21 jaar, N 22 21 September 1940 21 Annce, N 22 21 Septembre 1940 - Weekblad - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire - de l'Arrondissement d Ypres DE ARBEID OP DEN TROON YPERSCHE SOLIDARITEIT VERKEERSVERBOD De voortbrengst van margarine wordt verhoogd C. S. Yper - Terrein Augustijnenstraat Zondag 22 September 1940 CROOTE VOETBALMATCH C. S. YPER DE DUITSCHF, WEERMACHT Stad Yper Vergunning tot verkoop van Boter De Rantsoeneering van Margarine, Suiker en Chocolade HET YPERSCHE LA REGION D'YPRES Heneer. Opstel en Aankondigingen 34, BoterstAaat, 34, YPER. Abonnement21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd Redaction Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPRES. Abonnement21 fr. 00 par an Étranger 32 Ir. On peut s'abonner dsns tous les bureaux de poste Belgen 40 ct. Ie numéro. Tél. 500 Les articles non signes sont refuses Kroont met ijzer, Den arbeid keizer. René Declercq. De harde wet In het zweet uws aanschijns zult gij uw brood eten alhoewel als straf be doeld, is door den Schepper als zegening aan het menschdom gegeven. Gelukkig de huisvader die met blij gemoed naar den arbeid tiegt, gelukkig de volkeren wier zonen kloeke, niet-<verteederde, niet-verweeke- lijkte handen aan het lijf hebben. Bekijk onze boeren vóór dag en dauw zijn ze op en ze slaven tot den laten avond. Doorheen de eeuwen heeft de Vlaamsche landman den bodem ontrukt aan zee en moeras, gevochten tegen wind en ongeweerte, geploegd en gelabeurd hij heeft een schrale brok land tot veien akker herschapen. En dien harden moed heeft de boer met zich mee gedragen waar hij in den loop der harde tijden in der ondankbare historie een nieuw vaderland moest zoeken, hetzij hij in de Middeleeuwen naar Oostland voer, hetzij hij naar de Nieuwe Wereld of naar Zuid-Afrika toog. Die Vlaamsche, die Ne- derlandsche eigenschap vinden wij in de volks spreuk terug God schiep de wereld en wij schiepen ons vaderlandDe lofzang aan den Vlaamschen landbouwer vergroeid met zijn bo dem kan nooit te hoog worden aangeslagen. Van ouden datum is ook de noeste werk kracht van onze arbeiders wereldkundig. Geen volk doet de prestaties onzer trimardsna. Jaaruit jaarin gaan ze, zooveel uren boven Pa rijs naar de gloeiende baksteenovens, naar de vlas- en beetenvelden, om met geladen buidel weer te keeren. We hebben ze allen zien vertrek ken de zwoegers met hun bazatse op den rug, gezin en have voor drie, vier maand verlatend om ginder onder de tropische hitte den kost voor den winter te verdienen. Ah, les Beiges, ce sont de rudes travailleurshoe dikwijls hebben we het gehoord uit den mond van Fransche patroons. Moeten wij het echter nog herhalen dat in het oude regiem die arbeid maar al të dikwijls werd uitgebuit en uitgebaat en dat terwijl onze zonen elders het slafelijk werk verrichtten, vreemden zich hier genesteld hadden omdat voor hen de beste baantjes weggelegd waren Moeten wij het ook nog biechten dat de chro nische werkeloosheid (een gevolg van een wereld die vernieuwing behoefde) stilaan bij vele onzer werklieden den zin voor arbeid had afgeleerd. Ik ken jonge mannen van dertig die, zooals de man in de straat zegt, nog nooit een slag geslagen hebbenHoe wilt gij aan deze ongelukkigen spreken van den zegen van den arbeid Laat ons liever bekennen dat noodzakelijk een geest van vadsigheid ontstaat waar arbeid ontbreekt. En dat van dien geest een groot deel van heel ons openbaar leven doordrongen was en nog is, dat weet eenieder die in de laatste jaren een verant woordelijke functie hetzij in het leger, hetzij in het onderwijs, hetzij als bedrijfsbestuurder heeft vervuld een geest van vadsigheid, die leidt tot onverschilligheid, tot broekvagerij wanneer alle waarden, zoo geestelijke als godsdienstige als vaderlandsche op het spel staan. Het ware hoogst onrechtvaardig de arbeiders den steen toe te werpen om een toestand dien zij noch geschapen noch gewild hebben. Zij dragen er, het is ongelukkig genoeg voor hen, de gevol gen van. De aanklacht gaat tegen het regiem der collec tieve onverantwoordelijkheid dat wij gekend hebben en dat ellendiglijk ineengestort is wan neer de ure des gevaars voor het vaderland sloeg! Kan het nieuwe regiem dat in wording is aan ons volk zijn arbeids- en levensblijheid terug schenken, kan het den arbeid op den troon plaat sen, kan het dat groote onheil der werkeloosheid voor goed verbannen dan zal het het hart van alle rechtschapen vaderlanders die nog uit vreesach tigheid aan den graskant staan, voor zich ge wonnen hebben. Lokale Sectie der Nationale Instelling voor Sociaal Dienstbetoon aan de gezinnen van militairen. Op Zondag 22 September aanstaande zal het Bloempje Klaver Vier door dienstwillige Juf frouwen aangeboden worden tegen den prijs van 1 frank. De opbrengst van dezen verkoop zal ten goede komen van het werk De Ypersche Solidariteit voor het verleenen van hulp aan noodlijdende gezinnen van militairen. De Ypersche Solidariteit doet een warmen op roep tot de bevolking opdat zij haar milden steun aan dit werk zou verleenen. Provincie West-Vlaanderen Op bevel van de Bezettende Overheid breng ik ter kennis van de belanghebbende weggebruikers dat, te beginnen met Zaterdag 21 September a. s. en tot nader bericht de volgende banen gesperd zullen zijn voor alle motorvoertuigen 1°) de baan Rijsel-Meenen-Roeselare-Torhout- Oostende 2") de baan Rijsel - Meenen - leper - Poperinge- Roesbrugge-Haringe-St Winoksbergen-Duinkerke. Geen enkele uitzondering op dit verkeersver bod zal toegestaan worden. Bij overtreding er van wordt het voertuig (enz.) in beslag genomen. Brugge, 18 September 1940. De Gouverneur a. i., M. BULCKAERT. Naar gemeld werd zal de voortbrengst der mar garine een product dat den laatsten tijd zoo schaarsch te vinden was van 1.400.000 tot 3.200.000 kilos verhoogd worden. Dit laatste cij fer stemt overeen met de vaste rantsoeneering, zoodat iedereen dus, en zulks reeds vanaf deze maand, in de gelegenheid zal zijn de hoeveelheid margarine te kunnen koopen waarop hij volgens zijn rantsoeneeringszegels recht heeft. Deze maatregel zal ongetwijfeld door alle huis vrouwen met voldoening vernomen worden. om 15 uur "TUSSCHEN EN Algemeeue inkomprijs0,99 fr. Tot hiertoe zijn volgende personen in 't bezit der vergunning tot verkoop van BOTER. Naarmate er nieuwe vergunningen toekomen en ons bekend gemaakt worden zullen wij ze mededeelen. Naam Adres num. van num. der en voornaam handels- boter- register vergunning 1. Suffis Julien, Korte Meerschstr., 19 2857 11.160 2. J. Grimonprez-Wouters, Statiestr., 34 1624 11.270 3. Bouckaert Angèle, M. Haiglaan, 100 7041 16.136 4. Hollevoet Georges, J. Capronstr., 7 952 15.529 5. Swijngedouw Ev., Dikkebuschst., 273 3376 16.107 6. Cailliau Maurice, Dikkebuschst.. 207 5375 15.432 7. Decadt Charles, Dikkebuschst., 187 6915 17.216 8. Andries Richard, Dikkebuschst., 16 2436 15.419 9. Blanckaert Michel, Meenenst. 17B 3755 11.110 10. Marlco Camiel, Bruggesteenweg, 33 3544 17.115 11. Lepere Gezusters, G. de Stuersstr., 53 16.008 12. Devos Nestor, R. Colaertpl., 5 6990 15.413 13. Menu Jules, Rijselstraat, 99 5390 16.480 14. Bouwen Henri, Rijselstraat, 150 6048 16.867 15. Weyne Robert, M. Frenchlaan, 45 6133 11.511 16. Wollaert Honoré, K. Thouroulstr., 3 7127 11.764 17. A. Werrebrouck-Blanckaert, d'Hontstraat, 15 1579 17.519 18. Forrez René, M. Frenchlaan, 37 17.768 Op 16 September 1940. Voor deze eetwaren moet de verbruiker een bepaalden winkelier aanduiden. In het Staatsblad van 19 September verscheen een besluit betreffende de verdeeling van gerantsoeneerde eetwaren waarvan de voornaamste bepalingen luiden De levering aan de verbruikers, tegen de afgifte van ravitailleeringszegels, van margarine, suiker en cho colade, zal voortaan op de volgende wijze geschieden De verbruiker is er toe gehouden één enkelen klein handelaar-kruidenier, gevestigd in zijn gemeente, aan te duiden voor den aankoop van de drie in de eerste alinea bedoelde producten. Indien in de gemeente geen enkele kleinhandelaar-kruidenier gevestigd is, mag de verbruiker zich in een naburige gemeente laten in schrijven. Elk verbruiker biedt zich aam bij den kleinhandelaar die hij heeft aangeduiddezè kleinhandelaar brengt zijn stempel aan ofwel schrijft op duidelijk zichtbare wijze zijn naam en adres op het bovenste gedeelte van de strook van de ravitailleeringskaart, waarop de wa pens van het Koninkrijk zich bevinden. De verbruiker biedt zich daarna, en uiterlijk op 26 September 1940, aan bij den gemeentelijken ravitail- leeringsdienst van zijn woonplaats, om er zijn keuze kenbaar te maken. Behoudens het geval van heirkracht, worden er na 26 September geen inschrijvingen meer aangenomen. De gemeentelijke dienst brengt zijn stempel op de ravitailleeringskaart, nevens den naam van den klein handelaar. De kleinhandelaars laten aan den gemeentelijken dienst, vóór 26 September 1940, den naam en het adres kennen der grossiers die hen in suiker en chocolade bevoorraden. De verbruikers die niet ingeschreven zijn, hebben op geen enkele uitdeeling van margarine, suiker en choco lade recht. De ingeschreven verbruikers mogen zich in deze producten slechts bevoorraden bij den kleinhan delaar kruidenier dien zij aangeduid hebben. De verplichting zich bij een kleinhandelaar te laten inschrijven is, voorloopig, niet opgelegd voor den aan koop der andere gerantsoeneerde productenbrood, melk, beschuiten, dieetlevensmiddelen, koffie en surro gaten, boter, volle melk, reuzel, vet, zetmeelhoudende producten, zout, aardappelen, zeep en vleesch. N. B, Het stadsbestuur van Yper verzoekt ons mede te deelen dat, gezien de noodige formulieren nog nfet voorhanden zijn, de verbruikers en de kleinhandelaars verzocht worden zich niet ten Stadhuize aan te melden vóór Maandag 23 Seotember 1940

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 1