21 Jaar, N 14 27 juli 1940 21 Année, N° 14 27 Juillet 1940 Weekblad voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de l'Arrondissement d Ypres EEN BELANGRIJKE MAATREGEL IN NEDERLAND TUCHTKAMER DER NOTARISSEN Oud Blik, Koper, Zink, enz. EIGEN WAAR IN EIGEN STREEK Nieuwe regeling nopens de wettelijke betaalmiddelen in het bezette Belgisch gebied. VPERSCHE LA REGION D'VPRES Beheer. Opstel en Aankondigingen 34, BotersF.aat, 34. YPER. Abonnement 21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Fel. 500 40 ct. het nummer. Naamiooze artikels geweigerd Rédactkn Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPRES. Abonnement21 fr. 00 par an Étranger 32 tr. On peut s'abonner d'-ns tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. Les articles non signes sont refuses Tél. 500 MMMW De laatste tijden brachten in Nederland diep ingrijpende hervormingen en veranderingen, waarop het wel de moeite loont de aandacht van den Vlaamschen lezer te vestigen. In tegenstel ling met wat in 1914-1918 gebeurde is het lot der Nederlanders gelijk aan het onze. De dagbladen hebben vóór enkele dagen ge meld dat de heer Hendrik De Man een einde ge bracht had aan de bedrijvigheid der Belgische socialistische partij, ten minste in zoover het haar politieke werkzaamheid betrof. De Nederlandsche S. D. A. P._ zooals de arbei dersbeweging aldaar werd genoemd, was min stens even sterk als haar zusterorganisatie in Bel gië. Ze groepeerde een 30 van het kiezerskorps en was de machtigste in het land naast de katho lieke staatspartij. Door een beslissing van de Duitsche overheid werd nu over de links georiënteerde partijen (vanaf de socialistische tot de communistische) een commissaris aangesteld, namelijk de heer Rost van Tonningen. Deze heer is een der lei dende figuren in de Nationaal-Socialistische be weging in Nederland en vroeger heeft hij in het na-oorlogsche Oostenrijk een niet onaanzienlijke rol gespeeld. Het is wel belangwekkend de motieven na te gaan die in de Memorie van Toelichting vervat liggen. De Nederlandsche arbeiderspartijen ko men onder de curateele te staan van een man wien zij heftig zijn te keer gegaan om reden van hun nauwe betrekkingen met de arbeidersin- ternationaledie hoofdzakelijk door de Fran- schen en de Engelschen geleid wordt en tegen het Reich een vijandige houding heeft aangeno men. Het is met het oog op de komende samen werking tusschen Nederland en Duitschland dat die maatregel van verstrekkende beteekenis ge troffen werd. Het valt hier aan te stippen dat de inrichtingen en organisaties der vroegere S.D.A.P. blijven be staan, zoodat de werklieden voort kunnen genie ten van de voorrechten die zij in de laatste jaren hebben verworven. Er zal echter meer dan ooit gestreefd worden naar volledige uitschakeling van werkloosheid, de volkssolidariteit tusschen de klassen der maatschappij zal altijd op den voorgrond staan, de werkgeschillen zullen in der minne worden opgelost en klassenstrijd en werk stakingen zullen tot het verleden behooren. Wij hebben hier, zooals reeds werd gezegd, een maatregel van diepe beteekenis, maar de veran deringen die hij zal teweegbrengen zullen zich slechts met geleidelijkheid laten gevoelen. In Nederland nog meer dan in België hadden de syndikaten zich opgewerkt tot een macht, een staat in den staat, die heel het leven van de natie kleurde onmiddellijk na den wereldoor log dreigde het zelfs tot een sociale revolutie te komen en de opstootjes waren een tijd lang niet van de markt. De beweging bleef niet louter op 't syndikaal plan, maar omvatte de geheele bedrij vigheid van den werkman de Nederlandsche ar beiders hadden hun eigen radio-omrcep (de Vara), hun eigen volksuniversiteiten, hun eigen spaar- en reisgenootschappen, drukkerijen, uit geverijen, en zoo meer. Wij kunnen er ons slechts over verheugen dat het jongste besluit die cultureele instellingen in het leven houdt, zoodat de werkman weinig zal merken van de hervorming, buiten de nieuwe orienteering onder het leiderschap van den heer Rost van Tonningen natuurlijk. In België doet zich de toestand anders voor. De werklieden bevinden er zich, door de vlucht hun ner leiders, haast zonder sociale directie. Veel syndikaten en mutualiteiten hebben hun bedrij vigheid stilgelegd, met het spijtig gevolg dat veel zieken gespeend blijven van de voordeelen waar op ze zeker recht hadden door hun jarenlange aanbetaling in de een of andere maatschappij van onderlingen bijstand. Hoe op sociaal gebied de toestand hier zal evo- lueeren weten wij niet, maar alles laat voorzien dat er geen plaats meer zal zijn voor omwente lingsgezinde of op klassenstrijd geschoeide wer- kersvereenigingen. VAN HET ARRONDISSEMENT YPER DIENSTJAAR 1940 - 1941 Voorzitter M1' Ernest De Cock, Notaris, Yper. SyndicM' Victor Pieters, Notaris, Reninghe. VerslaggeverMr Alphonse Van Hee, Notaris, Zonnebeke. Secretaris Mr Edgard Reynaert, Notaris, Staden. Penningmeester M' Emile-Louis Decock, Nota ris, West-Nieuwkerke. Leden M' Jules Vervisch, Notaris, Moorslede. M' Julien Cassiers, Notaris, Poperinghe. Op aanvraag van den Heer Ortskommandant wordt de bevolking der stad dringend verzocht het oud materiaal (ijzer uitgezonderd), zooals allerhande blikken doozen, oud koper, oud zink, enz., te verzamelen. De Reinigingsdienst van stad zal op Woensdag 31 Juli aanstaande op de gewone uren voormeld materiaal ten huize komen afhalen. De inwoners worden verzocht gezegd materiaal op dien dag in een bak voor hunne huizen te plaatsen. Yper, den 22 Juli 1940. De Burgemeester, J. Vanderghote. Waarom nog langer verzekerd blijven aan Maatschappijen vreemd aan uw streek In deze tijdsomstandigheden weet elke verze kerde der Naamiooze Maatschappij De Kortrijksche Onderlinge het best hoe voordeelig het is bij haar verzekerd te zijn. In geval van ramp bekomt-ieder, eën spoedige en billijke regeling zonder eenige moeite. De volledigste waarborgen aan de voordeeligste premiën. Deel in de winsten. Voor alle inlichtingen wende men zich tot het Bijkantoor te leper, Paterstraat, 8. Algemeene Opziener Omer ROBIJN. Alle makelaars in verzekeringen hebben heden meer dan ooit groot belang en voordeel met onze instelling te werken. Vraagt ons dus verdere voorwaarden en tarief. (2200) Volgende verordening werd getroffen over de nieuwe regeling van de wettelijke betaalmidde len in het bezette Belgisch gebied Op grond van de mij door den Führer en Op persten Bevelhebber van het Leger verleende volmacht, wordt de verordening over de wette lijke betaalmiddelen in het bezette Belgisch ge bied d. d. 10 Mei 1940 (Verordeningsblad der le gergroepen voor de bezette gebieden, le uitgave Nr 8), opgeheven en wordt verordend wat volgt Par. 1. In het bezette Belgisch gebied gelden als wettelijke betaalmiddelende Belgische frank, de belga, de Rijkskredietkasbons en de Rijkskredietkasmuntstukken. Par. 2. De valutaverhouding van de Rijks kredietkasbons en Rijkskredietkasmuntstukken tot den Belgischen frank en derhalve tot den bgl- ga, wordt als volgt vastgesteld 1 Belgische frank 8 Rijkspenning. 1 Belga 40 Rijkspenning. Par. 3. Deze verordening treedt in werking bij haar afkondiging. Hoofdkwartier, den 22 Juli 1940. (g.) De opperbevelhebber van het Leger. Door verordening van het OKW van 22-7-1940 is dus, in afwijking van het tot nog toe toegepaste verhouding, de omrekeningskoers van rijkskre dietkasbons opnieuw vastgesteld geworden. Met werking van heden heeft 1 belg. fr. dezelf de waarde als 8 Rpf. en een Rmk, dezelfde waarde als 12.50 belg. fr. Ter verklaring van dezen maatregel wordt het volgende medegedeeld De voorloopige vaststelling van de verhouding 1 :10 van den 10-5-1940 beantwoordde niet aan de internationale waardeverhouding tusschen rijks mark en Belg. frank en kon slechts zoo lang gel den, als betalingen van de bezette gebieden naar het buitenland onderbroken waren. Nadat dezer dagen de betalingen tusschen Duitschland en de Nederlanden weer opgenomen zijn, is het noodzakelijk, den koers van de rijks kredietkasbons met de internationale waarde verhouding van den Belg. frank weer in over eenstemming te brengen. Een nieuwe waardevaststelling van den Belg. frank tegenover het buitenland geschiedt daar door niet omdat handelszaken naar het buiten land ook met Duitschland op de koersbasis van de Rijkskredietkasbons niet werden gedaan. Dien tengevolge bestaat er ook geen aanleiding voor eene prijsverhooging van goederen of verrich tingen binnen België, die trouwens volgens de verordening over het verbod van prijsverhoogin- gen ongeoorloofd en strafbaar is. Ingevolge dit besluit hebben de Rijkskrediet kasmuntstukken en Rijkskredietkasbons hier in België voortaan dus de volgende waarde 1 pfennig 0 fr. 12,5 1 Reichsmark 12 fr. 50 2 pfennig 0 fr. 25 2 Reichsmark 25 fr. 5 pfennig 0 fr. 62,5 5 Reichsmark 62 fr. 50 10 pfennig 1 fr. 25 20 Reichsmark 250 fr. 50 pfennig 6 fr. 25 50 Reichsmark 625 fr. Daarentegen is één Belgische frank gelijk aan 8 pfennig, 5 frank aan 40 pfennig, 20 fr. aan 1 Rm. 60, 50 fr. aan 4 Rm. 100 fr. aan g Rm„ 500 fr. aan 40 Rm., 1000 fr. aan 80 Rm., enz. Er dient nog opgemerkt dat de gewone zilveren

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 1