DUITSCHEsbEGERBERICHTEN Verandering van Woonst DEWILDE-DESMEDT Zoons Modenhuis «deriise» A V 2 DE WERKHUIZEN KUNST- EN" NI]VERHEIDSSMEDERIJ CENTRALE VERWARMINGEN EN BADINRICHTINGEN Zullen op 15 SEPTEMBER HEROPEND worden in de ELVERDINCHESTRAAT Nr 8 TE YPER MEVROUWEN, MEJUFFERS, Voor uwe HOEDEN, wendt U tot het- Bofersfraat, 25 - YPER De Duitsehe aanvallen op Engeland nemert in hevigheid toe. Engelsche vliegtuigfabrieken, havens en opslagplaatsen gebombardeerd. Ook op zee worden de Engelschen gevoelige ver- iitztn toegebracht. Grootscheepsche luchtaanval op Londen, waar groote branden oplaaien. Britsche bommen op Noord-Frankrijk, België en ook op Berlijn. DONDERDAG S SEPTEMBER 1940 De oorlogsmarine heeft ln de laatste dagen vijf Brit sche destroyers tot zinken gebracht. Buiten de beide destroyers, waarvan op 2 September de vernietiging door Duitsehe duikbooten ln de Noordzee reeds werd gemeld, werden thans de drie moderne Britsche des troyers «Express», Esk en Ivanhóe»vernietigd. Een duikboot heeft verschillende bewapende vijande lijke handelsschepen met een totaal van 27.000 brt. die in een sterk begeleid konvooi vaarden, tot zinken ge- bracht. Op 4 September vielen onze gevechtsvliegtuigen, jachtvliegtuigen en aanvalsvliegfuigenformaties op nieuw vliegvelden, vliegtuigfabrieken, evenals een mu nitie-opslagplaats met bommen aan. De vliegtuigmoto- renfabriek Rochester en de vliegtuigenfabriek Wey- bridge. werden zwaar getroffen. Loodsen eft gebouwen werden vernield. Bij deze aanvallen kwam het tot ver schillende luchtgevechten, die voor onze jachtvliegtui gen succesrijk afliepen. Tijdens den nacht deden ge vechtsformaties hoofdzakelijk een aanval op de haven en dok-insfelllngen van de Engelsche West- en Oost kusten, evenals op verscheidene vliegvelden, Te Liver pool. Swansea. Bristol, Weymouth. Poole? Chatham, Til bury, Great-Yarmouth en Hull, ontstonden talrijke branden. Onze vliegers wierpen opnieuw mijnen uit vóór de Engelsche havens. Tijdens den nacht vlogen Britsche vliegtuigen weder over het Rijksgebied. Een poging om de Rijkshoofdstad aan te vallen, werd door het hevige afweergeschut verijdeld. Aïlèen op twee plaatsen slaagde de vijand erin bommen op het Berlijnsche stadsgebied te werpen. Hier evenals op andere plaatsen in het Rijk werd onbe duidende schade aangericht. In een Ncord-Duitsche stad viel een bom op een ar beiderswijk. Achttien bürgërpersonen, die zich niet in de schuilplaatsen hadden begeven," werden hierbij ge dood. De vijand verloor gisteren in totaal 57 vliegtuigen daarvan werden er over dag 54 tijdens luchtgevechten, tijdens den nacht één vliegtuig door afweérartillerie, neergeschoten, en twee vliegtuigen op den- grond ver nield. Zeventien Duitsehe toestellen worden vermist. VRIJDAG 6 SEPTEMBER Duitsehe zeestrijdkrachten hebben in de overzeesche wateren 14.000 ton vijandelijke handelsscheepsruimte in den grond geboord. Zooals reeds bekend werd ge- maakt, heeft een flottielje snelbooten in den nacht van 4 tot 5 September tegenover de Oostkust van Engëland een Bfitsch konvooi aangevallen. Daarbij zijn vijf be wapende handelsschepen, die samen 39.0(XL4on meten, waaronder een tankschip van 12,000 eS een torpe doboot van de Imogen-klasse, tot zinken gebracht. Een andere stoomboot werd zwaar beschadigd. Een onderzeeër heeft talrijke vijandelijke bewapende handelsschepen, samen 19,100 ton tot zinken gebracht. Onze formaties bombardements- en jachtvliegtuigen hebben op 5 September hun bomaanvallen tegen vijan delijke vliegvelden in het Zuid-Oosten van Engeland voortgezet. Zij hebben treffers op gebouwen en schuil plaatsen kunnen werpen. De groote opslagplaats van benzine te Thameshaven werd in brand, geworpen. Tijdens deze aanvallen zijn de Duitsehe vliegers als overwinnaars uit verscheidene luchtgevechten gekomen. Tijdens den nacht hebben formaties bombardements vliegtuigen talrijke vliegplaatsen in de streek van Lin coln. haveninst,ellingen te Liverpool, Portsmouth, Sun derland, Bty-th, Hullnijverheidsgebouwen te New castle haven- en dokinstellingen in het Oostelijk ge deelte van Londen eri nog eens de groote opslagplaats van benzine te Thameshaven met goed gevolg gebom bardeerd. Er werden verder mijnen in de Engelsche havens ge legd. Britsche vliegers hebben tijdens den nacht het Rijks gebied overvlogen, en hebben op enkele plaatsen, zon der daarbij noemenswaardige schade aan te richten, bommen geworpen. Slechts op een plaats is een boeren woning getroffen. Vijf burgers zijn op weg naar hun schuilplaats gedood, en twee gewond. De gezamenlijke- verliezen van den vijand bedroegen gisteren 46 vliegtuigen. Daarvan zijn er twee 's nachts door het afweergeschut neergeschoten verder kónden wij zes versperringsballons vernielen 16 Duitsehe vlieg tuigen keerden niet terug. Buiten de vier reeds genoem de officieren hebben drie andere jachtvliegers tijdens de gevechten der laatste weken de twintig of neg meer overwinningen in dé luchtbereikt. Dit waren Haupt- mann Mayer, Hauptmann Oesau, en Hauptmann Tiet zen. Aan de spits der overwinningen bij luchtgevechten staat majocr Moelders met 32 neergehaalde vliegtuigen. ZATERDAG 7 SEPTEMBER Op 6 September viel onze luchtmacht belangrijke oorlog sdoelpunten in het Zuid-Oosten van Engeland aan'. De vliegtuigfabrieken van Rochester en Weybridge, de olie-opslagplaatsen van; Thameshaven alsmede het vliegveld van Kenley werden doelmatig met bommen bestookt. "591 Van de vijandelijke jachtvliegtuigen, die zich in den strijd wierpen, werd een groot aantal neergeschoten. Nachtelijke aanvallen werden uitgevoerd op havens en vliegtuigfabrieken. Te Liverpool, Manchester en Derby, evenals aan eenige .havens der Zuidkust, werd ernstige schade toegebracht. Uit een gewapend konvooi werd een Britsch koop vaardijschip van 6,000 Brt. in het zeegebied ten Noord- Oosten van Aberdeen door bomtreffers tot zinken ge bracht. Vóór verscheidene Britsche havens werden door onze vliegtuigen mijnen geworpen. De vijand zette zijn aanvallen op Berlijn des nachts voort, waarbij enkele personen gekwetst werden en eenige materieele schade werd veroorzaakt door on doeltreffend geworpen bommen op niet-militaire doel punten der binnenstad. Ten gevolge daarvan is het Duitsehe luchtwapen er mee begonnen zijn aanvallen op Londen nog intensiever door te voeren. In den afgeloopen nacht werden haven instellingen ten Oosten van- Londen in brand geworpen en door treffers zwaar beschadigd. Hier, alsook bij de olie-cpslagplaatsen van Thameshaven. kon men van op grooten afstand hevige branden waarnemen. De vijand verloor gisteren 67 vliegtuigen52bij luchtgevechten en 13 op den beganen grond. Een vijandelijk vliegtuig werd tijdens zijn terugvlucht van Berlijn, ten Noorden van Hannover, door het lucht afweergeschut neergehaald. Aan het kanaal Dortmund- Ems werd 's nachts een ander toestel door onze jagers neergeschoten. 24 eigen vliegtuigen worden vermist. Gedurende de maand Augustus werd aan vijande lijke. alsook aan den vijand nuttige scheepsruimte de volgende tonnage tot zinken gebracht50.3'ö00 Brt. door torpedo's onzer duikbooten, 93,500 Brt. door onze zee strijdkrachten, dus te zamen 596,500 Brt. Hierbij wor den niet gerékend de schepen welke op mijnen liepen, door onze onderzeeërs en onze andere zeestrijdkrach- tèn aan de Engelsche kust gelegd. De hier bereikte re sultaten zullen eerst later in bijzonderheden kunnen nfcdegedeeld worden.. Het eindresultaat bevat slechts positieve -verliezen, daar deze steeds vastgesteld werden op het oogenblik dat de getroffen schepen in de golven verdwenen •Hierdoor zijn sinds het uitbreken van den oorlog al leen reeds door de onderzeebooteh een feeks koopvaar dijschepen in den grond geboord, met een totalen inhoud vim 2,768 miljoen Brt., terwijl onze andere oorlogs bodems 1.555 miljoen Brt. tot zinken hebben gebracht, waardoor het eindtotaal der vijandelijke scheepsruimte vóór de koopvaardij door marine-operaties voor hei afgeloopen jaar 4,323 miljoèn Brt. bedraagt. ZONDAG 8 SEPTEMBER Onze luchtaanvallen op de bijzonder belangrijke mi litaire objektieven van' Londen, welke in den nacht van 6 opl September een aanvang hadden genomen-, werden ook op 7 en in den nacht van 8 September krachtig voortgezet, waarbij bommen van het zwaarste kaliber werden gebruikt. Deze aanvallen moeten beschouwd worden als de ver gelding van de door Engeland begonnen en in de laat ste .weken toenemende Britsche- nachtaanvallen op woonhuizen én andere niet-militaire doelen van het Duitsehe grondgebied. Het offensief wordt van-uit Noord-Frankrijk ingezet onder persoonlijke leiding van den Rijksmaarschalk. Totnutoe werd er zonder ophouden een miljoen kilo gram bommen van verschillend kaliber op de haven en industriegebied bij de Theems geworpen, Kaaiwerken, koopvaardijschepen, dokken en graan silo's, electriciteitscentrales, pompstations en gasbe drijven alsook arsenalen, fabrieken en verkeerspunten werden getroffen en voor een groot gedeelte door zware ontploffingen vernield, In de omgeving der havens woeden hevige branden door krachtige vooraanvallen. uitgevoerd door jacht vliegtuigen werd de weg naar Londen vrij gemaakt voor de gevechtsvliegtuigen. Andere luchtaanvallen waren gericht op de belang rijke olie-opslagplaatsen en haveninstallaties van Tha meshaven, alsook op de springstoffenfabrieken van Chatham en het vliegterrein van Hawkings. Bovendien bestookten de gevechtsvliegers de. ha ven en indusfrieele instellingen van Liverpool, Manchester. Birmingham, Cardiff, Bristol, Southampton, Portsmouth, Portland en tien andere plaatsen. Boven Duitschland werden opnieuw vijandelijke vliegtuigen gesignaleerd. Een gedeelte hiervan vloog naar Zuid-West-Duitschland en wierp eenige bommen uit, zonder schade aan te richten. Het andere gedeelte der Engelsche gevechtsvliegtui gen trachtte, zooals in ^e. afgeloopen nachten, koers te zetten op Berlijn, doch.werden door een intensief af- weergeschutvuur in het Westen tot terugkeeren ver plicht, waardoor er dus gelijk vorige keeren geen bom men konden worden geworpen. Bommen richtten slechts schade aan in een kerk te Hamm. (2265) De vijand verloor bij de gisteren gehouden ge'vechts- operaties 94 vliegtuigen 2^.eigen Vliegtuigen worden vermist. Een onderzeeboot heeft Kit twee konvooien, 5 bewa pende vijandelijke koopvaardijschepen met een totalen inhoud vart 33,400 Brt. getorpedeerd en een ander schip van 4.000 Brt. beschadigd. Gedurende den nacht van 7 September ontmoetten twee snelbooten een sterk beschermd vijandelijk kon vooi. Ondanks het hevig verweer van de begeleidende destroyers, torpedeerden zij drie zwaar beladen stóöm- schepen, met een gezamenlijken inhoud van 11,000 Brt. en keerden zonder letsel naar hun basis terug. Een vijandelijk koopvaardijschip, hetWe'.k dool- een Duitschen oorlogsbodem werd opgebracht, ontmoette een Britsch oorlogsschip en werd door de zich aan boord bevindéhde Duitsehe bemanning tot zinken ge bracht. MAANDAG 9 SEPTEMBER Formaties gevechtsvliegtuigen zetten, ondanks het slechte weder ook op 8 September en tijdens den nacht van 8 op 9 September, hun vergeldingsaanvallen tegen Londen voort. Luchtfoto's werden genomen van de doel matige werking der tot nogtoe uitgevoerde aanvallen. Tijdens de. nachtelijke vluchten, konden de aanvallende fofmaties hun doelpunten reeds op verren afstand be merken, omwille van de talrijke nog steeds voortdu rende branden. Weer werden dok- en haveninstellingen, olieopslagplaatsen, gas- en electriciteitscentrales als mede waterinstatlaties en graanzolders aan belde zijden van de Theems doelmatig met bommen bestookt. Ook werden verscheidene vliegvelden in de omgeving van Lincoln aangevallen. Bij de Firth of Forth slaagden wij erin een handels schip, 8,000 Brt. metende door bommèntreffers zwa&r te beschadigen. Tijdens den verlcopen nacht ondernamen Britsche vliegers opnieuw aanvallen tegen bewoonde wijken van Hamburg. Talrijke huizen werden beschadigd en enkele burgers werden gewond. De aangerichte schade is ook hier slechts gering. De totale verliezen van den vijand bedroegen Zon dag 22 vliegtuigen, waarvan er twee door het luchtaf weergeschut, en de óverigen tijdens luchtgevechten werden neergeschoten. Vier eigen toestellen worden vermist DINSDAG 12 SEPTEMBER Tijdens den verloopen nacht wierpen Britsche vliegt- tuigen in Noord-Duitschland opnièuw bommen op plaat sen, die ver van ieder militair doelwit verwijderd wa ren. In de omgeving van Berlijn, evenals in andere ste den, werden woningen min of meer sterk beschadigd. Duitsehe formaties van bombardements- en jacht- toestellen zetten hun vergeldingsaanvallen voort tegen voorname strategische punten in de Engelsche- hoofd stad. In zooverre het weder de aanvallen- toeliet. wer den haven- en dókinstelllhgén, gaS- en water- en 'elek triciteitscentrales, evenals loodsen en groote olietanks, met de zwaarste, bommen bestookt. Omvangrijke pan den toonden onze vliegtuigformaties den weg. Andere luchtaanvallen hadden plaats op enkele haveninstel lingen aan de .Engelsche Westkust en aan de Oostkust van* Schotland'. De. verliezen van 'den.'vijand bedroegen gisteren 44 vliegtuigen. Hiervan werdén er twee door het luchtaf weergeschut. één door de artillerie van onze marine en de overige tijdens luchtgevechten' neergeschoten." 21 eigen toestellen worden vermist. Tijdens den nacht van 9 op 10 September maakten enkële vijandelijke oorlogsschepen van het duistere we-1 der gebruik 'om de Fransche kust te naderén en eenige salvo's af te vuren die in het binnenland terecht kwa men maar geen schade aanrichtten. De vijand werd door.het artillerievuur van onze marine op de vlucht gedreven. Een onderzeeboot onder leiding van kapitein-luite nant Prien, waarvan reeds op 8 September werd ge meld dat hij 33.400 BRT. vijandelijke schepen had ver nield, heeft tijdens een nieuwe onderneming in het totaal 6 bewapende vijandelijke handelsschepen. 40 250 BRT. metend, tot zinken gebracht. Een ander stoom schip werd beschadigd. Een andere onderzeeboot wist meerdere bewapende vijandelijke handelsschepen, in het totaal 15,500 BRT.' metênd tot zinkeu te brengen. In de Duitsehe blokkadezone fond de Engelsche eilan den werd een neutraal stoomschip door een Duitschen hulpkriiiser opgebracht- WOENSDAG 11 SEPTEMBER In den dfgeloopen nacht wierp de vijand op - ver schillende plaatsen inNoord-Frankrijk België én Noord-Duitschland bommen, die evenwel slechts geringe schade veroorzaakten. Eenige vijandelijke vliegtuigen slaagden erin naar Berlijn vooruit te rukken en aldaar, bommen neer te werpen. In woon- en in nijverheids-: wijken ontstondèn branden op talrijke plaatsen. In de binnenstad wérden twee ziekenhuizen getroffen. In de wijk der diplomaten moestén eenige straten, wegens dreigend gevaar voor instorting, ontruimd worden. Een bom viel op het Rijksdaggebouw. Eerr andere op de Akademie voor Schoone Kunsten. Vijf perkonen werden gedood; verschillende anderen ge kwetst. Het daadwerkelijk ingrijpen der hulpdiensten, alsook de géttouwe in' aehtname der maatregelen -voor- luchtverdediging door de Berlijnsche bevolking, heeft verhinderd dat de talrijke brandbommen grootere scha de aanrichtten. Belangrijke instellingen voor de oorlogsindustrie in de stad en in de havèn té Londen waren ook gisteren hét belangrijkste doelwit van de Duitsehe vergeldings- aktie. Talrijke nieuwe branden ontstonden. Verder wer den nóg andere belangrijke objectieven in hét bijzon der haveninstellingert. vliegvelden en fabrieken in Zuid oostelijk Engeland met bommë'n bestookt. Een gevechtsvliegtuig 'heeft 'ten Zuiden van de He- briden een handelsschip van 8.080 Brt.- uit een Engelsch konvooi tot zinken gebracht. Tijdens de gevechten, die zich boven Engeland voor deden, gingen drie Duitsehe toestellen verloren. Het luchtafweergeschut en de jachtvliegtuigen slaag den erin een vliegtuig van de over Berlijn aanvallende vliegtuigen neer te halen. Verder schoot de vlootaxiil- lerie aan. de kuiten van het Kanaal vier vijandelijke vliegtuigen neer.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 2