Verandering van Woonst DEWILDE-DESMEDT Zoons 4 Organisatie van de zuivelvoortbrengst en den handel in boter én melkproducten De Heer Leon GRILLET, Wisselagent, Correspondent bij de Beurs van Brussel, 31, Meenenstraat, leper, laat weten aan zijn geëerde klienteel, alsook aan de lepersche bevolking, dat zijne bureelen overgebracht zijn Nr 19, ZELFDE STRAAT, sedert 1 September I. L, en dat hij zich daar ter beschikking van zijne klienten stelt voor het uitvoeren van al hun financieele verrichtingen zooals Beurs, Titels, Koepons, Regula- risaties, enz... en om hen door zijn kostelooze inlichtingen bij te staan. De maxima-verkoopprijzen van hooi en stroo De prijzen van stroovlas en zaailijnzaad Nieuw besluit betreffende bet vervaardigen van peperkoek DE WERKHUIZEN KUNST- EN NI j VERHEIDSSMEDERIJ CENTRALE VERWARMINGEN EN BADINRICHTINGEN Zullen op 15 SEPTEMBER HEROPEND worden in de ELVERDINCHESTRAAT Nr 8 TE YPER De bevoorrading en het verbruik van aardappelen De uitbetaling der Ouderdomspensioenen Wijziging der samenstelling van het meel voor broodbereiding Verplichting de melk aan de melkerijen te leveren. Belgapress deelt medeDe organisatie van den handel en voortbrengst van zuivel (boter, en melkproducten), nadert thans haar voltooiing. Zij grijpt diep in het ekonomische leven van België, want de ordening die thans tot stand wordt ge bracht, is geen noodmaatregel, voortvloeiende uit de oorlogsomstandigheden maar zij zal van blij vend en aard zijn en de handel in melkérijpro- ducten op een gezonden voet brengen. Voor de vijf Vlaamsche provinciën, Oost. en "West-Vlaanderen, Antwerpen, Limburg en Bra bant, is de verplichting der boeren om de melk aan de melkerijen te leveren, deze week begon nen. De provinciën Luik, Namen en Henegouwen volgen de volgende week. Voor Luxemburg dat zwaar onder de evacuatie geleden heeft en waar vele kleine bedrijven ver uiteen zijn gelegen, wordt een andere regeling getroffen. In alle voornoemde provinciën hebben de bur gemeesters der gemeenten hun opdrachten ont vangen onder opgave welke melkerij voor hun gemeente zal werken. Alvorens hiertoe kon wor den overgegaan, is het land eerst in ongeveer 400 gebieden verdeeld. Elk gebied is rond een melke rij gelegen. Hierdoor is bereikt, dat over het al gemeen de grootste afstand waarover de melk van het hof naar de melkerij vervoerd moet wor den, slechts 8 tot 10 kilometer bedraagt. Dit maakt vervoer met kar en paard mogelijk, het geen het voordeel heeft dat het steeds en onder haast alle omstandigheden zal kunnen plaats heb ben. Deze nauwkeurige organisatie brengt een belangrijke bezuiniging mede, die alleen voor Brabant 2 tot 3 centiemen bedraagt per liter. Om gekeerd voor het geheele land maakt dit de ronde som van Fr. 5.000.000 per jaar. Elke fabriek is berekend op 1500 tot 3500 melk koeien naar gelang de streek een weide of een akker is. Het was bij de indeeling natuurlijk niet moge lijk aan alle bestaande fabrieken een gelijk ge bied toe te wijzen. Daarom zullen een aantal fa brieken op de plaats waar zij thans staan, moe ten sluiten, maar daar er een aantal gebieden zijn afgeteekend, waar nog geen zuivelfabriek is ge vestigd, zullen de eigenaars die verplicht werden te sluiten, de voorkeur hebben om zich in deze vrije gebieden te vestigen. Voorloopig wordt in deze gebieden, zoolang er geen zuivelfabriek is gevestigd, de melk alleen ontroomd en de room naar de fabriek in een nabijgelegen gebied over gebracht. In de gebieden wordt de melk bij de boeren af gehaald en worden de bussen met of zonder on- dermelk gereinigd terug bezorgd. De regeling - van het vervoer der melk wordt op verschillende wijze door de boeren met de fabrieken geregeld. Alle boeren zijn zonder uitzondering verplicht hun melk aan de melkerijen te leveren. Wordt bijvoorbeeld vergunning gegeven om room te leveren of in een zeer uitzonderlijk geval om zelf boter te maken, dan dient deze vergunning schriftelijk te worden gegeven en kan zij nooit anders dan van tijdelijken aard zijn. De melkerijen zijn de controlekantoren. Zij be palen hoeveel melk elke boer kan leveren. Zij moeten rekening en verantwoording geven aan den Nationalen Zuiveldienst zoowel over de hoe veelheid melk die zij ontvangen, als over de pro- dukten die zij eruit hebben bereid en over den verkoop dezer produkten. Ook mogen zij niet vrij verkoopen, maar wordt hun aangewezen aan wie zij hebben te leveren en tegen welken prijs. De gemeentebesturen en andere controlediens- ten blijven echter uitvoerende macht en straffen tot Fr. 700.000 met verbeurdverklaringen en ge vangenisstraffen zijn voorzien voor hen, die zich aan overtreding zouden schuldig maken. In het Staatsblad van 31 Augustus is een besluit ver schenen houdende vaststelling der maxima-verkoop prijzen van stroo en hooi. De voornaamste bepalingen luiden De maximum-verkoopprijs van stroo en hooi aan den voortbrenger te betalen wordt vastgesteld als volgt Per metr. Centenaar. Tarvvestroo fr. 28. Roggestroo, met de machine gedorscht28. Roggestroo, met den vlegel gedorscht32.— Haverstroo 28. Gerststroo 28. Weidehooi 56. Klaverhooi 70. Luzernehooi 78. Esparcettehooi 80. Deze maximum-prijzen gelden voor levering franco op de plaats vanwaar de verzending per spoor, te wa ter of met vrachtwagens plaats heeft. Wanneer de waar door den kooper bij den voort brenger wordt afgehaald, kunnen deze prijzen met het bedrag der vervoerkosten van de plaats van voortbren ging tot op de plaats van verzending verminderd wor den. Ingeval de hooger vermelde producten verkocht wor den door een tusschenpersoon. mag de afhouding, die deze tusschenpersoon mag doen ter vergoeding van zijn tusschenkomst, niet meer bedragen per metrischen cen tenaar dan de hierna bepaalde sommen VOOR STROO Verkoop van hoeveelheden boven de 5,000 kgr.4 frank verkoop van hoeveelheden onder de 5,000 kgr.: 6 fr. VOOR HOOIVerkoop van hoeveelheden hoven de 5,000 kgr.5 fr. per 100 kgr.verkoop van hoeveelhe den onder de 5,000 kgr.: 7 fr. per 100 kgr. Deze winstmarges kunnen worden verhoogd met de nauwkeurig berekende kosten van dekzeilen en ver voer. Het besluit treedt op 1 September reeds in werking. In hetzelfde Staatsblad verscheen een besluit hou dende vaststelling der richtingsprijzen van stroovlas, alsmede de maxima-prijzen van zaailijnzaad. De richtingsprijzen van stroovlas (vertrek aan de cultuur) zijn als volgt vastgesteld De 100 kgr. a) Middelmatige hoedanigheid Fr. 110. b) Goede hoedanigheid 150.- c) Betere hoedanigheid 180.— De maxima-verkoopprijzen voor zaailijnzaad (vertrek aan de cultuur) zijn als volgt vastgesteld De 100 kgr. a) Vlaszaad, niet gezuiverd 230. b) Vlaszaad, gezuiverd (minder dan 97 t. h. zuiverheid 245. c) Vlaszaad, goed gezuiverd (zuiverheid 97 t. h. en m.)270. In het Staatsblad is een nieuw besluit verschenen be treffende het vervaardigen van peperkoek waarvan de artikelen luiden Artikel 1 van het besluit van 25 Juli 1940, betreffende het deeg tot fabricage van peperkoek, enz., wordt afge schaft. Art. 2. De degen, bewaard in uitvoering van voor noemd besluit, mogen gebruikt voor de fabricage van de producten genoemd peperkoek, koek van Dinant, koek van Reims, suikerkoek of koningskoek en andere gelijkaardige producten. Art. 3. De producten vervaardigd in uitvoering van artikel 2 moeten door den fabrikant worden bewaard. Deze laatste is verantwoordelijk voor de hoeveelheid producten overeenstemmende met de hoeveelheid grondstoffen welke hij voor de tellingen heeft aange geven. (2255) HMMpKMnnnnnnnnnnpMPMnnnnnnnnnMinnnnnMMMMMMMMMtttt. O Belga meldt De stedelijke bevolking heeft de gewoonte aan genomen den buiten in te trekken om zich te bevoorraden in aardappelen. Dit is ten stelligste af te raden. De werkelijke provisie-aardappelen worden het best bewaard in eene donkere, luchtige, koe le plaats. De beste temperatuur ligt tusschen 2° en 6". De knollen mogen niet te hoog opgesta peld worden, en bewaren het best in kisten uit latwerk vervaardigd Bevroren aardappelen hebben een zoeten smaak, doch zijn niet onherroepelijk verloren. Het volstaat ze eenige dagen bij gewone kamer temperatuur te bewaren om den smaak te doen verdwijnen. De aardappel is een uitstekend voedsel, dat ongeveer 20 zetmeel bevat. Doch daarenboven zijn er ook nog ongeveer 20 stoffen aanwezig en minerale stoffen, zeer nuttig voor de stofwis seling, welke hoofdzakelijk uit phosphaten be staan. Eene roodachtige kleur, eene slijmerige snede en eene ruwe oppervlakte beteekenen een hoog zetmeelgehalte en eene hooge voedingswaarde der aardappelen. Eene blauwachtige, kleur, eene waterige snede en eene gladde oppervlakte dui den eene mindere voedingswaarde aan. In de huidige omstandigheden dient de aan dacht op de wijze van bereiding der aardappelen getrokken te worden. Door het schillen met de hand gaat er minstens 25 van het totaal gewicht verloren. Het is daarom raadzaam de aardappelen onge schild te koken of nog beter te stoomen. De vol gende tabel doet het voordeel van deze bereiding duidelijk uitschijnen Bereiding Geschild Gekookt 5% 21.8 Gestoomd 0.82 7.15 Ongeschild Gekookt 0.19 1.45 Gestoomd 0.05 0.5 Men vergete niet dat voor geschilde aardappe len het verlies veel grooter is, vermits door het schillen reeds 25 is verloren gegaan. In veel ge vallen wordt vastgesteld dat het verlies niet 25 maar zelfs merkelijk hooger is. Wil men ondanks deze aanwijzingen de aard appelen toch schillen dan mag men de schillen in geen enkel geval laten verloren gaan, want zij zijn een uitstekend dierenvoedsel. Daarom zal elke zorgvuldige huisvrouw de aardappelschillen niet in den vuilnisbak werpen, maar ze bij de eerstvolgende gelegenheid aan den boer of aan den veekweeker overhandigen. Men zal aldus merkelijk bijdragen tot de instandhou ding van den veestapel, wat de bevolking in het algemeen toch ten goede moet komen. Totaal verlies aan deze stof Verlies aan minerale bestanddeelen Zooals reeds gemeld werd zal de uitbetaling" der ouderdomspensioenen,die een tijd lang ge schorst werd, opnieuw hernomen worden. Gezien echter het groot aantal rechthebbenden, is het niet mogelijk allen te gelijk te bedienen. Er moeten zoo wat 90.000 betalingsmandaten op gemaakt worden en dit zal aan de ontvangers der belastingen dan ook nog heel wat werk vragen. Ten einde dit werk zooveel mogelijk te kunnen bespoedigen en met orde te verrichten, Werden, voor wat betreft de kostelooze ouderdomspen sioenen, volgende schikkingen getroffen De personen die geboren zijn tijdens den der den trimester van het jaar, zullen in September hun achterstallig pensioen vanaf April tot Sep tember ontvangen. De personen die geboren zijn tijdens den eer sten trimester van het jaar, zullen in de maand October hun achterstallig pensioen ontvangen vanaf de maand Mei tot October inbegrepen. De personen die geboren zijn tijdens den twee den trimester van het jaar zullen in November hun achterstallig pensioen ontvangen vanaf Juni tot November inbegrepen. Anderzijds zal ook de uitbetaling der ouder- doms-renten aan bedienden en arbeiders, uitbe taling die eveneens geschorst werd, vanaf 1 Sep tember hernomen worden. Het Staatsblad kondigde volgend besluit af Het voor het bereiden van brood bestemd meel zal 80 t. h. tarwemeel, gebuild op het bij besluit van 30 Juli 1940 vastgesteld bedrag, en 20 t. h. roggemeel bevatten. Dit besluit treedt onmiddellijk in werking.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 4