Gemeenteraad van Yper CINEMA FLORA» MARAJO TRAFIC ILLEGAL 5 Formidabel, 't Programma dezer week Verslag der zitting van Maandag 15 Juli 1940 De zitting wordt te 18 u. 15 geopend. Zijn tegenwoor dig de Heeren Vanderghote, burgemeester-voorzitter Delahaye, Biebuyck en Berghman, schepenenJvr. Cornillie, de Heéren Pattyn, Seys, Michiel, Vergracht, Leuridan en Capoen. raadsleden; Versailles, secre taris. I. Proces-verbaal der zitting van 1 Juli 1940. De Heer secretaris geeft lezing van het verslag der zitting vari 1 Juli 11., waarna dit proces-verbaal zon der opmerkingen goedgekeurd wordt. II. Belasting op het openen, verbreeden en uit rusten der straten, het uitvoeren van aardewerken, het leggen van riolen, borduren, kasseiwerk en voet paden Verordening Wijziging. M. Vanderghote. Dit punt betreft een wijziging te brengen aan de verordening aangaande de belas ting op het openen, verbreeden en uitrusten der stra ten, het uitvoeren van aardewerken, het leggen van "riolen, borduren, kasseiwerk en voetpaden. De ge meenteraad van Yper heeft, in zijn zitting van 30 De cember 1939 een' verordening getroffen die vanwege het provinciaal bestuur van West-Vlaanderen enkele bemerkingen heeft uitgelokt. Het provinciebestuur heeft ons zijne opmerkingen overgemaakt bij brief van 1 Juli 1940, en het is om er voldoening aan te geven dat het schepencollege thans het volgende voorstelt. De Heer burgemeester geeft hierop lezing van de voorgestelde wijzigingen aan een lange reeks artike len. Artikel vier wordt vervangen door de bepaling waarbij de belasting, wanneer het reeds bestaande huizen betreft, slechts eischbaar is wanneer de wer ken aan de straat gansch voltooid zijn. Artikel vijf voorziet thans dat de taks op het openen der straat gerekend wordt per vierkanten meter. Van de andere artikelen, die op een weinig duidelijke wijze gelezen worden, is het, grootelijks tengevolge van het gerij dat nu en dan op de Groote Markt passeert, onmo gelijk voldoende woorden of zinnen te verstaan om de beteekenis of draagwijdte der voorgestelde verande ringen te kunnen vatten. Het laatste artikel, ergens het drie of vier en dertigste, bepaalt dat de belasting gestemd wordt voor een termijn van vijf jaar en aan de Koninklijke goedkeuring zal onderworpen worden. Ten slotte zegt de Heer burgemeester dat het sche pencollege voorstelt deze wijzigingen goed te keuren. M. Michiel. Mijnheer de Burgemeester, ik heb niets verstaan van hetgeen gij daar gelezen hebt. M. Vanderghote. Wat zegt gij 7 M. Leuridan. De Heer burgemeester verstaat u ook niet. M. Michiel Ik zegde, Mijnheer de burgemeester, dat ik geen woord begrepen heb van al hetgeen gij gezegd hebt. M. Vanderghote. Gij hebt gelegenheid gehad al les te lezen in den bundel, die te uwer beschikking lag. M. Michiel. Welke wijzigingen zijn er nu voorge steld M. Vanderghote. Ik heb ze gelezen. Ten andere zij zijn van geen belang en veranderen niets aan de belasting zelf. Ik stel voor die beraadslaging goed te keuren. Al de aanwezige raadsleden stemmen ja. III. Thesaurieleening van 525.000 fr. aan te gaan bij de provincie op het geld dat aan de stad door de Nationale Vereeniging voor steunverleen zal verstrekt worden (Maand Juli). M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor een beraadslaging te nemen zooals wij voor de maand Juni reeds gedaan hebben. Toen werd een leening van 425.000 fr. gestemd, doch nu voor de maand Juli wordt een thesaurieleening van 525.000 fr. voorgesteld, aan te gaan bij de provincie op het geld dat aan de stad door de Nationale Vereeniging voor steunverleen zal verstrekt worden. De tekst der beraadslaging is dezelf de als verleden maand. M. Leuridan. In verband met deze kwestie zou ik begeeren te weten wat er tusschen u. Mijnheer de burgemeester, en den algemeenen commissaris voor den heropbouw Van 't land besproken is geweest. Ik heb mij laten gezeggen dat de algemeene commissaris naar Yper is gekomen. Naar blijkt heeft men het in zicht de steunverleening zoo klein mogelijk te bepa len, maar daarentegen meer uit te geven onder vorm van loon voor het uitvoeren van werken. Ik had deze vraag kunnen stellen tijdens de mededeelingen, doch zij staat toch ook in eenig verband met de hier nu voorgestelde leening ten voordeele der behoeftigen. Ik ben eveneens meer te vinden voor een karig gege ven steun en een rijk uitbetaald loon. M. Vanderghote. Laten wij die vraag over voor de mededeelingen. Ten andere, gij zult er tijdens de be spreking van het punt betreffende de wijziging der stadsbegrooting reeds een antwoord op hebben. Ik stel voor thans de beraadslaging aangaande de thesau rieleening van 525.000 fr. voor de maand Juli te stem men. Deze beraadslaging wordt eenparig goedgekeurd IV. Aangenomene Bewaarschool Sint Jozef, Mee- nensteenweg Zomerklas Aanneming voor zomer periode 1940. De Heer Muiier treedt bij den aanvang der bespre king van dit punt de raadszaal binnen. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt de goed keuring voor eener beraadslaging aapgaande de aan neming voor de zomerperiode 1940 van eene zomerklas in de aangenomene bewaarschool van Sint Jozef, Mee- nensteenweg. De beraadslaging luidt als volgt Ge zien de gedane vraag en het gunstig advies van het schooltoezicht, besluit de raad de zomerklas, ingericht in Sint Jozefs bewaarschool, aan te nemen vanaf den 16 April 1940 voor gansch den duur der zomerperiode 1940 aan dezelfde voorwaarden die voor de aanneming der andere klassen bepaald zijn. Ik stel voor dit te wil len goedkeuren. Stemmen ja de Heeren Delahaye, Biebuyck, Bergh man, Jvr. Cornillie, de Heeren Pattyn, Muiier, Seys. Leuridan, Capoen en Vanderghote onthouden zich de Heeren Michiel en Vergracht. V. Zwemkom Verordening Wijziging. M. Vanderghote. Volgens de verordening, die ge stemd werd den 24 Mei 1938- is de prijs voor een per soonlijk abonnement op 40 fr. en voor een familiekaart op 120 fr. voor gansch het seizoen vastgesteld. Daar de zwemkom dit jaar slechts sedert Maandag laatst geopend werd, stelt het schepencollege voor de vroeger vastgestelde abonnementsprijzen met 25 te vermin deren voor het nog overblijvend deel van het seizoen. De prijs der persoonlijke abonnementen wordt dus teruggebracht op 30 fr. in plaats van 40 fr., en de prijs der famiiiekaarten 'op 90 fr in plaats van 120 fr. De militairen die in groep naar de zwemkom gaan, wor den er kosteloos toegelaten. M. Leuridan Ik moet doen opmerken dat er niet alleen inkorting is van het gebruik, inkorting van den termijn gedurende denwelken de zwemkom nu nog be schikbaar blijft, doch tevens ook vermindering van gebruiksgelegenheid. Ik vraag aan den Heer schepen van openbare werken zoo de beproefde zwemmers weldra niet over het meer zwemwaardig dok zullen kunnen beschikken, in plaats van zooals nu in het dok bij de kinders te moeten zwemmen. M. Biebuyck. Zijt gij er al geweest om de zwem kom te bezichtigen Sedert den nacht van Donderdag op Vrijdag komt er alle dagen 20 cm. water bij. Op dit oogenblik reeds is het mogelijk in de groote kom te zwemmen. M. Leuridan. Neen, ik ben er nog niet geweest en ik ga er niet zoolang de groote kom niet volledig in orde is, want ik ben benauwd een of ander lichaams leed op te loopen in de kleine kom. M. Biebuyck. Voor het oogenblik is het niet moge lijk meer water te steken. M. Leuridan. Mijn inlichting over de onbruikbaar heid van het groot zwemdok is dus juist. M. Biebuyck Wij kunnen er niets aan doen Het water voor de zwemkom moet komen langs de water leiding van de Basculestraat en daar hebben de buizen slechts een doorsnede van 8 cm., zoodat het met zulke buizen onmogelijk is meer water te geven. M. Leuridan. Wanneer voorziet ge dat het groot zwemdok zal bruikbaar zijn M. Biebuyck. Misschien op het einde der week reeds. M. Delahaye. Zij kan nu reeds gebruikt worden, uitgenomen door de onderzeeërs. M. Leuridan. In alle geval ik dring aan opdat de zwemkom zoo spoedig mogelijk geheel met water zou gevuld worden M. Biebuyck. Wij kunnen niets meer doen dan het geen wij doen. Het is ons niet mogelijk den geheelen dag water te steken. M. Vanderghote. Ik vraag thans de voorgestelde prijsverandering voor dit jaar te willen stemmen. Dit voorstel wordt algemeen bijgetreden. VI. Stadsbegrooting 1940 Wijziging. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor vol gende wijzigingen aan de stadsbegrooting voor 1940 te brengen. De gewone uitgaven worden verhoogd als volgtArtikel 36, toelage aan de mutualiteiten, 16.500 frank artikel 38, toelage aan den Bond der Kroostrijke Gezinnen, 3.500 fr.artikel 50, reinigingsdienst, 9.000 fr.; artikel 57, reinigen der waterloopen, 4.000 fr.artikel 129, aankoop van gas en van electrischen stroom voor de openbare verlichting, 40.000 fr.artikel 134, pen sioenen aan gewezen gemeentebeambten en werklieden, bijvoegsel der stad, 2000 fr.artikel 153, onkosten van mobilisatie en passieve bescherming. 50.000 fr. Dit maakt te zamen een verhooging van 125.000 fr., waar bij nog dient gevoegd de verhooging van artikel 87 met 9.000 fr. ingevolge de aanneming der klas van de vrije school die wij zooeven hebben gestemd. Dit maakt dus een totale vermeerdering van 134.000 fr. Deze verhoo ging is te bestrijden door de volgende verminderingen van uitgavenArtikel 4. reiskosten, 1.500 fr.artikel 15, dienst der fooren en markten, 2.500 fr.artikel 16, dienst van het vleeschhuis, 1000 fr.artikel 28. dienst van stadsschouwburg, 4000 fr.artikel 52, betaalde ver lofdagen, 2000 fr.; artikel 103, Vereeniging voor Vreem delingenverkeer, 2000 fr.artikel 105, toelage aan mu ziekmaatschappijen 4000 fr.artikel 106, bijzondere toelage aan de Harmonie Ypriana, 5000 fr.artikel 115. aankoop van zegels voor identiteitskaarten voor vreem delingen, 6000 fr.artikel 147, subsidies voor het orga- niseeren van openbare feesten en vermakelijkheden, 22.000 fr., en artikel 149, receptiekosten, 2000 fr. Dit maakt te zamen de som van 52,000 fr., zoodat er nog een verhooging blijft van 81.000 fr. die te bestrijden valt door de volgende veranderingartikel 1 der ont vangsten, vermoedelijk boni op 1 Januari 1940. 76.483.83 frank, en artikel 2, ontvangsten over afgesloten dienst jaren te innen door het Gemeentekrediet, 5.516 fr. 67. 't zij te zamen 82.000 fr. 50. M Pattyn. Waarbij komt het dat artikel 52 met 2000 fr. verminderd wordt M. Vanderghote. Dit is het verschil tusschen het krediet dat voorzien was en de gedane uitgaven. M. Pattyn. Hoeveel bedroeg het eerst voorziene krediet M. Vanderghote. Er was een som van 5000 fr. voor zien. M. Michiel. Voor wat de mutualiteiten betreft, tot wat dient de voorgestelde verandering M. Delahaye. Dit wordt voorgesteld volgens de be staande rekeningen. M. Michiel. Thaps zijn er reeds verschillige mutu aliteitsmaatschappijen opnieuw in werking getreden en ik vestig uwe aandacht daarop opdat gij voorts de noodige kredieten zoudt voorzien voor de toelagen aan deze maatschappijen. M. Vanderghote. Ik stel voor deze wijzigingen van den gewonen dienst te willen goedkeuren. Stemmen ja de Heeren Delahaye, Biebuyck, Bergh man, Jvr. Cornillie. de Heeren Pattyn, Muiier, Seys, Vergracht en Vanderghote. Onthouden zich de Heeren Michiel, Leuridan en Capoen. M. Vanderghote. Thans stellen wij voor den buiten gewonen dienst als volgt te wijzigenUitgaven, hoofd stuk I. geraamd tekort op 1 Januari 1938, 95-504 fr. 92 artikel 3, inschrijving op kapitaal-acties van het Ge meentekrediet voor leeningen, 2.500 fr.artikel 4, her- beleg oorlogsschade, 1,980.000 fr.artikel 5 blijft onge wijzigd artikel 6, werken aan Dickebuschvijver, 180.708 fr. 87. is ook ongewijzigd gebleven artikel 7, buitengewoon herstel buurtwegen, 50.000 fr. artikel 8, voorlanden, 50.000 fr. artikel 9, uitbreiding der riolee- ring, 250.000 frank, dit is de samensmelting van ar tikelen 7 en 11 der oude begrooting. Dan hebben wij nog enkele nieuwe artikels met het doel werk te ver schaffen aan de werklcozenartikel 10, wegeniswer- ken, 750.000 fr.artikel 11. herstel der hovingen, 250.000 frank artikel 12, versterking der oevers van Zillebeke- vijver, 250.000 fr.artikel 13, inrichten van nieuwe kwartieren en banen 700.000 fr.artikel 14. waterwer ken, 500.000 fr.artikel 15, uitbreiding electriciteitsnet, 301.000 fr.artikel 16, idem, 150.000 fr., en artikel 17, O LA LUTTE SANS MERCI met René Deltgen en Vera v. Langen. Eén man, tegen een gansch land, tegen reuzenslangen, krokodillen, menschen-etende visschen, wreede wilden, verraderlijke bandieten, enz., en dit alles in de nog nooit door menschenvceten betreden Braziliaansche wildernis Een ongemeen, geweldig reusachtige film ALS TWEEDE HOOFDFILM: met J. Carroll Naish, Mary Carlisle, Robert Preston. Uitzonderlijk spannende Amerikaansche gangstersprent AKTUALITEITEN U. F. A., VLAAMSCH SPREKEND. STOPDit eenig programma is buitengewoon lang, daarom Zaterdag en Maandag om 7,45 ure en Zondag doorloopend vanaf 1,45 ure STIPT herstel der Elverdinghestraat en Vandenpeereboom- plaats. 200.000 fr. Deze laatste drie zijn oude artikels. Artikel 18, stadsmeisjesschool Rijselstraat, 18.000 fr. artikel 19, leerwerkhuis, 2.000 fr.artikel 20, herop bouw der statie. 180.000 fr.artikel 21, urbanisatie, 5.000 fr.; artikel 22, bezet'tingsonkosten, 200.000 fr., en artikel 23, opruimen der puinen. reinigen van straten, ontsmetting, enz., 300.000 fr. Dit maakt te zamen een buitengewone uitgaaf van ongeveer 6.250.000 fr., die te bestrijden is door de volgende ontvangsten Artikel 1, verkoop van gemeentelijke goederen, 10.000 fr. arti kel 2, oorlogsschade, 2.000i000 fr. artikel 3, verbe- teringswerken Dickebuschvijver, toelagen van Staat en provincie, 154.000 fr.artikel 4, toelagen voor het aanleggen van voorlanden, 52.000 frartikel 5, herstel Elverdinghestraat en Vandenpeereboomplaats, 200.000 fr.artikel 6, wegeniswerken, 750.000 fr.herstel ho vingen, 250.000 fr. oeverversterking Zillebekevijver, 250.000 fr.inrichten nieuwe kwartieren en banen. 700.000 fr.waterwerken, 200.000 fr.artikel 7, uitbrei ding electriciteit 301.000 fr.;artikel 8, verbetering fil- treerstation, 200.000 fr.artikel 9, electriciteit, 150.000 fr.artikel 10, buurtwegen, 50.000 fr., enz. al deze laatste artikelen vanaf artikel 7 zijn oude artikels die uit de vroegere begrooting ongewijzigd overgenomen zijn. De buitengewone dienst sluit alzoo, na het onder houd dat ik gehad heb met den Heer Verwilghen. met een vermoedelijk overschot van 1.286 fr. 20. Ik heb den Heer Verwilghen er op gewezen dat hier nog veel werken uit te voeren zijn, doch dat zij niet kunnen gedaan worden zonder milde toelagen ofwel zonder lee ningen op langen termijn aan te gaan. Al die buiten gewone werken worden thans in de begrooting voor zien, doch met voorbehoud dat wij ervoor de noodige toelagen ontvangen. In feite is de stadsbegrooting voor het jaar 1940 niet veranderd, wij voorzien enkel- eenige buitengewone werken meer die wij zullen uitvoeren indien wij de toelagen ervoor ontvangen. M. Seys. Zullen er voor het uitvoeren dier voor ziene werken nogmaals niet een hoop formaliteiten te vervullen zijn M. Vanderghote. Neen. M. Seys. Zoodat zij spoedig zullen kunnen aange vangen worden M. Vanderghote. Ja. M. Leuridan. In tegenstelling met de houding die wij, Vlaamsche Nationalisten, tot hiertoe steeds bij de stemming over de begrooting aangenomen hebben, zul len wij ditmaal ja stemmen, omdat wij zelf vroeger herhaaldelijk aangedrongen hebben voor het uitvoe ren van werken en het voorstel, nu die verschillige buitengewone werken in de begrooting te voorzien, dus ten volle in overeenstemming is met onze opvatting dat het beter is de heerschende werkloosheid te lenigen door het geven van geld voor arbeid in plaats van als steun. M. Vanderghote. Wij zijn daarmede allen Tak koord. M. Leuridan. Wij zullen dus de buitengewone be grooting, zooals ze nu voorgesteld wordt, goedkeuren, doch ik vraag met aandrang aan het schepencollege dat het de regeering geen oogenblik meer met rust zou laten opdat er werkelijk bötar bij de visch zou zijn en de ontworpen werken zouden kunnen uitgevoerd worden. Het mag geen theoretische begrooting zijn, maar'zij moet werkelijk in praktijk omgezet worden. Als ge dit kunt verkrijgen dat al de werken, hier in die artikelen opgesomd, uitgevoerd wórden, dan zult ge een grooten dienst bewezen hebben aan Yper. Op gebied van openbare werken hebben wij hier een groot achterstal en er dient veel goed gemaakt te worden. De wensch, door ons tijdens de laatste zitting uitge drukt, gebruik te maken van de kennis die de Heer Verwilghen. als gewezen medeburger van Yper. van de stad heeft, is niet in doovemans ooren gevallen. Het feit dat hij zoo rap naar Yper gekomen is bewijst zulks en ik bestatig het mét vreugde, te meer dat het mij als een onheilspellend teeken voorkwam dat de Heer Verwilghen eerst zoo een groote reis in Wallonië deed Nu dat de algemeene commissaris zich zoo spoedig van Yper heeft willen herinneren, stemt zulks mij wat meer optimistisch. Ook zal ik de voorgestelde wijzi gingen aan de buitengewone begrooting met twee han den goedkeuren. M. Vanderghote, Aangaande de nog uit te voeren werken, moet ik hier nog bijvoegen dat een zeer uit gebreid verslag erover aan den Heer Verwilghen ge geven werd. zoodat hij thans reeds een zeer klaar ge dacht heeft van al hetgeen hier te Yper nog te ver wezenlijken is, daar gelaten de werken die door de openbare besturen uit te voeren zijn, zooals het her stel der banen, der Esplanade, de werken ten laste van het Bestuur van Bruggen en Wegen die voor memorie aangeduid werden, het herstel der oorlogsschade, der vestingen, der halle, enz. Al deze werken werden op gegeven en er werd daarbij ook een zeer nauwkeurig programma van de nog uit te voeren buitengewone werken aangeduid. De Heer Verwilghen is dus reeds voor wat Yper betreft in 't bezit van een volledige documentatie. M. Seys. Werden de plannen rok reeds medege-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 5