21' |aar, N 18 24 Oogst 1940 21 Année, N° 18 24 Aout 1940 Weekblad voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire - de 1'Arrondissement d'Ypres HET STREVEN naar CONCENTRATIE Repatrieering der Yperlingen uit Frankrijk Verplichtend geneeskundig onderzoek voor de mannen van 16 tot 35 jaar die naar Frankrijk uitgekeken zijn. Leest en verspreidt HET YPERSCHE PASSIEVE LUCHTBESCHERMING OFFICIEELE BERICHTEN YPERSCHE Beneer. Opstel en Aankondigingen 34, Boterst^aat, 34, YPER. Abonnement21 fr. 00 per jaar Buitenland32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd LA REGION D'YPRES Redaction. Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPKES. Abonnement21 fr. 00 par an Étranger32 fr. On peut s'abonner duns tous les bureaux de poste Beige,. 40 ct. Ie numéro. fél. 50» Les articles non signes sont refuse.- Het woord Concéntratie is niet nieuw in de geschiedenis van ons openbaar leven. Nauwelijks een paar jaar geleden waren het woord en de zaak aan de orde van den dag. Het was de strijd om te geraken tot een samenbundelen der ver schillende partijen onder een vlag. Het congres te Mechelen is als een mijlpaal in die beweging bekend. Daar immers traden in de roerende eensgezindheid der oratorische bevlie gingen naast elkander op, vertegenwoordigers van Rex, V. N. V., Verdinaso, K. V. V., Oud- Hoogstudenten-Vgreenigingen, enz. Het was te schoon om in dien tijd waarheid te worden Want pas was de roes der welsprekend heid gaan luwen, pas kwam het tot nuchtere be sprekingen achter de groene tafel of de funda- menteele verschillen der groepeeringen kwamen om den hoek te gluren. En achteraf beschouwd kon het ons geen zier verwonderen immers de man die ijs in de eene hand en gloeiend vuur in de andere hand kan dragen moet nog geboren worden. Het was met andere woorden niet mogelijk het democratische beginsel waarbij de eenen zwoeren in éénzelfden vorm te gieten met het autoritaire volksche prin ciep dat door de anderen aangekleefd werd. Die tijd, zoo zingt het lied, is lang voorbij. De democratie op het vasteland ligt te zielto gen. De volksfrontregeering die Frankrijk aan den afgrond bracht was een erg ziektesymptoom. De Sppansche revolutie was er een ander. Er ifijn ziekten waaraan een mensch niet kan overleven het gaat ook zoo met stelsels en le vensopvattingen de democratie behoort tot de geschiedenis. Wij hebben er reeds dikwijls op gedrukt dat het niet past het hoofd in den schoot te leggen en den blik naar het verleden gericht te houden. Wij moeten fier in de toekomst schouwen en den tijd van vrede tegemoetzien waarin een nieuwen staat beantwoordend aan de gedachten van volks verbondenheid op autoritairen grondslag zal op getrokken worden. Nieuwe jonge krachten zullen voor den ploeg van 't land gespannen worden. In afwachting moeten wij alle versplintering en anarchie voor goed vaarwel zeggen. Wij zul len ons moeten bundelen tot een groepeering die het vertrouwen van de natie zal bezitten en land en volk naar een periode van vooruitgang en wel stand zal voeren. Het is onze bedoeling niet aan te toonen hoe de komende constellatie der VJaamsche volksge meenschap er zal uitzien en noch minder kunnen wij voorspellen rond welke groepeering de con centratiebeweging zich zal voordoen. Wij zijn niet bedeeld met de zienersgave. Hierop willen wij echter de aandacht vestigen in het verleden is onze verdeeldheid steeds de oorzaak van ons malheur geweest. Zoo was het in de Middeleeuwen in den strijd tegen Frankrijk, zoo ging het in de zestiende eeuw in den strijd tegen Spanje Men kent het resultaat, de ver brokkeling van het schoone rijk der zeventien provinciën en onze verslaving aan Spanje, Oosten rijk of Frankrijk. Dat is de zwarte draad die loopt door de geschiedenis van Vlaanderen. Dezer dagen, vooral Zondag laatst tijdens de Yzerbedevaartplechtigheid heeft de roep om een heid op aangrijpende wijze weerklonken. Al onze dagbladen hameren gedurig op denzelfden spij ker: Wij moeten vergeten wat ons vroeger heeft verdeeld. Deze beroerde tijden zijn grootsch en alle oude gewaden moeten afgelegd worden. Iets van den geest die ons allen bezielde wanneer de granaten i over ons hoofd suisden meet in ons wakker blij- ven wij zijn allen broeders en de vooroorlogsche. ach, dikwijls zoo kleine veeten waren vergeten toen de bommen openspatten. Zoo moeten wij in komende dagen staan schou der aan schouder rondom de nieuwe krachten die als een vlag zullen vooropgaan. Slechts deze ge dachte mag ons richtsnoer wezen Het heil van het volk is de opperste wet. STAD YPER Het Komiteit voor de Repatrieering der Yper lingen uit Frankrijk, deelt mede dat, niettegen staande zijne herhaalde pogingen, het thans on mogelijk is de noodige bescheiden en paspoort te verkrijgen om in het onbezette gebied van Frankrijk toegang te-hebben. Zoodra aan dezen toestand verandering komt, zal de op touw gezette reis onmiddellijk onder nomen worden. Yper, den 21 Oogst 1940. Het Staatsblad van 19-20 Augustus kondigt een besluit af betreffende het geneeskundig onder zoek van de mannen van 16 tot 35 jaar, welke den oproep van de Belgische Regeering om zich bij het leger te vervoegen, beantwoord hebben. Artikel 1. Al de mannen van 16 tot 35 jaar die den oproep van de Regeering om zich bij het leger te vervoegen hebben beantwoord, moeten zich aan een geneeskundig onderzoek onderwer pen. Art. 2. De bij artikel 1 bedoelde mannen, die thans zijn wedergekeerd, zijn verplicht aangifte van hun terugkomst te doen bij het gemeente bestuur van hun verblijfplaats, binnen acht da gen na de inwerkingtreding van dit besluit. Het gemeentebestuur moet een lijst, in drie dubbel, opmaken, waarvan een exemplaar wordt overgemaakt aan de Bestendige Deputatie en een exemplaar aan het Ministerie van Volksgezond heid, binnen tien dagen na de inwerkingtreding van dit besluit. Art. 3. Zij die later weerkeeren, moeten zulks binnen drie dagen na hun thuiskomst, bij het ge meentebestuur aangeven. lederen Maandag, zendt het gemeentebestuur aan hoogervermelde over heid de lijst van de weergekeerde mannen. Art. 4. Het Ministerie van Volksgezondheid richt het onderzoek in op data die door toedoen van het gemeentebestuur aan het publiek wor den bekend gemaakt. Art. 5. Aan de betrokkenen wordt een ge nummerde talon van de onderzoekskaart afge geven. Zonder overlegging van bedoelden talon, zal geen enkele aanvraag om vergoeding wegens ziekte of verwonding ingevolge oorlogsfeiten ont vankelijk zijn. Art. 6. De maatregelen van uitvoering betref fende het onderzoek worden later nader bepaald. Provinciaal Bestuur van West-Vlaanderen ONTRUIMING DER STRATEN BIJ LUCHTAANVALLEN. De Duitsche Overheid verzoekt mij de volgende bekendmaking te doen Daar het luchtaanval - alarm, in het gebied van België en Noord-Frankrijk, eerlang nog niet door middel van sirenen (op- en neergaande huiL tonen) zal kunnen geschieden, moeten de straten, bij het in werking treden van de flakartillerie ontruimd worden. De straatgebruikers zijn ver plicht de schuillokalen op te zoeken (voor zoover er voorhanden zijn) of zich, op gelijk welke an dere manier, in veiligheid te stellen. Het gerij van de trams moet onderbroken worden. Auto's en om het even welke andere wagens moeten op den uitersten rechterkant (in de richting waarin zij reden) van den weg geparkeerd worden, op zulkdanige manier 1) dat het verkeer en de kruispunten niet be lemmerd worden 2) dat de brandkranen vrij blijven. De brandkranen en de waterputten moeten da delijk op zichtbare wijze aangeduid worden. Brugge, den 6 Augustus 1940. De Provinciale Directeur van de Luchtbescherming, Ct. O. Lombaerts. 1. Dansaangelegenheden. Ingevolge een beslissing genomen door den heer Militair Opperbevelhebber van België en Noord-Frankrijk, in date van 15-8-1940, is het voortaan verboden openbare dansaangelegenhe den toe te laten. 2. Verkeer tusschen de Belgische en de Fran- sche grens. Klein grensverkeer Als grensgebied voor klein grensverkeer geldt van Belgische zijde een grensdiepte van 15 km., wijl van de Fransche zijde een diepte van 10 km. toegelaten wordt. De volgende personen worden tot dit gebied toegelaten 1) landbouwers, de landbouwinrichtingen die nabij de grens werk te verrichten hebben 2) werklieden die regelmatig in de nabijheid der grens moeten arbeiden 3) ambachtslieden die landbouw» of handenar beidsproducten op markten afzetten 4) bedienden en aangestelden die voor dienst zaken de grens moeten overschrijden 5) geneesheeren, veeartsen, en vroedvrouwen die in 't uitoefenen van hun beroep de grens moe ien overschrijden andere personen, die voor dringende zaken of bèlïofeften het overschrijden der grens recht vaardigen. Voor de onder 1) tot 6Lgenoemde personen gel den tot dusverre de uitgereikte bewijska^rten, die door bemiddeling van den bevoegden Orts- kommandant moeten afgeleverd worden. Nieuwe bewijsjcaarten kunnen door de Heeren Burgemeesters Voor seizoenarbeiders uitgereikt worden aan vakoogstarbeiders of degenen die zich met oogstwerk aan gene zijde der grens on ledig houden. Deze bewijsstukken zijn voor den duur van het werk te beperken. Voor seizoenar beiders die in geslotene groepen de grens over trekken, volstaat eene door den Burgemeester

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 1