Etang de Zillebeke Zillebeke-Vijver 6 YPERSCHE VOETBALKRONIEK Voetbal •- Bij Red Star leper Op Zondag 27 October 1940 RED STAR IEPER LANGEMARK Een nieuwe oproep tot de Landbouwers Bijzondere zeeppoederbevoorrading voor de haarkappers Tél. 86 YPRES Pêche autorisée a partir de ce jour. Dégustation d'Anguilles CUISINE RÉPUTÉE Tel. 86 YPER Visscherij van heden toegelaten. PALINGVERBRUIK. VERMAAR DE KEUKEN. STAD YPER BERICHT EIGEN WAAR IN EIGEN STREEK Voor de Koffiebranders Vaststelling van de prijzen voor het leder- en schoenbedrijf Briefwisseling met bezet Frankrijk Het postverkeer tusschen België en de Kolonie geschorst Uitslagen der matchen van Zondag 20 October 1940 C. S. leper' A P C. FVipêringe 1 S. K. "Vlamertlnge F. C. Komen A 31 Racing Wervik W. S. Houthulst, - 0—3 F. C Komen B S. C. Blzet 1—1 C. S. Yper 10 F. C. Poperinge 1 Onder groote belangstelling is de eerste derby-schok doorgegaan. Deze ontmoeting had ten andere het geluk bij prachtig weder te mogen plaats grijpen. Zooals be loofd, hebben de toeschouwers waar gehad voor hun geld en hun mannen in blakende forme zien op treden. Scheidsrechter Muyllaert heeft de leiding en Poperinge wint den opgooi, echter zonder veel voor deel. De eerste aanval komt langs den rechtervleugel der bezoekers, maar rood-wit doet weldra een tegen bezoek, want Deplancke schiet in keeper's handen. Een eerste hoekschop wordt langs Cherchye afgedwon gen, doch levert niets op. Op inzenden van den rech tervleugel komt Sonneville uitgelocpen. Priem kopt naar 't doel en het leder verdwijnt in onze kooi aan de T minuut. Rood-wit laat het zich niet wel bevallen en trekt er goed op los. Drie hoekschoppen moeten worden toegestaan, die geharrewar voor het doel ver oorzaken. maar evenwel op niets uitloopen. Poperinge stelt zich soms gevaarlijk aan, doch onze achterhoede waakt. Op samenspel onzer voorlijn, schiet Beddeleem naar doel. de keeper kan niet opvangen en Dumalin is er als de kippen bij cm met nog een duwke den bal in de netten te doen belanden aan de 24" minuut. Yper komt nu volop in werking en speelt mooi samen, zoo dat de Poperingsche verdediging het hard te verdu ren heeft. De doelwachter moet gedurig tusschenko- men, want onze voorwaartsen schieten dat het een aard heeft. Op inzenden van Cherchye, die met Rotru van plaats verwisseld heeft, neemt Dumalin rechtstreeks op en de stand komt cp 2-1 te staan aan de 30" minuut. De bezoekers geven het niet op en treden nu meest langs hun linkervleugel op. Doch té vergeefs. Onze jon gens zijn niet te houden. Op een nieuw samenspel lukt Cherchye een derde doel aan de 34" minuut. Op hoek schop kopt Beddeleem op den zijpaat "t Is énkel uit gesteld. want op kopstoot van Beddeleem belandt het leder bij Dumalin, die geen genade kent en de cijfers wijzen reeds 4-1 aan na 36 minuten spel. En 't is nog niet al. Een strafschop wordt ons wat al te lichtzinnig toegekend, doch Beddeleem zendt het leder op den zij- paal. Een weinig nadien schiet Cherchye op de boven lat. Voor hands in de gevaarlijke zone valt ons een tweede penalty te beurt. Beddeleem zet om, doch het doel wordt afgekeurd om voorafgaande fout. Tegen alle verwachting in geeft de scheidsrechter goal-kick, alswanneer hij den strafschop had moeten doen herbe ginnen. Na een laatste corner treedt de rust in. Na de herneming is Poperinge ten aanval en dwingt hoekschop af. Deze wordt ontzet en het leder belandt bij Rotru, die inzendt. Beddeleem geeft over aan Du malin, die niet aarzelt om nummer vijf aan te teeke nen aan de 5'' minuut. Op hoekschop komt Poperinge's keeper gepast tusschen. Alswanneer centervoor Sansen doorgebroken is, redt Lesage op het nippertje. Na dit kritisch oogenblik komt Yper wederom vooruit. Een mooi samenspel heeft plaats, want het leder vliegt ge meten van man tot man, totdat Beddeleem bij een her neming een zesde doel op ons actief kan inschrijven aan de 19"' minuut. Nu komt Poperinge even wakker en dwingt in korten tijd drie hoekschoppen af, zonder veel gevaar echter. Vandamme moet voor enkele oogenblikken het spel verlaten. Na dit kort offensief vanwege de bezoekers, is het wederom Yper die aan de beurt kómt en dit met zulk een succes dat de doe len rap naeenvolgend aangeteekend worden. Op in zenden van Rotru en pas van Cherchye, komt nummer zeven door Dumalin aan de 28" minuut; op samenspel Beddeleem-Deplancke, net eerstgenoemde het achtste doelpunt aan de 32" minuutop voorzet door de backs, rent Dumalin over alles heen en nummer negen wordt binnengezonden aan de 35" minuut. Eindelijk sluit de kleine Deplancke de reeks,-op strafschop voor hands in het gevaarlijk gebied aan de 38" minuut en na een nuttelooze duikeling van den Poperingschen keeper. Na een laatste poging der bezoekers om doer te bre ken. komt het einde met een verdiende zege der rood witte thuisspelers. Heden gaat de reis naar Houthulst, die verleden jaar erg te duchten was. De oefeningswedstrijden gaven de volgende uitslagen: Houthulst 1 r Yper A 6 Yper B 3 - Houthulst 3. Daar het nu om punten gaat en onze tegenstrevers ook reeds beter zullen ingespeeld zijn, is het te voorzien dat er ditmaal met den waard zal af te rekenen vallen. Jongens, wij rekenen op u om van die verplaatsing insgelijks zegevierend terug te keeren. i"- - -■ Na een week gerust te hebben, komt onze B-ploeg in 't gelid tegen Vlamertinge. De bezoekers zullen ge sterkt zijn door hun mooie zegepraal op Komen A, en zullen dus alles in 't werk stellen om de twee pun ten meê te nemen. Doch onze jonge spelers zullen er anders over denken en trachten tenminste een punt thuis te behouden. C. S. Yper A 3300 23 66 W. S. Houthulst 2 3 0 0 11 4 6 S. C. Bizet 3 1 1 1 7 11 3 F. C. Komen A 3 1 2 0 9 6 2 S. K. Vlamertinghe 3 1 2 0 9 11 2 C. S. Yper B 2 1 1 0 6 8 2 R. C. Wervik 3 1 2 0 6 8 2 F. C. Komen B 2 0 114 7 1 F. C Pcperinghe 2 0 2 0 1 15 0 Matchen van Zondag 27 October 1940 C. S. Yper B S. K. Vlamertinghe F. C. Poperinghe S. C. Bizet Racing Wervik F. C. Komen B W. S. Houthulst C. S. Yper A F. C. Komen A bye Verleden Zondag op bezoek bij K. Moorslede heeft onze Club een schoonen uitslag geboekt. Niettegenstaan de de score een weinig overdreven was, mogen wij toch zeggen dat onze mannen veel vooruitgang gemaakt hebben. Zondag komt Langemark bij ons op bezoek en wij verhopen dat alle spelers hun best zullen doen om nin schoonen uitslag van Zondag te bevestigen. Dat de besten winnen. Op bet plein Meeneneteenweg, bij de St Jozefschool. D^or het Mlpisterie van Economische Zaken werd voor de radio tien volgenden oproep tot de landbou wers gericht Nogmaals willen wij heden een oproep doen aan de inndboirwprs. Het land heeft hen noodig. Dit werd hun reeds ge zegd, en hér zalhun hog herhaald worden. De jongste oogst heeft de verwachtingen teleurge steld. Het graan is niet schootn. In véle streken zijft de opbrengsten der aardappelen iaag, ingevolge de ziekte. Ondanks alles zal deze oogst en idat is een groot geluk''ons toelaten te wachten op den onontbeérlij- ken invoer uit het buitenland. Zulks behoort echter tot het verleden. De landbou wer daarentegen ziet de toekomst te gemoet. Reeds is hij aan het ploegen, aan het mesten, aan he% zaaien. Stellig zullen wij gerantsoeneerd'blijven. Ons meel zal nog rogge en tarwe bevatten. Maar dat onontbeer lijk minimum kan en moet in Belgische aarde kiemen. Uitbreiding van de bezaaiing Om dien. uitslag te bereiken, werd een plan opgevat. De wet heeft de uitvoering hiervan niet opgelegd aan de landbouwers. Maar wij zijn zeker dat zij den op roep van het land zullen aanhooren en, om de voorge stelde hervormingen ten beste te verwezenlijke'n, ook alle moeilijkheden zullen overvyinnen. Het bezaaiingsplan voor 't aanstaande jaar vergt dus, vooral, een aanzienlijke uitbreiding van de teelten van broodgraan, van tarwe en rogge. Tijdens het laatste normaal landbouwjaar 1937-1938 werden er in ons land nagenoeg 180.000 Ha. tarwe en 140.000 Ha. rogge verbouwd. Voor aanstaande jaar is het noodzakelijk dat de bezaaiingen onderscheidelijk 260,000 Ha. en 160.000 Ha. bereiken, hetzij! een verhoo ging met 80.ÓÓ0 Ha. of bijna de helft voor de tarwe en 20.000 Ha. voor de rogge. Zooveel mogelijk opbrengst uit den grond. Maar wij moeten er echter blijven voor zórgen, den grond zooveel mogelijk te doéh opbrengen. Want de landbouwers zcuden niét begrijpen, dat er geen reke ning gehouden werd met de hoedanigheid van den grond met hun b.v. te vragen tarwe en rogge té ver bouwen in streken waar deze teelt niet alle kansen zou hebben om te .gelukken. Voor tarwe zal alle in spanning dus door de leemstreek van de Polders en Condroz geleverd worden. In die streken zouden de be zaaiingen met tarwe van het landbouwjaar 1940-1941 deze van 1937-1938 met de helft moeten te boven gaan. Voor de rogge, rekent het land vooral op den zand grond van Vlaanderen, waar 8.000 Ha. meer zal moe ten gezaaid worden, hetzij een vermeerdering met 13 t. h. Tevens zal in de Kempen de teelt 15.000 Ha. hetzij 30 t. h. meer dan gewoonlijk omvatten. In de andere streken, zal het sommigen wellicht nog mogelijk zijn méér spelt en masteluin te zaaien. Daar voor kunnen wij hen slechts danken, vermits dit graan onzen gemeenschappelijken voorraad zal vergrooten. Meer broodgraan maar ook meer aardappelen. Doch wij moeten niet alleen méér broodgraan zaaien. .Want wij hebben ook aardappelen noodig. Derhalve zullen de landbouwers bereidwillig méér aardappelen planten om 's lands bevoorrading aldus te vergemak kelijken en voor de dieren meer voedsel te hebben. Daarom wordt hen gevraagd 30.000 Ha. aardappelen meer te planten. In onze vruchtbare leemstreek, zal men 8000 Ha. méér aardappelen kunnen verbouwen. In de Kempen, 10.000 Ha., In de zandstreek van Vlaan deren 7000 Ha. en in onze Ardennen 5000 Ha. Gewis weten wij dat zulks niet van een leien dakje zal loopen. Om daartoe te geraken, zullen onze land bouwers met kloeken durf de handen uit de mouwen moeten slaan, met den ouden sleur moeten breken en weloverlegde ontwerpen moeten prijs geven. Maar, van het hoogste belang is hét, dat dergelijk plan wordt uitgevoerd en zulks met succes. En dat kan, vermits het slechts afhangt van de bereidwilligheid der belanghebbenden. Ook is het onze vaste overtuiging, dat onze noeste zwoegers van land en akker, met een klaar besef van hun plicht het hunne zullen bijdragen tot het heil der vplksgemeenschap. België vraagt hun thans dat zij him landgenooten aan brood en aardap pelen zouden helpen. Wij zijn er stellig van overtuigd dat wij op hen mogen rekenen. Hef Nationaal Verbond der Haarkappers van België deelt mede dat de Mannenkappers een speciale be voorrading in zeeppoeder voor het scheren zullen be komen. De officieele formulieren, betreffende de aan vraag der bevoorrading, zijn verkrijgbaar in de vol gende centrums: Brussel. 45, Greepstraat; Antwerpen. Lange Winkelhaakstraat, 37; Mechelen, 102, Steenweg; Lier, 99. BerlarijLeuven, Verbondenenlaan, 10; Tie nen, 3, Tiensche steenweg; Gent, 24, Henegouwstraat Brugge, 47, Vlaamschestraat Roeselare, 12, Statie- plein, 12; leper, Meenenstraat, 5 Meenen, 73, Kort- rijkstraat Oostende, 99, Van Iseghemlaan KortriV. 12, Korte steenweg Hasselt, 19, Thonissenlaan. Deze bevoorrading dient uitsluitend om het val,- der kappers te kunnen beoefenen. De scheerzeep is bestemd alleen om het werken aan den zetel. In geen onkel geval mag het aan een' ander doel worden gebruikt. Er wordt de inWonèrs tér kennis- 'gebracht dat de Periodieke IJk der maten, gewichten en weegtoestellen, zal plaats hebben voor 1940. in de Halle, ingang naast het Belfort, Groote Markt, op volgende dagen Maandag 28 October 1940, van 10 tot 12 en van 13 tot 16 i uur. Dinsdag 29 October 1940, van 10 tot 12; en van 13 tot, 16 uur. Woensdag 30 October 1940. van 10 tot 12 en van 13 tot 16 uur. Donderdag 31 October 1940, van 10 tot 12 en van 13 tot 15 uur. Yper, den 9 October 1940. De Burgemeester, J. Vanderghote. O Waarom nog langer verzekerd blijven aan Maatschappijen vreemd aan uw streek In deze tijdsomstandigheden weet elke verze kerde der Naamlooze Maatschappij De Kortrijksche Onderlinge het best hoe voordeelig het is bij haar verzekerd te zijn. In geval van ramp bekomt ieder een spoedige en billijke regeling zonder eenige moeite. De volledigste waarborgen aan de voordeeligste premiën. Deel in de winsten. Voor alle inlichtingen wende men zich tot het Bijkantoor te leper, Paterstraat. 8. Algemeeije Opziener Omer ROBIJN. Alle makelaars in verzekeringen hebben heden meer dan ooit groot belang en voordeel met onze- instelling te werken. Vraagt ons dus verdere voorwaarden en tarief. (2200) Het Staatsblad bevat volgend besluit van den Secre taris-generaal van het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening Artikel 1. Al wie op 1 September het beroep uit oefende van koffiebrander, is verplicht aangifte te doen bij het Verbond der Belgische Voedingsbedrijven, ze tel te Brussel, Hertogstraat, 69, van 1) den datum vanaf denwelke zij dit beroep uit oefenen 2) het getal en den inhoud van de trohimels die zij bij de uitoefening van hun bedrijf gebruiken 3) 'de hoeveelheid ruwe koffie die zij van 1 Januari 1939 tot 31 December 1939 hebben gebrand. Van dit. tctaal dienen afgetrokken de hoeveelheden eventueel gebrand In opdracht van de openbare besturen of van het leger. Art. 2. De aangifte gedaan naar bijgaand model moet, binnen acht dagen na de bekendmaking van dit besluit, per aangeteekend schrijven aan het Verbond der Belgische Voedingsbedrijven worden overgemaakt. Art. 3. Onverminderd de bij dit besluit voorziene straffen, zullen de koffiebranders, die nalaten de aan gifte te doen, niet in aanmerking komen voor het bran den van koffiesurrogaten. Art. 4. De Inbreuken cp dit besluit worden opge spoord en gestraft overeenkomstig de bepalingen van de artikelen 6 tot 10 van de besluitwet van 27 October 1939, genomen om de bevoorrading van het land te ver zekeren en gewijzigd bij de besluitwet van 11 Mei 1940. Art. 5. De sluiting der inrichting of magazijnen, voorzien bij lid 3 van artikel 9 van de besluitwet van 27 October 1939, gewijzigd bij de besluitwetten van 11 en 14 Mei 1940, kan, volgens het geval, door den pro cureur des Kcnings of door den onderzoeksrechter be volen worden,' onmiddellijk na de vaststelling van de inbreuk; de duur van de "aldus uitgevoerde sluiting wordt van den door de rechtbank uitgesproken slui tingsduur afgetrokken. Art. 6. -Dit besluit treedt in werking den dag waar op het in het Staatsblad is bekend gemaakt. Het Staatsblad van 24 October bevat een besluit be treffende de vaststellingen van de prijzen voor het leder- en schoenbedrijf, dat o. m. volgende bepalingen bevat De brutowinstmarge voor den handel mag hoogstens bedragen a) Voor den groothandel in leder 10 t. h.: b) Voor den kleinhandel in leder 25 t. h.; c) Voor den groothandel in schoenen 12 t. h.; d) Voor den kleinhandel in schoenen 40 t. h.. van de toegelaten en werkelijk betaalde maxima-aan- kcopprijzen. Het Roode Kruis van België kan het koerier voor het bezet Frankrijk aanvaarden, op volgende voor waarden geopende brieven, één frank kaarten, fr. 0.80. De brieven en kaarten' worden overgebracht naar Brussel, alwaar zij worden voortverzonden naar Rij- sei, waar het Roode Kruis zich gelast deze te frankee- ren en te pesten voor gansch bezet Frankrijk. Het Postverkeer tüsséhén België "en Belgisch Kongo der gewone postkaarten zal. van heden af geschorst worden, daar de verbindingsweg over Portugal,' die tot heden toe in aanmerking kwam, niet meer kan ge bruikt worden. De briefwisseling, die zicb reeds onder wég bevindt, zal aan de afzenders teruggestuurd worden langs de Belgische post. aÜÏW

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 6