Cinema «Oud Yper» De Nacht der groote Liefde Dooden om te leven ALLERHANDE NIEUWS Alle handelaars moeten vóór 1 September a. s. in het Handelsregister ingeschreven zijn Benoeming van plaatsvervangende Provinciegoeverneurs De politieke weggevoerden van Yper bevinden zich in Engeland Verordening aangaande het Motor rijtuigverkeer HANDBOOGSCHIETINGEN NIEUWSBERICHTEN UFA LEERGANG IN HET DUITSCH STAD YPER MUZIEKAKADEMIE Dringende waarschuwing aan de Autovoerders YPER. Diefstal. Verleden week Vrijdag, rc-nd 2 u. 30, was Vrouw Vanraes Rachel, wonende in de Dixmudestraat, per velo een boodschap gaan doen in de Boterstraat en liet er eenigentijd haar rijwiel, waarop een kindermantel en een sa,ietten bolero, over het stuur geworpen was. aan den gevel van den winkel van haar schoonbroeder staan. Toen zij terug buiten kwam. was ditmaal niet de velo, maar de kindermantel en d.e bolero, door een oneerlijken voorbijganger meege nomen. GHELUVELT. Rijwieldiefstal. Zondag laatst, rond 10 u. s -avonds, wprd aan de herberg De Kick het rijwiel gestolen van Schouteten Jules. Het rijwiel, merk Salvator. is voorzien van de taksplaat Nr 429.881. ZUYDSCHOTE. Aanrijding. De fruithandelaar Dageraedt Willy, die per velo langs de baan van Elver- dinghe gereden kwam, werd aan het gehucht 't Vuil- voordeke», waar de weg een gevaarlijke bocht maakt, door een auto aangereden en ten gronde geworpen. De man werd opgenomen met een beenbreuk en ver scheidene verwondingen aan hoofd en armen. Een bij geroepen geneesheer diende hem de eerste zorgen toe en de plaatselijke politie stelde het gebruikelijk onder zoek in. NEER-WAASTEN. Botsing. Op de wijk Pont- Rouge langs den weg naar Komen had er een botsing plaats tusschen eert gespan en een auto, waarbij de 18 jarige Vanderdonckt Ncël, die op de kar gezéten was, ten gronde geslingerd en aan hoofd en schouders gekwetst werd. Wielrijder omvergereden. De auto van Taillieu Odiel is langs de groote baan, tusschen de hofsteden De Hage en De Groote Woestine tengevolge van een nog ongekende oorzaak,op het voetpad gereden, alwaar de wielrijder Verstraete Raymond door het voertuig verrast en aan de heup, dij en beenen gewond werd. BOESINGHE. Werkongeval. De 50 jarige Barat Firmin, was Zaterdag morgen, voor rekening van Hout- hoofd Octaaf, werkzaam aan een dorschmaehine op het gehucht Pilckem. Opeens haperde er iets aan den mo tor, met het gevolg dat de arbeider tegen de dorsch maehine geslingerd en zoo tusschen den motor en den dorscher gegrepen werd. De Heer Dr Sys, van Lange- marek, die bijgeroepen werd deed het slachtoffer, dat inwendig gekneusd werd, naar het O. L. Vrouwhospi- taal van Yper overbrengen waar zijn toestand als zeer zorgwekkend geoordeeld werd. POPERINGHE. Smokkelaars aangehouden. Door de tolbeambten werd nabij «De Leeneeen autoca- mionnette tot staan gebracht, waarin zich 260 flesschen gesmokkelde likeuren bevonden. De autovoerder en zijn gezel, beiden van Zonnebeke, werden aangehouden, en de auto alsmede de smokkelwaar aangeslagen. Op goeden voet van herstel. De Heer De Cruye- naere, die erg gekwetst werd in het auto-ongeval dat het leven kostte aan M. Lucien Depuydt. is thans aan de beterhand. Zijn toestand was eerst als uiterst be denkelijk aanzien, doch naar wij vernemen is thans alle gevaar geweken. POELCAPELLE. Hoefslag. De 60 jarige land- bouwwerkman Goegebeur Medard, in dienst bij land bouwer Pauwelyn, ontving, terwijl hij in den paarden stal aan 't werken was, van een der paarden een gewel digen hoefslag op den buik. Dadelijk werd de ongeluk kige naar het O. L. Vrouwhcspitaal van Yper overge bracht, waar men vaststelde dat hem de ingewanden opengerukt waren en men zijn-toestand aldus zeer ern stig vond. STADEN. Granaatontploffing. Terwijl hij bezig was met koren af te pikken, stiet de landbouwerszoon Debeukelaere Marcel, die zoo juist daags te voren uit krijgsgevangenschap in Duitschland was thuisgekomen, met de pik op een handgranaat die ontplofte, met het gevolg dat de ongelukkige erg aan den buik gekwetst werd. Hij werd in uiterst zorgwekkenden toestand opge nomen en naar een kliniek van Roeselare vervoerd. ZONNEBEKE. Meisje verbrand. De tweejarige Simonne Boucké, dochter van Alberic. wonende gehucht «De Cité» is Dinsdag voormiddag, zoo ongelukkig in een ketel kokend zeepsop gevallen dat ze met erge brand wonden aan beenen en lijf naar de kliniek te leper werd overgebracht. Ernstige aanrijding. Zekere C.. in dienst bij land bouwer Dillies, zijnde per rijwiel, kwam in aanrijding met andere fietsers. Hij viel bewusteloos ten gronde en had bovendien een gapende hoofdwonde opgeloopen. BESELARE. Uitslag paardenkoersen. Eerste Draf. 1. Husarde, aan Boudry 2. Coby, aan Van robaais 3. Molette, aan Knokke 4. Odilonne, aan Mijngheer. Tweede Draf. 1. Rosita, aan Bayard 2. Husarde, aan Boudry 3. Jeannette, aan Mijngheer 4. Kedy- queen, aan Duhein. Derde Draf. 1. Coby, aan Vanrobaais 2. Husarde. aan Boudry 3. Molette, aan Knokke 4. Odilonne. aan Mijngheer. Vierde Draf. 1. Rosita. aan Bayard 2. Husarde. aan Boudry 3. Jeannette, aan Mijngheer 4. Kedy- queen, aan Duhein. Vijfde Draf (liefhebbers). 1. Pol, aan Corre 2. Crabiscul.' aan Vandamme 3. Chamberlain, aan Bostoen 4. Marie, aan Debusschere. Zesde Draf (Fondkoers). 1. Molette, aan Knokke 2. Coby, aan Vanrobaais 3. Husarde, aan Boudry 4. Odilonne. aan Mijngheer - 5. Kedyqueen, aan Duhein. Wagen met vlas opgebrand. Op het gehucht «De Kortekeer ging een tramwagen met de groote vracht vlas gansch in de vlammen op. Omvergereden. August Verbeke, wonende Zonne- bekesteenweg, werd aan de Kruisstraat door een moto rijder omvergereden. Het gekneusde slachtoffer werd naar zijn woning overgebracht. GHELUWE. Eeremis. E. P. Antocn Decruye- naere van de Orde der Witte Paters te Scheut, alwaar hem de H. Priesterwijding werd toegediend, heeft hier zijn plechtige eeremis opgedragen. E. P. J. Acke hield er het gelegenheidssermoen en het parochiaal zang koor voerde de mis «Sacerdos in Aeternum». van R. Ghesquiere. uït. Die schoone plechtigheid werd door een groot aantal geloovigen bijgewoond. Man bewusteloos langs de baan. De genaamde Ley Omer, wonende alhier Kerkhofstraat, die Dins dag voormiddag naar Meenen was gegaan, werd al daar langs de groote baan Meenen-Gheluwe, ter hoogie van de Keizer Karei wijk, door voorbijgangers bewus teloos op den weg aangetroffen. De politie, die verwit tigd werd. kwam ter plaats en de bijgeroepen genees heer, Dr Maddens van Gheluwe. die vaststelde dat de man in een hartkrisis lag, diende hem de eerste zorgen toef. Vervolgens werd Ley naar zijne woning terug gebracht. Een besluit van 30 Juli 11., verschenen in het Staats blad van 2 Augustus 1940, bepaalt dat alle grcot- en kleinhandelaars verplichtend in het handelsregister moeten ingeschreven zijn. Deze die zich nog niet in re gel stelden moeten dit doen uiterlijk tegen 1» Septem ber 1940 en kunnen nog hunne inschrijving in het han delsregister ter griffie van de Rechtbank van Eersten Aanleg van hun gebied aanvragen en bekomen mits de betaling van het gebruikelijk recht met uitsluiting van geldboete en op voorwaarde dat zij van 1 Juli 1939 tot op den datum der inwerkingtreding van hierbovenbe- doeld besluit, t. t. z. tot 30 Juli, onafgebroken een zelf den handel hebben gedreven. Er blijven de handelaars dus nog slechts weinige dagen meer over om hunne inschrijving in het handels register aan te vragen en wie dit verzuimt vóór 1 Sep tember 1940 te doen zal na dien datum geen handel meer mogen drijven. In het Staatsblad verscheen volgend besluit Bij besluit van 17 Augustus 1940, worden aangeduid o:n ad interim het ambt van goeverneur uit te oefe nen voor de provincie Antwerpen. De heer Grauls, J.-J., doctor in wijs begeerte en letteren, lid der Koninklijke Vlaamsche Akademie voor Taal en Letterkunde, directeur bij het Ministerie van Openbaar Onderwijs West-Vlaanderen. De heer Bulckaert, M„ advo kaat, lid van de bestendige deputatie van den pro vincieraad Oost-Vlaanderen. De heer Devos J., doctor in de" rechten, arrondissementskommissaris te Gent Henegouwen. De heer Leroy A„ ingenieur Limburg. De heer Romsée G.. advokaat, lid van de Kamer der Volksvertegenwoordigers. Luxemburg. De heer Greindl (baron R.), inge nieur, arrondissementskommissaris te Bastenaken. Namen. De heer Devos G„ advokaat. Luik. Bij besluit van 20 Augustus 1940, is de heer Doyen G„ commissaris van het arrondissement Borg worm, aangeduid om ad interimhet ambt uit te oefenen van goeverneur der provincie Luik. In het begin der maand Mei, tijdens de eerste oor logsdagen in België, werden hier te Yper, zooals dit ook nog elders in het land gebeurde, op last der overheden een aantal personen aangehouden en weggevoerd. Over deze personen, waaronder zich de Heeren Desramault Lucien, Hosten Leon, Houtman Oscar, Louage Edgard en Waignier Robert, allen van Yper, bevonden, had men tot hiertoe niet het minste nieuws en niemand wist met zekerheid waar zij zich bevonden. Naar thans blijkt uit een mededeeling van het Co mité voor Politieke Ontvoerden, afdeeling West-Vlaan deren, zijn "al die personen in Engeland geïnterneerd. Zij werden op 18 Mei 11. van het gevang van Kortrijk naar Oostende gebracht en aldaar op een Fransche vrachtboot ingescheept met Dieppe als bestemming. Daar het schip aldaar nooit is aangekomen, vreesde men dat het onderweg getorpedeerd werd, doch onlangs vernam men dat het schip eerst naar Engeland en slechts daarna naar Frankrijk gevaren was, waar het te Bayonne had aangelegd. Meester Leuridan, senator te Yper, die naar Bayonne gegaan is met het doel nadere inlichtingen over de weg gevoerden te vernemen, heeft er den kapitein van het Fransche schip kunnen spreken en van hem vernomen dat bedoelde personen, samen met een duizendtal an deren, te Folkestone aan land werden gezet. Anderzijds is alhier, langs Spanje om, een brief toe gekomen van een der in Engeland geïnterneerde per sonen die schrijft dat zij gezond zijn. De plaats echter waar zij zich bevinden wordt niet opgegeven. Bij de reeds vernoemde personen uit Yper bevinden zich o. m. ook nog de Heeren Ccurtequisse Albert en Stamper Roger, van Komen Cneut Achiel, van Wer- vick, en Dierkens Camielj van Meenen. Het Verordnungsblattpubliceert een tweede ver ordening betreffende het motorrijtuigverkeer' van 16 Augustus 1940. De bevoegdheid om toelating te verleenen voer het verder gebruikmaken van motorrijtuigen, wordt met ingang van 15 Augustus, voor de niet geëmancipeerde gemeenten, van het gemeentebestuur overgedragen op de arrondissementskommissarissen. In geëmancipeerde gemeenten behoudt het gemeentebestuur ten deze zijn bevoegdheid. Voor de Brusselsche agglomeratie, is de burgemeester der stad Brussel bevoegd. De door het gemeentebestuur van niet geëmanci peerde gemeenten reeds afgeleverde toelatingen blij ven geldig, in zoover- deze door den arrondissements kommissaris niet werden ingetrokken. Het Belgisch Ministerie van Binnenlandsche Zaken, zal met toestemming van den Militairen Bevelhebber, nadere bepalingen betreffende de motordrijfstofver- deeling kenbaar maken. ZONDAG 25 OOGST 1940 Om 3 uur: ZILLEBEKE (Dorp) Oppervogel 60 fr. Twee zijdvogels, elk 30 fr.Twee kallen, elk 20 fr. Kleine vogels 10 fr. en boven de 40 schutters aan 12 fr. Zonder aftrek. Inleg 13 fr. 50 MAANDAG 26 OOGST 1940 Om 2 J uur ROESELARE Den Oven Oppervogel 120 fr.; Twee zijdvogels, elk 65 fr.; Twee kallen, elk 35 fr. en 84 vogels van 20 fr voor 100 schutters, zonder aftrek Inleg 21 fr. ZONDAG 1 SEPTEMBER 1940 Om 2 J uur: YPER-HOEKJEOppervogel 80 fr. Twee zijdvcgels, elk 40 fr.: Twee kallen elk 20 fr.; Kleine vogels 10 fr. Boven de 60 schutters alle twee tal een vogel van 10 en een van 15 fr. Inleg 13 fr. 50. ZONDAG 8 SEPTEMBER 1940 HOLLEBEKE. 3 Hel succes onzer programma's Is stijgend Nu met JARM1LA NOVOTNA, CHRISTIANE GRAUTOFF en GUSTAF FROLHICH. Een liefdesgeschiedenis zooals nog nooit gezien of gele zen werd Welke zich afspeelt tusschen een eharmanten marine officier en een beeldschoone zangeres En dit alles in het zwoele, warme Oosten Te Konstantinopel Een film die eenieder doet neerzijgen in een roes van zoete bedwelming, maar soms zielsroerende dramatiek opwekt, afgewisseld met zachte humor. En wat dan nog geboden wordt als documentair, is overweldigend De gruwelijke strijd om eten, onder wreede wilde dieren. Eenig Zaterdag en Maandag om 7,30 ure. Zondag doorloopend vanaf 2,30 ure. Op algemeene aanvraag en gezien het groot succes dat ze gekend hebben zal in den loop van September, October en November een nieuwe reeks lessen voor beginnelingen gegeven worden. De lessen der Muziekakademie hernemen op Maandag 9 September 1940. De inschrijvingen zullen plaats hebben op Woensdag 4. Donderdag 5 en Vrijdag 6 September in de Stads- jongensschool der St Niklaasstraat. Het inschrijvingsrecht is bepaald als volgt Notenleer Lagere Graad, 20 fr.Middelbare Graad, 30 fr.Hoogere Graad, 50 fr. Zanglessen, Lagere Graad, 100 fr.Middelbare en Hoogere Graad, 200 fr. Snaartuigen Lagere Graad, 75 fr.; Middelbare Graad. 100 fr.Hoogere Graad, 150 fr. Houten en koperen speeltuigen40 fr. KlavierLagere Graad, 100 fr.Middelbare Graad. 150 fr.; Hoogere Graad, 200 fr. Harmonie en MuziekgeschiedenisLagere Graad, 100 fr.Middelbare Graad, 150 fr.Hoogere Graad, 200 frank. De nieuwe leerlingen moeten van hun ouders verge zeld zijn. De andere leerlingen moeten zich opnieuw laten inschrijven. Voor de leerlingen die deel uitmaken derzelfde familie, betaalt de oudste het volle inschrij vingsrecht, de volgende de helft. De leerlingen waarvan de ouders te Yper niet woonachtig zijn betalen dubbel inschrijvingsrecht. De Beheerraad. In den laatsten tijd zijn door het verkeerstoe zicht talrijke wagens in beslag genomen, die zon der toelating in dienst waren gezet.Daaruit blijkt dat talrijke personen zich nog geen rekenschap geven van de gevolgen, die eene overtreding van de verordening van 9 Juli 1940, van den mili tairen bevelhebber in België over het verkeer met autowagens medebrengt. Het aantal der personenauto's, autobussen en motorijwielen, die in iedere gemeente zijn toege laten, mag volgens deze verordening het tiende deel van deze rijtuigen, die op 10 Mei 1940 tót het verkeer waren toegelaten, niet overschrijden. Het spreekt vanzelf dat deze beperking medebrengt dat talrijke aanvragen om terug te mogen rijden, moeten afgewezen worden, daar er andere aan vragers zijn die nog meer dringende redenen voor het gebruik van hun autowagen kunnen doen gelden. Talrijke lieden schijnen te zeer geneigd om al leen hun belang onder oogen te nemen en er niet aan te denken, dat er ten bate van de algemeen heid een offer moet gebracht worden. Hij die het waagt zijn auto te gebruiken zonder de noodige vergunning vanwege de diensten van den burge meester, moet goed weten dat hij zich aan zware straffen blootstelt. De dader zal regelmatig een gevangenisstraf oploopen. Daaraan kan boven dien nog een geldboete toegevoegd worden. Daa renboven bepaalt de verordening op het verkeer met autowagens dat de auto^ die zonder vergun ning in gebruik was genomen, in beslag genomen wordt. Deze in beslagneming zal telkens worden uitgesproken. Hij die zonder vergunning met zijn auto wordt aangetroffen, zal zonder eenige ver goeding. zijn wagen verliezen. Het feit dat tijdens de laatste dagen 66 auto's die zonder vergunning in gebruik waren genomen in beslag genomen zijn, moge als verwittiging dienen. Er zal tijdens de eerste dagen een streng toe zicht uitgeoefend worden en bij overtreding zal er zonder verschoon sfraf en inbeslagneming van den autowagen volgen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 3