CINE FLORA FANNY ELSSLER Voor uw Glas- en Loodwerken Walter TAVENIER - BEDDELEEM 5 DE POLITIE OP DEN HANDEL DEZE WEEK Daarbij DE ACTUALITEITEN UFA. En een Prachtige Documentair. Rantsoeneering van margarine, suiker, chocolade en aardappelen Bewaren van Aardappelen De Smokkelhandel Vaststelling der Bedrijfswaarde van de niet aangenomen Melkerijen VLAAMSCHE KRUIS wendt U bij Tempelstraat, 4 YPER Matige prijzen. Spoedige bediening. Wie mag handel drijven? In het Staatsblad van 20 October Is het volgen de besluit verschenen houdende wijziging en koördinatie van de beschikkingen betreffende de politie op den handel. Artikel 1. Alleen de handelaars, zoo natuur lijke als rechtspersonen, ingeschreven in het han delsregister vóór 10 Mei 1940, mogen eet- of koop waren aankoopen om ze voort te verkoopen, in het groot of in het klein, rechtstreeks of bij be middeling van derden, in natura of na ze te heb ben bewerkt of verwerkt. Het is hun verboden andere eet- of koopwaren aan te koopen om ze voort te verkoopen, dan deze die behooren tot den handelstak voor den- welke'de inschrijving in het handelsregister werd bekomen, alsmede bijhuizen te exploitee- ren waarvan geen melding werd gemaakt in be doeld register vóór 10 Mei 1940. Art. 2. Alleen de makelaars, zoo natuurlijke als rechtspersonen, ingeschreven als dusdanig in het handelsregister vóór 10 Mei 1940, mogen zich bezighouden met makelarij. Art. 3. De beschikkingen van artikel 1 zijn niet toepasselijk 1° op de nijverheidsondernemingen, voor zoo verre zij als dusdanig erkend worden door het ministerie van Ekonomische Zaken 2" op de ambachtslieden die, uit hoofde van den aard hunner bedrijvigheid, hun inschrijving in het handelsregister niet kunnen bekomen 3° op de landbouwers, tuinbouwers of fokkers die. uit hoofde van den aard hunner bedrijvig heid, hun inschrijving in het handelsregister niet kunnen bekomen 4° op de personen die, op 10 Mei 1940, de toela ting hadden voor het uitoefenen van den leur- handel van deur tot deur of op den openbaren weg. zooals hij wordt omschreven bij het 1° en het 2° van de eerste paragraaf van artikel 2 van het koninklijk besluit nr. 82 d.d., 28 November 1939; 5" aan de apothekers, die uitsluitend hun be roep uitoefenen. Art. 4.Ieder handelaar, ingeschreven in het handelsregister, is verplicht zijn naam en zijn nummer van inschrijving in het handelsregister zichtbaar te doen voorkomen op alle gebouwen, voertuigen en drukwerken, gebruikt bij het uit oefenen van zijn bedrijf. Art. 5. De natuurlijke of rechtspersonen, die een handelszaak in haar geheel verwerven van een handelaar bedoeld bij artikelen 1 en 2 en in geschreven in het handelsregister vóór 10 Mei 1940. kunnen hun inschrijving bekomen in voor noemd register en dien handel verder uitoefenen. Art. 6. Het overdragen van bijhuizen, die min dan één jaar bestaan, is verboden. Dit ver bod is nochtans niet toepasselijk wanneer de bij- huizen overgedragen worden terzelfdertijd als de hoofdzaak. De Leurhandel. Art. 7. De in het handelsregister ingeschre ven handelaar mag den leurhandel van deur tot deur of op den openbaren weg, zooals die om schreven is bij het 1° en 2° van de eerste para graaf van artikel 2 van het koninklijk besluit nr. 82 van 28 November 1939, noch op zijn naam, noch bij middel van een tusschenpersoon, uit oefenen. De griffies der handelsrechtbanken of der recht banken van eersten aanleg welke als handels rechtbank zetelen, zullen ambtshalve de inschrij ving in het handelsregister schrappen van de personen die gemachtigd zijn leurhandel te drij ven van deur tot deur of op den openbaren weg en waarvan de lijst haar zal overgemaakt wor den door het Ministerie van Ekonomische Za ken, algemeene direktie van het middenstands wezen. Art. 8. De leurhandel van deur tot deur of op den openbaren weg, zooals hij bij het 1° en het 2° van de eerste paragraaf van artikel 2 van het. koninklijk toesluit nr 82 van 28 November 1939 wordt omschreven, is verboden wat betreft de voor menschenvoeding geschikte eetwaren en de allernoodwendigste produkten waarvan de verdeeling onderworpen is aan rantsoeneering. Handelaars niet ingeschreven vóór 10 Mei 1940 Art. 9. De bij artikelen 1 en 2 bedoelde han delaars, die vóór 10 Mei 1940 niet ingeschreven waren in het handelsregister, mogen hun handel ■verder uitoefenen, op voorwaarde dat zij a) van 10 Mei 1940 af onafgebroken denzelfden handel hebben gedreven b) vóór 1 Januari 1941 hun inschrijving in het handelsregister aanvragen en bekomen. De vervulling van de eerste voorwaarde moet blijken uit een verklaring afgeleverd, hetzij door de betrokken beroepsvereeniging, hetzij door het gemeentebestuur. Deze verklaring moet gevi seerd worden door de Kamer van Ambachten en Neringen of door de Handelskamer van het ge bied en voorgelegd bij de aanvraag ter inschrij ving in het handelsregisterzij blijft gevoegd bij de inschrijving. Art. 10. De natuurlijke of rechtspersonen die een handelszaak in haar geheel verworven hebben van een handelaar, bedoeld bij artikelen 1 en 2, maar niet ingeschreven in het handelsre gister vóór 10 Mei 1940, mpgen diefi handel ver der uitoefenen, op voorwaarde a) dat sedert 10. Mei 1940 bedoelde handel on afgebroken werd uitgebaat b) dat zij hun inschrijving in het handelsre gister aanvragen en bekomen in de voorwaarden bepaald bij littera b en de laatste alinea van ar tikel 9. Art. 11. De handelaars mogen--verder aan koopen, om voort te verkoopen, ander^ eet- of koopwaren dan deze die behooren lot den han delstak voor denwelke inschrijving in het han delsregister werd bekomen, op voorwaarde, dat ze sedert 10 Mei 1940 diezelfde eet- of koopwaren onafgebroken hebben aangekocht om ze voort te verkoopen, en dat ze vóór 1 Januari 1941 een wijziging aan hun inschrijving in het handels register aanvragen en bekomen, in de voorwaar den bepaald bij littera b en de laatste alinea van artikel 9. Art. 12. In afwijking van de beschikkingen van dit besluit, kan het ministerie van Ekono mische Zaken aan natuurlijke of rechtspersonen toelating geven een handel te drijven en te dien einde hun inschrijving of een wijziging aan hun inschrijving in het handelsregister aan te vra gen, en zulks in de voorwaarden die het bepaalt. Dergelijke toelating kan slechts gegeven wor den op gunstig advies van hef ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening, voor de ge vallen die tot zijn bevoegdheid behooren. Deze toelating blijft gevoegd bij de inschrij ving in het handelsregister of bij de wijziging aan deze inschrijving. Aangaande het hiervorenstaande besluit, be treffende de politie op den handel, deelt het Mi nisterie van Ekonomische Zaken nog het vol gende mede De toepassing van de besluiten Nr 45 dd. 30 Juli 1940 en Nr 59 dd. 11 Augustus 1940, betref fende de politie op den handel, heeft aanleiding gegeven tot ernstige moeilijkheden. De draag kracht van sommige beschikkingen ging verder dan hetgeen de ontwerpers van voornoemde be sluiten zich hadden voorgesteld. Zoo werden personen aangetroffen, die na 1 Juli 1939 een han del begonnen, te goeder trouw kapitalen beleg den, een huis in huur namen, enz. Anderzijds, kan het algemeen belang het oprichten van nieuwe bedrijven rechtvaardigen, nochtans werd er bij de besluiten geen enkele uitzondering voor zien en geen enkele afwijking.van de vastgestelde regelen -toegelaten. Daarenboven waren er ze kere leemten. Het Ministerie van Ekonomische Zaken heeft dan ook het initiatief genomen om een nieuw be sluit te treffen, waarbij de thans van kracht zijn de besluiten worden gewijzigd en aangevuld. De bijzonderste wijzigingen komen hierop neer 1. De datum van 1 Juli 1939 wordt vervangen door dezen van 10 Mei 1940. Daaruit volgt, dat de personen, die na 1 Juli 1939 en voor 10 Mei 1940 een handel hebben begonnen en dienzelfden han del onafgebroken hebben voortgezet, insgelijks van de overgangsmaatregelen kunnen genieten. 2. De administratie kan in sómmige gevallen toelating geven tot het voortzetten van een be drijf opgericht na 10 Mei 1940. Bij het onderzoek zal zij vooral rekening houden met het algemeen belang. 3. Het exploiteeren van bijhuizen, waarvan geen melding werd gemaakt in het handelsre gister voor 10 Mei 1940, wordt uitdrukkelijk ver boden. 4. Het beroep van makelaar, wat betreft de in schrijving in het handelsregister, wordt insge lijks gereglementeerd. 5. De beschikkingen van het besluit, betreffen de het overnemen van een handel, zijn duidelij ker. Gedeeltelijke overname is verboden. 6. Het nieuw besluit duidt de verschillende ca tegorieën van ondernemingen aan, die niet on derworpen zijn aan de beschikking volgens de welke alleen de handelaars, ingeschreven in het handelsregister voor 10 Mei 1940, eet- of koop waren mogen aankoopen om ze voort te ver koopen. IN Vrijdag en Zaterdag om 7 uur Zondag om 2 uur, 4 uur en 7 uur Maandag cm 7 uur. DE TWEE WERELDBEROEMDE FILMACTEURS WILLY BIRGEL en LILIAN HARVEY Te zamen in de groote schlager van dit jaar Grootsche ensceneering Bedwelmende muziek. Onvergetelijke balletten in een prachtige omgeving. Met andere woorden.' een film die bij allen een over weldigenden en onvergetelijken indruk zal nalaten. Een film die door allen moet gezien worden. Dus deze week allen naar CINE FLORA. Omzendbrief aan de gemeentebesturen De gansch bijzondere aandacht van de gemeentelijke ravitailleeringsdiensten wordt gevestigd op de hierna uiteengezette werkwijze in verband met het opmaken en indienen der lijsten model 2 voor de rantsoenee- ringsperiode van 8 November tot 7 December 1940. Vooreerst, wordt de nadruk gelegd op de volstrekte noodzakelijkheid, de nieuwe lijsten (model 2) te ver zenden naar den Algemeenen Dienst voor de Verdee ling en de Voorraden, 37, Nijverheidsplaats te Brussel, op den datum vastgesteld in het toelichtend rondschrij ven van 21 September laatstleden. Ook zal, met het oog op de tijdige verdeeling der bestellingen, voor de beoogde rantsoeneeringsperiode geen rekening worden gehouden met de lijsten model 2, toegekomen bij het Ministerie na 30 Oktober 1940. Begin September en ook later, werden er door som mige particulieren voorraden aardappelen opgedaan, voor het komende Winterseizoen. Opdat die aardappelen goed zouden bewaren, dienen de volgende regelen in acht genomen 1. De aardappelen mogen niet op koude keldervloe ren. of tegen koude muren liggen. Zij moeten met hout, stroo of dergelijk materiaal daarvan afgezonderd worden. 2. De bewaarplaats moet droog zijn. Vochtigheid is nadeelig. Men zorge dus voor een goede luchtverver- sching. 3. De bewaarplaats' meet koel zijn, zonder nochtans de aardappelen aan bevriezen bloot te stellen. 4. Regelmatig moet de voorraad nagezien worden, om de bederf vertoonende knollen te kunnen verwij deren. y Huishoudsters, draagt zorg Naar officieele beramingen te oordeelen worden meer dan 35 procent van de voedselprodukten in ons land op onwettige wijze verhandeld. Dit beteeljent dat elke Belg, die in den sluikhandel niet betrokken is, voor meer dan een derde beroofd wordt van de pro dukten die hem toekomen. Daarom moet de strijd te gen den woekerhandel streng doorgevoerd worden. Het is in het belang van gansch ons volk. Er-wordt ter kennis gebracht van de eigenaars of besturen van niet-aangenomen melkerijen: die aan spraak kunnen maken op vergoeding, tengevolge van het stilleggen van hun bedrijven, als gevolg van het besluit vff'n het Ministerie van Landbouw en Voedsel voorziening van 17 Augustus 1940, hun aanvraag vóór 1 November a.s. te richten tot de Hoofdgroepeering van Zuivel, Vetten en Oliën. Kruidtuinlaan, 57A, te Brus sel. (voorheen Nationale Zuiveldienst). TAK IEPER De Cursus van Eerste Hulp bij Ongevallen, welke Zondag j. 1. aanving, kende een buitengewone belang stelling. Niet minder dan 35 cursisten lieten zich in schrijven. Dr G. Deconinck wees de cursisten op de hoogst belangrijke taak welke van hen wordt ver wacht, namelijk ons vlaamsche volk op sociaal-hygie- nisch gebied voorlichten en helpen, in een woord ons volk «dienen». Daarop stelde hij den lesgever Dr Ignace Lantsoght voor, welke de eerste reeks lessen zal geven. De eerste les werd met de grootste aandacht gevolgd en laat verhepen dat alle leerlingen zullen volharden en slagen in het eindexamen. Zondag 27 Oktober, volgt de tweede .les. De laatko mers kunnen zich neg laten inteekenen bij Juf. H. Vanderghote, Stuersstraat, leper, tot Zondag middag. Dan wordt de lijst on wederroepelij k gésloten. Voor waarden minstens 18 jaar oud zijn, lidgeld 1941 aan betalen (15 fr.') plus 10 fr. inteekeningsrecht.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 5