2 Een nieuwe oproep tot de landbouwers GEESTELIJKE HERBEWAPENING De vereenzelviging en teraardbestelling van oorlogsslachtoffers Het Postverkeer tusschen België en onbezet Frankrijk is hersteld Dienst voor Repatrieering der Belgische Vluchtelingen Aanvragen voor vrijlating van krijgsgevangenen Vrijlating van de Belgische reservisten in krijgsgevangenschap Maximumprijzen voor Slachtvee Maatregelen tegen de Joden in België De Tabakvoorziening tot einde 1941 verzekerd Wie heeft- recht op een Aardappelkaart? EIGEN WAAR IN EIGEN STREEK Leest en verspreidt HET YPERSCHE De heer J. Forget, directeur-generaal aan de econo mische diensten van het ministerie van Landbouw en Vc edselvoorziening, hield verleden Zaterdag volgende rede voor de radio Wij hebben reeds vóór de micro betoogd dat de hui dige bevoorradingsmoeilijkheden een wijziging van ons economisch stelsel vereischen. De producenten mogen voortaan de keuze van hun teelten niet meer uitsluitend bepalen met het oog op de grootste winst. Zij moeten eerst en vooral rekening houden met de behoeften van de Natie. Zij moeten er voor zorgen dat de bevolking in voldoende mate kunne beschikken over al de pro ducten waarvan het tekort niet meer in dezelfde mate als voorheen door den invoer kan aangevuld worden. Van den anderen kant zal de overheid den prijs dier pro ducten hoog genoeg stellen om den arbeid onzer land bouwers loonend te maken. Op grond van dit beginsel hebben wij het aanstaande teeltplan vastgelegd. Wij hebben er de richtlijnen van uiteengezet. Wij hebben U gezegd in welke verhoudin gen het verbouwen van broodgraan en aardappelen volstrekt dient uitgebreid, willen wij onze bevolking het onmisbaar voedsel bezorgen. Wel te verstaan mag de uitbreiding van de broodgraan- en aardappelteelt geenszins leiden tot een vermindering in het verbou wen van andere r.oodige gewassen. Er mag, bij voor beeld. geen sprake van zijn de teelt van suikerbieten en cichoreiwortels in te krimpen. Deze zijn immers juist twee producten, waarvoor ons land onafhankelijk is van den vreemde. Dergelijke toestand nu omkeeren ware een rampspoedige economische vergissing begaan. Daarentegen, en om 't even welke de winstmogelijk heden ook mogen wezen, kan er geen sprake zijn van een uitbreiding van sommige belangrijke verbouwingen, zooals die van het vlas, welke van geenerlei nut zijn voor de voeding wanneer zij in de eerste plaats bezorgd moeten zijn cm de voortbrenging van waren voor menschelijk verbruik. Elke landbouwer, die een stuk grond verbouwt, moet er vooral aSn denken zoo ruim mogelijk het zijne bij te dragen om de Belgen de voornaamste voedingspro ducten te bezorgen en zulks volgens de aanwijzingen van 's lands overheid. Bijgevolg moeten de landbouwers trachten ook de boonen- en erwtenteelt uit te breiden. Zulks is moge lijk in nagenoeg het gansche land. Het weze echter nogmaals gezegd dat het in de gunstigste streken is, zegge in die waar deze verbouwing reeds op groote schaal geschiedt, dat de grootste krachtinspanning moet worden gedaan. Wat deze voor onze keuken zoo kostbare producten betreft, mogen wij niet uit het oog verliezen dat er tot hiertoe jaarlijks bijna 10.000 ton boenen en bijna 15.000 ton erwten bij ons werden in gevoerd. Het land moet. door zijn eigen arbeid, voor zien in de behoeften welke vroeger gedekt werden door dezen invoer, die nu schier onmogelijk geworden is en waarvan het wegvallen overigens de gelukkigste gevolgen voer onze economische zelfstandigheid zou hebben. In hetzelfde verband ware het daarenboven uiterst nuttig de tot hiertoe onbewerkt gelaten gronden zoo goed mogelijk geschikt te maken en te bebouwen. Wij weten wel dat deze gronden weinig talrijk zijn. De Belgische boer was te verstandig om de perceelen te veronachtzamen waarvan de verbouwing wezenlijk winstgevend kon zijn. Toch zijn er in al onze gewesten nog braakliggende gronden, omdat het vroeger de kos ten niet loonde deze productief te maken. Thans staan wij vóór een gewijzigden toestand. Twee nieuwe drijfveeren moeten voor de landbouwers een prikkel zijn om zelfs de onvruchtbaarste perceeltjes grond te bebouwenten eerste, zij staan voor de nood zakelijkheid zooveel mogelijk voedingsproducten ter be schikking van ons volk te stellen en, ten tweede, de hoogere prijzen loonen hun arbeid. Het zou derhalve niet doorkunnen dat onze landbouwers perceeltjes grond, hoe klein ook lieten braak liggen. Zij moeten er, integendeel, gemakkelijk te verbouwen gewassen op kweeken zooals haver, rogge, boekweit. Wegens dezelfde redenen, is het ook van het grootste belang dat de stukjes grond van het Werk van den Ak ker met vlijt bewerkt en met zorg ten nutte gemaakt worden. Al wie enkele aren grond kan bewerken moet zulks doen de opbrengst zal hun best van pas ko men vcor eigen voeding. Velen zullen er belang bij hebben hun lusthof geheel of ten deele om te spitten, om er aardappelen, boonen, erwten of groenten te plan ten. Kortom, voor den oogst 1940-1941. gelden de vol gende voorschriften alle onontbeerlijke gewassen zoo intensief mogelijk verbouwen geen enkel perceel grond, hoe klein het ook weze, onbenut laten wel inte gendeel. er zooveel mogelijk uithalen Worden die voorschriften met tucht en nauwgezetheid in acht ge nomen. dan zal geen gevaar onze volksvoeding meer bedreigen en zal het spook van den honger in den loop der volgende maanden voor goed verdreven zijn uit onze gouwen. Nummer II Zalig de zachtmoedige!... Jesaia XLII, 3 O Zalig, die lijk Jesus leert, Heel zacht door 't leven gaat En uit zijn mond de klachte weert Als hem de booze slaat. Hij trappelt met geen ruw genot De broze rietpluim plat, Hij gaat steeds door en keert niet bot Vol wraak op 't wandelpad. Hij dooft niet schielijk 't grimmig vuur De wiek, die smeult en smookt, Moet sterven toch na korten duur In 't hart, dat toornig stookt. Die vlamme woed haar krachten uit En brandt wanhopig dood. Geen onheil ooit haar walm ontspruit Voor wien stil henenvlood. O Zalig, die heel zacht, van 't lot Het zoet en zure draagt. Hij leeft als vriend van mensch en God, Tot hem de Hemel vraagt. Concetti Het Staatsblad kondigt een onderrichting af van den Wehrmacht - Graberofvzier gericht aan de heeren Provinciegouverneurs, A rrondissementskommissarissen en gemeentebesturen van het Koninkrijk, betreffende het opgraven, teraardbestellen en overbrengen van de lijken der slachtoffers van de verrichtingen en gebeur tenissen van den oorlog, en het onderhoud hunner graven. Hierin wordt onder meer gezegd, dat de gemeenten vanaf 1 November aansprakelijk zijn voor het in goe den staat houden van de graven der Duitsche soldaten. Het Bestuur der Posterijen deelt mede Het postverkeer tusschen België en onbezet Frankrijk is hersteld, maar alleen voor gewone brieven en postkaarten. Deze zendingen gefran keerd volgens het internationaal tarief, moeten opgesteld zijn in het Duitsch, het Italiaansch, het Vlaamsch of het Fransch. De lokalen van den dienst voor repatrieering der Belgische vluchtelingen, vroeger Gendarmeriestraat, worden overgebracht naar het Koninklijk Plein, 2, te Brussel, telefoon Nr 12 17 05. Het inlichtingsbureel is open voor het publiek, iede- ren dag der week van 9 tot 12 u. en van 14 tot 17 uur. Zaterdag uitgezonderd. Het Rcode Kruis deelt mede dat alle aanvragen voor vrijlating door de families der gevangenen rechtstreeks bij de Oberfeldkommandanturen Brussel (voor Brabant en de provincies Antwerpen en Limburg), Gent (voor Vlaanderen), Luik (voor de provincies Luik en Lu xemburg), Charleroi (voor de provincies Henegouwen en Namen) ingediend kunnen worden. Opdat de verzoeken door de militaire overheid guns tig zouden worden opgenomen, moet er met stukken be wezen worden dat de thuiskeer van den gevangene 1. Van algemeen belang is voor het uit te oefenen ambt of beroep (ambtenaren, artsen, pachters, technici, ingenieurs, enz.). 2. Uiterst dringend is, wat door den burgemeester onder zijn verantwoordelijkheid als ambtenaar plech tig moet werden verklaard. Het Roode Kruis vestigt de aandacht der families op het feit dat de aanvragen in de Fransche of Vlaamsche taal opgesteld mogen wor den er wordt bijzonder afgeraden zich tot agentschap pen of onbevoegde gemachtigden te wenden om de aanvragen op te stellen, ze te vertalen of ze bij de be zettende overheid in te dienende aanvragen mogen rechtstreeks tot de Oberfeldkommandanturen gericht worden of te dien einde aan het Roode Kruis (Vrijla- tingsdienst). Louisalaan, 162, te Brussel, toevertrouwd worden. Vrijlating Het Rood Kruis deelt mede Al de militaire reservisten (officieren en soldaten) worden thans gedemobiliseerd zij zullen naar België terugkeeren naar gelang de vervoermogelijkheden. Geen enkele repatrieeringsdienst is door het Rood Kruis in Duitschland verzekerd. We betreuren thans nog geen nadere aanduidingen te kunnen verschaffen in verband met het aktief leger of met de aardrijkskundige ligging der kampen. Briefwisseling Het is toegelaten met alle Belgische krijgsgevange nen in Duitschland brieven te wisselen. Bij voorkeur schrijve men op een postkaart, ofwel langs de post, ofwel langs het Rood-Kruis, 154, Louizalaan te Brussel. De briefwisseling naar de krijgsgevangenen is zegel- vrij. Het adres moet vermelden naam en voornamen, nummer van den krijgsgevangene, evenals de vermel ding Oflag en nummer van 'het kampals het offi cieren betreft, Stalag en nummer van het kamp als het soldaten betreft. Men moet de briefwisseling sturen naar het laatst opgegeven adres. Wat mogen de krijgsgevangenen ontvangen in November - Januari De Belgische krijgsgevangenen in Duitschland mogen ontvangen In November a) De beroepsmilitairen le halve maand 1 pak van 5 kilo 2« halve maand 1 pak van 1 kilo. b) De reservisten 1 pak van 1 kilo. In December Af te geven vóór 10 December. a) De beroepsmilitairen 1 pak van 1 kilo b) De reservisten1 pak van 5 kilo1 pak van 1 kilo. In Januari Af te geven na den 15 Januari. a) De beroepsmilitairen1 pak van 5 kilo 1 pak van 1 kilo. b) De reservisten 1 pak van 1 kilo. N. B. De droge worsten en salami's zijn toegela ten in de pakketten. Nederlandsch-Belgische Pakketten Het Roode Kruis van België deelt nog mede dat het. te beginnen van ln November, in staat is, het Hol- landsch pakket (pakket van 2 J kilogram voedingswa ren, dat samengesteld wordt en rechtstreeks verstuurd door het Nederlandsch Roode Kruis) naar al de reser vemilitairen te zenden, die in de Oflagen gevangen zijn. Opdat een dergelijk pakket verzonden worde is het voldoende de som van 50 frank te storten op P. C. R. 2396-84 Roode Kruis van België Hollandsch-Bel- gisch PakketBrussel, en duidelijk de naam, voor naam, Nr van den gevangene, en Nr van het internee- ringskamp op het stortingsbulletijn te schrijven. Een besluit is verschenen waarbij de maximumprij zen voor levend vee alsmede de kleinhandelsprijzen voor versch vleesch en toebereide of geconserveerde vleeschwaren vastgesteld worden. De belanghebbenden zullen goed doen kennis te ne men van de in dit besluit bepaalde maximumprijzen en ze stipt toe te passen, daar er op de naleving ervan een strenge controle zal uitgeoefend worden. In datum van 28 October 1940 is een verordening uit gevaardigd van den Militairen Bevelhebber in België en Noord-Frankrijk, houdende, zooals dit reeds in an dere landen gedaan werd. maatregelen tegen de Joden in België. De voornaamste bepalingen dezer verordening be vatten het verbod voor de Joden, die uit België gevlucht zijn. er terug te keeren: de verplichte inschrijving in een register; de aanmelding der Joodsche ondernemin gen: het uitplakken in hotels, spijshuizen en herbergen der melding Joodsche onderneming en het verbod een bediening uit te oefenen in besturen of in organis men die door de openbare machten erkend zijn, lid te zijn van het onderwijzend personeel, advokaat, ofwel dagbladschrijver. Door de zorgen van de Duitsche overheid is thans de voorziening van ons land met tabak tot het einde van het volgend jaar verzekerd cp denzelfden grond slag als vóór den oorlog, zoodat er thans geen enkele reden tot ongerustheid in dit opzicht bestaat. De noodige soorten zullen worden ingevoerd uit Tur kije. Bulgarije, Griekenland, Hongarije, Jcego-Slavië, Italië en Polen. Natuurlijk zal de hoeveelheid beschikbare merken zich eenigszins wijzigen en moeten aangepast worden aan de beschikbare grondstoffen. Zoo zullen de zwarte Amerikaansche soorten moeten uitvallen, doch zonder twijfel zijn de vakkennis en ervaring van de Belgische fabrikanten voldoende om dusdanige mengsels samen te stellen dat het gemis nauwelijks zal worden gevoeld. In dit verband dient er tevens op gewezen, dat er geen enkele reden meer bestaat, aan sluikhandel deel te nemen omdat er binnen zeer korten tijd meer dan voldoende tabak zal zijn. Het Staatsblad van 6 November bevat een wette lijke bekendmaking van den h. E. De Winter, secre taris-generaal van het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening aangaande de aflevering der aar- dappelkaarten. Zij luidt als volgt 1. Het is gebleken dat sommige gemeentebesturen een verkeerde opvatting hebben van de voorschriften van 25 October 1940, bekendgemaakt in het Staats blad van 27 October 1940, en zooveel kaarten aanhou den als er keeren 45 kilogram aardappelen zijn in den voorraad van een gezin. Dat is niet de zin van het besluit noch van het be doelde voorschrift. De berekening, die in het gemeentebestuur moet ge maakt worden, is de volgende het cijfer van den voor raad verdeelen door het aantal personen van het ge zin. Indien de uitkomst gelijk is aan of hooger dan 45, kan geen enkele kaart gegeven aan iemand van het gezin indien de uitkomst lager is dan 45, worden de kaarten afgegeven aan al de personen van het gezin. 2. De huisbezoeken worden gedaan om de echtheid van de verklaring van de belanghebbenden vereischt als bewijs van het overmaken van de aardappelkaart te controleeren. Zij mogen dus in geen geval plaats hebben bij personen die de gezegde kaart niet afge haald hebben of die ze overgemaakt hebben aan het gemeentebestuur vóór 8 November 1940. 3. De gemeentebesturen zullen, vanaf 9 November 1940. nagaan of de opgehaalde kaarten overeenstem men met het aantal verzamelde verklaringen. Deze ver klaringen moeten bewaard worden door den gemeen tedienst der voedselvoorziening. Op denzelfden datum zullen de gemeentebesturen de lijst opmaken van de personen die in het bezit zou den zijn van hun kaart, zonder hun verklaring van voorraad te hebben ingediend. De kaart zal hun onmid dellijk ontnomen worden. De gemeenten van meer dan 5.000 inwoners zullen, uiterlijk op 10 November, aan het Ministerie van Land bouw en Voedselvoorziening, dienst voor de distributie en de voorraden 36a, Nijverheidsplein te Brussel, het aantal kaarten doen kennen, die in de gemeente niet zijn opgehaald. O Waarom nog langer verzekerd blijven aan Maatschappijen vreemd aan uw streek In deze tijdsomstandigheden weet elke verze kerde der Naamlooze Maatschappij De Kortrijksche Onderlinge het best hoe voordeelig het is bij haar verzekerd te zijn. In geval van ramp bekomt ieder een spoedige en billijke regeling zonder eenige moeite. De volledigste waarborgen aan de voordeeligste premiën. Deel in de winsten. Voor alle inlichtingen wende men zich tot het Bijkantoor te leper, Paterstraat, 8. Algemeene Opziener Omer ROBIJN. Alle makelaars in verzekeringen hebben heden meer dan ooit groot belang en voordeel met onze instelling te werken. Vraagt ons dus verdere voorwaarden en tarief. (2200)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 2