Edg. MISSIAEN Burgerlijke Oorlogspensioenen Samenwerkende Spaar- en Kredietmaatschappij Eigen Heerd, Yper OPROEP TOT DE LANDBOUWERS ZAKENKABINET Oude Houtmarktstraat, 6, Yper den toestand van den verhuurder als van den huur- Hij houdt onder meer rekening a> met de inkomsten van allen aa:d en met de '.as ten van den huurder, alsmede van dezes niet van tafel en bed gescheiden echtgenocte b) met de behoeften en de lasten van den verhuurder; c) met den toestand van den verhuurder en met dien van den huurder,zoowel op het oogenblik van den elsch a's op het tijdstip van elk der vervaldagen, en met de mogelijkheid eener nabije verbetering van die toe standen d) met de tegenwoordigheid onder de wapens, van den verhuurder of van den huurder sedert 1 Septem ber 1939. en met den weerslag welke die toestand op hun inkomsten heeft gehad e> met hun vorwondingen door oorlogsgebeurte nissen. Ten laste van den huurder laat hij een billijk ge deelte van het verlies dat door de omstandigheden is veroorzaakt. v - Art. 18. Wanneer, tengevolge van een verminde ring van den huurprijs o f van een verbreking van de huurovereenkomst, het verschil tusschen den aanslag van het kadastraal inkomen en het netto werkelijk inkomen, verwezenlijkt tijdens een belastingsjaar. ten minste 15 t. h. van het kadastraal inkomen bereikt, worden verlaging of vrijstelling van de grondbelasting en van de op dezelfde basis geïnde belastingen ver leend overeenkomstig artiktel 13 van de samengescha- kelde wetten betreffende de belastingen op de inkom sten en, indien de verlaging met terugwerkende kracht wordt verleend, worden de te veel ontvangen belastin gen. geïnd voor de dienstjaren waarop de vermindering van huurprijs slaat, terugbetaald. Behoudens een langeren uit de belastingswetten voortspruitenden termijn, moet het verzoek tot ver laging. tot vrijstelling of tot terugbetaling bij den di recteur van de belastingen werden ingestuurd binnen zes maanden te rekenen van het eindvonnis of van het minnelijk akkoord. Art. 19. Bijaldien, in de toekomst, de toestand van een van de partijen merkelijke wijzigingen mocht on- de. gaan, kunnen het minnelijk akkoord of de beschik king waarbij een vermindering van huurprijs wordt toegestaan, worden herzien op verzoek van een of andere partij. Overgangsbepalingen. Art. 20. Op voorlegging van de dagvaarding tot vermindering van den huurprijs, wordt de tenuitvoer legging geschorst van alle zelfs in staat van gewijsde gegane vonnissen of bevelschriften houdende veroor deeling tot betaling of tot ontruiming wegens wan betaling. wanneer die beschikkingen werden verleend op eischen die werden ingediend voor het van kracht worden van dit besluit en die liepen over de tijdper ken voor welke de vermindering van huurprijs wordt aangevraagd. In geval het verzoek tot vermindering van den huurprijs wordt ingewilligd, kan de tenuit voerlegging van de vroeger uitgesproken veroordeelin gen niet worden hervat dan ten beloope van de ver minderde huurprijzen en slechts nadat de huurder in gebreke werd gesteld ze te betalen, eventueel binnen de dcor den rechter vastgestelde termijnen. De vroegere vonnissen blijven in elk geval uitvoer baar wat de kosten betreft. Art. 21. De zonder geschrift gesloten huurovereen komsten worden verlengd tot 31 December 1940, mils de huurder zijn verplichtingen tegenover den verhuur de; nakomt, zooals die verplichtingen uit hun overeen komsten blijken, of eventueel zocals zij bij vonnis wer den gewijzigd. Die verlenging kan den huurder enkel bi een beschikking van den rechter en op grond van bijzonder gewichtige redenen worden ontnomen. De vorige wetgeving betreffende de vergoedingen toe te kennen aan de burgerlijke slachtoffers van den oorlog 1914-1918 is toepasselijk, onder hiernavermelde wijzigingen, op de burgerlijke slachtoffers van den tegenwoordigen oorlog. De aanvragen moeten, bij aangeteekenden brief, aan het ministerie van Financiën, Dienst der burgerlijke oorlogsslachtoffers (43b, Zegestraat, te Brussel), ge stuurd wordên. Zij worden door den Staatskommissa- ris onderzocht. Die ambtenaar noodigt de bevoegde burgerlijke in- validiteitskommissie van het ministerie van Financiën uit door middel van de met redenen omkleede gevolg trekkingen. uitspraak te doen over de kwestie of er redenen bestaan om den invalide of het dossier door de rechthebbenden aangelegd, door de medische sektie van den D. I. P. onder medisch oogpunt te laten onder zoeken. Beide partijen kunnen tegen die uitspraak hooger beroep aanteekenen binnen een termijn van vijftien dagen van af 's anderendaags van den datum waarop zij door aanbevolen schrijven, ter kennis der gezegde partijen werd gebracht. Die termijn moet stipt in acht worden genomen. Het hooger beroep moet met redenen omkleed Zijn en gebeurt door middel van een aangeteekend schrij ven gericht tot den direkteur van den Dienst der bur gerlijke oorlogsslachtoffers, 43b, Zegestraat, te Sint- Gillis Brussel. De hooge beroepskemmissie van het nflnisterie van Financiën doet uitspraak in laatsten aanleg. De definitieve beslissing, het recht van den invalide of van den rechthebbende op een bepaald pensioen vaststellend, wordt door dé bevoegde burgerlijke in- validiteitskommissie van het ministerie van Financiën getroffen. Alle nieuwe aanvragen moeten vóór 31 Maart 1941 ingediend worden. In geval van overlijden of nieuw oorlogsfeit na dien datum, hebben de betrokkenen zelf of de rechtheb benden, een termijn van drie maanden (stipt in acht te nemen) van af den datum van dit overlijden of van dit nieuw oorlogsfeit, om een aanvraag in te dienen. De aanvragen wegens verergering zijn voorloopig aan geen termijn onderworpen, maar zij moeten ge staafd werden door een omstandig medisch verslag, de aanvraag wegens verergering motiveerend. De aanvragen wegens vermindering van invaliditeit rechtstreeks door den Staat ingediend, zijn te allen tijde ontvankelijk. O— Algemeene Vergadering van Zondag 22 September 1940. u Zijn aanwezig MM. R. Bouquet. Voorzitter H. De- lobel, Ondervoorzitter G. "Berghman, J. Mahieu, V. Seys, Beheerders H. Gillioen, Schrijver-Beheerder K. Gadeyne, Rekenplichtige J. Van der Mersch, Com missaris. De Heer V. Pieters, Commissaris, liet zich verontschuldigen. Mijnheer R. Bouquet, Voorzitter, opent de vergade ring te 11 u. Hij drukt zijne tevredenheid uit voor de talrijke opkomst der leden en hoopt dat de algemeene vergaderingen steeds zoo druk zullen bijgewoond worden. Hij deelt het afsterven mede van den Heer D'Hu- vettere, stichter en Voorzitter van Eigen Heerd, die gedurende ruim 45 jaar zijn beste krachten gewijd heeft voer den bloei aêr Maatschappij en het welzijn van haar leden. Het aandenken van den verdienste lijken Heer Voorzitter D'Huvettere zal steeds in eere bewaard blijven. Het Bestuur en het College van Commissarissen heeft, in vergadering van 28 Juli, den Heer H. Gil lioen, schrijver-schatbewaarder der Maatschappij, ver kozen tot Beheerder om het mandaat te voleindigen van den Heer D'Huvettere. Deze verkiezing wordt heden ter bekrachtiging aan de algemeene vergadering onderworpen. De vergadering keurt eensgezind deze verkiezing goed. In zelfde vergadering heeft het Bestuur den Heer R. Bouquet verkozen tot Voorzitter en den Heer H. Delo- bel tot Ondervoorzitter. Deze verkiezingen worden door de vergadering met handgeklap begroet. De Heer Voorzitter geeft vervolgens lezing van den brief der Algemeene Spaarkas, met betrek op de her stelling van huizen beschadigd door oorlogsfeiten en waarin de Spaarkas laat weten dat zij er zich niet tegen verzet dat de kredietmaatschappijen opnieuw hare medewerking zouden verleenen voor de herstel lingen, die dringend vereischt zijn met het oog op de bewoonbaarheid der huizen en de handhaving van de waarborg der leeningen, op voorwaarde dat voor eiken betrokken cntleener de waarde van het huis ruim schoots het geheel der verschuldigde sommen zou dek ken. Hij verleent het woord aan den Heer Delobel, On dervoorzitter. die de vergadering inlicht betreffende de tusschenkomst der Maatschappij voor het herstellen der schade door oorlogsfeiten teweeggebracht. Ik zal, zoo de Heer Delobel, U een woord uitleg ge ven over den juisten toestand der leden in zake oor logsschade en ook over hetgeen de Maatschappij heeft willen doen en zal doen. De ontleeners zijn eigenaar hunner woonst. Zij heb ben van de Maatschappij geld in leening gekregen, die terugbetaald moet worden bij middel van afkor tingen. De leening is gewaarborgd door eene hypothe caire inschrijving. Juridisch gesproken heeft de Maatschappij geen de minste verplichting om tusschen te komen in het her stel der beschadigde eigendommen. Het huis is uwen eigendom. De schade die eraan berokkend werd moet door U gedragen worden en de vergoeding voor oor logsschade, die gebeurlijk zal verleend warden, komt U toe. De Maatschappij is geen eigenaar, alleen maar geld schieter, die zorg moet dragen dat de geleende gelden regelmatig terug betaald worden om deze opnieuw te laten dienen voor het verleenen van nieuwe leeningen. Maar uw Bestuur heeft deze zaak anders willen in zien. Het heeft in acht genomen dat Eigen Heerd eene Samenwerkende Maatschappij is, waarin al de leden moeten werken en bijdragen voor het welzijn van deze leden het meest, die tegenspoed gekend hebbenwelke tegenspoed niet kan hersteld worden met gewone mid delen. Het Bestuur heeft beslist dat de Maatschappij zou tusschenkomen in het herstel der oorlogsschade. Om dit te verwezenlijken, zou een deel der Reserve mogen gebruikt worden. De Reserve is de spaarpot der Maatschappij. Zij bestaat uit de wettelijke reserve, die jaarlijks aangevuld wordt met 5 voorafnemingen op de wins ten en die onaangeroerd moet blijven en uit de ge wone reserve, die door een voorzichtig en vooruitziend Bestuur jaarlijks aangevuld wordt met het overschot der winsten. Dit deel der reserve moet dienen om het hoofd te bieden aan verliezen die de Maatschappij ge beurlijk kan ondergaan. Sinds haar ontstaan heeft Eigen Heerd, dank zij haar wijs beleid, een niet te onderschatten reserve kunnen aanleggen. Gezien den gezonden financieelen toestand der Maat schappij, heeft het Bestuur aan de Algemeene Spaar kas het voorstel gedaan een deel der reserve te mo gen gebruiken om de geteisterde woningen te herstel len. Dit werd aanveerd mits in achtneming van het volgende. De leden zullen zich ertoe( verplichten het bedrag, dat de Maatschappij voor hun zal betaald hebben, aan de Maatschappij terug te keeren wanneer zij de ver goeding voor oorlogsschade, die hun gebeurlijk zal toegekend worden, zullen ontvangen. Moest het gebeu ren dat de Staat niet tusschenkomt voor het herstellen der schade door oorlogsfeiten teweeggebracht, dan zijn de leden aan de Maatschappij niets verschuldigd en blijven deze uitgaven in vermindering der reserve. Dit voordeel kan enkel ten goede komen aan de ge teisterde leden die nog hunne leening moeten afbetalen. Deze leden moeten bij het Bestuur der Maatschappij de vraag tot tegemoetkoming indienen. Bij deze vraag moet gevoegd worden 1) Het bewijs dat zij hun vraag tot herstel van oor logsschade bij hun gemeentebestuur ingediend hebben 2) De schatting der geleden schade, deze schatting moet, voor het Bestuur, niet noodzakelijk opgemaakt worden door eeft deskundige. Daarenboven zullen deze leden eene akte ondertee kenen waarbij zij verklaren af te zien van het bedrag hunner oorlogsschade, dat de maatschappij hun zal* toegekend hebben, alsook eene volmacht verleenen aan de maatschappij waarbij deze gemachtigd wordt des gevallend in hun naam op te treden tot het bekomen der vergoedingen voor oorlogsschade. Het kan gebeuren dat de Maatschappij geld geeft om de dringendste herstellingen te doen en dat het niet mogelijk zal ziin alles voor te schieten. Voor het deel, dat de Maatschappij niet zal kunnen betalen, zullen de leden zich zelf moeten inspannen. Het be stuur zal de schattingen onderzoeken en voor elk ge val het bedrag vaststellen der tusschenkomst die mag verleend worden. In dezen zin zullen de geteisterde leden in tamelijk korten tijd kunnen genieten van een deel der reserve voor het herstel hunner woningen. Deze beslissing van het Bestuur wordt door de ver gadering eensgezind bijgetreden. Verscheidene vragen van leden worden nog beant woord in volgenden zin. De merkelijke schade aan vensters en deuren kan insgelijks door de Maatschappij ingestaan worden. De schade die door nieuwe oorlogsfeiten zou kunnen teweeggebracht worden, moet het voorwerp uitmaken van een nieuw onderzoek door het Bestuur. Wanneer eene vraag om krediet reeds zou inge diend zijn bij het Centraal Bureau voor hypothecair krediet, moet er van deze vraag niet afgezien worden. De Heer Voorzitter bedankt nog de aanwezige le den en sluit.de vergadering te 12 uur. o De Heer De Winter, secretaris-generaal bij het Mi nisterie van Landbouw, heeft voor de radio den vol genden oproep tot onze landbouwers gericht Ik richt me vandaag tot al de boeren van het land om hen, in deze moeilijke stonden, een hartig woord toe te sturen. Ik doe dit met betrouwen en met vrijmoedigheid, daar ik overtuigd ben dat zij niets beter wenschen dan hun vollen plicht na te komen. Aan het Depar tement van Landbouw en Voedselvoorziening wordt, op dit oogenblik, een zeer zware taak opgedragen. Het ware niet mogelijk deze tot een goed einde te brengen wanneer niet alle Belgen, in een geest van broederlijke samenhoorigheid, medewerken uit alle kracht en met den wil, boven alles, het nationaal be lang te dienen. Daarom heb ik gemeend mij tot U Belgische boe ren, te mogen richten om U duidelijk te maken wat het land thans van U verwacht. Gij weet beter dan wie ook dat het uwe sociale taak is het levensonder houd van uwe medeburgers te verzekeren. Gij moet deze taak vervullen, rekening houdend met de nood wendigheden van de huidige dagen. Nu dat het land verstoken blijft van de goederen welke gewoonlijk uit den vreemde werden ingevoerd, wordt van U een bijzondere krachtinspanning gevergd. Deze krachtinspanning bestaat erin de bijzonderste voedingsproducten van den oogst 1940 op een sneller tempo af te leveren dan naar gewoonte. Bevoorrading van Aardappelen In den loop der laatste weken, hebben zekere moei lijkheden zich voorgedaan inzake de bevoorrading in aardappelen der groote bevolkingscentra. Niettegenstaande allerlei vervoerbelemmeringen wor den op vandaag belangrijke hoeveelheden aangevoerd in de verschillende agglomeraties van het land. Ten einde in de toekomst nieuwe moeilijkheden te vermijden, verzoek ik U, alle beschikbare hóeveel heden te leveren, opdat de groote steden niet zouden verstoken worden van alle bevoorrading bij even- tueele vertraging of tijdelijke verwikkeling in het vervoer. Een ernstige krachtinspanning werd reeds gedaan in dien zin. Deze moet verder doorgezet worden. Ik reken daarbij op uwe meest volledige medewerking. Het wachtwoord weze Onmiddellijk dorschen en leveren zonder verwijl. Thans wensch ik mij meer in het bijzonder te rich ten tot de voortbrengers van graangewassen die tot taak hebben de bevoorrading van het land in brood te verzekeren. Welke is de toestand op dit gebied In gewone tijden voerde het land belangrijke hoe veelheden tarwe in, uit de landen van overzee. Deze invoer gebeurde op geregelde wijze en zonder belem mering, zoodat de oogst van inlandsche tarwe geleide lijk en zonder haast op de markt kon gebracht worden. Inderdaad, in de granen voor de maalderijen bestemd waren immers zelden meer, dan 25 t. h. inlandsche tarwe aanwezig. Heden is de toestand gansch verschillend en hierop wou ik graag uwe aandacht vestigen. Het land kan op dit oogenblik slechts rekenen op zijn eigen oogst van tarwe en rogge. Deze oogst moet dus in een sneller tempo op de markt gebracht en aan de maalderijen geleverd worden als dekking^voor het tekort aan vreemde tarwe, welke normaal tot een be loop van 75 t. h. in de samenstelling der granen voor de maalderijen voorkomen. Het volstaat dus niet, op dit oogenblik. zich te ver genoegen met het dorschen van den oogst en met het leveren van de opbrengst volgens hetzelfde rythme als in vredestijd. De boer die aldus zou te werk gaan zou de economische taak welke hem is opgelegd, niet ver vullen. Hij dient zijn plicht te_ deen door onverwijld te dorschen zoodanig dat de maalderijen de belangrijke hoeveelheden broodgraan welke ze noodig hebben-kun nen ontvangen. Het wachtwoord weze dus«Onmiddellijk dorschen en leveren zonder verwijl Hiermede wil ik mijn beroep sluiten, overtuigd dat de boerenstand, bewust van zijn verantwoordelijkheid, er gevolg zal aan geven. (op 100 meters van de Groote Markt Albert I) SPREEKUREN Dinsdag, Donderdag en Zaterdag- van 8 tot 11 uren Raadplegingen voor alle zaken Briefwisseling Schatting en opmaken van oorlogsschaden Huren en verhuren Aankoop en'verkoop, enz.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 10