De Cinema Wereld Voor uw Glas- en Loodwerken Walter TAVENIER - BEDDELEEM 2 Vaststelling van de aardappelprijzen De rantsoeneering voor de aardappelen en het graan De inrichting van privaat postverkeer met het buitenland verboden VRAGEN EN AANBIEDINGEN VAN PERSONEEL plaatst men met succes in onze KLEINE AANKONDIGINGEN Besluit tot reglementeering van het oude- en afvalgoederenbedrijf Regeling der Duitsche Opeischingen vsn Motorvoertuigen Wasscherijen moeten Zegel Nr 8 eischen van hun klanten MARIAGE ANGLAIS ALLEEN VOOR U FILMPOST wendt U bij Tempelstraat, 4 YPER Matige prijzen. Spoedige bediening. In het Staatsblad van 12 en 13 September werd volgend besluit bekend gemaakt, betreffende de vaststelling van de aardappelprijzen voor de maanden September en October Voor de maanden September en October wordt de prijs der aardappelen (gewone soorten) per 100 kg. als volgt vastgesteld Verkoop door den landbouwer (genomen op de hoeve) 63 frank 'j 2 Verkoop door den groothandelaar (geleverd in den winkel van den kleinhandelaar) 83 frank. Verkoop aan den verbruiker (genomen in den winkel van den kleinhandelaar) 100 frank. Deze prijzen moeten verminderd worden met 13 frank voor de soorten Grappes d'Or en ver meerderd met 30 frank voor de soorten Rosa (Plates de Florenville). Het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening deelt mede De rantsoeneering voor de aardappelen en het brood behelst de invoering van een geordend stelsel vanaf den producent tot den verbruiker. Er werd echter vastgesteld, dat de centrales die met de distributie belast zijn, in hun werking belemmerd worden, door het feit. dat eenerzijds de landbouwers hun beschikbare hoeveelheden niet aan den regelma- tigen handel leveren en anderzijds de partikulierer, zelf hen tot die handelwijze uitnoodigen, door rechtstreeks op de hoeve aankoopen te doen. Om aan dien toestand te verhelpen, die door den duur de bevoorrading van het land in gevaar zou kunnen brengen, heeft het Ministerie van Landbouw en Voed selvoorziening krachtdadige maatregelen genomen. De Nationale Dienst voor den Afzet van Land- en Tuinbouwprodukten, eenerzijds en de erkende uitvoer ders voor den aankoop van aardappelen anderzijds, hebben machtiging bekomen om een groote hoeveelheid graan en aardappelen op te eischen en zulks voor prij zen. beneden de vastgestelde maximaprijzen. De opeisching van tarwe zal gebeuren tegen 160 fr. en die der rogge tegen 145 fr. per 100 kilo. De opeisching der aardappelen geschiedt tegen 63 fr. per 100 kilo. De landbouwers zelf kunnen vermijden, dat die op- eischingen worden toegepast. Het is voldoende, dat zij vrijwillig hun produkten tegen normalen prijs aan den regelmatigen handel leveren. Er wordt beroep gedaan op het gevoel van plichtbe sef der landbouwers, opdat zij voortaan hun produk ten regelmatig ter markt zouden brengen door bemidde ling van de organismen, die voor de bevoorrading zijn ingesteld. Zoo niet, zal het stelsel der opeischingen tegen lagere prijzen moeten behouden worden. De aandacht der bevolking wordt er vooral op ge vestigd, dat het aankoopen der bedoelde produkten rechtstreeks op de hoeve een overtreding uitmaakt en dat bijzondere onderrichtingen gegeven zijn aan de politie en de Rijkswachtbij elk vervoer van onregel matig aangekochte waren, zal proces-verbaal worden opgemaakt en de waar zal worden aangeslagen. In het nummer 14 van het Verordnungsblatt» maakt de Militaire Bevelhebber Voor België en Noord-Frank rijk volgende verordening van 31 Augustus bekend be treffende het verbod van het privaat postverkeer. Op grond van de mij door den Opperbevelhebber van het Leger verleende volmacht, verorden ik voor België het hiernavolgende Par. 1. Iedere inrichting van een privaat postverkeer van België naar het buitenland en omgekeerd is ver boden. Par. 2. Onder postverkeer moet in den zin van deze verordening verstaan worden, iedere verzending van brieven, postkaarten, drukwerk, gemengde zendingen, monsters, zendingen met aangegeven waarde en aange- teekende zendingen. Par. 3. Personen, die in strijd met deze verordening, postverzendingen wisselen of aan een niet toegelaten postverkeer medewerking verleenen, worden met dwangarbeid of gevangenisstraf gestraft. Par. 4. Deze verordening treedt bij haar afkondiging in werking. (get.) De Militaire Bevelhebber voor België en Noord-Frankrijk Onder de toepassing van onderhavig besluit vallen de hierna aangegeven oude- en afvalgoederen, die in openbare en private ondernemingen, in het huishouden of in andere inrichtingen niet verder meer benuttigd worden en als onbruikbaar worden verwijderd (af vallen): a) cud-ijzer (stukken-ijzer, gietijzer en staal) b) buiten gebruikgestelde werken uit koper, lood. zink. tin, enz., en afval en scherven van deze werken, vijlsel c) lompen: dl oud-papier: e) rubber-afval; f) been deren. De hierboven aangegeven opsomming van oude- en afvalstoffen is niet beperkend. Oude- en afvalstoffen mogen niet vernietigd, noch verbrand worden in zooverre dit uit gezondheidsrede nen of uit redenen van een ander gewichtig openbaar belang niet absoluut noodzakelijk wordt geacht. Ten einde een ordelijke inzameling en aanwending van alle afvalstoffen te verzekeren moeten degenen die afvalstoffen voortbrengen deze verzamelen en opbergen met het oog op de aflevering. Degenen die afvalstoffen voortbrengen moeten haar aan verzamelaars of aan handelaren in afvalgoederen leveren of verkoopen. Verzamelaars van en handelaren in afvalgoederen zijn verplicht de hun aangeboden afvalstoffen aan te nemen en deze langs den gebruikelijken handelsweg tot wederverbruik toe te voeren. Degene die afvalstoffen opkoopt en ermede handel drijft is verplicht hiervan aangifte te doen bij de Cen trale voor 'oude- en afvalgoederen. 114, Wetstraat, Brussel. Mr. Vandermeulen, de Belgische afgevaardigde bij der Kraftfahrzeugbeschaffungsgruppe Belgien-Nord- Frankreich. deelt mede De Kraftfahrzeugbeschaffungsgruppe Belgien-Nord- Frankreich, Houzeaulaan, 20, Ukkel (Brussel), heeft vijf commissies ingericht, die zich met het onderzoek en regeling der onregelmatige inbeslagnemingen van de motorvoertuigen door het Duitsche leger in België en Noord-Frankrijk zullen bezig houden. De bureelen der Kraftfahrzeugbeschaffungs-Kommis- sionen bevinden zich Commissie Nr 1 te Charleroi, Quai de Brabant, 32, voor de provincies Henegouwen en Namen. Commissie Nr 2 te Luik. Quai Marcellis, 1, voor de provincies Luik en Luxemburg Commissie Nr 3 te Ukkel (Brussel). Houzeaulaan. 87 en 92, voor de provincies Brabant, Antwerpen en Lim burg Commissie Nr 4 te Gent. Albrechtlaan, 65b, voor de beide Vlaanderen Commissie Nr 5 te Rijsel, rue de l'Höpital Militaire, 48, voor het departement Nord en Pas-de-Calais. De belanghebbenden hebben alle voordeel hun aan zoeken (per geschrift en in de Duitsche taal) te willen voorleggen aan de hierboven aangeduide Commissies, het is te zeggen zich daar de noodige formulieren voor het bekomen van een regelmatige aankoopbevestiging door het Duitsche leger te laten ter hand stellen. Door de personen, welke zich moeilijk kunnen ver plaatsen. mogen deze formulieren ook per post aange vraagd worden. Deze Kraftfahrzeugbeschaffungs-Kommissionen hou den zich uitsluitend bezig met de regeling der inbeslag neming door het Duitsche leger. Motorvoertuigen, die door het Belgisch, Fransch of Engelsch leger werden in beslag genomen en over het algemeen zonder betaling bleven, komen voor boven gemelde Commissies niet in aanmerking. Deze motorvoertuigen, welke in Duitsoh bezit zijn gekomen, moeten als oorlogsbuit behandeld worden en kunnen niet meer aan de vroegere eigenaars terugge geven of verkocht worden. Alle aanvragen hieromtrent zijn vruchteloos. De Nationale Federatie der Waschindustrieelen van België, brengt ter kennis dat van heden af de wassche- rijen en zelfwasscherijen verplicht zijn rantsoeneerings- zegels te vragen voor het wasschen en wel 1/8 (één achtste) zegel Nr 8, voor 1/2 kg. waschlinnen. De wasscherijen en zelfwasscherijen zijn voortaan verplicht, voor het bekomen van zegels, de gewone machtiging A. voor te leggen. Deze machtiging wordt uitsluitend afgeleverd door de gemeentebesturen tegen overhandiging van rantsoeneeringszegels Nr 8. De wasscherijen zijn dus verplicht van al hun klan ten zegels Nr 8 te eischen voor eiken wasch, en wel 1/8 rantsoenzegel per 1/2 kg. linnen. Teneinde zulks mogelijk te maken mogen de wassche rijen uitsluitend gebruik maken van de verdeelings- zegels uitgegeven door de Nationale Federatie der Wasch-industrieelen van België. De wasscherijen, zelfwasscherijen enz. worden ver zocht zich onmiddellijk in verbinding te stellen met de Nationale Federatie, 36, Philippe-de-Champagnestraat. Brussel, of rechtstreeks met den sekretaris, Van-Geert- straat. 77, Antwerpen. Zij zullen dan onmiddellijk de noodige inlichtingen ontvangen. UIT DE PROGRAMMA'S Deze film laat kennis maken met een andere belang rijke Duitsche voortbrengingde Ciné Alliance». Amerikaansche cineasten konden treffend en met ongemeen veel werkelijkheidszin, individueele maat schappelijke toestanden van personen uit bepaalde kringen of société's» uitteekenen. Men denke maar even aan «God schept den dag...», ook wel genaamd Je kunt het toch niet meenemen...». En Die Englische Heirat» Iaat den indruk, dat Duitsche filmmakers ook wel zin hebben, om dergelijke onderwerpen te behande len. Het scenario vertelt van een jongen lord, die in Ber lijn een gewoon meisje huwt, doch zich daarop in En geland. onder druk eener autoritaire grootmoeder, met een lady verlooft. Zijn jonge vrouw komt vervolgens ook naar Engeland en ziet er zich door haar zwakken echtgenoot verloochend. De grootmoeder, die voor de werkelijke rechten van het meisje moet buigen, denkt dat het haar toegestaan is deze rechten met geld te kunnen koopen. Echter, de jonge vrouw weigert en trekt zich fier uit eigen beweging terug, met gevolg, dat de grootmoeder zelf vernederd wordt en tot inkeer komt. Doch, het meisje is te onfair behandeld gewor den, om nog te kunnen terugkomen en vertrekt voor goed met den jongen secretaris van haar ontrouwen echt genoot. Die jonge secretaris, dié zij echt heeft liefge- kregen, komt u wellicht erg brutaal er bij geworpen voor. Echter, wat misschien niet merkbaar is in de korte samenvatting, die uiterst beknopt is, in het stuk vervult hij een belangrijke rol. De. regisseur van dit werk, dat mooi kan genoemd worden en technisch zeer gewenscht behandeld werd, is Reinhold Schünzel. In 1936 was hij het, die van de Ufa den titel kreeg van den meest verdienstelijken regisseur. De bezetting is in handen van sterren met interna tionale faam. Renate Müller, Adolf Wöhlbruck. Adèle Sandrock en Georg Alexander onderscheidenlijk in de rollen van het jonge meisje, den secretaris, de groot moeder en den wispelturigen echtgenoot. Het bestuur der bioscoop Oud Yperschijnt aan het verzoek ons de werken van onze eigen voortbren ging te laten zien, geuit bij de beschrijving van «De Wittegunstig gevolg te willen geven. We gelooven ons gemachtigd het voor deze welwillende prestatie, in naam van het interesseerende cinema-publiek, te mogen bedanken. Ieder is het bekend, dat Alleen voor U» de tweede Jan Vanderheyden productie is. We zagen ze hier reeds, doch dit feit is absoluut geen bezwaar om ze niet nog maals te gaan genieten. Immers, meer dan één repri se zijn ze waard, de Vlaamsche producties De Witte werd niet met critisch oog bekeken. En Alleen voor U zullen we eveneens door een anderen bril bekijken, dan eender welke film. Wellicht gaan we ook de komende stukken onzer productie niet bespreken alsof het regelmatige prenten zouden zijn. omdat we deze films niet gelijkstellen met andere stukken. Zelfs op de eerste rij, bij de super-producties, plaatsen we ze niet. We houden deze prenten om zoo te zeggen buiten strijd. Want niets is toch maar te vergelijken aan het onze, het eigene. We zien deze prent gelijk een moeder hare kinderen ziet. En bijzonderlijk wij dan nog, die zoo bitter weinig van dat eigene de omstan digheden zijn nu eenmaal aldus kunnen genieten. Alleen voor U is een operette-film een stuk waar van de dialoog zich afwisselt in zang en dans, zonder dat deze daarom direct betrekking hebben of het ver volgen zijn van het gesprokene. De hoofdrollen worden vertolkt door meestal Brus- selsche en Antwerpsche tooneelspelers en -speelsters. Voor Frits Vaerewyck was het zijn debuut voor de film, evenals voor Pola Cortez, om maar de twee bijzonder ste te noemen. Germaine Loosveldt kennen we reeds uit De Witte de gesarde molenaarsvrouw met de geduchte tong. Ook Nandje Buyl zien we hier weer. Lijk eveneens nog Willem Benoy, de komische oude schoolmeester uit De Witte Deze excellente kracht is intusschen, jammer genoeg, na nog in enkele latere Vlaamsche voortbrengingen te zijn opgetreden, gestor ven. En natuurlijk is de Witte, of liever Jefke Bruy- nickx, ook van de partij. Hij en Nandje Buyl zijn waar schijnlijk de eenige, die enkel door de film hun sporen als acteur hebben verdiend. De verdere bepalingen betreffende het Cinema-uitbatingsbedrijf. Van den Heer Directeur der bioscoop Flora» ver kregen we nog volgende bijkomstige bijzonderheden De prijzen der plaatsen, zooals ze op het huidig oogenblik in ieder uitbatingsbedrijf alhier gehand haafd worden, zijn op het minimum. Om geen enkele reden, bijvoorbeeld zooals de vroegere gebruikelijke vermindering aan werkloozen mogen de prijzen be neden dit peil gebracht worden. Reeds om overtreding dezer bepaling alleen, werden, in een week tijds, in België 20 zalen gesloten. Hij verklaarde ons verder nog als afzonderlijke me- dedeeling Indien dit het geval is, dat een andere dan de aange kondigde film vertoond wordt, dan is dit absoluut niet te wijten aan moedwilligheid vanwege het bestuur. Zulke voorvallen kunnen alleen een verklaring vin den in de tegenwoordige belemmering in het trans- portverkeer. Hier worden Uw vragen betreffende het cinemawezen beantwoord. U hoeft ons slechts te schrijven op het adres der redactie met vermelding FilmpostUw adres moeten wij niet kennen. Een deknaam om de antwoorden uit elkaar te houden volstaat. XXX Neen. Wat vraag Nr 2 betreft, ja. Torero Toekomende week zullen we Uw vraag met een algemeen artikel over het maken eener film bevre digen. R. M. D. Wat filmsterren doen om hun slanke lijn te behouden?... Stuur ons Uw juist adres. We gaan be proeven deze een zeer uitgebreid antwoord vereischende vraag, per persoonlijken brief te voldoen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 10