HET YPERSCHE LA REGION D'YPRES Schrijfmachines Machines a Ecrire ALFRED DEKEYSER specialist - mekanieker mecanicien - spécialiste Naamdagen. Zon. Maan. Maanstanden. VRAAGT CRISTAL-CHAUDFONTAINE het volmaakt tafelwater Depot BROUWERIJ J. G. DONCK 21* jaar, N 23 28 September 1940 21 Année, N 23 28 Septembre 1940 BIJVOEGSEL SUPPLÉMENT WETENSCHAPPELIJK HOEKJE HET LEVEN DER PADDEN U> (Vervolg en slot) De pad legt gemiddeld een 6000 eitjes, waar de ouders heelemaal niet meer naar omkijken. Zij hebben maar een haasthet water te verlaten om hun honger te gaan stillen en nieuwe krachten te putten voor de overwintering. Uit de eitjes ontwikkelen zich eerst larven, die zi«h uitsluitend met plantjes voeden. Uit de lar ven ontwikkelen zich de dikkoppen, die vleesch- etend zijn, alles verslinden waar ze aangeraken, tot zelfs hun kleinere broertjes. Rond den twin- tagsten dag beginnen zich de ledematen te ontwik kelen bij de dikkoppen zoodra de vier pootjes ■doorgebroken zijn, valt de staart af op vier,' vijf dagen is hij heelemaal verteerd. Een verbazende verdwijning, zegt Dugès, is deze van heel den staart. Dit zoo gespierd li chaamsdeel, dat een kraakbeenachtig geraamte bevatte, dat verlenging van het ruggegraatmerg herbergde, dat gevoed werd door talrijke en dikke bloedvaten, dat zelfs door een dunne en met de romp verbonden huid bedekt was dit lidmaat, dat vroeger tegenover de rest van het lichaam een beduidend gedeelte uitmaakte, ver slenst, krimpt ineen en verdwijnt op eenige da gen, niet door wegrotting of verdorring, doch door een geleidelijke opslorping die ongetwijfeld het dier voedt gedurende zijn strenge vasten, die het alsdan doormaakt. Dit is te wonderbaarder daar de staart bij den dikkop uiterst levenskrachtig blijkt te zijn men mag er een stukje van afhouwen, het stompje groeit tot wanneer de staart weer volledig is. Een ander wonderbaar iets is dat de jonge pad jes, zoolang zij niet volwassen zijn, dus gedu rende 3 of 4 jaar bij de mannelijke, en gedurende 4 of 5 bij de vrouwelijke, totaal onverschillig blij ven aan den trek naar het water. Eerst wanneer zij volgroeid zijn en tot voortplanting in staat, begeven zij zich in de lente naar vijvers en grachten. Het is om zich af te vragen met de groote vruchtbaarheid der padden, hoe de aardbol er niet van vergeven is. Wij wezen reeds op eenige van de gevaren, die de eigenlijke padden en pad jes bedreigen. Maar ook de larven en de dikkop pen worden leelijk geteisterd. De dikkoppen moeten het vooral ontgelden vanwege een zekeren waterkever, bijgenaamd de haai der vij vers hij verslindt alles wat hij grijpen kan kleine padjes en dikkoppen met dozijnen. Zijn eigen larven, die op een klein schelpdiertje gelij ken en met twee haakjes voorzien zijn, die zij kunnen toehalen als nijptangen, richten groote verwoestingen aan onder de dikkoppen. Zij slaan hun nijptangen in de voorbijzwemmende dik koppen en spuiten hun een gift in, dat het vleesch der dikkoppen op enkele seconden letterlijk doet smelten dan slorpen zij den aldus opgelosten dikkop op. Nog andere larven gaan op dezelfde manier te werk, zoodat het begrijpelijk wordt dat maar zeer weinig padden het tot den vollen wasdom brengen waarbij Rostand deze beschou wingen aanknoopt Men weet dat Charles Darwin in de natuur lijke slachting den grooten factor van den voor uitgang en de evolutie zag. Indien er maar 3 of 4 padden voortkomen uit 6000 eitjes, zou de groote philosoof geredeneerd hebben, moeten die 3 of 4 een natuurlijke selektie uitmaken zij moeten betèr voor het leven uitgerust zijn dan hun on fortuinlijke broeders. Zij zullen aan hun afstam melingen geheel of gedeeltelijk de eigenschappen overzetten waaraan zij het dankten te overleven in den grooten strijd voor het bestaan. Onder die afstammelingen zullen weer eens de best gekwa- lifieerde, de best aangepaste voortleven. En aldus, van zifting tot zifting, van selektie tot selektie, (1) Korte inhoud van «La vie des crapauds door Jean Rostand Stock, Paris. I zal de vooruitgang der soort verzekerd worden. Maar in het licht der huidige biologie, wordt de doeltreffendheid der selectie twijfelachtig. De le venden komen doorgaans bij toeval om en men heeft terecht het groot slagveld der natuur ver geleken met dit van een modernen oorlog, alwaar het schroot in het blinde slaat, zonder bekommer nis om de individueele hoedanigheden der strij ders. Niets laat toe te veronderstellen dat de beste dikkoppen of de beste padden van ieder geslacht regelmatig gezift en bestemd worden om het ras voort te planten. «Dit is te opvallender, daar men onder de volwassen padden, zooals on der alle diersoorten trouwens, mismaakte en ab normale specimens aantreft. Wij zullen sluiten met deze schilderachtige bladzijde Bij droog weder blijven de pas gegroeide pad jes onder steenen of in de spleten van den grond zitten. Doch bij de eerste regenbui komen zij uit hun schuilhoeken en ontwaart men ze met my riaden, waar men even te voren geen enkel be speurde. Die verschijning van ontelbare padjes ligt ten grondslag van het volksgeloof volgens hetwelk het soms zou padden regenen. Verschillende ver halen, sedert de oudheid, hebben met een ver bijsterende nauwgezetheid dit zoogezegd ver schijnsel beschreven. Betrouwbare getuigen zouden de diertjes als een stortvlaag op de daken der huizen zien neerkomen hebben, zij zouden ze opgevangen hebben met hun uitgestrekte handen, in hun hoeden, zij zouden er hun kleederen mede bestrooid gezien hebben. Wel, spijts al die indrukwekkende getuigenis sen is het heden absoluut bewezen dat het nooit padden regentwel komen de padjes, zooals hoo- ger gezegd, somtijds op 't onverwachts met echte drommen te voorschijn met de eerste druppelen van een neerplassende regenbui. MINISTERIE VAN LANDBOUW VEEKWEEKDIENST DATUMS VAN DE KEURING VOOR HENGSTEN VAN HET ZWAAR TREKRAS 1940 De jury belast met het onderzoeken van de hengsten van het zwaar trekras geschikt voor den openbaren springdienst, zal werkzaam zijn te 9 1/2 uur te Maandag 14 October. Doornik. Woensdag 16 October, Tielt, Rameplaats. Dinsdag 22 October, Diksmuide, Groote Markt. Woensdag 23 October, leper, Groote Markt. Donderdag 24 October, Kortrijk, Houtmarkt. Dinsdag 29 October, Gistel Groote Markt. Maandag 4 November, Brugge, Vrijdag Markt. Zaterdag 7 December, Deinze, (Gewest. Prijskamp), Groote Markt. Inlichtingen voor den Kweeker De kweeker mag zijn hengsten ter keuring aanbie den op een vergaderplaats naar zijn keus. De goed keuring is enkel geldig voor de streek in dewelke de vergaderplaats gelegen is. Indien de kweeker zijne paarden laat mededingen in den prijskamp, moet hij deze aanbieden op de vergaderplaats waar zijne paar den vroeger reeds aan den prijskamp deel genomen hebben. Deze mogen slechts mededingen onder voor waarde dat zij in het Belgisch Stud-Book ingeschreven zijn. De inschrijving voor de keuringen dient gedaan ten bureele van den Rijks veeteeltconsulent der provincie in dewelke de vergaderplaats gelegen is, en zulks ten minste tien dagen vóór den vastgestelden datum. De inschrijving geschiedt bij middel van een bulletin dat deze ambtenaar ter beschikking van de belanghebben den houdt. Een ontvangstbewijs alsook een rangnummer zal aan de deelnemers gezonden worden. Voor de driejarige hengsten, die aan den prijskamp deelnemen, moet de eigenaar daarenboven een inschrij vingscertificaat in het Stud-Book, .waarop het signale ment van het paard vermeld is, van de Koninklijke Maatschappij Het Belgisch Trekpaard 60, Konink- lijkèstraat, te Brussel, bekomen. Dit certificaat moet bij het inschrijvingsbulletin gevoegd worden. Daar de jury een uitlezingswerk verricht, moeten de hengsten in natuurlijken staat en zonder oversingel aangeboden worden. De paarden met hetzij ook welke opsmukking, alsook deze met een congenitale of acci- denteele misvorming, die de jury nopjens de zootech- nische waarde kan misleiden, zullen onvermijdelijk uitgesloten worden. In uitzondering van eenige linten, zal er als opschikking niets toegelaten worden, zelfs niet het aanbrengen van klei of vette oliën om het haar recht te zetten. Verzorgde Herstellingen Benoodigheden Waterkasteelstraat - 54 - rue du Chateau d'Eau YPER YPRES Réparations soignées Accessoires Herstellingen van fijnmekaniek. Réparations de mécanique de précision. HUIS VAN VERTROUWEN MAISON DE CONFIANCE van 29 September tot 5 October 1940 Zondag 29 September Michaël. Maandag 30 SeptemberFderonymus. Dinsdag 1 OctoberRemigius, Bavo. Woensdag 2 October H.H. Engelbewaarders, Bere- gisus. Donderdag 3 October H. Theresia van het Kind Jezus, Gerardus, Cyprianus. Vrijdag 4 October Franciscus van Assisië. Zaterdag 5 October Placidus, Aura. 29 September: 20' Zondag na Pinksteren. Opgang Ondergang Zondag 29 September 7 u. 39 19 u. 26 Maandag '30 September 7 u. 41 19 u. 24 Dinsdag 1 October 7 u. 43 19 u. 22 Woensdag 2 October 7 u. 44 19 u. 20 Donderdag 3 October 7 u. 46 19 u. 18 Vrijdag 4 October 7 u. 47 19 u. 1 Zaterdag 5 October 7 u. 49 19 u. 13 Opgang Ondergang Zondag 29 September 4 u. 48 18 u. 15 Maandag 30 September 6 u. 08 18 u. 46 Dinsdag 1 October 7 u. 29 19 u. 17 Woensdag 2 October 8 u. 51 19 u. 50 Donderdag 3 October 10 u. 12 20 u. 27 Vrijdag 4 October 11 u. 28 21 u. 08 Zaterdag 5 October 12 u. 40 21 u. 55 Nieuwe maan: 1 October, te 14 u. 41. Eerste kwartier 8 October, te 8 u. 18. Volle maan 16 October, te 10 u. 15. Laatste kwartier 24 October, te 8 u. 04. Het huidige stelsel van rantsoeneering De huidige regeling van de voortbrengst en van den verkoop van de voedingswaren moest, theo retisch gesproken, de beste uitslagen opleveren. Zij had vooral tot doel de noodzakelijke voedings stoffen op een rechtvaardige wijze onder de gan- sche bevolking te verdeelen en de voortbrengers en verdeelers behoorlijke vergoedingen te ver zekeren. Het publiek schijnt dit echter niet begrepen te hebben. Eenerzijds stellen een aantal verbrui kers zich niet tevreden met de hun toegekende rantsoenen en wakkeren» aldus den smokkelhan del aan, terwijl anderzijds zekere voortbrengers hun waar opstapelen om dan later de produkten, die voor de gemeenschap bestemd waren, aan allerhande trafikanten te versjacheren. De voorziene reglementeering wordt aldus ge kelderd. Het stelsel van de rantsoeneering kan aan zijn opdracht niet beantwoorden. Een groot gedeelte van de bevolking slaagt er niet in de rantsoenen te bekomen waar het recht op heeft. Men kan echter niet blijven dulden dat de ik-« en winstzucht van zekere plichtvergeten landge- nooten tot gevolg zouden hebben, dat de voeding van kinderen, zieken en oude lieden in gevaar worde gebracht. Hoeveel ongelukkigen kunnen niet aan voldoende eetwaar geraken, omdat som mige voortbrengers en tusschenpersonen enkele franks meer winst willen maken Het is een onbetwistbaar feit dat geen regle menteering, hoe volmaakt zij ook weze, doelmatig kan zijn indien niet iedereen ze volledig eerbie digt en in acht neemt. Dat men oplette Het huidige stelsel, dat opge richt werd na een grondige studie, houdt volko men rekening met de belangen van de voortbren gers. Een normale winst is hen verzekerd. Indien zij echter voortgaan met zich niet te willen on derwerpen aan een zekere tucht, dan zal weldra het huidige stelsel vervangen worden door een ander, steunend op een drastische strengheid. Elkeen moet begrijpen dat de eerbiediging van de getroffen maatregelen in verband met de rant soeneering van het land, een daad van vader- landsche solidariteit is. Al wie er zich aan ont trekt, begaat een misdrijf ten nadeele van zijn landgenooten. De gezondheid, het dagelijksch be staan van de gansche bevolking hangt recht streeks af van de vrijwillige en noodzakelijke tucht van iedereen. (Belgapress). 8. Lombaardstraat, YPER. Tel. 255

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 9