-VOETBAL- 21' Jaar, N 29 9 November 1940 21 Année, N 29 9 Novembre 1940 Weekblad voor het Arrondissement Yper Joarnal hebdomadaire de l'Arrondissement d Ypres WINTERHULP STAD YPER BERICHT Voorschotten op Oorlogsschade Federatie der Ceteisterden van het Arrondissement Yper Fédération des Sinistrés de I'Arrondissement d'Ypres Zondag 10 November 1940 C.S. YPER B - W.S. HOUTHULST Zitdag van den Provincialen Commissaris voor den wederopbouw De Secretarissen-generaal bij het hoofd van het Militair Bestuur Schikkingen van den Militairen Bevelhebber betreffende de feesten van 11 en 15 November HET YPERSCHE LA RÉGION D'YPRES Beneer, Opstel en Aankondigingen 34, BotersKaat, 34, YPER. Abonnement21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 50(1 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd Rédactkn. Administration et Publicité 34. rue au Beurre, YPRES. Abonnement21 fr. 00 par an Étranger 32 tr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. Tél. 500 Les articles non signes sont refusé; IIWWWW»IWW»IWWWWWWWW>I>1>|»||J||I|1H<WW De winter staat voor de deur en het gelaat van het koude jaargetijde komt velen, na de beproe vingen der huidige omstandigheden, dubbel streng voor. De oprichting van «Winterhulp» komt dan ook te rechter ure en het heeft wel zijn nut dat onze lezers vertrouwd geraken met de grondgedachte waarop de nieuwe organisatie bouwt en waaraan ze haar stuwkracht ontleent. Wij weten het allen dat de misdeelden en de armen thans moeten geholpen worden. Wij we ten het, en velen onzer verzuimen zoo vaak dien plicht. En nochtans hebben groote sociaal voelen de menschen erop gewezen. Schrijvers en dich ters zijn meestal voortrekkers ze zijn tiental len jaren op hun tijd vooruit. Hun schriften be- teekenen niet alleen hoogstaande letterkundige, maar kunnen tevens sociale prestaties zijn. Ik denk aan een warm-gevoeld, hoewel wat hoogdravend gedicht van een Victor Hugo Dans vos fêtes d'hiver, riches heureux du monde, Quar.d le bal tournoyant de ses feux vous inonde, Songez-vous que de faim dévoré, Peut-être un indigent dans les carrefours sombres S'arrête, et voit danser vos lumineuses ombres Aux vitres du salon doré Een wonderschoone Kerstvertelling van Hugo's tijdgenoot, Charles Dickens, verwekte noch min noch meer een sociale revolutie in het sterk ge- pauperiseerde Engeland der negentiende eeuw. Doch hoe verheven ook het inzicht dier beide groote geesten, hoe nobel hun gebaar, hoe toren hoog hun liefde boven de zelfzucht van hun tijd, dat alles welt op uit een voedbodem van verhe ven altruisme het is de lofzang der liefdadig heid dien we kunnen samenvatten in het vers Donnez, l'aumóne est sceur de la prière WINTERHULP integendeel gaat uit van het solidariteitsbegrip. Haar ondergrond is niet een diepgevoeld medelijden, maar de band die ons aan den misdeelde bindt omdat hij een der onzen is, de broederband die alle volksgenooten in één natie samenrijgt. Hieruit volgt dat de steun dien wij WINTER HULP verleenen geen caritate, geen aalmoes is, maar de vrijwillige belasting die wij ons op leggen als goedbedeeld lid der natie ten goede van den minderbedeeldenvolksgenoot. Hieruit volgt dat WINTERHULP niet tegen de genootschappen voor liefdadigheid of onder stand staat. Ze gaat uit van andere ideëele oog merken en beweegt zich op een ander plan. In Duitschland heeft het dynamisme van het Derde Rijk ook deze beweging aangegrepen fa belachtige sommen werden rondgehaald. Ook in België staan de verwachtingen hoog gespannen de verlangde opbrengst voor het loo- pende boekjaar wordt op niet minder dan 390 millioen frank geraamd. Het gaat niet om in het bestek van dit artikel den tekst der oprichtingsbesluiten van het nieuwe werk op te nemen, noch uit te wijden over de talrijke middelen waarover het beschikt om tot zijn doel te komen. Vermelden wij slechts dat het hoogste burgerlijk en geestelijk gezag op substantieele wijze zijn instemming met het grootsche initiatief heeft betuigd. Wij kunnen als bescheiden tolk en voorlichter der openbare meening slechts den vurigen wensch hernieuwen dien wij reeds naar aanlei ding der Volk en Kunst «-beweging naar vo ren brachten Moge de hernieuwende geest die uit de WINTERHULP «-beweging straalt ook over onze goede Iepersche stede vaardig worden. Het Stadsbestuur heeft van den Heer Orts- kommandant een schrijven ontvangen waarbij ter kennis wordt gebracht dat voor DADEN VAN SABOTAGE de Stad en haar inwoners volgende straffen kunnen oploopen 1) Zware geldboeten. 2) De opsluiting van gijzelaars. 3) Het terug interneeren der krijgsgevangenen. 4) Het ontzetten der stad en het omliggende gebied in eenen omtrek van 5 km. Het Stadsbestuur dringt opnieuw aan opdat al de ingezetenen van Stad, bewust van hunne zware verantwoordelijkheid tegenover hunne medeburgers, zouden waken opdat dergelijke niet te verrechtvaardigen misgrijpen zouden ver meden en belet worden. Het Stadsbestuur doet beroep op den geest van tucht en het gevoel van solidariteit waarvan de bevolking steeds op voorname wijze blijk heeft gegeven om haar aan te sporen hare verplichtin gen in oorlogstijd met stiptheid te blijven na leven. Yper, den 4 November 1940. De Secretaris, De Burgemeester en Schepenen, G. Versailles. J. Vanderghote. De personen die wenschen voorschotten te be komen voor het herstel van hun geteisterd goed, worden verzocht zich aan te bieden ten stad- huize, bureel Nr 9, voorzien van de eigendoms- titel en verzekeringspolis van voormeld goed, alsook van hun trouwboekje. De belanghebbenden moeten bovendien in het bezit zijn van de schatting, in drie exemplaren, der uit te voeren werken aan den huidigen prijs, en indien de werken zijn uitgevoerd, van de re keningen met zegels, alsook van vier afschriften dezer rekeningen. Het Stadsbestuur. De aanstaande maandelijksche vergadering, van de Afgevaardigden der Bonden van geteis- terden, zal plaats hebben op Zondag 10 Novem ber 1940, te 14 u. 30, in de bovenzaal van het Stadhuis van Yper. DAGORDE Onderzoek van den toestand. Alle geteisterden worden tot deze vergadering uitgenoodigd, doch wij verwachten bijzonderlijk dat alle gemeenten van het arrondissement er door een of meer afgevaardigden zouden op ver tegenwoordigd zijn. De Voorzitter, J. Vanderghote, adv. La prochaine reunion mensuelle, des Délégués des clubs de sinistrés, aura lieu le Dimanche 10 Novembre 1940, a 14 h. 30, en la grande salie (lr étage) de l'hótel de ville d'Ypres. ORDRE DU JOUR Examen de la situation. Tous les sinistrés sont admis a cette réunion, mais les autorités communales sont tout parti- culièrement invitées a y assister ou du moins a s'y faire représenter. Le Président, J. Vanderghote, av. K. B. V. B. 1940 -1941 TWEEDE DIVISIE PROVINCIAAL, 'REEKS C. Ypersch Stadium, Augustijnenstraat TE 2 UUR Algemeene inkomprijs1 fr. 50. Tribune1 fr. opleg. De h. Demeyere, provinciaal commissaris voor den Dienst van 's lands wederopbouw voor de pro vincie West-Vlaanderen, houdt zitdag den Maan dag van iedere week, telkens van 10 tot 12 u. en van 2 tot 6 u. in zijn kantoor te Kortrijk, 63, Doornikstraat. De geteisterden kunnen in zijn diensten alle gewenschte inlichtingen bekomen en met raad en daad bijgestaan worden. Het hoofd van 't militair bestuur, de Rijksre- geerings-president Reeder, voerde verleden week Woensdag besprekingen met de secretarissen- generaal van de Belgische ministeries over een aantal actueele vraagstukken van de Belgische administratie. Tevens hadden er grondige bespre kingen plaats vooral over de noodzakelijkheid van een betere werking van het bestuurlijk staatsapparaat, over de vraagstukken betreffende het verzekeren der ravitailleering van de bevol king, evenals over de noodwendigheid van een strenge toepassing der maatregelen tot inkrim ping van het verkeer der motorvoertuigen. Belgapress deelt mede De militaire bevelhebber van België en Noord- Frankrijk, heeft volgend schrijven gericht tot de com missie van de secretarissen-generaal ONDERWERP Het schrijven van den secretaris generaal van- het Belgische departement van Binnenlandsche Zaken op datum van" 19-10-1940. Ik heb kennis genomen van het inzicht der commissie van de secretarissen-generaal, den nationalen feestdag van 11 November welke ingevolge een wetsbesluit van 21-7-1922 werd ingesteld af te schaffen. Op grond van het besluit van de secretarissen-generaal ben ik de meening toegedaan, dat langs Belgische zijde dient af gezien te worden van feesten en betoogingen, alsmede van verloven voor de arbeiders op 11 November van welken aard ook. Ik heb dit besluit ter kennis gebracht van de Kommandanturen en heb gewezen, op het feit dat betoogingen welke in tegenstrijd met den door het besluit van de secretarissen-generaal tot uiting ge- brachten wensch der Belgische regeering, zouden voor zien worden principieel dienen verboden te worden. Men is niet gekant tegen het inzicht 15 November als Koningsdag te vieren. De naamdag van den Koning mag door Kerkelijke plechtigheden, voornamelijk door een Te Deum worden gevierd. Verder mogen de scholen verlof geven. Betoogingen mogen evenwel niet plaats hebben. De huidige toestand eischt dat 15 No vember, welke tot nu toe geen door den Staat erkende feestdag was, eveneens als werkdag dient te worden beschouwd. Ik beschouw het nutteloos er verder op te wijzen dat noch op 11 noch op 15 November in het openbaar de vlaggen mogen worden uitgestoken. Met bijzondere hoogachting get. v. Falkenhausen Infanterie-generaal.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 1