Efang de Zillebeke Zillebeke-Vi jver De Cinema Wereld 2 Oprichting van een Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie Tél. 86 YPRES Pêche autorisée a partir de ce jour. Dégustation d'Anguilles CUISINE RÉPUTÉE Tel. 86 YPER Visscherij van heden toegelaten. PALINGVERBRUIK. VERMAARDE KEUKEN. «VOUS SEULE QUE J AIME «INCOGNITO» De huidige samenstelling der programma's Filmpost Een ministerieel besluit verscherien in het Staatsblad van 30 Oogst heeft een nationale cor poratie van landbouw en voeding in het leven ge. roepen, om de volgende redenen «Omdat, in het algemeen belang, de samen werking zich opdringt, van alle bedrijven die zich bezighouden met de voedselvoorziening van de bevolking om een doelmatige marktordening te bewerk stelligen, de corporatie, onder verantwoordelijke leiding, vereischt is van alle deelnemers aan het economisch bedrijfsleven dat de voedselvoorzie ning, hetzij uitsluitend, hetzij gedeeltelijk, tot voorwerp heeft daar, zoowel in het belang van de bedrij ven zelf als in het belang van de gansche be volking, alle economische handelingen die zich afspelen tusschen producent en verbruiker die nen geordend en geleid. De tekst van dit besluit luidt als volgt Stichting: Artikel 1. Een Nationale Land bouw- en Voedingscorporatie wordt opgericht. Leden, Art. 2. De Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie omvat alle, op het Belgisch grondgebied gevestigde, bedrijven van productie, bewerking, verwerking en handel in landbouw producten en voedingswaren. De bedrijven welke grondstoffen voor den land bouw, zooals veevoeders, meststoffen en zaden produceeren, fabriceeren of verhandelen, maken deel van de Nationale Landbouw- en Voedings corporatie. Vallen onder het begrip landbouw de tuinbouw en de visscherij. De corporatie omsluit alle vrije en officieele groepeeringen van producenten, fabrikanten, be werkers, verwerkers^ makelaars en handelaars in landbouwproducten en voedingswaren. Leiding. Art 3. De Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie staat onder de verantwoor delijke leiding van den leider der NationaleLand- bouw- en Voedingscorporatie. Hij wordt benoemd en afgesteld door den Se cretaris-Generaal van het Ministerie van Land bouw en Voedselvoorziening. De corporatieleider benoemt, in elke provincie, een provincieleider, en, in elk arrondissement, een gewestleider. Deze laatste wordt benoemd op voorstel van den provincieleider. De provincieleider benoemt in elk kanton, op voorstel van den gewestleider een kantonleider. De provincie-, gewest- en kantonleiders verte genwoordigen de landbouwproducenten van hun gebied in den schoot van d.e corporatie. Bijraad. Art. 4. De corporatieleider wordt bijgestaan door een bijraad met consultatief ka rakter. Zijn leden worden benoemd en afgesteld door den Secretaris-Generaal van het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening, op voorstel van den corporatieleider. Administratie. Art 5. De bestuurlijke diensten van de corporatie staan onder de onmid dellijke leiding van den adjunct-leider van de corporatie, die verantwoordelijk is tegenover den corporatieleider. De adjunct-corporatieleider wordt benoemd en afgesteld door den Secretaris-Generaal van het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening. Het personeel van de bestuurlijke diensten wordt benoemd en afgesteld door den adjunct-corpora tieleider, mits goedkeuring van den corporatie leider. Hoofdgroepeeringen. Art. 6. De Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie wordt inge deeld in hoofdgroepeeringen naar den aard der producten en waren. De volgende hoofdgroepeeringen kunnen inge richt werden 1" Graangewassen en veevoeders 2° Zuivel, vetten, oliën 3" Veestapel, vleeschwaren> eieren 4° Tuinbouwproducten^ groenten, fruit 5" Grondstoffen voor den landbouw 6° Nijverheidsteelten 7° Aardappelen 8° Visschen en visscherijproducten 9" Brouwerij, mouterij, stokerij, dranken in 't algemeen 10° Koloniale voedingsproducten. De corporatieleider kan deze indeeling wijzi gen, inkrimpen of uitbreiden. Bedrijfs- en vakgroepeeringen. Art. 7. Elke hoofdgroepeering kan door den corporatie leider worden ingedeeld in een veranderlijk aan tal bedrijfsgroepeeringen, wier bevoegdheid zich uitstrekt tot een of meer producten of waren. Op haar beurt, kan de bedrijfsgroepeering wor den ingedeeld in vakgroepeeringen, met bevoegd heid over een onderdeel, variëteit of specialiteit van een product of waar. Vakgroepeeringen, bedrijfsgroepeeringen en hoofdgroepeeringen omvatten telkens alle de tot hun bevoegdheid behoorende deelnemers aan den economischen kring, zooals de producenten de fabrikanten, de bewerkers, de verwerkers, de makelaars en handelaars. Taak. De taak van de Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie is de marktordening. Deze omvat onder meer 1" de macht de productie en de fabricatie te regelen 2" groepeeringen bijeen te roepen, te schorsen, samen te smelten, af te schaffen of het lidmaat schap verplichtend te maken 3' economisch overbodige bedrijven te schor sen of stil te leggen bedrijven te beperken, te verplaatsen, uit te breiden de aanmaak, pro ductie, bewerking of verwerking van producten te bevelen, te verbieden, te beperken, uit te brei den, of aan bepaalde toestemming te onderwer pen 4" de verpakking en presentatie der waren te regelen den afzet te regelen den aanleg van voorraden bevelen, te beperken, te verbieden verkoop-, verrekenings. en betalingsvoorwaarden voor te schrijven aflevering of afname op te leggen 5° hoedanigheden te bepalen keuringen ver plichtend te maken 6° het verbruik te bevorderen of te leiden 7U bijdragen te heffen 8" vergeldingsbelastingen en boeten op te leg gen. Noch de corporatie, noch hare organen kunnen rechtstreeks of onrechtstreeks eenige handels bedrijvigheid uitoefenen. Art. 11. De statuten der hoofdgroepeeringen, der bedrijfsgroepeeringen en vakgroepeeringen bepalen den aard en den omvang van de in arti kel 10 voorziene machten. Zij bepalen de beslissingen welke aan de goed keuring van den corporatieleider en van den Se cretaris-Generaal van het Ministerie van Land bouw en Voedselvoorziening dienen voorgelegd alvorens in werking te treden. In den regel, berust de macht tot reglementee ren bij den voorzitter der hoofdgroepeering met instemming van den corporatieleider en, desge vallend, van den Secretaris-Generaal van het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening. Bedrijfs- en vakgroepeeringen hebben in den regel een uitvoerende taak en het recht voorstel len in te dienen. Toezicht. Art. 12. De Secretaris-Generaal van het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorzie ning heeft recht van toezicht en tusschenkomst in de Nationale Landbouw- en Voedingscorpora tie. Hij kan de corporatie machtigen of verplich ten bepaalde reglementeeringen te treffen, te wijzigen, te schorsen, af te schaffen. Hij kan com missarissen aanstellen met bepaalde zending aangestelden van de corporatie schorsen of af zetten boeken en schrifturen aan controle onder werpen. Overgangsbepaling. Van de bepalingen van dit besluit kan worden afgeweken door den Se cretaris-Generaal van het Ministerie van Land bouw en Voedselvoorziening of met zijn instem ming gedurende de inrichtingsperiode van de Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie, en dit in zooverre de eerste inrichting zulks vergt. Leidïrtg. Werden benoemd Tot leider van de Nationale Landbouw- en Voe dingscorporatie, de heer ingenieur P. Meuwissen. Tot adjunct-leider van de Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie, de heer ingenieur Fr. Schoorens. Dit besluit treedt onmiddellijk in werking O post». Uw adres moeten wij niet kennen; een deknaam om de antwoorden uit elkaar te houden, volstaat. Anny Ja, Zarah Leander is een Zweedsche. Zij werd geboren in 1900. Hoe zij aan de film kwam?!... Wel het schijnt dat zij mannequin was in een Zweedsch modehuis en aldus werd opgemerkt door den Duit- schen regisseur Carl Froelich. Filmliefhebber Kon tot nog toe niet uitgemaakt worden. Wel staat het vast dat, van de Fransche film sterren, Rollan Toutain gesneuveld is. Hij was ingedeeld in de pantserdivisies en viel in de omgeving van Luik. Charles Boyer was gedemobiliseerd geworden en naar Hollywood vertrokken vóór dat de oorlog uitbreiding nam. Ook Fernandel, maar deze bleef in Frankrijk. UIT DE PROGRAMMA'S o Een Nederlandsche titel voor deze film is moeilijk te geven. De oorspronkelijke benaming zelf, heeft weinig betrekking op het scenario, dat feitelijk ook niet te be titelen is. Weinig vorm noch inhoud, eerder een opeenvolging van reeksen grappige gebeurtenissen, met daartusschen een liefdes-avontuurtje. Is overigens ook maar bijzaak. Hoofdzaak was een bekende Fransche chansonnier ge noeg gelegenheid te geven het publiek, inzonderlijk het vrouwelijk, van zijne charmante stem te laten genieten. Deze liedjeszanger, die tevens de hoofdrol vertolkt, is Reda Caire. Wel geen Jean Kiepura of geen Joseph Smith, maar heeft toch een fraaie, aangenaam klinken de stem. Men kan hem ongeveer vergelijken met Tino Rossi, met dit verschil: zijn timbre is mannelijker. Is zijn derde film, wat bewijst dat hij als acteur ook verdiensten heeft. Een Félix Mérix productie. Deze producer hield zich reeds meerdere malen met dergelijke zangprenten be zig. Het scenario is van Alfred Machard, een scenarist die veel stof voor Fransche show- of monster revue films evenals voor operetten leverde. En dit stuk heeft van beide iets. De regie was in handen van Henri Fescourt. Over dezen cineast zijn weinig bijzonderheden bekend. Wel licht de eerste film waarvan hem de verwezenlijking toevertrouwd werd. Heeft het stuk vlot behandeld. Er zit rythme in, en de verschillende tooneelen volgen elkaar regelmatig op, zoodanig dat van het wel wat onsamenhangend geheel toch nog een weinig vast thema gemaakt is. Buiten Réda Caire treden nog op de Fransche too- neelkomiek Corlett, die een ex-clown is en een rol heeft waarin hij zijn vroegere circusbekwaamheden wel kan gebruiken. Aan hem ligt het dat er veelvuldig gelachen wordt. Ook Pauline Carton onderhoudt de pret, evenals de dikjee, zenuwachtige Marcel Vallée. Mona Goya, die reeds verschillende malen met Fernandel optrad, en Jacqueline Cartier, een nieuwelinge die bemoedigend debuteert, zijn nog de bijzonderste uit de bezetting, waarin trouwens veel namen voorkomen. Als informatorisch gegeven kan worden meegedeeld, dat de muziek der liederen door Réda Caire gezongen, composities zijn van Vincent ScottO, die voor Frankrijk is, wat Irving Berlin beteekent voor Amerika en Peter Kreuder voor Duitschland. Wat deze prent vertelt, is niets nieuws. Doch het is een thema, dat met lichte variaties graag teruggezien wordt. Een jong en knap beheerder van een reusachtig be drijf laat zich, in zijn eigen onderrsaming, als heel ge wonen daglooner aanvaarden, om de kleinste bijzonder heid en de geringste detailleering van zijn nijverheid te leeren kennen. Dat hij heel wat beleeft, ziet en hoort, moet natuurlijk niet gezegd. En dat hij daar het meisje zijner droomen vindt, hebt u ook wel reeds geraden. Bovenstaande uiteenzetting is nogal droog en onro mantisch, en zou wellicht wat afkeerig stemmen wat aangaat den goeden smaak der film. Als we hier nu eens niet, in kleuren en geuren de belevenissen van den jongen man gaan verhalen, beteekent dat absoluut niet dat zij weinig genietbaar zijn of bijster waarschijnlijk. We laten dit eenvoudig, omdat het stuk speculeert op verrassing, en wanneer we dat nu vooraf uitleggen, is vaneigen het mooie d'er van af. Er zijn stukken, die den toeschouwer allés laten zien, ook dat wat de personen uit het conflict niet begrijpen. Doch er zijn ook films, welke het publiek op gelijke hoogte stellen met den hoofdpersoon uit de geschiedenis, en als hij of zij ver- rast wordt of eender welken anderen gemoedstoestand ondergaat, doorstaan wij hetzelfde. Dat zijn zoowat de verrassingsprenten, waarop men, om ze honderd procent mee te leven, niet voorbereid mag worden. Deze prent is in dit laatste genre uitgewerkt. Het is een Duitsche prent der Ufa voortbrenging. Het is een goede reeksfilm, t. t. z. een film die regel matig is uitgekomen, zonder grootsche opvattingen of stellingen te verkondigen, zonder een speciale, bijzon dere verwezenlijking te zijn, in 't kort, die alleen tot doel heeft, ons een anderhalf uur ontspanning te be zorgen in kalmen vorm. Richard Schneider-Edenkoben leidde de regie. Al hoewel zijn werk hier geen mijlpaal is in de geschiede nis der filmkunst, mag zijn naam toch aangeteekend om het gezellig tempo waarvan zijn film uiting geeft. De jongensachtige lichtzinnige marine-officier uit De Nacht der groote Liefde Gustav Frölich, is hier den jongen ondernemenden beheerder. Hansi Knoteck, die we nog niet zagen, doch wier naam toch bekend klinkt, is zijn tegenspeelster. Er zijn dan nog een heele boel rollen, doch teveel om ze allemaal te onthouden. o Nog maar steeds zijn er cinemagangers, die hun smaak niet kunnen vereenigen met de huidige indee ling der bioscoopspektakels. Zij jammeren dat ze maar één film meer krijgen met nog een en ander erbij, waar z'er vroeger toch altijd twee hadden. En ze maken dit duidelijk met een air, alsof het de bioscoopdirecteuren waren die den huidigen toestand uitbuiten. Dat is niet zoo. Deze heeren zijn verzocht bepalingen na te volgen, volgens dewelke de indeeling van het programma minimum moet bestaan uit de aktualitei- ten Ufa en maximum mag bevatten: 1®, één enkele groote film 2®, één kleine film of één documentair, de 1000 meter niet overtreffende, en 3®, één aktualiteit. Er is dus geen kwestie ons te beklagen over moed willigheid vanwege de cinemabestuurders, doch van ons te schikken en aan te passen, ook aan het versobe ren der cinemaprogramma's. Gratis bevredigen wij hier uwe weetgierigheid over alles wat betrekking heeft op cinema, film, artisten, enz. U hoeft ons slechts te schrijven op het adres der re dactie met vermelding boven op den omslag Film- (Zie vervolg onderaan vorige kolom)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 10