Het repatrieeren van Vluchtelingen YPERSCHE VOETBALKRONIEK leper BUURTSPOORWEG Kerr» mei West-Nieuwkerke Voor de Gedemobiliseerden Roods Kruis van België Burgerlijke Stand van Yper Burgerlijke Stand van Langemarek HANDBOOGSCHIETINGEN POLITIE OP DEN HANDEL Vlaamsche Kruis Tak leper Dorothea VANSTEENKISTE 32, Bukkerstraat, 32 YPER De zegels vcor Duitsche militairen en burgers Openbare en private slachthuizen Verloren Reisgoed van Militairen Naar uit offtcleele bron verluidt, werden van 5 Juli tct 1 Oktober jl. niet minder dan drie en hal? millioen vluchtelingen uit Frankrijk naar hun haardsteden te ruggevoerd dank zij de hulp van de Duitsche instanties. Het dient dan ook erkend, dat ook op dit gebied het militair opperbevel zich terdege heeft ingespannen om het leven in ons land weer te norma liseeren. C. S. Yper B 5 Racing Wervik 1 Na hun gevoelige nederlaag te Komen, hebben onze jongens ditmaal wraak genomen en een flinke over winning bewerkstelligd. De opkomst was bevredigend en het B-elftal zal verder op de belangstelling van het publiek mogen rekenen, naarmatehet voldoening schenkende uitslagen zal boeken. Onder leiding van scheidsrechter Blauwe werd de match betwist. Yper won den toss met het windvoor- deel. Een eerste hoekschop wordt dadelijk langs Alle man afgedwongen, doch er komt niets van in huis. Keeper Muylle wordt ook aan het werk gezet en redt met den voet Onze jongens blijven vervolgens meeren- deel vóór de Werviksche kooi nestelen, maar ver knoeien vele kansen, alhoewel Vandenberghe en De- chiever dikwijls mooie overzetten verwezenlijken. Een tweede hoekschop brengt evenmin iets op. Wervik doet vergeefsche pogingen om door te breken, doch onze achterhoede waakt. Eindelijk worden de menigvuldige aanvallen met een doel bekroond, alswanneer, op door zet van Carlier, Dechiever fraai inzendt. Alleman aan Soete overlaat en deze laatste met een machtig schot Nr 1 binnenkogelt aan de 291' minuut. Terwijl het ijzer warm is, moet men het smeden en Dechiever weet aan de 39"' minuut een tweede doelpunt aan te teekenen. De bezoekers trachten hun achterstand te verminderen en doen af en toe gevaarlijke ontsnappingen, maar te vergeefs, Yper blijft aan leidende hand. Op inzenden van Dechiever, kopt Alleman naar Soete, deze schiet en vliegt door 't geweld in de vijandelijke kooi, doch het leder is overgevlogen. Na nog een 2-tal hoekschop pen afgedwongen te hebben, komt de rust met 2-0 voor Yper. Nauwelijks is het spel hernomen of Muylle moet reeds tussdhenkomen. Een hoekschop voor Wervik wordt ontzet. Onze middenlijn Dauchy-Devloo-Doo- iaeghe onderscheidt zich nu en voedt gedurig onze voorlijn aan. Het zal echter de centervoor der bezoe kers zijn die. op geharrewar voor onze kooi, den stam op 2-1 zal weten te brengen aan de 15r minuut. Beide partijen wedijveren nu, de eene om den achterstand te blijven behouden, de andere om gelijk te stellen. Het spel gaat vlug heen en weer. Een hoekschop voor ieder kamp brengt niets op. Schoten van Vandenberghe. Al leman en Carlier vliegen boven of rakelings naast. Wervik blijft insgelijks aandringen, en bekomt in wei nigen tijd drie hoekschoppen, maar telkenmale wordt het gevaar afgeweerd. Op samenspel onzer jonge voor- lijn, kopt een wit-zwarte back voor zijn uitgeloopen keeper weg, doch Vandenberghe neemt van de gele genheid gebruik om er 3-1 van te maken aan de 35'' minuut. Wervik schijnt door dit doel ontmoedigd. Yper integendeel krijgt nu de bovenhand. Op centeren van Dechiever. neemt Carlier de gelegenheid waar om nummer vier binnen te zenden aan de 41' minuut. De zelfde speler is enkele oogenblikken later wederom doorgebroken, maar het leder komt op den voet van den keeper terecht en rolt wederom in 't spel. Doch een weinig voor het einde bemachtigt Alleman een trekbal van Vandenberghe om een vijfde en laatste doel aan te teekenen. Deze fraaie zege van ons jong elftal weze een spoorslag om binnen veertien dagen met kloeken moed den strijd tegen Vlamertinge aan te gaan. Morgen is het elftal bye. Komen B 3 C. S. Yper A 6 De eerste ploeg boekt bijgevolg haar tweede zege, al moet men over de eindcijfers eenigszins verwonderd zijn. Drie tegenpunten schijnt nog al veel, doch er moet rekening gehouden worden dat de schuld feite lijk aan de achterhoede niet te wijten is. Gansch de ploeg nam de taak te lichtzinnig op en, vooraleer onze mannen gewaar werden dat zij in de doekjes konden gewonden worden, had Komen aan de rust een voor sprong van 3-2. De thuisspelers openden den stand, waarop Deplancke gelijk stelde. Komen nam nogmaals voorsprong, maar Dumalin Maur. bracht de cijfers in evenwicht en ten slotte kreeg de locale ploeg nogmaals de bovenhand, zoodat met hoogergenoemde score ge draald werd. Dan had de thuisclub genoeg meester ge speeld. Onze rood-witten zetten het offensief vervol gens in en lieten zich niet meer beet nemen, zcodat Cherchye, Dumalin Maur., Deplancke en Dumalin M opvolgenlijk den voorsprong aandikten. De thuisspe lers kregen geen schijn van kans meer en de twee punten kwamen naar Yper mede. Voegen wij er aan toe dat Sonneville en Beddeleem niet van de partij waren, en door Maeckglberghe en Dumalin (senior) vervangen werden. Morgen gaat het tegen Poperinge. In het noodkampioenschap van verleden jaar luidden de uitslagen 4-2 en 2-2. Daar wij voor eigen volk op treden, pleit dit in ons voordeel en vermits de wed strijden tegen onzen gebuur altijd een hoogen spi.rtdag uitgemaakt hebben, zijn wij de meening toegedaan dat deze ontmoeting opnieuw de groote belangstelling van de voetballiefhebbers zal gaande maken, die er van verzekerd zullen zijn, waar voor hun geld te krijgen. Ten slotte wenschen wij dat de match in den sportief- sten geest zal betwist worden. Uitslagen der matchen van Zondag 13 October 1940 C. S. Yper B Racing Wervik 51 F. C. Komen B C. S. Yper A 3—6 S. C. Bizet S. K. Vlamertinge 43 W. S. Houthulst F. C. Komen A 2—1 F. C. Poperinge bye. Klassement C. S. Yper A 2200 13 54 W. S. Houthulst 2 2 0 0 8 4 4 F. C. Komen A 2 1 1 0 8 3 2 R. C. Wervik 2 1 1 0 6 5 2 C. S. Yper B 2 1 1 0 6 8 2 S. C. Bizet 2 1 1 0 6 10 2 F. C. Komen B 1 0 1 0 3 6 0 F. C. Poperinge 1 0 1 0 0 5 0 S. K. Vlamertinge 2 0 2 0 6 10 0 Matchen van Zondag 20 October 1940 C. S. Yper A F. C. Poperinghe F. C. Komen B S. C. Bizet Vlamertinghe F. C. Komen A Racing Wervik W. S. Houthulst bye C. S. Yper B Vanaf Maandag 21 October zal de speciale trein op Maandag of Marktdag te Kortrijk en vertrekkende uit Yper te 20.40. opnieuw in voege gebracht worden met volgende uurregeling leper V. 20.40 West-Nieuwkerke Kemmel 21.05 (Dorp) V. 21.35 West-Nieuwkerke Kemmel 21.45 (Dorp) A. 21.20 leper A. 22.05 Deze trein geeft aansluiting met den tram uit Kort rijk die te Yper aankomt te 20 u. 32. In het Ministerie van Financiën, waarbij zooals men weet de diensten van het departement van Landsver dediging gevoegd werden, bestaan er thans verschillen de diensten die zich met de belangen der gedemobili seerden bezig houden. Daar deze diensten echter niet alle in eenzelfde gebouw zijn kunnen ondergebracht worden, duiden wij hieronder ten behoeve der belang hebbenden de onderscheidene adressen aan. De dienst, die zich bezig houdt met het vereffenen van de wedde der weddetrekkenden van het leger en met het uitbetalen van de vergoedingen aan hun ge zinnen, staat onder leiding van kolonel Noterman en is gevestigd te Brussel, Regentlaan, Nr 52. Volgens een besluit, dat hier reeds vroeger werd be kend gemaakt, wordt er van 1 Juli 1940 af aan de be roepsmilitairen, die gedemobiliseerd werden en zich thans zonder betrekking in het bezette gebied bevin den, bij wijze van voorschot de helft hunner activi teitswedde van vóór Mei 1940 uitbetaald, gebeurlijk verhoogd met de bedragen der gezins- en verblijfsver goedingen. De hen alzoo betaalde som moet echter minimum 600 fr. bedragen en mag ook het maximum van 3500 fr. per maand niet overtreffen. Aan de echt- genooten van nog afwezige beroepsmilitairen, wordt een toelage van 75 der vroeger uitbetaalde activi teitswedde van den militair betaald, met een minimum van 600 fr. per maand Voor de reserve-officieren en voor de krijgsgevange nen werd besloten hun de soldij en vergoedingen uit te betalen tot einde der maand waarin zij gedemobi liseerd of vrijgelaten werden. Een andere dienst, welke staat onder leiding van ge neraal Keyaerts en kolonel Louppe en gevestigd is te Brussel, Emile De Motlaan, Nrs 4 en 13. houdt zich bezig met het bezorgen van betrekkingen aan de gewe zen beroepsmilitairen. Het is eveneens bij dezen dienst dat men zich moet wenden voor het gebeurlijk bekomen der demobilisa tievergoeding. Destijds werd door dé in Frankrijk ver blijvende Belgische overheden een demobilisatiever goeding van 500 frank goedgekeurd, doch deze maat regel is hier in ons land tot op heden nog niet van kracht, zoodat er voor het oogenblik nog geen spraak kan zijn deze vergoeding uit te betalen. Niettemin mogen de belanghebbenden nu reeds een aanvraag in dienen. voor het geval later zou besloten worden hier ook die demobilisatievergoeding toe te staan. En eindelijk een derde dienst is deze der militaire pensioenen, welke gevestigd is te Brussel, Spastraat, 6. TAK IEPER De leergang van Ambulancierster van het Roode Kruis zal hervat worden op Zondag 27 Oktober 1940, om 10 uur 's morgens in het Stadhuis. De lessen zijn kosteloos. Men kan zich doen inschrijven bij de Hd. ambulancierster, Jvr. Lamps, Rijselstraat, 158, den Maandag. Woensdag, Donderdag en Zaterdag van 9 tot 12 en van 2 tot 6 uur. De lesgevers Dokters De Roo en Ronse. van den 11 tot den 17 October 1940. GeboortenBulckaert Francine, Recollettenpoort, 5, D'Hondtstraat, 47. Timperman Robert, Recolletten- pocrt, 5, van Zillebeke. Vansevenant Georgette, Re collettenpoort. 5, van Brasschaet. Platteau Roger, Recollettenpoort, 5, van Zillebeke. Vandeputte Mag- da. Recollettenpoort, 5, van Poelkapelle. Lozie Pau la. Zonnebekesteenweg, 169. Neyt Maurice, Recollet tenpoort, 5, van Boezinge. Donck Jeroom, Zonnebe kesteenweg, 253. Verheye Roland, Diksmuidesteen- weg, 43. Malfait Jacques, Recollettenpoort, 5, Zonne bekesteenweg, 184. HuwelijkenDespeghel Gaston, brouwersgast, en Lacante Germana, fabriekwerkster, beiden te Yper. Derous Roger, timmerman, en Bettel Anne, z. b., bei den te Yper. Vuylsteker Camille, wever, en Durieuw Maria, huishoudster, beiden te Yper. OverlijdensBeddeleem Marie-Louise, 64 jaar, z. b., echtgenoote Carpentier Jules, van Proven. Hinne- kint Rudolf, 4 dagen, van Beselare. Lewyllie Jercom, 29 jaar, z. b., Groote Markt Koning Albert, 16. HuwelijksbeloftenErnest Labrousse, brigadier bij de Rijkswacht, te Luik, en Martha Deconinck, z. b., te Yper. André Meyfroodt, fabriekwerker, te Yper, en Madeleine Rooze, dienstmeid, te Vlamertinghe. An dreas Dewilde, autogeleider, en Simonne Lippinois, winkeljuffer, beiden te Yper. Roger Desodt. tele- foonbedlende te Yper, en Germaine Becarren, dienst meid, te Coxyde. Odiel Depuydt, magazijnier, te Passchendaele, en Maria Tourlouse, z. b„ te Yper. Urbain Kerrlnckx, schrijnwerker, en Maria Eggermont. z. b., beiden te Yper. Maand September GeboortenVanacker André-Roger, z. v. Henrlcus en van Blanckaert Maria. Thorrez Gilbert, z. v. Albertus en van Robyn Maria. Vanderhaeghe Ro land, z. v. Achilles en van Hessel Irma. Hannebau Ivette, d. v. Achille en van Hennebau Marle. HuwelijkenVanlerberghe Leo, handelaar, met Roose Celina, huishoudster, belden alhier. Desmet Henri, landbouwer, met Vanslambrouck Julia. OverlijdensDevrekër Jean. 12 dagen, z. v. Willy en van Paeiinck Magdalena. Geraerts Petrus. 73 jaar. wed. van Thys Aldegoadus. Seynhaeve Aloisius, 73 jaar, wed. van Desmet Emma. Zillebeke Hooghe JAARLIJKSCHE WILDSCHIETING Op Zondag 20 October 1940 Om 14 uur: Oppervcgei50 fr. en een wild konijn twee zijdvogels, elk 20 fr. en een wild konijn twee kallen, elk 10 fr. en een wild konijn10 vogels, elk 5 fr. en een wild konijn kleine vogels 10 fr. Zoo-' veel vogels als schutters. Inleg 13 fr. 50. In geval van slecht weder zal de schieting plaats hebben op het liggende spel in de overdekte zaal bij Jules Dewitte. Maandag 21 October Om 6 uur 's avonds In de Zon bij Oscar Molein. Statiestraat, Gewone Vriendenschieting. Inleg 5 fr. 50 te verdeelen in vogels van 2 fr. 50 na aftrek van het pijlrapersgeld Bond der Herbergiers en Restauratiehouders SekretariaatDiksmuidestraat, 21, leper. Door talrijke stielgenooten wordt nog immer de vraag gesteld of de verplichting, ingeschreven te zijn in het Handelsregister, ook toepasselijk is voor diegenen die aan een brouwer verplicht zijn en dus niet contract vrij zijn. Wij lichten onze stielgenooten in, dat alwie herber gier is die voor zijne rekening verkoopt, een handelaar is; het doet er niets toe, dat de brouwer den handel heeft aangegeven op het blad voor inschrijving. De herbergier is gehouden zijn inschrijving in het han delsregister te vragen. Indien hij dezen pleegvorm, overeenkomstig de beschikkingen van artikel 1 van het Besluit van 30 Juli 1940, vanaf 1 Januari 1941 niet na leeft', zal hij zijn handel niet meer mogen uitoefenen. Wij raden onze stielgenooten. welke in dergelijk ge val verkeeren, aan zich zonder aarzelen in regel te stellen. Het Bestuur. Er wordt den belanghebbenden herinnerd dat de cursus van Eerste hulp bij ongevallen aanvangt op Zondag 20 Oktober e. k., te 15 uur, in een der boven zalen van het stadhuis te leper. Een groot aantal cur sisten lieten zich reeds inschrijven en wij verhopen dat nog anderen zullen volgen. Welaan, vlaamsche jon gens en meisjes, helpt ons In de taak welke het Vlaam sche Kruis zich voorstelt, namelijkons volk op so ciaal-hygiënisch en kultureel gebied voorlichten. Daar om volgt onzen cursus en laat U onverwijld inschrij ven bij Jufvr. H. Vanderghote, de Stuersstraat, leper. Voorwaarden minstens 18 jaar oud zijn, lidmaatschap 1941 aanbetalen (15 fr.) en 10 fr. iijteekeningsrecht Lesgevers Dr G. Deconinck en Dr Ign. Lantsoght. Wilt gij goed Duitsch kennen? Ga in de leer bij eene duitsche Van 1 November af begin ik een kursus voor beginnelingen en een kursus voer meer gevorderden. Op wensch worden ook particuliere lessen ge geven. Gelief U aan te melden vanaf den 15° dezer, tot den 30°. Zich wenden aan Omtrent de zegels voor Duitsche militairen en bur gers weet het Staatsblad van 10 Oktober het volgende te- melden Gedurende het rantsoeneeringstljdperk, gaande van 9 Oktober tot 7 November 1940, zullen de roode zegels, die door de Duitsche militairen en burgers worden gebruikt, in dezelfde voorwaarden werden aangeno men als de zegels ten gebruike der Belgische bevolking behoudens de volgende uitzonderingen Zegels 3/1 en 3/2, Margarine, 375 gram per zegel Zegels 3/3 en 3/4, Boter, 50 gram per zegel Zegels 3/5 en 3/6, Reuzel, vet, 25 gram per zegel Zegel 8/1, Huishoudzeep, 100 gram per zegel Zegels 8/2 en 8/3, Poederzeep en zachte zeep, 125 gram per zegel. In het Staatsblad verscheen een besluit van het De partement van Landbouw en Voedselvoorziening, waar bij bepaald wordt, dat het slachten van dieren voor den groothandel voortaan alleen In de openbare slacht huizen mag geschieden. Wat de private slachthuizen betreft, deze kunnen enkel toelating bekomen, indien zij ten minste 15 km. van een openbaar slachthuis gelegen zijn, indien de keuring geschiedt door veeartsen aangewezen door het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening en indien het slachthuis aan geen woonhuis paalt en om heind is. De slachthuizen zullen moeten beschikken over na- vermelde lokalen: a) Stallen, waarven één om verdachte dieren ter waarneming te stellenb) Een gemeenschappelijk slachtlokaal voer groot- en kleinvee, en, eventueel, een lokaal voorbehouden voor het slachten van varkens r c) Een hanglokaald) Een afzonderlijk lokaal voor de noodslachtingen en voor het slachten van zieke die ren e) Een afzonderlijk lokaal, dat kan gesloten wor den, voor het afgekeurd vleesch f) Een darmwassche- rij g) Een waterdichten mestput; h) Een kleedkamer, een eetzaal en waschgelegenheld voor de arbeiders. Tijdens de oorlogsdagen hebben vele militairen hun persoonlijke bagage, zooals reiskoffers, enz., verloren. Zij die in zulk geval verkeeren, dienen een inven taris van de verloren voorwerpen op te maken met een verklaring erbij hoe en waar ze deze verloren. Dit al les moet worden opgeschreven op twee exemplaren, samen met hun volledigen burgerlijken stand. Het eer ste is bestemd voor het Ministerie van Financiën, Dienst voor Oorlogsschade, Zegestraat, 43b, te Brus sel, terwijl het tweede voorgelegd dient te worden op het gemeentehuis.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 6