De Cinema Wereld 6 BOCCACIO HUZAREN - MANCEUVERS FILMPOST Militaire Pensioenen en toelagen Dienst van het gedemobiliseerde Leger Vaststelling der Maximaprijzen van Inlandsche Graangewassen Regeling der Aardappefdistributie ROOD KRUIS VAN BELGIË Brieven voor onbezet Frankrijk Burgerlijke Stand van Yper Gevonden sn Verloren Voorwerpen UIT DE PROGRAMMA'S Met deze film vestigt Max Pfeiffer nogmaals zijn faam, excellent producties te kunnen leiden. Hij is dan ook een der grootenvan de Ufa. Een prent die als producer zijn naam vermeldt, mag steeds met hoogge- stelde verwachtingen tegemoet gezien. En aan wien hij de regie van de onder zijn algemeen bestuur samen te stellen prenten, om algeheele succes volle resultaten te boeken, dient toe te vertrouwen, weet hij blijkbaar ook goed. Voor Boccacioberiep hij zich wat reeds eenmaal gebeurde, zooals we ver der gaan zien op Herbert Maisch. Deze naam. voor diegenen welke zich intens met het artistiek filmbedrijf inlaten, is waarborg van een vlotte, levendige aanklee ding. Het is een bekend jets dat er, onder de vele film sterren, zijn die altijd weer dezelfde personages uit beelden. Er is bij hen bijna sprake van specialisatie, Hierbij worden niet in overweging genomen, de klucht- of cowboy-spèlers. Bij deze is dat nog iets' anders. Maar hier denken we wel aan, bijvoorbeeld Humprey Bo- gart, die in eender welk genrestuk steeds de gevaar lijke manwas :ln den volksmond zoo typisch bijge naamd den valschaard». Doch. niet alleen tusschen deze die vóór de camera staan worden «specialisten aangetroffen, ook onder hen achter het opneemtoestel vindt men enkelen, welke van iets afzonderlijks bij zonder werk maken. Zooals Abel Gance. een Fransche regisseur, die gekend is om zijn visionnaire, altoos ge weldig dramatische stukken zooals ook nog de Ameri kaan Loydd Bacon om zijn gangstersprenfen, en Cecil B. de Mille om zijn filmen met historieelen inslag en massale figuratie. En nu meenen we twee specialisten der Duitsche voortbrenging ontdekt te hebbende reedsj vernoemde verwezenlijkers dezer prent. De gronden van die bewering worden gehaald bij het eerste product hunner samenwerking: Nanon». Dit stuk en «Boccacio» vertoonen sterke en opmerkelijke gelijkenissen. Het streven van beide realisaties komt verreweg overeen het laten zien van prachtige, voor treffelijk schoone kostumeering, schitterende, impo sante décors, en het naar voren brengen van heerlijke romantiek. In Nanon traden deze aspecten sterk naar voor, in Boccaciogaat U ze nog in heviger mate aantreffen. Uit bovenstaande mag nu niet besloten worden, dat het scenario, dat feitelijk steeds het bijzonderste van een film zou moeten zijn. doch hier eerder een middel tot het doel is dan het deel zelf, onbeduidend en flauw is. De vertelling heeft misschien maar weinig van het ware leven, doch in deze onwaarschijnlijkheid wordt geen aanstoot gevonden, daar de behandelde conflic ten niet aanleunen op intriges uit dat ware menschelijk bestaan. Bij «Nanonwas dat wel het geval. Het on wezenlijke ervan drukte dan ook zwaarder den toe schouwer. De hoofdrollen hier zijn in handen van Willy Fritsch en Heli Finkenzeller, twee beroemdheden wier ster tegenwoordig het meest schittert aan het Duitsche film firmament. Deze film zat eröHaij het begin, eigenaardig om het hart knijpqn. En dit dan nog om een heel ongewone reden. Het is een soldatenstuk. Misschien verklaart dit genoeg. Een soldaten-film is meestal luchtig opgevat en laat dat leven dezer mannen zien dat feitelijk het echte niet is. Dit geldt echter in vredestijd, wat we bijna vergaten te zeggen. Nochtans, nu de tijden veel ernstiger zijn en wij maar al te goed weten wat de eigenlijke taak van een soldaat is, hebben sommige scènes uit deze prent een gansch andere uitwerking op ons gemoed dan deze welke zij feitelijk beoogden. Ge lukkig maar dat we alras meegesleept worden door het lus'ig tempo, waarvan de film in hooge mate uiting geeft. Een verwezenlijking van Georg Jacoby. Deze naam heeft een bekenden klank en, inderdaad hij ook reali seerde de super-music-hall prent Een Nacht in Mei». Het is'logisch, dat er even vergeleken wordt welke voortbrenging de meeste verdiensten heeft. Dit stuk hier is ouder dan Een Nacht in Meidie dan ook een der jongste producties was. En in dezen zin ongeveer gelijken ze ook het meest op elkaar Huzaren-Manoeu- vers» is immers een operette of een musichall film in zijn eersten vorm. Welke nu de mooiste is, zal ieder voor zichzelf moeten beslissen, daax er hier kwestie is van persoonlijken smaak. Wat technische vondsten en grappige scenario-verwikkelingen betreft, stemmen beide producties verreweg overeen. De film vertelt zoo ongeveer het volgende Huzaren op oefening komen in een rustig dorp lege ren. Dat is natuurlijk een heele gebeurtenis voor de eenvoudige dorpsbewoners en niet minder voor de lieve, jonge dorpsbewoonsters. Doch niet allen zijn in de gelegenheid de knappe huzaren te verwelkomen. Onder andere Lili, wel een der liefste meisjes van het dorp. Zij wordt ver weg, opgehouden in een school. Nochtans weet zij te vluchten en onderweg komt zij in aanraking met luitenant Tim, die natuurlijk door haar uitverko ren wordt. Doch de moeder wil niet weten van een soldaat als schoonzoon, wijl de vader daarentegen niets liever vraagt. Men begrijpt dat er dan een heele boel grappigheden werden aangewend om toch maar moe ders toestemming te verkrijgen. En daarbij komen dan nog een warboel van andere gekke historiesde meid kwam met een kind naar huis en onder de soldaten vindt men nu den vadereen knecht verkleedt zich als beer en als een oogenblikje later een meisje een dans met den namaak-beer gaat doen, ontdekt zij tot ieders ontsteltenis dat zij een echten beer in haar armen houdt En vóór het woordje «einde» verschijnt, heeft de toeschouwer nog heel wat meegemaakt. De bijzonderste rollen worden vertolkt door Leo Sle- zak, Ida Wust, Maria Andergast, R. A. Roberts en H. Holt. De meesten zijn ons onbekend, wat echter niet nalaat dat ze ons erg sympathiek voorkomen. Gratis bevredigen wij hier Uwe weetgierigheid over alles wat betrekking heeft op cinema, film, artisten. enz U hoeft ons slechts te schrijven op het adres der redactie met vermelding, boven op den omslag Film post Uw adres moeten we niet kennen een deknaam om de antwoorden uit elkaar te houden volstaat. X Greta Garbo is ongehuwd. Vlaming Het persoonlijk adres van Jan Vander- reyden is 46. Kipdorpvest, Antwerpen. Doch, U doet beter met naar de J. Vanderheyden studio's te schrij ven, Pykestraat, 36, Antwerpen. Veel geluk Bij b«#iuit van 2 Septèmbei* 11. is een'regéljng getroffen betreffende de uit den oorlog van 1940 voortvloeiende militaire pensioenen en toelagen. Dit besluit luidt als volgt Overwegende dat het belang is onverwijld de principes en de grondslagen vast te stellen vol gens welke zullen worden geregeld het recht op schadevergoeding en het bedrag der pensioenen en toelagen welke aan de militairen en daarmede gelijkgestelden, aan hun weduwen en weea^n en andere rechthebbenden dienen verleend, wan neer het schadelijk feit aan den oorlog vafi 1940 te wijten is worden de pensioenen en toelagen welke wegens na 9 Mei 1940 voorgevallen.en aan den dienst te wijten feiten aan de militairen en daarmee gelijkgestelden, aan hun weduwen en weezen en andere rechthebbenden dienen ver leend. toegekend en berekend volgens de regelen welke op de pensioenen en toelagen van den oor log 1914-1918 toepasselijk zijn. Bij besluit van 31 Augustus, verschenen in het «Staats, blad van 7 September, is overgegaan geworden tot de inrichting van den dienst, belast met de werkzaamhe den betreffende het gedemobiliseerde leger. Het besluit luidt als volgt Deze dienst wordt bestuurd door een opperofficier, die op datum van 10 Mei 1940 tot de aktieve kaders be hoorde. Hij heeft den rang van direkteur-generaal. Een hoofdofficier en een lager officier worden hem toege voegd. De hoofdofficier kumuleert de funkties van ad- junkt met die van hoofd van de P sektie waarvan ver der sprake. De dienst is verdeeld in sekties, welke ieder bestuurd worden door een hoofdofficier die op datum van 10 Mei 1940 tot de aktieve kaders behoorde. De sektiehoofden hebben den rang van direkteur. Het onder de sektiehoofden staand personeel bestaat uit officieren, onder-officieren, korporaals en soldaten. De officieren en de gegradueerden, worden gekozen onder die welke op datum van 10 Mei 1940 tot dé ak tieve kaders van het leger behoorden. De le sektie behandelt de kwesties betreffende de officieren en de daarmede gelijkgesteldende 2' sektie, die welke betrekking hebben op de gegradueerden en de soldaten. De 3r' sektie, die welke betrekking hebben op de eervolle onderscheidingen, allerlei belooningen en renten. Ter vergemakkelijking van de studie van de vraag stukken welke oprijzen ingevolge den voor de beroeps militairen te voorzienen nieuwen toestand, mag de di rekteur-generaal van den dienst bijzonder bevoegde burgerlijke en militaire personen raadplegen. Het Staatsblad van 2 en 3 September bevat vol gend besluit betreffende de vaststelling van de maxima-prijzen van" inlandsche graangewassen. Artikel 1. De maximumverkoopprijs (vertrek teelt) van tarwe, rogge, spelt, gerst en haver wordt onderscheidenlijk vastgesteld als volgt Tarwe 170 frank per metrischen centenaar Rogge 155 fr. per metrischen centenaar Spelt 145 fr. per metrischen centenaar Gerst 150 fr. per metrischen centenaar Haver 145 fr. per metrischen centenaar Voorziene straffen 1. Geldboete van 700 tot 700.000 frank, met in begrip van de opdeciemen 2. Gevangenzetting van vijftien dagen tot drie jaar bij herhaling, worden die straffen verdub beld. 3. Verbeurdverklaring der waren en goederen 4. Sluiting der inrichting. Art. 3. Het voormeld besluit van 27 Juni 1940 wordt ingetrokken wat betreft den prijs der tarwe. Het besluit betreffende den aardappelhandel ver schenen in het Staatsblad van 7" dezer en van kracht geworden op 9n dezer, bepaalt bij art. 1 dat een aard appelcentrale opgericht wordt, belast met de verdee ling en de distributie van de aardappelen haar hoofd zetel is te Brussel, Henri Mausstraat. 37-39. De Centrale is gemachtigd zetels in de provincie te vestigen. Ingevolge dit besluit werd thans overgegaan tot het aanduiden der firma's die met de verdeeling en de distributie der aardappelen in de provinciën Antwer pen, Brabant, Limburg, Luik, Henegouwen, Oost- en West-Vlaanderen gelast zijn. Werden voor de provincie West-Vlaanderen aange duid als 1) Verzenders: Firma Dhondt Gebr., 2, Bredergde- straat, Gent, voor de arrondissementen Tielt-Roeselare, Brugge Firma Médard Verheylesonne, W'aregem, voor de arrondissementen liortrijk, leper, Diksmuide, Veume, Oostende. 2) Groothandelaars-Verdeelers: Firma J. Dhondt, 12, Loppemstraat, Brugge, voor Brugge, Torhout. Oostende en de Westelijke Kust van Oostende; Firma Wed. N. Lietaert-Van de Voorde, Poperinge, voor Poperinge en leperFirma Joseph De Clercq, Beverensteenweg, Roe- selare, voor Roeselare, Izegem, LichterveldeFirma Fritz Baekelandt, Statiestraat, Tielt, voor Tielt. Genoemde firma's centraliseeren eenerzijds de ver zendingen en anderzijds de verdeeling. Alle andere verzenders en groothandelaars moeten zich ten spoedigste met deze firmas in verbinding stellen. De Centrale zal hun op haar beurt ook regelmatig in lichtingen verstrekken. Ow» VERZENDING VAN PAKJES AAN DE BELGISCHE KRIJGSGEVANGENEN IN DUITSCIILAND. O Met de toestemming' der Duitsche overheden mag het Rood Kruis van België voor de tweede helft der maand September de volgende pakjes voor krljgsge- vangenen ter verzending aanvaarden 1) Voor de militairen der réserve: 1 pakje van i kgr. 2) Voor de beroepsmilitairena.) I higj-van 5 kgr.. bijzonderlijk bestemd voor het opsturen van kleeding- stukken, wollen goederen, ondergoed, schoenen b) 1 pakje van i kgr.. vooral eetwaren; c) tegen storting van 50 fr., -doch alleen voor de '?efn- terneerden in .de Oflag 1 pak van 2 kgr. j eetwaren (kaas, suiker, margarine, worst, Aocolade, cacao, zeep) rechtstreeks opgestuurd door de zorgen van het Hol- landsche Roode Kruis. Voor de Octobermaand zullen er voor het verzenden van pakjes waarschijnlijk andere schikkingen voorzien worden, die dan ten gèpasten tijde zullen bekèhd ge maakt worden. Herinneren wij eraan dat de pakjes van een halven- kilogram. die voornamelijk voor het opsturen van eet waren voorzien zijn,slechts het volgende mogen be vatten chocolade, koekjes, suiker, kaas (in zilverpapier ingepakt), conserven (in blikken doos, als sardines. paSteieri. enz.), vlèsschèxtracteh. ontbijtkoek, ook nog ondergoed (gelijk welkv, garen, wol, naalden (een of twee maximum), zeep, tabak, pijp. sigaretten, sigaren en sigarillos. Mogen niet gestuurd worden vergankelijke eetwaren, als boter, margarine, reuzel, hesp. Spek, worst, versch fruit, scheermesjes en blaadjes, scharen, messen, schrijf- en sigarettenpapier, potiooden, lucifer-s, glazen of kar tonnen potten. In het belang der gevangenen dient de verpakking te bestaan in een lichte kartonnen doos, .in een licht doek genaaid.'Deze omslag zal door den afzender aan een kant "opengelaten worden, opdat de lokale afdeeling van het Rood Kruis den inhoud van het pakje zou kun nen controleeren en dan het pak toeuaaien. dat dan op deze wijze kart opgestuurd worden met den stempel van controle door hét Róód. Kruis van België. Op het doek moet in blokletters en met Oostindische inkt of met aniline potlood geschreven worden a) Op een der groote zijden van het pak, het. adres van den gevangene, zooals volgt KRIEGSGEF ANGENENSENDjJNG DUPONT Albert Gef. 5426 STALAG N°... (of OFLAG N°... naar het geval) b) Op een der kleine zijden adres van den afzender.. c) Op een andere kleiné zijde: inventaris van den inhoud. De dienst van het verzenden der pakjes aan de krijgs gevangenen is kosteloos. Er mag van den afzender geen vergoeding .geëischt worden. r-*=r Overeenkomstig dé onderrichtingen die het Rood Kruis van de Duitsche autoriteiten ontving, is alle ver veer van brieven in pnbezet Frankrijk streng verbaden. Het is het Roode Kriiis van België dus niét meef°fé- oorloofd om kaarten of brieven voor het onbezette ge bied in ontvangst te nemen. van den 6 tot den 12 September 1940. Geboorten: Parein Ivaji,RecoUetienpoort, 5, Klaver straat, 9. - Bouteca Roger, RecoHettenpoort. 5, van Zand voorde bij Yper. Legrand Fr'ancine, RecoHettenpoort. 5, Kemmelsteenweg. 4. Van Brusselen Martine. Lange Torhoutstraat, 12. Bouwen Gisèlë, RecoHettenpoort. 5, Dikkebuschsteenweg. Bracke Roland. RecoHetten poort, 5, Meenensteenweg. Verkruysse Jerome. Re coHettenpoort, 5. Canonweg, 9. Verschoore Rqbert, RecoHettenpoort, 5, Dikkebuschsteenweg,' 254." Overlijdens Lauwers Gustave, 49 j.. schilder, echtg. Denorme Marguerite, van Ploegsteert. Huwelijksbeloften Hieronymus Stubbe, bediende, en Elisabeth Lesage, z. b.. beiden te Yper. André Vandelannoote, rekênplichtige, en Henriet te* Go- bert, modenmaakster, beiden te Yper. Maurice Stor- me, te Vlamertinghe, en Simonne Valcke. te Yper. Leopold Edierg, timmerman, te Zcle, en Sidonie Parein, huishoudster, te Yper. Daniel Sarrioy. niMeerder. en Julia Vanhoecke, fabriekwerkster, beiden te Ype:. Werden ten potitiebureele aangegeven: Gevonden. Vrijdag 6 September, door M. Carpen- tier, politieagent, een bruine handschoen. Zaterdag 7, door M. Eeckhout Joseph, Komepsieen- weg, een huisdeursleutel. Maandag 9, door Mevr. Maerten Leopold, Pilkem- straat, een rijwieltaksplaat Nr 430947. Door M. Debyser Antooh, Deken Delaerestraat. een geldbeugel een som geld inhoudende. Woensdag 11. door M. Ollevier Maurice, Hoornwerk, een huisdeursleutel. Verloren. Donderdag 5 September, door M. D,e- jonghe Emile, Maloulaan, op reis zijnde met de tram tusschen Meenen en Yper, zijn brieventasch inhou dende ongeveer 3.400 fr. en 3 kwijtschriften van huiS- pacht. Zaterdag 7, door Mevr. Harfeel Raymond. Statie straat, een roode sajetten damesjaquette. Zondag 8, door M*1 Bruyère Marie, zimnebéirésteen- weg, een bruin lederen geldbeugel, inhoudende 85 fr. belgisch en 10 fr. fransch geld. Dinsdag 10, door Mevr. Dekgrvel-Speybrouck, Zonné- bekesteenweg, haar rantsoeneeringskaart met zegels voor de maand September. Donderdag 12, door M' Ramant Georgette, Noord laan, een paai; wollen grijze kinderzokken. Door M'' Houllier Leonie, Bruggesteenweg. een gwaït lederen brieventasch inhoudende de som van 1850 fr. en hare eenzelvigheidskaart. Door M. Deroos Edouard. de Haernestraat, een huis de nrsleute!.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 6