Etaitg dc Zillebeke Zillebeke-Vi jver 6 De naamlooze brief De producten bestemd voor de voeding der dieren De melkvoorziening voor kinderen beneden de drie jaar Bond der Herbergiers Restauratiehouders leper Tél. 86 YPRES Pêche autorisée a partir de ce jour. Dégustation d'Anguilies CUISINE RÉPUTÉE Tel. 86 YPER Visscherij van heden toegelaten PALINGVERBRUIK. V R M A A R DE KEUKEN. VERHAAL. Zij hield den naamloozen brief tusschen haar blanke, fijne-welverzorgde vingers. Haar groote, blauwe oogen, vol wilde verontwaardiging, ble ven op den tekst gevestigd, die als volgt luidde Mevrouw, Na veel wikken en wegen voel ik mij zedelijk verplicht U te melden, dat Uw echtgenoot U bedriegt. Hier het onweerlegbaar bewijs Wees Donderdagnamiddag te twee uur nabij het stedelijk gerechtshof. Gij zult U daar persoonlijk van de ge grondheid van mijn schrijven kunnen overtuigen. Maar dat is een valsche beschuldiging Zou Hector de volmaakste echtgenoot en de,voor- beeldigste vader niet zijn Nooit zou ik toch zoo iets van hem hebben durven veronderstel len mompelde mevrouw Dumois. Zij bleef bij het wijd geopend vensterraam staan. Voor haar strekte zich een tuin uit vol prachtboomen, afgewisseld met echte, feeërische bloembedden, die voor het oog als een streeling van allerlei kleuren waren. Mevrouw Dumois bleef ongevoelig voor die schitterende zomerpöezie. Beeldstil, als verplet terd staarde zij in het vage. Naarmate zij alles 'wikte en woog. voelde zij zich langzamerhand in haar echtelijk vertrouwen geschokt. Allerhande feiten, onbeduidende, alledaagsche voorvalletjes, waaraan zij nimmer had gedacht, kwamen haar thans in een' ander daglicht te staan. Haar nu in alles kwaad-vermoedende geest ontleedde nauwkeurig alle woorden en gebaren van haar echtgenoot, den geachten en alomgepre- zen notaris Hector Dumois. Het viel haar eens klaps te binnen, dat hij iederen Donderdagna middag uithuizig was. Waar ging hij dan heen Nooit had zij hem deze vraag gesteld. Aangaande zijn afwezigheid had hij haar ook nimmer eenige inlichtingen verstrekt. Hij had inderdaad menigvuldige be zoeken af te handelen eri eveneens zoovele zaken af te handelen. Gansch haar wezen kwam plots in opstand. Gansch haar vroeger vertrouwend vrouwenhart was vol onrust en wantrouwen. Ik zal het fijne hierover wel te weten ko men zuchtte zij. Nog eenige dagen geduld Den volgenden Donderdagnamiddag bevond mevrouw Dumois zich tegenover het indrukwek kend stedelijk gerechtshof. Een naburige kerk toren liet twee luid, ver-weggalmende slagen hooren. Vol spanning spiedde mevrouw Dumois de aan komst van haar echtgenoot af. Zou hij komen Zou hij mij toch ontrouw zijn. O. mijn God, welk een zware slag voor mij», prevelde zij diep geschokt. Eensklaps bleef zij als versteend staan. Van om gindschen hoek kwam Hector met zijn Re nault aangehold. Voor een bioskoop hield de wagen stil. Mevrouw Dumois' hart bonkte geweldig. Kurk droog was haar keel vanontroering. Het bloed steeg haar naar het hoofd haar wangen gloeiden. Plots wipte een in het zwart gekleede juffrouw de Renaultbinnen. Met een knak viel de por- tière toe en de auto rolde gracieus weg. Dit minuten-kort tooneeltje was als een mo kerslag voor de echtgenoote van den notaris. In haar geest woelden wraakgedachten. Thans was haar man onttroond in haar liefdevol hart... Inwendig dankte zij den schrijver van den naamloozen brief. Deze had haar een dienst be wezen. Maar welk een Vliegensvlug riep ze een taxi. De bestuurder werd gelast met het volgen van de Renault In het rijtuig, ondanks haar wilskrachtige inspan ningen, begon mevrouw Dumois heel stil te snik ken. De twee autos verlieten de stad. In een razende vlucht gleden ze over de gladde asfalt baan. waarlangs het stedelijk kerkhof zich bevond. Na een tiental minuten rijdens, hield de Re nault voor den doodenakker stil. Gefolterd, gepijnigd door een hartverscheuren de aandoening zag mevrouw Dumois haar echt genoot en de jonge dame, die ze plots scheen te herkennen, het rijtuig uitstappen. De notaris nam deze bij den arm en beiden traden het openstaan de kerkhofhek binnen. Een oogenblik later hield de taxi eveneens halt veor den ingang van het kerkhof. Gejaagd, bevend, onuitsprekelijk ontroerd, op gezweept door de onzinnigste gedachte betrad de notaris vrouw het doodenveld, beheerscht door een reusachtig kruis, van waarop de lijdende Christus de bezoekers tot zich scheen te roepen. Haar oogen, rood van weenen. zochten naar de zen. die haar zooveel leed berokkenden. Na een drietal lanen te hebben doorgeloopen, bleef zij eensklaps boomst'il staan. VefraSt, ont hutst, gansch ontwapend... Die naamlooze brief had plotseling geen waarde meer voor haar. Hartgrondig verfoeide zij den schrijver er van... Hoe had zij toch geloof kun nen hechten aan een zulke vuige lastertaal Haar oogen bleven op haar Hector en op de jonge dame als vastgespijkerd. Deze was geen onbekende meer voor haar... Beiden stonden naast.het graf van haar vroeggestovven zoon. In eenige sekonden begreep mevrouw Dumois alles, alles... Gansch de diepe tragiek van dit ge heim kerkhofbezoek. Dat verondersteld juffrouwtje, was de weduwe van haar zoon, wiens huwelijk zij altijd had te gengewerkt. Nog een laatste, vluchtige blik. Zij bemerkte, hoe haar schoondochter, aan wie zij sinds eenige maanden derr toegang van haar woning had ont zegd, het hoofd boog en snikte. Ontroerd en bleek prevelde de notaris: een gebed. Getroffen tot in het diepste van haar ziel verliet mevrouw Dumois het kerkhof. In de vooruithollende taxi snikte ze opnieuw. Zij schaamde zich over haar gedrag en over haar ongewettigd wantrouwen. Thans was zij innig overtuigd van de rotsvaste liefde en-dé onwankelbare getrouwheid van haar echtgenoot Voor haar schoondochter, die zij altijd had on derschat en miskend, voelde ze nu een diepen eerbied en een opkomende genegenheid. Op dat oogenblik begreep, besefte mevrouw Dumois de waarheid. Niets anders dan de wer kelijke, onbetwijfelbare waarheid. Over die wekelijksche kerkhofbezoeken met zijn schoondochter had mijnheer Dumois haar nooit geen woordje gerept. Op deze wijze had hij tusschen de twee vrouwen alle moeilijkheden vermeden. Beiden haatten elkander sinds lang. Meer dan ooit voelde mevrouw Dumois zich rechtmatig fier over haar echtgenoot. Ook besloot ze haar verstooten schoondochter in eere té her stellen. Te huis, verscheurde zij den naamloozen brief. Met een verachterlijke .beweging wierp ze dt stukjes er van in de papiermand. Toen ze naar het portret van haar overleden zoon opkeek, scheen bet mevrouw Dumois toe, dat deze haar nu tevredèn glimlachte. Walter BQOSENS. Vaststelling der maximumprijzen In het Staatsblad van 19 September is een besluit ver schenen, waarbij het verboden is de hierna opgesomde, voor de voeding der dieren bestemde stoffen, te verkoo- pen of te koop aan te bieden aan een hoogeren prijs dan (Prijs per 100 kilogram, taksen niet inbegrepen, koop waar op wagon of wagen). Aardnoctkoek of schilfers, 165 fr. soyakoek of schil fers. 165: katoenkoek (48 eiwit) of schilfers, 150lijn- zaadkQek of schilfers, 165; palmpitkoek of schilfers, 135kokoskoek of schilfers, 165 raapzaadkoek of schil fers, 120: maïskoek of schilfers, 155; sesamekoek of schilfers. 160; babassukcek of schilfers, 135; cacaokoek of schilfers, 65; ontvet palmnootmeel, 125; ontvet zon- nebloemzaadmeel, 150; ontvet soyameel, 157; ontvet aardrtootmeel. 158: ontvet katoenzaadmeel, 145: ontvet cocosmeel, 155; ontvet sesamezaadmeel, 155; maïskiem- schilfers, 150; maïs, 150; dari. 135; scrgho, 135; gierst, 130; boekweit, 195; inlandsche paarden- en duivenboo- nen, 165; wikken, 195; vöedeflinzen, 160; voedeyboonen, 165; zemelen (behalve van maïs), 60; maïszemelen, 130; maïs glutenfeed (28 t. h. eiwit). 145; maïsglutenmeel (40 t. h. eiwit)j 155; gedroogde brouwerijdraf,. 130 gedroogde bietenpulp. 120; moutkiemen, 126: maniok meel, .145 rijstvoedermeel, 125 beendermeel, 121 dierenmeel (40 t. h. eiwit), 170; vischmeel (60 t. h. eiwit), 240: gedroogde garnalen, 250; lucernemeel (al- falfmeel), 110; gemalen voederbrcod, 175 onuitgetrok- ken biergist, 470; lijnzaadkaf, 35.; haverkaf, 30; graan- kaf, 30; suikermelasse. 85; zout, 50; krijt, 9.50; voeder-- phosphaat, 121 houtkool, 130. Wordt een waar in niet terug te leveren zakken ver kocht, dan is het verboden een prijs voor de verpakking te eischen. Moeders hebben vaak met ernstige moeilijkheden te kampen, om zich de noodige melk te. verschaffen, met het oog op de voeding hunner kinderen, die nog geen drie jaar oud zijn. In dit geval maar enkel in dit geval mogen zij zich wenden tot het Werk voor Zuigelingen (Nationaal Werk vbcr het Kinderwelzijn), dat het dichtst bij hun huis gelegen is. In overleg met het Departement van Landbouw en Bevoorrading, werd het Nationaal Werk voor Kinder welzijn er mede belast, de noodige maatregelen te tref fen, om te voldoen aan de aanvragen der moeders, in dien hun gewone verdeeler voorloopig niet bereikt, kan worden. Het spreekt vanzelf, dat in ruil van de geleverde melk. de roode zegels aan het Werk voor Zuigelingen moeten overhandigd worden. De bemiddeling van het Werk is enkel van tijdelijken aard en zulks, bij ontstentenis van den bevoegden melk- verdeeler. SOCIÉTÉ FRANCO-BELGE d'USINES SANI- TAIRES CHARLES BLANC, société anonyme a Warnêton. (Reg. du Comm. Ypres N" 3.012) M.M. les actionnaires sont pri^s cTassister a l'as- semblëe générale EXTRAORDINAIRE qui se tiendra le jeudi 10 octobre 1940, a 10 h., au siège Social a Warnêton, avec L'ORDRE DU JOUR suivant I. Modification de la dènomination de la So ciété la société aura désormais la denomination suivante: LE GRES DE WARNÊTON (Céra- mique Sanitaire) société anonyme. II. Modification aux statuts notamment "pour les mettre en concordance avec la résolution prise sur lê premier point de l'ordre du jour et spécialement a l'art. premierpour y remplacer les mots Société Franco-Beige d'Usines Sani- taires Charles Blanc par les mots Le Grès de Warnêton (Céramique Sanitaire) Société ano nyme Les actionnaires nominatifs doivent faire con- naitre au siège social cinq jours avant l'assemblée générale, leur intention d'y participer ou de s'v faire représenter, et indiquer les numéros des titres pour lesquels ils entendent prendre part a l'assemblée, conformément a l'art. 29 des sfatuts. Une asgemblée générale Extraordinaire a été tenue le 3 mai 1940 (cfr annexes du Moriiteur Beige le 17 juillet 1940 n° 7337) avec le même ordre du jour mais n'a pu délibérer valablement paree que la moitié du capital social n'était pas représenté. Conformément aux statuts et a l'art. 70 des lots coordonnées la présente assemblée pourra délibérer valablement quel que soit la portion du capital représenté. Pour être admis a l'assemblée générale, tout propriétaire de titres au porteur doit déposer ses actions cinq jours francs au moins avant la date de Passèmbïée soit au siège social, soit a une agence de la Banque de Bruxelles, soit chez Monsieur Perreau, 36 bis,. Avenue de l'Opéra a Paris. Verslag der Algemeene Vergadering van Zondag 15 September 1940 De algemeene vergadering van Zondag laatst, in de- zaal van het Café De Meénenpoortmag als zeer bevredigend genoemd werden. De Voorzitter opende de vergadering in aanwezig heid van de nieuw opgekomen beroepsgenooten en gaf daarop een beknopte uiteenzetting over de te bespre ken punten op de dagorde vermeld 1) Uiteenzetting der nieuwe verordeningen 2) Verplichte aansluiting aan de beroepsvereeniging 3) Handelsregister. Na deze besprekingen werd overgegaan tot de aan vulling van het bestuur. De jaarlijksche bijdrage werd op 20 frank bepaald. Daarna werd het woord verleend aan den Secre taris, welke op zijn beurt, nog breedvoeriger, de pun ten der dagorde behandelde. Hij verstrekte een overzicht nopens de werking van den Bond sedert de stichting en verleende een woord van oprechten dank aan de beroepsgenooten, die vroe ger reeds warén aangesloten, voor hunne medewerking. Heden, vervolgde de secretaris, is een tijd van nieu we levensopvattingen aangebroken en zal ieder burger zich naar den regel zien te gedragen. Inderdaad er wordt van hoogerhand aangedrongen opdat gelijk welk ambacht in één bond zou vereenigd zijn, om door loyale samenwerking meer levensrecht te genieten. Ten slotte werd erop gewezen dat het volstrekt nood zakelijk is dat een nieuwe reglémenteering van ons beroep tot stand gebracht worde, en daarom is alge- heele medewerking van ieder vakgenoot noodig. Wij hebben ons beroep boven een ander verkozen, eerbie digen wij het dan en omdit te bewijzen wordt van vandaag nog LID. Ons aller doel is Vereenigd ter wille van een waardig en menschelijk bestaan Handelsregister Er werd gewezen op het feit dat alle Herbergiers-Restauratiehouders, met betrek op de Handelspolitie (besluit N° 45 van 30-7-40), verplicht zijn in het Handelsregister van hun rechtsgebied ge boekt te zijn. De belanghebbenden moeten nochtans kunnen bewijzen dat ze dezen handel onafgebroken sedert 1 luli 1939 hebben gedreven. Na op enkele persoonlijke vragen van leden de noo dige richtlijnen te hebben gegeven, werd deze welge lukte vergadering geheven. De Secretaris, De Voorzitter. D. Vandenbussche. G. Vanraes.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 6