Edg. MISSIAEN CINE FLORA Un Hte Etrange 5 BESTRIJDING VAN DEN SLUIKHANDEL KABINET Oude Houtmarktstraat, 6, Yper EIGEN WAAR IN EIGEN STREEK Koninklijke Hof bouwmaatschappij en Werk van den Akker, Yper DEZE WEEK IN (EEN ZELDZAME CAST) Daarbij DE ACTUALITEITEN U.F.A. DOCUMENTAIR Commissariaat voor Prijzen en Loonen Rijverbod voor sommige Personenauto's Telling van de scheepvaart Geen machtiging tot het malen van Broodgraan voor Particulieren die zelf geen Graanproducenten zijn Rantsocneering van de Veevoeders Sedert de rantsoeneering in voege is getreden en de handel van de voornaamste landbouwpro ducten gereglementeerd is, denken velen zeer slim of verstandig te zijn met de genomen be sluiten niet na te leven en een zoo grooten voor raad mogelijk van allerhande waren op te doen en dit soms aan'prijzen die ver boven de werke lijke handelswaarde van het product reiken. De handelwijze van die ikzuchtige personen, die meestal de laatste niet zijn om zich over de gedurig stijgende levensduurte te beklagen, werkt den sluik- en woekerhandel in de hand en is oorzaak van tal van levensmiddelen, die noch tans in voldoende hoeveelheid voorradig zijn, door oneerlijke en op groote winst beluste han delaars ingehouden worden, om ze dan later aan steeds hoogere prijzen aan den man te kunnen brengen. Moesten de verbruikers zich eens de noodige tucht kunnen opleggen, die de huidige tijdsom standigheden vereischen, en zich van alle aan- koopen aan overdreven en onwettelijke prijzen onthouden, dan zou meteen de woekerhandel verdwijnen en bij gebrek aan afkoopers zouden de sjacheraars van zelf hunne voor de regelma tige bevoorrading van het land zoo nadeelige bedrijvigheid moéten staken. Te velen, helaas, zien deze waarheid over het hoofd en, van het oogenblik dat zij zelf maar van alles in overvloed hebben, denken er niet eens aan dat ook de minder bedeelden, zij die niet in staat zijn dezelfde hooge prijzen te betalen, moe ten eten. Dit is ongelukkig om te bestatigen doch zulks is nu eenmaal een feit en het beste, zooniet het eenigste middel om dezen ongeoorloofden woe kerhandel uit te roeien, is de verscherping van de controle en, zooals het thans gedaan wordt, de toepassing van steeds strengere straffen en hoo gere boeten. Dat de woekerhandel op dit oogenblik zoo we lig tiert is een openbaar geheim, maar dat de opsporing van alle misbruiken met den dag ver scherpt wordt en de uitgeoefende controle met een steeds verhoogde doelmatigheid werkt, wordt bewezen door de vele gevallen die dagelijks aan het licht komen en door de talrijke zaken die thans door de rechtbanken behandeld worden. Er gaan immers geen dagen voorbij of wij le zen in de dagbladen tientallen gevallen van •sluikhandel en woekerij die uitlekken en zwaar bestraft worden. Zoo zagen wij dezer dagen nog dat tegen niet minder dan 52 melkerijen proces-verbaal werd opgesteld wegens onwettelijken verkoop hunner producten. De lijst der veehouders, die tegen de reglementen van den Zuiveldienst gehandeld hebben, bevat tot op heden reeds 1019 namen en tegen tal van gemeentebesturen werden klach ten ingediend wegens het niet meêwerken aan de beteugeling van den sluikhandel inzake bo- terverkoop. Te Kortrijk werd proces-verbaal opgemaakt tegen een boterhandelaar bij wien 251 pakjes bo ter in beslag genomen werden die voor een ge wicht van 200 gr. verkocht werden doch, bij na der onderzoek, dit gewicht niet hadden. Te Brussel werd in een openbare instelling der Hoogstraat een groote hoeveelheid koffie aange slagen en werden drie handelaars in betrek met deze zaak aangehouden. Te Harelbeke werd een voorraad van ruim 25.000 eieren aangeslagen, die een handelaar bo ven den gestelden maximumprijs trachtte te ver- koopen. Te Moeskroen werd 1000 kg. bloem in beslag genomen die zonder vergunning vervoerd en zon der zegels noch facturen tegen 5 fr. per kilo was gekocht geweest. Dit zijn slechts enkele gevallen gegrepen uit de vele, waarvan wij zouden kunnen melding maken, doch hierbij dient toch nog even gewezen op het geval van Oudenaarde, dat wel de belang rijkste smokkelzaak is die dezer dagen uitkwam en waarbij verscheidene handelaars uit onze streek, namelijk van Wervick, Waasten enz. be trokken zijn. Te Oudenaarde werd een vrachtwagen met (op 100 meters van de Groote Markt Albert I) SPREEKUREN Dinsdag, Donderdag en Zaterdag van 8 tot 11 uren Raadplegingen voor alle zaken Briefwisseling Schatting en opmaken van oorlogsschaden Huren en verhuren Aankoop en verkoop, enz. 5000 kgr. tarwe en 2000 kgr. gedroogde erwten in beslag genomen. De twee inzittenden werden aangehouden en het ingestelde onderzoek deed weldra uitschijnen dat men hier met een zeer uitgebreide smokkelzaak te doen had. Zoo wer den, als gevolg dezer zaak, verscheidene duizen den kilo's gesmokkelde Fransche bloem en dui zenden kilo's aardappelbloem ontdekt bij een groothandelaar te Wervick. Te Aalst werden duizenden kilo's granen, meel, koffie, kaas, erw ten, enz. aangeslagen. In tal van andere gemeen ten nog werden goederen ontdekt, zoodat de in beslag genomen waren reeds 70.000 tot 80.000 kgr. bedroegen. Al de betrokken handelaars werden aangehouden en in het gevang te Oudenaarde opgesloten. Dit alles wijst aan dat de tijd gekomen is waar. op de woekeraars niet langer meer hun verderfe- lijken handel ongestraft zullen kunnen uitoefe nen. Aan deze beteugeling echter zou iedereen moeten meêwerken. De tijd moet uit zijn dat men geen koffie kan bekomen tenzij aan 70 tot 80 fr. het kilo, het moet gedaan zijn dat men met ze gels en geld in de handen onmogelijk aan 100 gr. boter kan geraken. Het is niet genoeg te morren en te klagen, maar allen die dergelijke feiten kennen, die overdreven prijzen moeten betalen, zouden zich tot plicht dienen te maken deze be paalde gevallen aanstonds bij de politie aan te klagen, die dan de noodige maatregelen zou kun nen treffen om de schuldigen te straffen. O Waarom nog langer verzekerd blijven aan Maatschappijen vreemd aan uw streek In deze tijdsomstandigheden weet elke verze kerde der Naamlooze Maatschappij De Kortrijksche Onderlinge het best hoe voordeelig het is bij haar verzekerd te zijn. In geval van ramp bekomt ieder een spoedige en billijke regeling zonder eenige moeite. De volledigste waarborgen aan de voordeeligste premiën. Deel in de winsten. Voor alle inlichtingen wende men zich tot het Bijkantoor te leper, Paterstraat, 8. Algemeene Opziener Omer ROBIJN. Alle makelaars in verzekeringen hebben heden meer dan ooit groot belang en voordeel met onze instelling te werken. Vraagt ons dus verdere voorwaarden en tarief. (2200) O Verslag der algemeene vergadering gehouden op Zondag 15 September 1940. De voorzitter, Heer Hector Casier. opent de verga dering om 15 uur en verleent het woord aan den se cretaris, die lezing geeft van het verslag der vorige vergadering. Geen opmerkingen worden tegen dit ver slag ingebracht en hetzelfde wordt goedgekeurd. MededeelingenDe Voorzitter laat weten dat de leden, die begeeren plantaardappelen te ontvangen, zich zonder verwijl moeten laten inschrijven bij den Heer Henri Hebben. Hij brengt ook ter kennis der leden dat de eerst komende vergadering zal plaats hebben niet om 15 uur, maar wel om 14 J uur, daar wij de wintermaanden in gaan. VoordrachtDe Heer Hector Casier, Staatsvoor-- drachthouder, geeft een weluiteengezette voordracht. Spreker handelt onder meer over bloementeelt, groen- tenteelt en fruitteelt, alsmede over de zaaddragers. Hij wordt door de talrijke aanwezige leden met groote aandacht in zijne uiteenzetting gevolgd en ten slotte luidruchtig toegejuicht AanbrengstenVerscheidene schoone aanbrengsten overdekken de tafels en worden als volgt bekroond 1) VictoorLeopold bekomt 5 punten voor zijn prachtig lot allerhande groenten 2) Buseyne Fideel bekomt 3 punten voor een lot peren en appels Beurré DielLouise Bonne d'A- vranches«Sans Pareilleen «Doublé Belle Fleur». 3) Hebben Henri bekomt 3 punten voor zijn prachtig lot peren; 4) Leupe Arthur bekomt 2 punten voor zijn groenten: Prinsessenmet persen, boterboonen en zijn aard appelen Industrie 5) Muylle Lucien bekomt 2 punten voor zijn salade Merveille des quatre saisons 6) Crepeele Gustave bekomt 2 punten voor zijn sa lade 7) Bulckaen Arthur bekomt 2 punten voor zijn groen ten; groote ronde tomaten, roode, witte en strooigele ajuinen. TombolaEen prachtige en welvervulde tombola, samengesteld uit bloem- en kamerplanten en geleverd door het huis Paul Boudein, wordt vervolgens onder de aanwezige leden uitgeloot en de vergadering gaat uiteen cm 17 uur. Zondag 20 October 1940, om 14 J uur ALGEMEENE VERGADERING DAGORDE 1) Lezing van het verslag der vorige vergadering 2) Mededeelingen 3) Voordracht door Staatsvoordrachthouder 4) Voorstelling van nieuwe leden 5) Beoordeeling der aanbrengsten 6) Tombola. Namens het Bestuur De Secretaris, De Voorzitter. Ferd. DETHOOR. Hector CASIER. Vrijdag, Zaterdag, Maandag, om 7 u. Zondag, om 2 u., 4 1/2 u. en 7 u. (doorloopend). NOGMAALS EEN SUPERPRODUCTIE In den vorm van een UITERST SPANNENDE POLITIEFILM EEN FILM ZONDER WEERGA met den zeer gekenden acteur ALFRED ABEL. en een bijzonder interessante OPGELET We verzoeken onze geachte klienten tijdig te komen indien ze een goede plaats willen hebben. Bij besluit verschenen in het Staatsblad en dat op 10n dezer in werking is getreden, worden benoemd bij den buitendienst voor Controle en onderzoek van het Commissariaat voor prijzen en loonen Provincie West-Vlaanderen Als provinciehoofd De heer Keldermans Lodewijk, licentiaat in de handelswetenschappen. Als districtshoofden 1<' district De heer Lootens Wilfried, doctor in de rechten. 2" district De heer Vanhoufte Noël. 3<' district De heer Boedts Roger, doctor in de rechten, kandidaat notaris. 4" district De heer Quintens Ferdinand, doctor in de rechten. In het Staatsblad van 11-12 October is volgend be sluit verschenen Artikel 1. Wordt verboden hei verkeer 1) Van personenauto's gedreven door een motor van 19 paardenkracht en meer 2) Van automobielen, sporttype. met twee plaatsen, gedreven door een motor van 14 paardenkracht en meer. Art. 2. Vallen niet onder toepassing van deze be palingen de autobussen en autocars dienende tot geza menlijk vervoer. Art. 3. De machtigingen tot verkeer die thans ge bruikt worden voor de voertuigen vermeld onder arti kel 1 moeten, vóór 20 October 1940, aan de overheid die ze heeft afgeleverd, overhandigd worden. Art. 4. Onderhavig besluit wordt van kracht op 15 October 1940. Op Vrijdag 1 November Het Staatsblad van 13 October bevat volgend be sluit aangaande de telling van de scheepvaart Artikel 1. Op Vrijdag 1 November 1940. zal er overgegaan worden tot het tellen der vaartuigen op de waterwegen van het land. Art. 2. Gansch dien dag is de scheepvaart ver boden. Art. 3. De schippers zijn gehouden ai zich te voegen naar de voorschriften van de met de telling belaste agenten en aan dezen alle gemak te verleenen om aan boord te komen b) aan boord te hebben en de tellers vóór te leggen 1° een stuk waaruit blijkt wie eigenaar van het schip is, met opgave van zijne woonplaats en zijne nationa liteit 2° het proces-verbaal der tonnemaat. Art. 4. De schipper die weigert zich naar de voor gaande bepalingen te voegen zal geen kunstwerk mo gen doorvaren alvorens zich in regel gezet te hebben. Buitendien zal hij gestraft worden rpet de straffen voorzien in artikel 1 van de wet van 1818. Het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening deelt mede Sommige particulieren hebben gemeend slim te zijn, in zekere gevallen vrij aanzienlijke hoeveelheden tar we of andere broodgranen op te koopen met het doel de reglementeering te omzeilen. Zij gaan er prat op dit graan zonder hinder te zullen laten malen al moesten zij daartoe zelfs afstand doen van hun rantsoenzegels om aldus aan hun handelwijze een schijn van wette lijkheid te geven. Wij hebben gevraagd of deze lieden dat mochten doen indien zij een machtiging tot malen hebben verkregen Ons werd ontkennend geantwoord. Zelfs indien de rantsoenzegels overeenstemmen met de quantiteit van 400 gram graan Het antwoord lijdt geen twijfel Overeenkomstig de thans van kracht zijnde besluiten mogen de ge meentebesturen geen machtiging tot malen afleveren aan particulieren die graan bezitten, maar zelf geen graanproducenten zijn De Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie deelt mede Ten einde de voeding van het hoornvee, paarden en zwijnen te verzekeren zal er door bemiddeling van de Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie eerst daags overgegaan worden tot de rechtmatige verdee ling van de in het land in voorraad zijnde veevoeders. Uitgebreide inlichtingen zullen te gepasten tijde aan al de veehouders medegedeeld worden. Het blijkt echter, en dit verdient de bijzondere be langstelling van de melkveehouders, dat de rantsoe nen voeder voor het melkvee zullen berekend worden op basis van de door de landbouwers aan de erkende melkerijen geleverde hoeveelheid melk of aan de aan genomen tusschenpersonen geleverde hoevebcter, daar waar de vervaardiging van dergelijke boter nog is toe gelaten. Het komt er dus op aan dat de melkveehouders zich volledig in regel zouden stellen, voor wat betreft de verplichte melk- of boterlevering. willen zij niet uit gesloten worden van de veevoedersrantsoenbedeeling.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 5