- H 1 ET YPERSCHE- LA REGION D'YPRES 21* Jaar, N' 21 14 September 1940 21 Année, N 21 14 Septembre 1940 BIJVOEGSEL SUPPLÉMENT WETENSCHAPPELIJK HOEKJE MODERNE MACHINES IN DE OUDHEID De Verkoop van Verbruiksmelk VRAGEN EN AANBIEDINGEN VAN PERSONEEL plaatst men met succes in onze KLEINE AANKONDIGINGEN Naamdagen. Maan. Maanstanden. Wij denken ons de vernuftige machine altijd verbonden aan onzen eigen tijd. Dat is een groote vergissing. Zoowel de sedert ruim duizend jaar gestorven cultuur der Romeinen als de nog oudere, nog veel meer vergane der Egyptenaren hebben, zooals Spengler het 't duidelijkste heeft beschreven, elk op haar beurt den tijd van de techniek en de machine gehad. Machine komt uit het Latijn en, stamt af van het Grieksehe woord machinè of makhinè dat allereerst list beteekent. De technische listen zijn zeer oud. De Egyptenaren hielden er reeds aller lei mechanische eigenaardigheden op na, meestal geheim gehouden door de geleerde priesterkaste. Bijvoorbeeld had men daar de tempeldeuren, die vanzelfopengingen, wanneer ver vandaar in het tempelgebouw de priester het heilig vuur op het altaar aanstak. Door het vuur verbrandde een draad, het verbreken van dien draad deed een hamertje neervallen, en dan ging de zaak met be hulp van katrol en gespannen veer haar gang... De in den tempel vergaarde schare dacht aan 't werk van een godheid, een heilige Poes of de Zonneschijf, maar het was het werk van de machine het werk van een listigaard. Het principe van het Lipsslot (Yaleslot e. d.) is te danken aan het technische vernuft van de oude Egyptenaren. Het principe, dat berust op het wegdrukken van in gaatjes neergevallen staafjes, door welke het openen van de deur ver hinderd werd, is een Egyptische makhinè een Egyptische listigheid geweestOok de automaat was in de oudheid bekend. In vele tempelbinnen hoven van hetzelfde Egypte kon de geloovige, die met gewijd water een afwassching wilde verrich ten, een of meer munten in een gleuf doen neer vallen, waarop dan in verhouding van het aantal munten, water uit een kraan vloeide. Hoewel geen der antieke schrijvers erop zinspeelt, is het bestaan van automaten, die snoeperijen en an dere dingen produceerden, dus ook wel waar schijnlijk. De machineperiode der Egyptenaren had ge lijkenis met die van de Romeinen en die van de Romeinen heeft weer gelijkenis gehad met de onze, temidden waarvan wij thans leven. Wist u, dat de adjudant van een Romeinsch legeraan voerder te Rome per taxi een bezoek kon brengen aan een fabrikant van mitrailleuses Uit het werk van Heron (1) vernemen we dat men machinegeweren had, juister gezegd machi- nebogen, waarmede 100 a 120 pijlen per minuut konden worden afgeschoten. De boog werd in snelle vaart door een zwengel telkens weer ge spannen, en een nieuwe pijl viel uit een schuins geplaatsten koker in de van boven van een spleet voorziene schietbus. Er bestond waarschijnlijk een fabriek, waar honderden slaven de onder deden van de mitrailleuses vervaardigden. De taxi's zaten volgens Vitruvius (architect en constructeur, die door Julius Caesar werd mee genomen ter construeering van oorlogsmachines) aldus in elkaar. Bij elke omwenteling van een der wagenwielen werd een tandrad een eindje verder gedraaid, zoodat na een geheele omwenteling ervan een balletje uit een reservoir in een bakje viel. Aan het eind van den rit keken klient en koetsier in het bakje, en de klient betaalde. Om te sluiten willen we hier nog den «wekker» noemen van den grooten wijsgeer Plato (5e eeuw v. Chr.) In zijn tijd kende men reeds allerlei toe passingen van de hydraulische kracht (kracht der vloeistoffen), uurwerken kende men echter nog niet. Plato zorgde nu, uit een naburig beekje geregelden toevoer van een zelfde straaltje water te hebben, en zoo kon hij door iederen avond op 't zelfde tijdstip het sluisje open te zetten, maken dat een kom op een bepaald ochtenduur vol was. Het bovenste deel van de kom liep in een ver- tikale buis uit, die zich dus snel vulde. Het water drukte dan aan het eind van die buis op een hef boom en deze drukte op een blaasbalg met fluit- mond. Een schel gefluit bij het bed van den phi- losoof deed dezen ontwaken. (I) Heron: Grieksehe wiskundige, te Alexandrië ge boren, leefde ongeveer in de 2e eeuw voor Christus. Liet vier werken van mechanica na en vond zelfs enkele «makhinè's» uit o. a. de fontein van Heron. In het Staatsblad van 6 September is een besluit ver schenen, betreffende den verkoop van verbruiksmelk, waarvan de tekst als volgt luidt Artikel 1. De vergunningen voor den verkoop van verbruiksmelk worden afgegeven door den Nationalen Zuiveldienst. De vergunning wordt vereischt zoowel voor den ver koop der afgeroomde melk als voer den verkoop der volle melk. Art. 2. De gepasteuriseerde en gesteriliseerde volle melk moet een vetgehalte van 3 t. h. hebben. De afge roomde melk mag geen gehalte aan'vetstoffen bevatten boven 0,2 t. h. Het is verboden afgeroomde melk met volle melk te mengen. Art. 3. Het is verboden melk te verkoopen, voor levering te vervoeren of te leveren aan een niet aange nomen melkerij of aan een melkhandelaar, die geen vergunning heeft. Art. 4. Alwie verbruiksmelk vervoert of levert voor rekening van een vergunninghouder moet voorzien zijn van een getuigschrift, dat hem door dezen laatste "wordt overgemaakt. Art. 5. De vergunningen zijn in beginsel geldig voor een jaar, en zulks, te rekenen van 1 September tot 31 Augustus van het volgende jaar. De vergunningen uitgereikt na 1 September, welke ook de datum der uitreiking zij, verstrijken op 31 Augustus daaraanvolgende. Art. 6. Alwie den handel van een vergunninghou der, hetzij zonder bezwarende omstandigheden, hetzij kosteloos,-overneemt, moet een nieuwe vergunning op zijn naam erlangen. Deze vergunning wordt afgegeven tegen overmaking van de oude en mits betaling van een forfaitaire som van 10 frank. Zij is geldig voor de rest van den loopen den termijn. Art. 7. Wanneer de melk verkocht wordt in een magazijn of een of ander lokaal, wordt de vergunning opgemaakt op den naam van den verantwoordelijken uitbater. Bezit de uitbater meer dan een verkooplokaal, dan moet er voor elk lokaal, op zijn naam, een vergun ning opgemaakt worden. Deze vergunning dekt het optreden van eiken per soon, die in dat magazijn of lokaal melk verkoopt. Art. 8. De aanvragen om vergunning worden in gediend bij den Nationalen Zuiveldienst. De uitreiking der vergunning is ondergeschikt aan de voorafgaande betaling van de vastgestelde bijdrage, vermeld in artikel 9 van dit besluit. Art. 9. De vergunningen worden verleend aan de aanvragers, die inzonderheid de hiernavolgende voor waarden vervullen TE VERVULLEN VOORWAARDEN Bijzondere voorwaarden voor 1940 Houder zijn van een verkoopmachtiging, afgegeven voor het dienstjaar 1939-1940. Algemeene voorwaarden De algemeene voorwaarden zijn a) Voor den pachter-melkproducent, die verkoopt buiten zijn bedrijf 1. Lid zijn van een erkende vereeniging tot bestrij ding der besmettelijke veeziekten en enkel melk ver koopen herkomstig van bij eene dier vereenigingen aan gesloten bedrijven 2. Een gemiddelde dagelijksche verkoop doen van ten minste 150 liter, in de gemeenten of agglomeraties van meer dan 100.000 inwoners 120 liter, in de gemeenten of agglomeraties van meer dan 20,000 tot 100,000 inwoners 100 liter, in de gemeenten of agglomeraties van 5,000 tot 20,000 inwoners 80 liters, in de gemeenten of agglomeraties van min der dan 5,000 inwoners 3. Uitsluitend melk verkoopen, herkomstig van be drijven die beschikken over een koelinstallatie en een Tein en geschikt lokaal om de melk versch te houden 4. Indien de melk voortkomt van verschillende voort brengers die melk vervoeren in kruiken, waarop de naam en het adres dier voortbrengers vermeld staan 5. Alle noodige maatregelen nemen, zoowel ten op zichte van zijn persoon als ten opzichte van het ge bruikte materieel, om de melk te kunnen vervoeren en leveren op genoegzame hygiënische wijze 6. De verkoop beperken tot het grondgebied, begre pen in den kring of de wijk, die hem eventueel is toe gewezen 7. Een bijdrage storten van 100 frank. b) Voor den rondventer-kleinhandelaar 1. Uitsluitend-melk verkoopen, herkomstig van aan genomen melkerijen. Uitzondering mag gemaakt worden voor de kiemvrije aseptische melk, voortgebracht in voorwaarden, welke zullen bepaald worden 2. Alle noodige schikkingen treffen, zoowel ten op zichte van zijn persoon als ten opzichte van het gebruikt materiaal, om de melk te kunnen vervoeren en leveren op genoegzame hygiënische wijze 3. Een gemiddelde dagelijksche verkoop doen over eenstemmende met het onder bovenstaand a), 2. vast gestelde cijfer 4. De verkoop beperken tot het grondgebied, begre pen in de hem toegewezen streek of wijk 5. Een bijdrage storten van 100 frank c) Voor den kleinhandelaar, verkoopende in een melkinrichting 1. Beschikken over een goed verlicht lokaal, met waschbare muren en ondoordringbaren vloer 2. Beschikken over een reine installatie waarin de melk kan bewaard worden op een temperatuur van ten hoogste 12° C. 3. Uitsluitend melk in flesschen verkoopen herkomstig van aangenomen melkerijen. Uitzondering mag gemaakt worden voor de aseptische melk, voortgebracht in voorwaarden die zullen bepaald worden 4. Een bijdrage storten van 100 frank. dl Voor den kleinhandelaar, melk verkoopende in magazijnen, welke niet bepaald zijn in bovenstaande van 15 tot 21 September 1940. Zondag 15 September: Eleuterius, Nicomedes. Maandag 16 SeptemberCornelius, Cyprianus, Euphe- mia, Lucia, Geminianus. Dinsdag 17 September: Lambertus van Maastricht. Woensdag 18 September: Jozef van Cupertino, Sophia, Stephanie. Donderdag 19 SeptemberJanuarius en Gezellen. Vrijdag 20 September: Eustachius en Gezellen. Zaterdag 21 September Mattheus. 15 September18' Zondag na Pinksteren. Feest der VII Smgrten van Maria. Woensdag, Vrijdag en ZaterdagQuatertemperdagen. Opgang Ondergang Zondag 15 September 7 u. 18 19 u. 58 Maandag 16 September 7 u. 19 19 u. 56 Dinsdag 17 September 7 u. 21 19 u. 54 Woensdag 18 September 7 u. 22 19 u. 51 Donderdag 19 September 7 u. 24 19 u. 49 Vrijdag 20 September 7 u. 26 19 u. 47 Zaterdag 21 September 7 u. 27 19 u. 44 Opgang 19 u. 22 19 u. 45 20 u. 09 20 u. 33 Ondergang 6 u. 01 7 u. 04 8 u. 05 9 u. 07 10 u. 09 11 u. 10 12 u. 10 Zondag 15 September Maandag 16 September Dinsdag 17 September Woensdag 18 September Donderdag 19 September 20 u. 58 Vrijdag 20 September 21 u. 27 Zaterdag 21 September 22 u. 00 Volle maan 16 September, te 16 u. 41. Laatste kwartier 24 September, te 19 u. 17. Nieuwe maan 1 October, te 14 u. 41. Eerste kwartier 8 October, te 8 u. 18. littera c 1. Uitsluitend gesteriliseerde melk, in flesschen. ver koopen, herkomstig van aangenomen melkerijen. 2. Een bijdrage storten van 50 frank. e) Voor den grossier 1. Dagelijks de overblijvende melk bij den kleinhan delaar terugophalen en de noodige maatregelen treffen om ze in zuivelprodukten om te werken 2. Beschikken over een koelinstallatie of een geschikt lokaal, waarin de melk kan bewaard worden op een temperatuur van ten hoogste 10° C. 3. De melk vervoeren in een rein materieel 4. De verkoop en de levering beperken tot het grond gebied. begrepen in de hem toegewezen streek of wijk 5. Uitsluitend melk verkoopen herkomstig van aan genomen melkerijen 6. Alle nuttige schikkingen treffen om de ontvangst, de bewerking en het vervoer der melk op genoegzaam hygiënische wijze te verzekeren, zoowel wat betreft het personeel als wat betreft het gebruikte materieel 7. Een bijdrage storten van 500 frank. f) Voor de melkerijen 1. Uitsluitend gepasteuriseerde of gesteriliseerde melk verkoopen en over een geschikte installatie beschikken; 2. Beschikken over een installatie voor de vèrkoeling op 5° C. 3. Alle nuttige schikkingen treffen om de ontvangst, de bewerking en het vervoer der melk op genoegzaam hygiënische wijze te verzekeren, zoowel wat betreft het personeel als wat betreft het gebruikte materieel 4. Dagelijks de overblijvende melk bij de melkhande laars terugophalen en over een installatie beschikken voor de rationeele omwerking in zuivelprodukten 5. De verkoop en de levering beperken tot het grond gebied in de haar eventueel toegewezen streek 6. Het toegewezen ophalingsgebied voor de vergaring der melk eerbiedigen 7. Een bijdrage storten van 500 frank. VERNIEUWING EN INTREKKING DER VERGUNNING. Art. 10. Indien het vergunningsbewijs wegens be schadiging moet vernieuwd worden, zal een nieuwe ver gunning worden afgegeven tegen overmaking van de beschadigde en mits betaling van een forfaitaire som" van 10 frank. In geval van verlies der vergunning, zal een nieuwe worden afgegeven mits betaling van de volledige be lasting of van de helft der belasting, naargelang de nieuwe vergunning wordt afgegeven in de eerste of in de tweede helft van het verloopende dienstjaar. Art. 11. Elke verkoop van volle melk moet geschie den tegen overmaking, door den kooper, van het be wijsstuk van het rantsoen (zegel of bevoorradingsmach tiging). De voortbrenger zal, tweemaal per maand, hetzij aan de melkerij, hetzij aan den aangenomen tusschen- persoon die hem zullen aangewezen worden, de rant soenzegels en de bevoorradingsbons overmaken, welke zijn klanten hem afgegeven hebben. Deze rantsoentitels worden gezonden aan den Na tionalen Zuiveldienst. Art. 12. Ingeval een van de tot het bekomen eener vergunning voorgeschreven voorwaarden zou ontbreken, is de Nationale Zuiveldienst gemachtigd de tijdelijke of definitieve intrekking der vergunning te bevelen. VOORZIENE STRAFFEN 1. Geldboete van 700 tot 700,000 frank, met inbegrip van de opdecimen 2. Gevangenzetting van 15 dagen tot 3 jaar Bij herhaling worden die straffen verdubbeld 3. Verbeurdverklaring der waar 4. Sluiting der inrichting.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 9