diensten. Ten einde mij toe te laten dit probleem in zijn geheel te overzien en alle krachtinspanningen welke ter oplossing van dit probleem gedaan worden op de meest doelmatige wijze te coordi- neeren, doe ik hierbij een beroep op de medewer king der gemeentelijke Overheden van gansch het land. Ik verzoek U beleefd kennis te willen nemen van de hiernavolgende instructies, ze stipt te wil len opvolgen en er voor te willen zorgen dat de betrekkingen tusschen het Commissariaat-gene raal en de -diensten Uwer gemeente op snelle wijze verzekerd worden. I. Programma van werkverschaffing Elke gemeente zal onmiddellijk een programma van werkverschaffing uitwerken, onder inacht neming van hiernavolgende richtlijnen 1. Bij de keuze der uit te voeren werken zal voorrang verleend worden aan die werken die een maximum van arbeidskrachten en een mini mum van materialen vergen. 2. Voorrang zal eveneens verleend worden aan die werken welke een openbaar nuttigheids karakter hebben en die het minst kosten, zoodat voorloopig de uitvoering van luxewerken uitge sloten blijft. 3. Voor onmiddellijke uitvoering komen in de allereerste plaats in aanmerking die werken waarbij het gebruik aan vervoermiddelen (vrachtwagens, spoor, scheepvaart, enz.) zoo be perkt mogelijk voorkomt, of waarvoor het mate riaal reeds ter plaatse voorhanden is of op ge makkelijke wijze kan aangebracht worden. II. Financeering Ten einde de werkverschaffing door de Open bare Diensten te bevorderen, heb/ik besloten ruime kredieten beschikbaar te stellen voor de uitvoering van werken die vallen binnen de hier boven aangegeven richtlijnen en waarvan de uit voering voorafgaandelijk door mij zal zijn goed gekeurd. De financeering zal geschieden onder vorm van voorschotten aan de gemeentebesturen, in zoo- ren, mismoedig aan den rand van den weg te staan. Alle pessimisme is uit den booze. Wij moe ten fier de toekomst in blikken en uit den nieu wen toestand halen wat er uit te krijgen is. In deze Sturm ünd Drang »-periode zullen nieuwe, jonge leiders het roer van den staat in handen nemen öm het volk naar een betere toe komst te leiden. Wij moeten met een gezond optimisme en een frissche levensdrang den nieu wen tijd ingaan dat is het parool. In dezen tijd zullen ons wel voor het welzijn van de gemeen schap offers gevraagd worden, wij zullen onszelf een harde tucht moeten opleggen, doch die aan vaarden wij met blij gemoed als volk en enke ling varen wij er ten slotte best bij. De tijd verslindt de steden en wij weten dat geen tronen blijven bestaan. Maar indien wij de zen heroischen tijd wilskrachtig meeleven zal de geschiedenis van ons getuigen Dat volk zal nooit vergaan verre het werken betreft, waarvan de uitvoering door de gemeente zelf moet bekostigd worden onder vorm van steunverleening (subsidieering) voor de uitvoering van werken, waarvan het nut tigheidskarakter vaststaat. Principieel slaat de financeering enkel op het uitgekeerde arbeidsloon nochtans kan, in het uitzonderlijke geval, waarin de gemeente vol strekt onvermogend blijkt te zijn, de financeering uitgebreid worden tot het volledig bedrag van het uitgevoerde werk. Vanzelfsprekend moeten in zulk geval alle nuttige en noodige bescheiden overgelegd worden, Iegelijk met de aanvraag tot financeering. Werken waarvan de uitvoering reeds begonnen l werd, of die in aanbesteding werden gegeven en goedgekeurd, mogen doorgezet worden, voorzoo ver hun uitvoering vereenigbaar is met de alge- meene richtlijnen, hierboven vastgesteld. Ten einde echter met de onmiddellijke uitvoe ring der werken een aanvang t& kunnen-nemen heb ik besloten aan elke gemeente, die onmid dellijk een bepaald aantal arbeiders kan te w.erk stellen, een eerste forfaitair voorschot toe te ken nen van duizend frank (fr. 1000) per arbeider en per maand, welk bedrag omvat ongeveer het aandeel aan loon, sociale lasten en huurkosten van klein ^materiaal, dat door de gemeenten zal moeten uitbetaald worden binnen den tijdsduur van één maand. Om het gebruik van deze voorschotten te ver rechtvaardigen en verder de regelmatige aanbe taling van de toegekende kredieten te bekomen, zijn de gemeentelijke overheden verplicht regel matig om de veertien dagen loonstaten in te die nen, onder opgave van het bedrag aan loon voor eiken arbeider te betalen. III. Verdere aanwijzingen bij de uitvoering der werken 1. Om in de mate van het mogelijke te voor zien in de beperkte middelen van vervoer, herin ner ik U eraan dat U gebruik kunt maken van het recht om het klein vervoermateriaal op "te eischen bij aannemers die^op dit oogenblik af wezig (voortvluchtig) of zonder werk zijn. 2. Voor wat de voorafgaandelijke goedkeu ringen van gemeentebesturen en bestendige af vaardigingen betreft, geldt de stelregel dat niets op dit gebied gewijzigd werd. Alle formaliteiten moeten dus vervuld worden zooals voorheen. Enkel zal er bij de bevoegde diensten op aangedrongen worden om zoo spoe dig mogelijk de desbetreffende beslissingen te ;ngmen. Moest er vertraging in de uitvoering der werken dreigen te ontstaan door het uitblijven' dier beslissingen, dan gelieve U mij onmiddellijk daarvan op de hoogte te stellen, opdat ik desge vallend zelf een beslissing zou kunnen treffen. 3. Ik trek verder uwe gansch bijzondere aandacht op het Ministerieel Besluit d. d. 29 Juni 1940 (Belgisch Staatsblad d. d. 30 Juni 1940), waarbij aan de Burgemeesters het recht verleend wordt de werkloozen die een steungeld genieten te verplichten twee volle dagen of vier halve da gen per week te werken. De uitvoering van minder belangrijke werken (onderhoud van wegen en ruim in gs werken) moe ten derhalve in eerste orde aan deze reeks werk lieden opgelegd worden. De aanwerving van werkloozen zal geschieden door tusschenkomst van het Gewestelijk Bureau voor Arbeidsbemiddeling en Controle. De gemeentebesturen mogen natuurlijk beroep doen op werkkrachten buiten de gemeente.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 1