21' jaar, N 21 14 September 1940 Weekblad - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de l'Arrondissement d Ypres INZICHT IN DEN TIJD NIEUWEN VERORDENING VOOR HET VERHINDEREN VAN SABOTAGEDADEN van 2 September 1940 STAD YPER Uitbetaling der Militievergoeding De lichtafscherming dient stipt nageleefd te worden De Repatrieering der Vluchtelingen HET YPERSCHE LA REGION D'YPRES Beheer. Opstel en Aankondigingen 34, BotersFiaat, 34, YPER. Abonnement21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd Rédactku Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPRES. IHWW8IWPI Abonnement21 fr. 00 par an Étranger32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. Tél. 500 Les articles non signes sont refuses De nood van den huidigen tijd is een klaar oog en een duidelijk begrip te hebben van wat er in ons land en op 's werelds breeder schouwtooneel aan 't gebeuren en aan 't worden is. En eerst en vooral moet aan traagdenkende menschen diets gemaakt worden dat een klare kijk geen synoniem is van voortvarendheid of onbezonnenheid, maar wel van wijsheid en beza digdheid. De taak van een weekblad, wil het zelf geen voortrekker zijn, is dan toch een trouw spiegel beeld der gebeurtenissen te wezen. De rol te spe len van een pompier die nog niet ter plaatse is als de brand al lang uitgedoofd is, moge anderen schitterend voorkomen, maar wij wenschen die niet te vervullen. Welnu het wordt stilaan een gemeenplaats dat in dezen tragischen maar grootschen tijd een nieuwe levensopvatting het op een verouderde wereld gewonnen heeft. Het getij van de indi vidualistische strooming met haar democratische of socialistische tegenstrooming is voor goed ver- loopen. Haar laatste vesting blijft de Nieuwe Wereld en Engeland, tevens de aardsche para dijzen der plutocratische geldmachten. Doch met het kaartenhuis van Versailles is niet slechts Frankrijks hegemonie neergehaald, doch ook de Engelsche invloed voor goed uitgeschakeld over Europa, zoodat wat ook de uitslag van dezen oor log weze de nieuwe orde waarvan Duitschland, Italië en Spanje de dragers zijn ook in ons land zal gevestigd worden. Die waarheid dienen wij diep te bevroeden-en ons meteen los te rukken uit een verleden dat afgesloten is. Wat de nieuwe orde beteekent zullen wij in vervolgende artikels uiteenzetten. We mogen al vast resumeeren 1 .Arbeid is plicht voor ieder een. 2. De eigendom mits hij zijn dienende rol vervult is een recht. 3. Het algemeen belang pri meert op het individueele. 4. Aanvaarding van het leidersbeginsel met persoonlijke verantwoor delijkheid. Op die begrippen is het verschijnsel dat in Duitschland nationaal-socialisme en in Italië fascisme heet, gevestigd. Die bewegingen zijn echter geen exportartikel. De nieuwe orde im mers is in haar wezen diep nationaal en gebonden aan het nationale type. Ze zal dus ook naar ge lang de natie die ze aankleeft anders gekleurd zijn. Welnu de Nederlanden hebben niet alleen een eigen taal maar ook een eigen ziel en een eigen persoonlijkheid. Dit wil zeggen dat de nieuwe orde, waarvoor in deze landen de naam natio- naalsolidarisme gemunt werd, ook den stempel der eigen Nederlandsche ziel en persoonlijkheid zal dragen, wil ze natuurlijk groeien én volksch én nationaal zijn. De lezer zal begrepen hebben dat in ons land het vraagstuk een tweevoudig aspect heeftwij vormen immers een plurinationalen staat en de wonde geslagen door de zoogenoemde taalkwes tie een te eng begrip voor de zaak is diep en ingekankerd. Vooraleer met den opbouw der nieuwe orde kan worden begonnen dient de na tionaliteitenkwestie opgelost. Dat is de diepe be- teekenis van den roep om eensgezindheid waar van wij reeds hebben gewaagd. In Vlaanderen is de volksche beweging uit het nationale gegroeid. De eenheidsbeweging moet zich hierrond kristalliseeren vandaar de groote bedrijvigheid en "^Wervingskracht die wij rondom ons zien. Door eeuwen onderdrukking echter heeft ons volk een deel van zijn veerkracht verloren het ondergaathet nieuwe liever dan er in op te gaan.. Welnu, de opgang in de nieuwe beweging vergt de vorming van een nieuw menschentype met vermorzeling in de eigen ziel van het geïnte resseerde het eigenbelang, de persoonlijke mo tiveering in alles en nog wat. De volksche ziel vraagt volledige overgave aan de gemeenschap. Vrijwillige dienstbaarheid is haar schoonste uiting, volledige gehoorzaamheid haar hoogste wet. Haar leden vormen een echte leekenorde op het nationale en sociale plan. Wij die weten dat ons land eeuwen en eeuwen onder het juk van anderen heeft moeten buigen zocdat de haard der ziel ook het laatste toe vluchtsoord der eigen persoonlijkheid was en uit die verdrukking ten slotte een opstandige, weige rige en egocentrische natuur gegroeid is, kunnen best begrijpen dat eensgezindheid in woord en daad (wat de macht heeft gebolwerkt van Duitschland en Italië) slechts geleidelijk zal groeien. Tot die eenheid moeten wij echter komen. Alles staat op het spelonze nationale toekomst, en onze geestelijke en godsdienstige waarden die het veiligst zullen bewaard worden in onze eigen Vlaamsche handen. Het is de taak der intellectueelen dien weg der eenheid te wijzen aan de steeds weifelende massa willen zij niet, als de carabiniers uit Offenbachs operette, aangesukkeld komen als de slag reeds geslagen is. Op grond der mij door den Opperbevelhebber van het Leger verstrekte machtiging, verorden ik voor het bezette gebied van BELGIE en NOORD FRANKRIJK met betrekking op par. 2 mijner verordening ter verhindering van vijandelijke sabotage van 1 Juni 1940 (Verordeningsblad van den Militairen Bevelhebber 2'' uitgave n1' 14) het volgende I. De Militaire Bevelhebber of een van hem daartoe gemachtigd ambtenaar, kan aan bur gerlijke personen bewakingsopdracht toevertrou wen. Wie opzettelijk de hem toevertrouwde opdrach ten niet of ongenoegzaam vervult, wordt met den dood gestraft. II. Wie ontsnapte of niet met ontslagings- of verlofsbewijzen ronddwalende krijgsgevangenen of wie personen, die deel uitmaken van de vijan delijke legers, die zich met Duitschland in oor log bevinden, verbergt of bij zich herbergt, zal met den dood gestraft worden. III. In min zware gevallen dan voorzien on der par. I en II dezer verordening, of bij onbe dachtzaamheid, kan men tot eene tuchtstraf of gevangenisneming veroordeeld worden. De Mil. Bevelhebber voor België en Noord-Frankrijk, (get.) von Falkenhausen. De Militievergoeding, voor het afsluiten der Rekeningen zal ten Stadhuize uitbetaald worden op Zaterdag 21 September 1940, van 14 tot 17 u. Van bevoegde zijde wordt er eens te meer met nadruk op gewezen, dat de lichtafscherming van de woningen niet met voldoende zorg gebeurt. Er moet over gewaakt worden, dat alle winkels, openbare gelegenheden en partikuliere woningen de voorschriften nauwkeurig navolgen. Het is niet voldoende dat de straatvensters ver duisterd worden, er moet ook gezorgd worden dat de trapgangen, zolderingen, doch vooral de vens ters, welke zich aan den achterkant der huizen bevinden, volgens de voorschriften verduisterd worden. De lichtafscherming moet van zonsondergang tot zonsopgang gedaan worden. De niet-naleving der verduisterings-voorschrif ten is niet te verontschuldigen, en zal voortaan streng bestraft worden. Verantwoordelijk voor de afscherming zijn niet alleen de bewoners, doch ook de eigenaars der huizen. Ook de voerders van voertuigen moeten met groote zorg hun lichten afschermen. De overheid deelt mede dat de schijnwerpers en lantarens van alle motorvoertuigen die op den openbaren weg vertoeven, zoo bij dag als bij nacht, moeten verduisterd zijn bij middel van een ondoorschijnende kap welke de lichtstralen slechts langs een kleine horizontale spleet door laat. De verduistering bij middel van een laag blauwe of zwarte verf wordt niet aanvaard. Anderzijds wordt de opmerking dat het voer tuig niet bij duisternis buiten wordt gebezigd, niet in overweging genomen. De voertuigen die niet van de voorgeschreven kap voorzien zijn, worden in beslag genomen. Hetzelfde geldt ook voor het rijbewijs. Bovendien zullen door de be zettende overheid zware straffen worden opge legd aan eigenaars en bestuurders. De Belgische en Duitsche politiediensten heb ben strenge onderrichtingen ontvangen met het oog op de stipte toepassing van bovenstaande be palingen. Bij luchtalarm zijn alle voertuigen verplicht te stoppen en moeten zich aan den rechterkant der straat opstellen, zoolang het alarm duurt. Zooals reeds vroeger aangekondigd loopt dit werk thans ten einde. Op 31 Augustus bleven nog enkel on geveer 95.000 vluchtelingen in Frankrijk. Om hun terug keer te bespoedigen werd dagelijks het aantal spe ciale treinen van 6 op 9 gebracht en er werden tevens maatregelen getroffen opdat deze treinen steeds met volle lading, 't zij met omtrent 1.300 personen, zouden vertrekken. Op die wijze voorziet men dat het repatrieeren der vluchtelingen op 15n dezer zal geëindigd zijn. Ten andere de vluchtelingen, die niet over eigen ver voermiddelen beschikken, werden ervan, bij middel van radiouitzendingen, verwittigd dat zij dadelijk de noodige schikkingen moesten nemen om te vertrekken met een dier treinen, die kosteloos te hunner beschik king gesteld worden. Van 15 September af zullen er geen vluchtelingentreinen voor de Belgen meer voorzien zijn en de achterblijvers zullen dan maar moeten zien dat zij met eigen middelen naar hun land terugkeeren. Door de Fransche regeering werden vanaf 23 Augus tus onderrichtingen gegeven om de Belgen, die in de concentratiekampen opgesloten waren, onmiddellijk vrij te laten, en de belofte werd eveneens bekomen dat de Belgische vluchtelingen, opgesloten wegens geringe mis drijven tijdens hun verblijf in Frankrijk begaan, in vrijheid zouden gesteld worden. Wanneer men overdenkt dat er nagenoeg twee mil- lioen gevluchte Belgen in. Frankrijk verbleven en dat. tengevolge van de ontreddering van alle diensten, het verkeer langen tijd ontredderd was, dan mag toch. al hoewel de tijd aan de ongeduldig wachtende belang hebbenden soms lang geschenen heeft, gezegd worden dat er in betrekkelijk korten tijd een reuzentaak tot een goed einde gebracht werd.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 1