iH ET Y P E R S C H E - LA REGION D'YPRES DE KORTRIJKSCHE ONDERLINGE De Cinema Wereld yetenschappelijk;^ioekje 21' Jaar, N 13 20 Juli 1940 21 Année, N* 13 20 Juillet 1940 B I J VOECSE L SUPPLÉMENT Hef Leven bij lage Temperaturen Naamdagen. Zon. Maan. Maanstanden. Betaling der Oorlogspensioenen Algemeene Opziener OMER ROBYN Mondstraat, 8, YPER Tel. 159. MARAJO - La Lutte sans Merci TRAFIC ILLEGAL AMANDA POLICE FRONTIÈRE .Cllombus ontdekte Amerika. Een groote reizi.- lirr*en wijde wereld was hij. Wat al beleef- zijn manschappen aan spanning en sensjrtnrln dit zoeken naar het onbekende. Drang naar \weten, drang naar avonturen de droom onzer jeugd. En toch is het niet noodig den aard bol rond te zwerven om avonturen te beleven. Er is een wereld in het groot, maar er is ook een wereld in het klein, die niet minder interessant en sensationeel ishet is een land dat vol is van ondoorzochte plaatsen en dat nog bij lange na niet verkend is. Van dit wonderlijk land, dat den naam draagt van het Land der Wetenschap, wil len wij hier in deze nieuwe rubriek wat gaan vertellen. Vreest niet. beste lezers, dat we hier een cursus van natuur-, schei- of dierkunde gaan aan vatten. Neen, wij gaan zwerven langs de kleine paadjes, wij gaan zoeken links en rechts en grij pen in het wildeeen eenheid, een vaste lijn moogt ge dan ook niet zoeken in dit hoekje, we steken van wal maar weten nog niet waar we zul len landen. Wat zou er gebeuren, denkt U, met een hooger dier. als men het een maand liet indrogen, dan 5 uur lang op 190° onder nul hield en daarna een kwartier op 140° boven nul bracht Het antwoord is niet twijfelachtig. Toch zijn er diertjes die deze krachtproef doorstaan. Zoo bv. het beer- diertje dat op mos leeft. Alleen vragen deze diertjes bij dergelijke proef een attentie, nl. dat men ze eerst laat indrogen. Lang reeds was dit bekend, want in de Zuidpoolstreken heeft men 41° beneden nul gemeten en bij deze koude hiel den de beerdiertjes alleen een winterslaap, en na ontdooiing en bevochtiging leefden ze weer ge rust voort. Gilbert Rahm heeft de aandacht op deze merk waardige kleine wezens gevestigd. Hij heeft on derzocht hoe groot hun weerstandsvermogen is. Droogte Daar zijn ze buitengewoon bestand tegen, ze verdrogen, tegelijk met hun woonplaats, het mos. 12 jaar en langer kan die droogte-slaap duren. Vermindering van druk Men mag ze plaatsen in een milieu waar de luchtdruk duizenden ma len kleiner is dan den normalen barometerstand. Warmte Wie vertelde dat geen diertje het uit hield boven de temperatuur van kokend water In droogte-slaap verdragen zij 150°Vochtig ge maakt zijn ze echter teerder en 45° is voldoende om ze te dooden. Koude Daar vertellen we wat meer over. Rahm kon in Duitschland slechts proeven ne men bij 80° onder het vriespunt. Hij stelde zich in verbinding met Kamerlingh Onnes, de be stuurder van het Cryogeen Laboratorium te Lei den (Koude-laboratorium). Deze beloofde alle hulp. Rahm kwam, zocht beerdiertjes en dom pelde ze, na ze gedroogd te hebben, in vloeibare lucht, dit is op 190° onder zero. 125 uren bleven de diertjes in die koude Na dit bad werden ze terug vochtig gemaakt en leefden ze weer op. Nu moesten ze maar in vloeibare waterstof. 253" onder nul. 26 uren lang. Resultaatzij leef- den nog. Dan maar het ergste. In 1920 liet onze proefne mer zijn beestjes 7 uren lang in vloeibaar helium, dat is 270 graden beneden nul. Langer kon hij ze er niet inlaten want zijn helium was verdampt. Ja, nu waren er enkelen gesneuveld, maar het gros leefde terug op. Dus 3 graden boven het absolute nulpunt(dit is de laagste tempera tuur die er bestaat) is leven mogelijk. Rahm weet nu nog niet, bij welke koude alle leven on mogelijk is. Hen ander natuurkundige, de Franschman Becquerel, heeft zich met deze vraag bezigge houden en in de proef waarvan de beschrijving volgt zult U de taaiheid van sommige lagere we zens kunnen bewonderen. In 1910 sloot hij mossen met beerdiertjes, amoe ben, infusiediertjes, enz. in een buisje op waarin de luchtdruk 76 millioen maal lager was dan de gewone druk. In 1935, dus 25 jaar later, gingen zij gedurende 7 uur in vloeibaar helium (-270°) en daarna 20 dagen in vloeibare zuurstof (-190°). En wat was het resultaat? Dat de diertjes (buiten een paar) flink heropleefden en al de op denzelf den tijd geboren soortgenooten hadden overleefd. Wie iets meer wil vernemen en leer en over de studie van de koudeleze het fijne werkje van Dr. Kok Naar het absolute Nulpuntuit gegeven bij het Spectrum te Utrecht (Schijn werpersreeks). van 21 tot 27 Juli 1940 '.4% Zondag 21 JuliPraxedis, Daniël. Maandag 22 JuliMaria-Magdalena. Dinsdag 23 JuliApollinaris, Liborius* Woensdag 24 JuliChristina, Nicetas.Ü Donderdag 25 Jacobus, Claudesindis. Vrijdag 26 JuliAnna, Exuperia. Zaterdag 27 JuliPantaleon, Na, 21 Juli10* Zondag na Pinkstere j Opgan, !22 u. 24 I22 u. 50 23 -u. 23 u. 121 u. 44 21 u. 43 21 u. 42 21 u. 41 21 u. 39 21 u. 38 21 u. 36 Ondergang 8 u. 13 9 u. 18 10 u. 21 11 u. 24 u. 25 13 u. 27 14 u. 30 Zondag 21 Juli Maandag 22 Juli Dinsdag 23 Juli Woensdag 24 Juli Donderdag 25 Juli Vrijdag 26 Juli Zaterdag 27 Juli Zondag 21 Juli Maandag 22 Juli Dinsdag 23 Juli Woensdag 24 Juli Donderdag 25 Juli Vrijdag 26 Juli Zaterdag 27 Juli Laatste kwartier 27 Juli, te 13 u. Nieuwe maan 3 Augustus, te 22 uf 9 Eerste kwartier10 Augustus, te \J4 u. 0f Volle maan 17 Augustus, te 1 u. De Nationale kas voor Oorlogspensioenen zal onverwijld overgaan tot de uitbetaling van een voorschot, dat overeenstemt met een maand pen sioen, aan de rechthebbenden der pensioenen van den oorlog 1914-18 dus van de invaliditeitspen sioenen, pensioenen van weduwen en weezen van militairen, pensioenen van ascendenten van mi litairen en pensioenen van burgerlijke slachtof fers. Deze pensioenen zullen onder vorm van assi gnaties ofte checks door de postkantoren uitbe taald worden, met dien verstande echter dat de titel ter uitbetaling moet aangeboden worden op het door den postdatumstempel aangeduide kan toor. In princiep dus zijn deze titels slechts betaal baar in de ontvangerij die ze zal hebben uitge reikt. Op aanvraag van den rechthebbende zal de uitbetaling ten huize mogen gedaan worden mits betaling van de taks van 0,75 fr. De vereffening zal ook ten uitzonderlijken titel gedaan worden aan een gevolmachtigde, tegen voorlegging van een levensbewijs van den recht hebbende, afgeleverd na 30-6-40. OPGELET De ouderdomspensioenen worden uitsluitend door de Nationale Bank uitbetaald. Voor uwe verzekeringen van gelijk welken aard, wendt U bij voorkeur tot de zoo gunstig gekende en voordeelige Naamlooze Vennootschap Gesticht in 1919 Maatschappelijk kapitaal 5.000.000 fr. Reserven 10.000.000 fr. Gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 De cember 1932, in uitvoering der wet van 25 Juni 1930, betrekkelijk de Levensverzekeringonder nemingen. De voordeeligste tarieven. Klare en uitgebreide Polisvoorwaarden. Thans uitbetaalde rampen MEER DAN 15.000.000 FRANK. Reeds uitgekeerd aan de verzekerden onder vorm van premievermindering MEER DAN 2.000.000 FRANK. MAATSCHAPPELIJKE ZETEL KORTRIJK Bijkantoren YPER OOSTENDE VEURNE GENT. De Maatschappij stelf belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap. UIT DE PROGRAMMA'S Deze film heeft een zekere beroering verwekt. Diegenen welke zich niet alleen aangetrokken voe len naar het genot der cinema, doch zich eveneens in teresseeren voor de algemeene filmproductie, hebben kunnen constateeren dat enkel Amerika werkelijke jungle-filmen kan voortbrengen. Nu echter moet het zijnkon voortbrengen. Want deze prent hier, is een jungle-film van Duitsche maak. En onderdoen voor Hollywood's dergelijke stukken moet deze Ufa-productie allerminst, integendeel. Dr. Ernest Kruger, de producer, heeft gansch origineel werk geleverd. Nergens kan hij ervan beschuldigd worden zijn Amerikaansche kollega's nageaapt te hebben. Men zou haast zeggen dat hij ze, zij die nochtans als mees ters gelden op dit gebied, nieuwe ideeën wil geven. Kruger laat de traditioneele gevechten met den tijger of dergelijk dier op zij en schakelt in de plaats minder bekende, aldus meer interessante jungle-bewoners. De strijd tusschen den mensch en een soort afschuwelijke menschen-etende visch, de piranha, is spannend en wreed gefilmd. Evenals nog zulke scène's met reuzen slangen en krokodillen, enz. Het scenario vertelt van een man, die naar de wilder nis van Brazilië trekt om er zaad te halen van caout- choucboomen. De Braziliaansche regeering werkt met alle mogelijke middelen tegen, wat hem natuurlijk heel wat avonturen bezorgt. Daarin is dan nog een mooie romantische liefdeshistorie geweven. Verder dient opgemerkt dat alles zich afspeelt in de jaren 1700, wat nogmaals ten gunste verschilt met Ameri kaansche stukken, die gewoonlijk van hedendaagschen tijd spreken en dus niet zoo belangwekkend zijn. René Deltgen vertolkt de hoofdrol. Dan nog Vera v. Langen, Gustav Diesll, Herbert Hubner, enz. We kennen deze namen niet, we zagen nog niet voldoende Duit- sjphe filmen, doch eens hun spel gezien zult U ze Ael onthouden. Een Amerikaansche gangstersprent. De zooveelste, zegt U..„ ja. Doch Louis King, de regisseur, heeft hier wat nieuws gevonden. Een bende bandieten, welke niet banken plundert of kinderen kidnaptmaar kol lega's voor wien de grond te heet werd, uit het land helpt. Dit dan nog met vliegtuigen ,en van eigen tegen betaling van enorme vergoedingen of het op zich ne men van verplichtingentegenover den vervoer dienst Die onsmakelijke zaken zijn de politie wel ge weten. doch zij schijnt machteloos, tot de bekende G. MENhet zich aantrekken. Dan gaan de poppen aan 't dansen. Buiten de gewone schiet- en vechtpartijen, worden er ook eenige spannende staaltjes van vliegkunst ge boden. In de rollen, graag geziene sterren zooals J. Carroll-. Naish, Mary Carlisle, Robert Preston, Larry Crabe, enz. Het programma van Oud Ypergeeft weer, lijk verleden week, twee R. K. O. Radio-film producties. Amanda, heet de hoofdfilm. Welke het laatste succes is van het beroemde Amerikaansche danskcppel Fred Astaire-Ginger Rogers. We hoeven niets te stellen tot kennismaking met het genre der prent noch met de sterren. Veel dergelijke stukken draaiden hier reeds. Doch, in verband met die veel dergelijke stukken, dient toch iets opmerkzaam te worden gemaakt. In de vorige Fred Astaire-Ginger Rogers films, bleek het scenario altijd min of meer onbenullig, wat niet zoozeer bekeurd kon worden. Immers, het was slechts een der middelen tot het doelde danssterren gelegen heid geven tot het uitvoeren hunner dansen. Echter, in Amanda werd erg veel zorg besteed aan het scenario. Een beroemd zielkundige het weze zoo terloops gezegd dat hij nog jong en knap is krijgt de be minde van zijn vriend te onderzoeken, omdat zij zoo humeurig en onverschillig wordtHet meisje even eens terloops gezegd, is een charmante en bekoorlijke verschijning heeft echter eenvoudig genoeg van haar verloofde en is verliefd op den jongen dokter. Doch deze ziet in haar slechts een patiente. Amanda, zoo heet dat meisje, doet zoo zonderling mogelijk, om de aan dacht van den psychiater zooveel mogelijk op haar te vestigen, doch deze denkt daardoor in haar een nieuw zielsgebrek te hebben ontdekt, wijl zij integendeel lijdt aan de oudste ziekte der menschheidde liefde. De zielkundige, willende een experiment op haar uitvoeren, brengt ze onder hypnose, waardoor zij echter een heele boel streken uithaalt, welke hen beiden voor de recht bank brengt. Ze worden vrijgesproken en de dokter vervolgt zijn proefnemingen. En welke gekke avonturen die hem dan nog bezorgen, kan slechts de film U laten zien. Bovenstaand résumé behandelt enkel de helft van het scenario. Het amusement dezer film is tweevoudig een grappige comedie en de leuke step- en andere dansen. Want Fred Astaire, de psychiater, en Ginger Rogers, Amanda, alhoewel dit verhaal dat weinig schijnt te bieden vinden toch gelegenheid in over vloed om hun kunnen als dansers te vertoonen. Zooals in hun vorige prenten, is ook hier weer de jazz-muziek van Irving Berlin. Een echte cowboy-film, met George O'Brien, lijk deze welke verleden week, met zelfden vertolker, draaide: Van deze filmen zou men geneigd zijn te denken, dat zij uit de oude doos gehaald worden bij gebrek aan beters. Dit is fout. George O'Brien is heden wat Tom Mix was in het verleden. Deze producties zijn hoog stens twee jaar oud. Er worden er nog voortdurend aangekondigd. Kunststukken zijn het natuurlijk niet. doch uitstekend gefilmd vormen zij een uitgelezen ont spanning.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 9