HET YPERSCHE- LA REGION D'YPRES DE NIEUWE HUISHUURWET 2r |aar, N 24 5 October 1940 21' Année, N 24 5 Octobre 1940 B I j VO E GS E L SUPPLÉMENT WETENSCHAPPELIJK HOEKJE THOMAS ALVA EDISON WEETLUST Naamdagen. Zon. Maan. Maanstanden. VRAAGT CRISTAL-CHAUDFONTAINE het volmaakt tafelwate.' Depot BROUWERIJ J. Cr G. DONCK iinnmnwnnnw Geboren den 11 Februari 1847, overleden den 18 October 1931, bijgevolg op 84 jarigen ouder dom, stierf Edison, hoe raar dit ook moge klin ken, in vergelijking met zijn. voorouders, jong zijn vader bereikte 90 jaar, zijn grootvader 102 en zijn overgrootvader 104Voorwaar een kloe ke familie. Mogen we zeggen dat met Edison een groot geleerde verdween t Neer^ dat precies wel niet, maar Edison is een der grootste uitvinders ge weest aller tijden. Hij was het verpersoonlijkte type van den Amerikaan een door en door prac- tisch mensch, meer vernuftig dan origineel, ge niaal in het ontdekken van dingen die tot vóór hem verwaarloosd werden. Beter dan woorden geven een paar getallen ons de verbazingwekkende activiteit weer die Edison ontwikkeld heeft. Hij nam 900 brevetten in de Vereenigde Staten en 1239 in den vreemde, dit maakt een brevet om de elf dagen. In 1882 bereikte hij het record met 107 brevetten,' zijnde een om de drie dagen. Was deze man een toovenaar Toch niet, want zooals hij het zelf placht te zeggen het genie bestaat voor 1 deel uit inspiratie en voor 99 dee- len uit scherpzinnigheidSommigen beweren dat Edison zou verklaard hebben Het genie be staat Voor 1 deel uit inspiratie en voor 99 deelen uit transpiratie Bedaard nadenken, onverpoosd zoeken, hard en volhardend werken zonder zich te laten af schrikken, noch door de mislukkingen, noch door den slechten wil van zijn gelijken, noch door het sarcasme, schijnen de levensgidsen van Edi son te zijn geweest. Hij bezat geen theoretisch abstract verstand, doch een werkerslogica, een practischen geest, en geplaatst voor een redelijk practisch pro bleem (hij vatte er ook onredelijke aan) heeft Edi.sen nooit gefaald het op te lossen. HET BEGIN. Thomas Alva stamt van een Hollandsche fa milie af. Hij wordt geboren te Milaan (1) in den Ohiostaat. Zijn debuten in de intellectueele we reld zijn weinig aanmoedigend. Steeds is hij de laatste van zijn klas en de dokter beweert dat het te. wijten is aan zijn dik hoofd. Wat echter op school nog niet geleerd wordt, interesseert hem vooral en zoo zien we hem op 10 jarigen leeftijd in den kelder van de ouder lijke woning zijn eerste scheikundige proeven nemen. Zijn moeder verbiedt hem dit gevaar lijk spelletje zooals men aan de kinderen de lu cifers verbiedt. Thomas speeltechter koppig voort. Een andere hinderpaal verschijnt echter de dure prijs van de scheikundige producten, want de plaatselijke apotheker wil geen crediet verleenen. Zoo gebeurt het, dat om wat centen te verdienen Edison op zijn twaalfde jaar kran- tenverkooper wordt aan boord van een trein. Op dit oogenblik heeft hij slechts drie maand regelmatig school gegaan en verder is het zijn verstandige moeder geweest die hem wat van haar kennis heeft meegegeven. Op zekeren dag, hij is nu 15 jaar oud, komt hem een idee te binnen. Daar de reizen lang du ren en de reizigers zich meestal vervelen, durft hij het aan een dagblad uit te geven aan boord van den trein. Een klein hokje wordt alzoo te vens zijn woonst, zijn laboratorium en zijn druk kerij. Op dit oogenblik is men in vollen Secessie- oorlog (2). In de stations, bekomt Thomas van de telegraphisten de Taatste nieuwsberichten en zoo kan de kleine uitgever in zijn blad vertel len wie van Lee (leider der Secessionisten) of van Grant (leider der Unionisten) de laatste overwinning heeft behaald. Een maand lang verkoopt hij zijn Weekly Heraldper opbod en sommige dagen bereikt de oplage 800 num mers. Geen enkel groot blad kan de berichten vlugger aan den lezer brengen. Had hij het bij zijn dagbladschrijven gelaten, Edison zou misschien een persmagnaat geworden zijn, maar de scheikunde laat hem niet los en zoe gebeurt op zekeren dag een catastroof. Een (1) Milaan. In Amerika zijn 17 steden te vinden die Parijs, 17 die Berlijn, 15 die Moskou, 11 die Rome. 8 die Londen heeten. Het moet ons dus niet verwon deren ook een Milaan te vinden.- (2) Seeessie-, Burger- of Slavenoorlog (1861-18651, tusschen de Geconfedereerde Zuidelijke Staten van Noord-Amerika (Secessionisten), die de slavernij wil den behouden pn de Noordelijke (Unionisten), die ze wilden afschaffen. Deze laatsten behaalden de eind overwinning. stuk brandende phosphor brengt den wagen aan het branden en met veel moeite kan het vuur ge- bluscht worden. Thomas heeft als krantenüitge-' ver uitgediend, want hij vliegt met pers en labo ratorium de straat op, daarbij bekomt hij van den treinwachter een zoo duchtig pak slaag dat hij gansch zijn leven half doof zal blijven. ('t Vervolgt). Het Maandblad voor Vulgarisatie van Weten schap en Natuurliefhebberij WEETLUST is op nieuw verschenen. Dit zeer interessant blad, dat onder de leiding staat van den welbekenden dag bladschrijver en voordrachthouder Jos. Van Lim- bergen verdient onze belangstelling. Een jaar gang telt ongeveer 400 bladzijden en meer dan 250 illustraties. De tekst is goed verzorgd en de onderwerpen zijn uiteenloopend. Een schaar uit gelezen wetenschapsmenschen verleenen aan het opstellen hun medewerking. Dit blad verdient uwe aandacht. Zooals het stuifmeel van den hazelaar door den wind in alle richtingen wordt gevoerd, zoo moet Weetlust in elk plaatsje van het Vlaamsche land doordrin gen om er de natuur te leeren liefhebben en be wonderen. Ziehier bv. de inhoud van een nummer. Prof. Frolov levert een artikel over Fabre, de groot meester van het insectenonderzoek. Koen Cupe rus vertelt zijn eigen bevindingen op het gebied van de geheimzinnige handelingen der insecten. Enckels, een specialist in de studie van de be stuiving der planten, behandelt het groote hoef blad, de zandbijen en de pest. De bekende taal kundige Const. H. Peeters, geeft iets ten beste aan de liefhebbers van wiskunde. Dr Stehli be handelt de microscopie en Barthelmes verhaalt hoe hij microscofieler werd. Jos. Van Limber- gen spreekt over zonsverduisteringen. Daarbij nog een artikel over de mannetjesvaren en boek bespreking. En nochtans is Weetlust het goedkoopste we tenschappelijk tijdschrift ter wereld. Een jaar abonnement kost slechts 26 fr., een 6-maandabon- nement 14 fr. Uitgever is Gust Janssens, Kerk straat, 9, Antwerpen. Postcheck 305.54. van 6 tot 12 October 1940. Zondag 6 October Bruno. Maandag 7 October Feest van den Allerheiligsten Rozenkrans, Sergius, Marcus, Marcellus. Dinsdag 8 October Brigitta, Amor. Woensdag 9 October: Dionysius, Rusticus.Eleutherius, Ghislenus. Donderdag 10 October Franciscus Borgias, Géréon. Vrijdag 11 October Gummarus. Zaterdag 12 October Wilfried. 6 October 21' Zondag na Pinksteren. Opgang Ondergang Zondag 6 October 6 u. 51 18 u. 11 j Maandag 7 October 6 u. 52 18 u. 09 Dinsdag 8 October 6 u. 54 18 u. 07 Woensdag 9 October 6 u. 56 18 u. 04 Donderdag 10 October 6 u. 57 18 u. 02 Vrijdag 11 October 6 u. 59 18 u. 00 Zaterdag 12 October 7 u. 00 17 u. 58 Opgang Ondergang Zondag 6 October 11 u. 43 21 u. 47 Maandag 7 October 13 u. 37 22 u. 44 Dinsdag 8 October 14 u. 23 23 u. 45 Woensdag 9 October 15 u. 00 0 u. 48 Donderdag 10 October 15 u. 33 Vrijdag 11 October 16 u. 81 1 u. 59 Zaterdag 12 October 16 u. 27 2 u. 53 Eerste kwartier 8 October, te 7 u. 18. j Volle maan 16 October, te 9 u. 15. Laatste kwartier 24 October, te 7 u. 04. Nieuwe maan 30 October, te 9 u. 03. 8. Lombaardstraat, YPER. Tel. 255 Ter vervanging der vroegere huishuurwet van 22 Maart 1940, verscheer, in het Staatsblad van 25 Sep tember 11. een besluit houdende uitzonderingsbepalin gen van tijdelijken aard in zake huurovereenkomsten, dat van kracht wordt den dag zijner bekendmaking en waarvan de bijzonderste bepalingen luiden als volgt Artikel 1. Te rekenen van den dag waarop dit be sluit van kracht wordt, kunnen de vóór 10 Mei 1940 ge sloten huurovereenkomsten, welk ook het gebruik of de bestemmeling van de in huur gegeven perceelen zij, en niettegenstaande elk strijdig beding of elke strijdige overeenkomst van vóór 10 Mei 1940, het voor werp uitmaken van aanvragen tot vermindering van den huurprijs of tot verbreking van de huurovereen komst in de voorwaarden en volgens de modaliteiten die hierna worden bepaald. Dit besluit blijft van kracht tot 30 Juni 1941. Zoo het niet vóór 1 Juli 1941 is opgeheven wordt het met zes maanden verlengd. Daarna wordt het Iedermaal met zes maanden verlengd indien het niet vóór den eersten dag van de zesde maand is opgeheven. Aanvragen tot vermindering van den huurprijs. Art. 3. Kan vermindering van huurprijs vragen, hetzij vanaf den eersten September 1939, hetzij vanaf een lateren datum, de huurder die, tengevolge van de ekonomische omstandigheden of van de uit den oorlog ontstane omstandigheden, niet in staat is de algeheel heid van den overeengekomen huurprijs te betalen. Art. 4. De rechter bij wien de aanvraag is inge diend, bepaalt den datum waarop dg vermindering in treedt en stelt den duur er van vast, zonder dat deze den duur van den toepassingstermijn van dit besluit kan overschrijden. Hij bepaalt de modaliteiten en voorwaarden van de vermindering en kan uitstel verleenen voor de beta ling van de achterstallige huren. Hij kan den verhuurder, geheel of gedeeltelijk, ont- slaan van die zijner verplichtingen die buiten ver houding zijn tot den verminderden huurprijs. Aanvragen tot verbreking van de huurovereenkomst Art. 6. Zoo de huurder bewijst dat hij, uit hoofde van de in artikel 3 bedoelde omstandigheden, niet meer in staat is, zelfs na een vermindering van den huur prijs, den last te dragen dien de voortzetting van de be woning zou medebrengen, kan de rechter, op het ver zoek van den huurder, de verbreking van de huurover eenkomst uitspreken. Art. 7. Wanneer de huurprijs, voor een langeren termijn dan zes maanden, met meer^ dan vijftig ten honderd is verminderd, kan de verhuurder de verbre king van de huurovereenkomst eischen op den datum waarop de zes eerste maanden voor welke de vermin dering werd toegekend, verstrijken de verbreking kan evenwel geen uitwerking hebben vóór het verstrijken van de derde maand die volgt op de beschikking van den rechter. Art. 8. Het bedrag van de vermindering bedoeld bij artikel 7 moet meer dan zestig ten honderd bedra gen a) voor de onroerende goederen waarvan de jaar- lijksche huurprijs niet meer dan 1,200 frank bedraagt, en voor de gedeelten van onroerende goederen waar van de jaarlijksche huurprijs niet meer dan 800 frank bedraagt te Brussel. Etterbeek, Elsene. Sint-Jans-Mo- lenbeek, Sint-Gillis, Sint-Joost-ten-Noode, Schaarbeek, Anderlecht, Koekelberg en in de gemeenten met meer dan 100,000 inwoners, volgens de laatste in het Staats blad verschenen tlenjaarlijksche volkstelling b) voor de onroerende goederen waarvan de jaar lijksche huurprijs niet meer dan 900 frank bedraagt ea voor de gedeelten van onroerende goederen waarvan de huurprijs niet meer dan 600 fr. bedraagt in de ge meenten met 60,000 tot 160,000 inwoners. Art. 9. In geval de huurder ten gevolge van oor logsgebeurtenissen overleden is, kan de verbreking van de huurovereenkomst worden uitgesproken, indien zijn erfgenamen cf zijn echtgenoote, die bij hem in woonde, het bewijs leveren dat zij niet meer bij machte zijn den huurprijs te betalen, of het door den huurder bedoelde gebruik van het gehuurde goed niet meer hebben. De verbreking kan worden uitgesproken op het ver zoek van den huurder, indien deze het bewijs levert dat hij, wegens verwondingen of ziekten tengevolge van de oorlogsgebeurtenissen opgeloopen, een merke lijke en bestendige vermindering zijner arbeidsbe- kwaamheid heeft ondergaan zoodat hij verhinderd is het beroep uit te iefenen met het oog waarop hij de huurovereenkomst had gesloten. Art. 10. De rechter bepaalt, indien daartoe gron den zijn, de modaliteiten en voorwaarden van de huur- verbreking. Hij stelt onder meer het bedrag vast van de vergoeding welke door de eene of de andere partij dient betaald uit hoofde van de in het onroerend goed uitgevoerde werken. Art. 11. Het vonnis waarbij de huurverbreking wordt toegestaan, heeft enkel uitwerking ten aanzien van de onderhuurders indien deze in de zaak werden opgeroepen. De .rechter verleent hun, indien daartoe gronden zijn, ofwel uitstel ofwel een vergoeding, of zelfs uitstel en tevens een vergoeding. Algemeene bepalingen. Art. 12. De uit dit besluit ontstane vorderingen behooren tot de bevoegdheid van den vrederechter van de plaats waar het onroerend goed gelegen is. Art. 15. De minnelijke akkoorden en de rechter lijke beschikkingen van na 1 September 1939 tusschen verhuurder en huurder kunnen enkel worden herzien bijaldien de toestand van partijen merkelijke wijzigin gen mocht hebben ondergaan Art. 17. De rechter tracht partijen te verzoenen. Slaagt hij daar niet In. dan doet hij uitspraak naar billijkheidhierbij laat hij zich leiden zoowel door

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 9