CINEMA «FLORA» SAVOY HOTEL Vlaamsch - Duitseh Hulpboekje 5 AKTUALITEITEN UFA. VII. Commissie van Openbaren Onderstand Onderzoek der kas 2' kwartaal 1940 Proces-ver baal. Vaiiöw^iot®. Ik heb ook nog de eer het proces verbaal van onderzoek der kas van den Openbaren Onderstand voor het 2 kwartaal 1940 aan het visa van ■den gemeenteraad voer te leggen. De ohtvangsten be dragen de volgende sommen Overschot van het dienst jaar 1E39 541.730 fr. 48, ontvangsten voor het dienst jaar 1S40 1.900.398 fr. 81 en voorloopige ontvangsten 61.607 fr. 40, 't zij in 't geheel 2.513.736 fr. 69. De uit gaven van het dienstjaar 1940 bedragen de som van 2.133.424 fr. 77 en de voorloopige uitgaven 76.996 fr. 60, t zi. te zamen 2.210.421 fr. 37. Dit laat een overschot van 293.315 fr. 32, doch de Commissie van Openbaren Onderstand is verschuldigd aan voorschottenrekening de som van 330.847 fr. 70, zoodat er een tekort is van 37.532 fr. 38. Op voorstel van den Heer voorzitter wordt dit pro ces-verbaal van kasonderzoek eenparig goedgekeurd. Vnï. Muziekschool Rekening 1939. M. Vanderghote. De gewone ontvangsten bedragen te zamen de som van 71.142 fr. 50 en de uitgaven deze van 70.686 fr. 36, wat maakt dat de rekening sluit met teen overschot van 456 fr. 14. Deze rbkening wordt zonder opmerkingen goedge keurd. IX. Dickebuschvijver Vijvermeerschen Ver pachting. M. Vanderghote. Ik verleen het woord aan den Heer schepen Biebuyck om verslag uit te brengen over deze verpachting die plaats had op 26 Oogst laatst leden. M. Vanderghote. Artikel 6 is dus veranderd. M. Biebuyck. Achten de raadsleden het noodig eerst lezing te geven van het proces-verbaal dier ver pachting? Zoo neen, dan kunnen wij dadelijk overgaan tot den uitslag ervan. Voor loten 1, 2 en 3 heeft Van Issacker Gerard, van Yper, het-hoogste aanbod gedaan respectievelijk met 602 fr., 551 fr. en 702 fr., tegen Van- damme Henri, oude pachter, die voor ieder lot 450 fr. geboden heeft. Ik moet hieraan nog toevoegen dat Vandamme van zijn voorrecht als gewezen pachter heeft afgezien. Voor loten 7, 8, 9, 13, 14 en 15 is er een klein verschil. Hoflack Jules heeft voor deze loten de gezamenlijke som geboden van 3.010 fr. De gewezen pachters, Debaene Arthur en kinders Debaene, die onderscheidenlijk pachters waren van loten 7 en 13 en van loten 8 en 9, hebben nu voor de meerschen door hen vroeger gebruikt samen met loten 14 en 15 den. jaarliikschen pachtprijs van 3.014 fr. 80 aangeboden. Zii maken daarenboven gebruik van hun voorrecht van oude pachters. Aangaande de aanbiedingen voor deze laatste loten laat het schepencollege het aan den raad over te beslissen. Voor wat de overige loten be treft. stellen wij voor ze niet toe te wijzen en ze op nieuw in openbare verpachting uit te geven, daar de aangeboden prijzen te gering zijn. Zij zijn lager dan de oude prijzen. M. Capoen. Is de toestand dier meerschen mis schien slechter geworden M. Biebuyck. Neen, hij is verbeterd. De oude pach ters zijn gebleven bij den verminderden prijs dien zij tengevolge der werken aan Dickebuschvijver voorloo- pig bekomen hadden, en er werden geen nieuwe aan boden gedaan. Volgens mij ware het jammer deze loten nu aan die voorwaarden toe te wijzen. M. Leuridan. Is het aanbod van Hoflack het hoog ste M. Biebuyck. Ja, doch de oude pachters geven 4 fr. 80 meer samen. De Heer Seys komt de raadszaal binnen. M. Vanderghote. De oude pachters hebben vol gens mij geen voorrecht van gewezen pachter, omdat er nu een nieuw perceel bij komt. Ik denk dat het aanbod van Hoflack nu mag aanvaard worden. Hij heeft een hooger prijs geboden voor de vier perceelen, en het is enkel nadien dat de oude pachters voor al de perceelen samengevoegd iets meer geboden hebben. M. Leuridan. De oude pachters kunnen slechts nanspraali maken op hun voqrrecht van gewezen pach ter elk voor het deel dat zij vroeger gebruikten en kunnen dus de voorkeur niet doen gelden op het ge heel. M. Biebuyck. Hoflack heeft een aanbod gedaan voer de zes loten, terwijl al de pachters dier loten slechts denzelfden prijs van vroeger wilden geven. M. Vanderghote. Heeft Hoflack het recht van de loten samen te voegen M. Biebuyck. Ik betwist het recht niet van Hof lack. M. Vanderghote. Ik denk dat Hoflack een nieuw onroerend goed gevormd heeft door de loten samen te voegen. Het eerste voorstel is het aanbod van Van Issacker Gerard, nieuwe pachter, te aanvaarden, ge zien de oude pachter van zijn voorrecht afziet. Ik stel voor dit goed te keuren. Stemmen ja de Heeren Biebuyck, Berghman, Jvr. Cornillie, de Heeren Pattyn, Muller. Vergracht, La- haye, Leuridan, Capoen en Vanderghote. Onthouden zich de Heeren Seys en Michiel. M. Vanderghote. Het tweede punt betreft het aan bod van Hoflack. Het voorstel van den Heer schepen Biebuyck is de pacht der hier bedoelde loten aan de Kinders Debaene toe te wijzen. Wie het aanbod van de oude pachters aanvaardt stemt ja en wie het aan bod Hoflack verkiest stemt neen. Stemmen jade Heeren Biebuyck, Berghman, Jvr. Cornillie, de Heeren Pattyn, Muiier, Vergracht, Lahaye en Vanderghote neen de Heeren Leuridan en Ca poen onthouden zich de Heeren Seys en Michiel. M. Vanderghote. Het derde voorstel van den Heer schepen Biebuyck is de overige loten, voor dewelke er geen voldoende aanbod gedaan werd, opnieuw open baar te verpachten. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen goedge keurd. X. Verbeteringswerken vijverhuis Dickebusch Bijkomend krediet. M. Vanderghote. Dit punt is nog niet volledig in orde en dient dus tot de aanstaande zitting verschoven te worden. XI. Barmlanden Overdracht van pacht. M. Vanderghote. Een der pachters van de barm landen. Verhaeghe Cyriel, die 4 ha. 63 aren 46 ca. barmlanden in gebruik heeft voor den jaarlijkschen pachtprijs van 1725 fr., wenscht zijn pacht af te staan aan Vandewalle Albert, landbouwer te Boesinghe, die zulks aan de bestaande voorwaarden aanvaardt. Het -schepencollege stelt voor deze overdracht van pacht ^goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ja. XII. Statie Nieuw ontvanggebouw Aandeel j der stad Leaning bij het Gemeentekrediet. M. Vanderghote. Dit punt betreft een leening op langen termijn aan te gaan bij het Gemeentekrediet. Wij hebben een brief ontvangen van de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen, waarbij zij ons vraagt of de stad nog t akkoord is haar vroeger bepaald aandeel te betalen in de kosten van het bou wen van eeu nieuw ontvanggebouw voor de statie van Yper. Daar de raad altijd van advies is geweest dat dit werk meest uitgevoerd worden, denk ik dat wij thans nog van hetzelfde gedacht zijn. Het schepen college stelt dus voor een leening aan te gaan om de Maatschappij van Spoorwegen het noodige krediet te kunnen ter hand stellen. M. Leuridan. In het raam van het algemeen opzet om nu in de tegenwoordige omstandigheden allerhande openbare werken te doen uitvoeren, vraag ik aan het schepencollege bij de maatschappij te willen aandrin gen om den heropbouw der statie zoo spoedig mogelijk te doen. Waren de gebeurtenissen, die nu voorbij zijn. niet gebeurd, ik denk dat men reeds volop met de werken aan den gang zou zijn. Werd er thans door u reeds aangedrongen om dit werk aan te vangen bij de maatschappij van spoorwegen, ofwel bij den com missaris-generaal voor den heropbouw, ofwel bij den provincialen commissaris Nu dat de statie van Yper nog niet in gebruik is, zou men goed doen intusschen- tijd het ontvanggebouw te bouwen, opdat het dan, wanneer de statie opnieuw voor het verkeer zal ge opend worden, terzelfdertijd zou gereed zijn. Het sche pencollege zou daarvoor moeten aandringen. M. Vanderghote. Dit werd reeds gedaan. Het is ten andere zeker wel met het doel de werken te be ginnen dat de -maatschappij ons vraagt haar het geld te willen ter hand stellen. M. Leuridan. Wanneer denkt zij de werken aan te vangen M. Vanderghote. Ik weet het niet. De brief der Prwegmadfecfiappij is gedagteekend van den 25 Augustus. Dit werk werd door ons ook reeds aange geven bij den commissaris-generaal voor den herop bouw. M. Leuridan. Wij waren reeds lang t'akkoord en die vraag vanwege de maatschappij is dan ook geheel overbodig. Zij wekt den indruk dat men er alleen maar op uit is om tijd te winnen. M. Vanderghote. Ik denk het niet. Ik stel voor thans die leening goed te keuren. De raadsleden stemmen eenparig ja. XIII. Deel Oude Veurnestraat Vraag om aan koop. M. Vanderghote. Dit punt moet eveneens naar de aanstaande zitting verschoven worden, daar hierom trent "een vergissing in het schepencollege gebeurde. XIV. Zillebekevijver Oevervoorziening. M. Vanderghote. De oever van Zillebekevijver is, zooals gij weet, in zeer slechten toestand. Het schepen college heeft het nuttig geoordeeld daar de noodige herstellingswerken te laten uitvoeren. De onkosten hiervan worden volgens het bestek en lastenkohier geschat op de som van 168.000 fr. Het schepencollege vraagt aan den raad dit te willen goedkeuren. Het voorstel van den leidenden bouwmeester voorziet dat de betonplaten op een lengte van 260 meter zouden herbruikt worden, ik ben echter van oordeel dat het beter ware de oevers te versterken bij middel van rijshout. M. Lahaye. De oevervoorziening van Zillebeke vijver is hoogst noodig. Punt tien der dagorde, betref fende verbeteringswerken aan het vijverhuis van Dickebusch, werd naar een andere zitting verschoven. Ik denk dat het ook wenschelijk ware zekere verbete ringswerken voor het huis van Zillebekevijver te voor zien. Het klein paadje onder meer, dat loopt van het huis Duthoo naar den vijver, en dat toebehoort aan de Commissie van Openbaren Onderstand, zou moeten verbreed worden. Ware er geen middel dit klein voet padwegeltje door het overdekken van de ernevens lig gende gracht te verbreeden Zoo zoudt gij daar een weg van 3 of 4 meter breedte kunnen hebben. M. Biebuyck. Dit zou zeer duur kosten. Die ver breeding is echter reeds op een andere manier in ont werp, want wij hebben niet alleen geen voldoenden toegang tot het vijverhuis, maar wij hebben ook geen toegang tot het pompstation. M. Lahaye. Het vijverhuis beschikt ook niet over een voldoende terras. Moest het klein kotje, dat thans dient voor het bergen van materiaal, elders kunnen overgebracht worden, dan zou men daar meer plaats winnen en een grooter terras kunnen maken. M. Vanderghote. Deze werken zouden als tweede snede der verbeteringswerken aan Zillebekevijver kun nen voorzien worden. M. Lahaye. Ik dank u. Mijnheer de burgemeester. M. Biebuyck. Het spijt mij tegen de afschaffing van artikel 6 van het lastenkohier te moeten stemmen. Ik ben immers van oordeel dat de betonnen platen er noodig zijn. Misschien zijn de betonnen platen op esthetisch gebied niet zoo goed, doch thans zullen de betonnen platen veel lager geplaatst worden en dan ook niet meer zoo zichtbaar zijn. De betonnen platen zijn beter om den oever te versterken. M. Leuridan. Zoo gij, Mijnheer de Burgemeester, de voorkeur geeft aan rijshout, dan is het zeker wel omdat gij u aan bevoegde bron vergewist hebt over de doelmatigheid ervan Wat zegt ge thans, nu de Heer schepen van openbare werken van een ander gedacht is. M. Vanderghote. Ik ben van oordeel dat rijshout even doelmatig is als betonnen platen. In het begin dat ik burgemeester was, werd er altijd met rijshout gewerkt en dit heeft altijd gehouden, wat met de be tonnen platen het geval niet was. Ik denk dat wij met rijshout denzelfden uitslag zuilen bekomen als met betonnen platen. M. Leuridan. De platen in beton geven in alle geval geen zulk aantrekkelijk uitzicht. M. Biebuyck. De eerste platen hebben niet ge houden omdat ze slecht geplaatst waren. De voet er van kon door de beweging en het werken van het water uitgehold worden, doch nu wordt voorzien de platen veel dieper te zetten. M. Seys. Een oeverversterking met rijshout is. altijd goed geweest, tervyijl de platen, eens dat een er van een weinig losgeraakt is, het niet kunnen houden. Ik ben van het gedacht van den Heer burgemeester. M. Vanderghote. Ik vraag thans over het voorstel te willen stemmen. Wie ja stemt keurt het ontwerp goed zooals het neergelegd werd, en wie neen stemt keurt de wijziging goed, 't is te zeggen de uitvoering van het werk met rijshout in plaats van met beton- De genre's onzer filmen zijn reeds zeer afwisselend. En toch streven we naar nog meer verscheidenheid. Het prachtstuk van deze week gaat IJ dat ongemeen sterk laten aanvoelen. met René DELTGEN, de onvergetelijke uit Marajo Hans ALBERT, de acteur die den bijnaam gekregen heeft van den vechter van het witte doek de beeld- scboone Brigitte HORNEY en de verrukkelijke Kate DORSCH. Een dramatische politie-film Geweldige actie,overweldigend mouvement,mysterie! Moorden, gevechten Wreede liefde, hatende jaloerschheid, ontroerend beminnen Spanning, gedurig spannend, trillende spanning Dit alles zal Uw gemoed aangrijpen en U meeslepen in een nu eens bruut dan weer zacht avontuur. Bij dit stuk zijn de nochtans zoo populaire Amerikaan- sche gangstersprenten, zoete kinderverhaaltjes Als documentair een hoogst interessante en boeiende ontdekking. Vrijdag, Zaterdag en Maandag, om 7 ure. Zondag, vanaf 2 ure permanent. nen platen. Stemmen jade Heer Biebuyck neen de Heer Berghman, Jvr. Cornillie, de Heeren Pattyn, Muiier, Seys, Michiel, Vergracht. Lahaye, Leuridan, Capoen en Vanderghote. M. Leuridan. Een ingenieur komt van alles tegen. XV. Rioleering van wijk Poperinghesteenwèg. M. Vanderghote. Enkele meters over den overweg van de spoorbaan is er daar langs den linkerkant van den steenweg Yper-Poperinghe een gehucht waarlangs de weg zich in zeer slechten toestand bevindt. In den winter is het er een ware modderpoel en alleen reeds op hygiënisch gebied moet zulks vermeden worden. Wij hebben aan den Heer arrondissementsingenieur gevraagd een bestek te willen maken voor het leg gen eener rioleering in deze wijk. Het bestek voor ziet een uitgaaf van 160.139 fr. 65. Deze baan is een private baan en ik ben overtuigd later niets van de aldaar gedane onkosten .'te kunnen inwinnen. Ik vraag nochtans dat het den gemeenteraad zou gelieven de uitvoering van dit werk te beslissen, niettegenstaande het een inbreuk is op het princiep geen openbare wer ken uit te voeren in een private straat. Ik stel voer dit goed te keuren, omdat dit werk van sociaal belang is. M. Michiel. Het is vanzelfsprekend dat wij dit voorstel met beide handen zullen goedkeuren en ik herinner hier te dier gelegenheid aan een gelijkaar dige vraag die ik vroeger reeds stelde, namelijk ten voordeele van het Hommelhof. Hiervoor zijn zelfs reeds bij het stadsbestuur brieven toegekomen vanwege de erbij betrokken personen. Daar staat ook een reeks huisjes die in den winter moeilijk te bereiken zijn. Dit kwartier is geleien bij den Dickebuschsteenweg langs de vaart. M. Vanderghote. Dit kan ook eens in overweging genomen worden. M. Michiel. Zult gij er rekening van houden M. Vanderghote. Ja. M. Michiel. Ik' dring aan opdat gij deze vraag zoudt willen onderzoeken. M. Vanderghote. Ik stel thans voor de riolerings werken van den Pcperinghesteenweg te willen goed keuren. Dit voorstel wordt eenparig goedgekeurd. M. Vanderghote. Er zijn nog eenige stadswerken die ik vraag bij hoogdringendheid te willen goedkeu ren, namelijk de verbetering en heropbouw der wo ning van den huisbewaarder der stadsjongensschool de Loye, het bouwen van een indeelingsmuur cp het kerkhof, en het herstel der ramen van het gelijkvloers der stadsjongensschool. M. Seys. Is het bestek dezer werken reeds ge maakt In alle geval wensch ik ervan inzage te kun nen nemen. M. Vanderghote. Ja. de bestekken zullen u voor gelegd worden. Thans stellen wij alleen voor het prin ciep dezer werken te willen aanvaarden. Zoo er geen andere bemerkingen zijn, stel ik voor eerst de hoog dringendheid te stemmen. Al de raadsleden stemmen ja. M. Vanderghole. Voor het herstellen en verbete ren van het huis van den bewaarder der stadsjongens school, dat door oorlogsfeiten beschadigd werd, voor ziet het bestek een uitgaaf van 53.740 fr. 05. Ik stel voor dit gced te keuren. Eenparige instemming. M. Vanderghote. De kosten voor het bouwen van den indeelingsmuur op het kerkhof worden volgens het bestek geraamd op 32.552 fr. 80. Ik vraag hiervoor ook het lastenkohier en bestek te willen goedkeuren. Dit wordt eveneens zonder opmerkingen aangeno men. M. Vanderghote. Voor het herstel der ramen van de stadsjongensschool voorziet het lastenboek en be stek de som van 12.000 fr. M. Seys. Zullen de ramen vernieuwd worden M. Vanderghote. Indien men ze niet kan herstel len, zullen ze vernieuwd worden. Ik stel voor dit te willen goedkeuren. De raadsleden keuren ook dit voorstel eenparig goed. M. Seys. Die werken zullen in aanbesteding uit gegeven worden M. Vanderghote. Ja, doch de bundels moeten eerst nog naar Brugge voor goedkeuring. (Vervolg aanstaande week.) ««woks' KOMT TE VERSCHIJNEN met de meest gebruikelijke zinnen en zegswijzen uit de gewone taal. Met dit Vlaamsch-Duitsch Hulpboekje begrijpt en spreekt men Duitseh in enkele weken. Prijs 3 Frank.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 5