Cinema «Oud Yper» Un de la Canebière Zielmissen 3 ALLERHANDE NIEUWS Daarbij een schoone DOCUMENTAIR. NIEUWSBERICHTEN UFA. HANDBOOGSCHIETINGEN Plechtige uitvaart van M. Alois Donck REMERCIEMENT STERFGEVAL Zondagrust Repos Dominical YPER. Diefstal van zaaitarwe. Verleden week Vrijdag beslatigde Duthoo Remi, landbouwer, wonen de Zillebekevoetweg, dat er uit zijn zaaimachien on geveer 16 a 20 kg. zaaitarwe gestolen was. Daar dit zaaigraan met een vergiftigde stof ontsmet werd en al- zoo voor de voeding onbruikbaar geworden is, zal de dief, zoo hij het inzicht had die tarwe als broodgraan te gebruiken, ze niet tot dit doel mogen aanwenden, op gevaar af zich zelf ofwel andere personen aan vergif tiging bloot te stellen. Nog immer rijwieldiefstallen. Zaterdag laatst, rond 8 uur, werd aan den gevel eener herberg op de Vandenpeereboomplaats de velo gestolen toebehooren- de aan Saelens Cyriel, van St Jan. en omstreeks zelfde uur werd aan een herberg in de Stuersstraat het rij wiel ontvreemd van Gruwez Georges, van Waasten. Denzelfden avond, floch een weinig later, namelijk om 9 u. 30, verdween even spoorloos het rijwiel van Vanhoutte Jules, wonende alhier, Maarschalk Haiglaan, dat hij eenige stonden te voren aan den gevel eener herberg in de Statiestraat had geplaatst. En Zondag avond, rond 20 u., stelde Verschoore Ge rard, wonende Dickebuschsteenweg, de verdwijning vast van zijn velo, die hij eenigen tijd aan den gevel eener herberg in de St Jacobstraat onbeheerd had la ten staan. Naklank van een doodelijk auto-ongeval. In het begin van Juli, werd, zooals wij het destijds meldden, de wielrijdster Provoost Julienne, van Meenen, op het grondgebied van Gheluvelt aangereden en gedood door de auto gevoerd door D. Emeric, van Yper. gepension- neerde gendarm die op het oogenblik van het ongeval zich onder den invloed van den drank bevond en er van door gereden was zonder zich om zijn slachtoffer te bekommeren. Hiervoor werd D. reeds vroeger tot 9 maanden ge vang gestraft en thans is hij opnieuw voor de Recht bank verschenen om er zich te hooren veroordeelen tot het betalen eener som van 46.317 fr. als schadeloos stelling aan de ouders der ongelukkige Provoost Ju lienne Schooljongen door auto aangereden. De 10 jarige Indevuyst, wonende op de wijk Potyze, werd. toen hij op weg naar school was, door een voorbijrijdende auto gevat en ten gronde geworpen. De jongen liep een groote hoofdwonde op alsmede verschillige lichter kwetsuren en werd ter verzorging naar het O. L. Vrouwhospitaal overgebracht. VLAMERTINGHE. Aanrijding. De genaamde Baert, werkman bij de spoorwegmaatschappij, kwam verleden week Donderdag, rond 9 u. 30 voormiddag, per velo van uit de richting van Poperinghe gereden, toen hij, gekomen aan het oudemannenhuis alhier, bij het oversteken van den steenweg, door een auto ver rast werd. De wielrijder werd langs achter aangereden en met geweld ten gronde geslingerd, waar hij bloedend bleef liggen, terwijl zijn velo een tiental meter ver werd meegesleept. Geholpen door den autovoerder, droeg Bollengier Joseph den gekwetste in een naburige woning binnen, waar Dr Verbeke hem de eerste zor gen kwam toedienen. ZILLEBEKE. Terug aangehouden. De 45 jarige handelsreiziger J. Opsomer, van Merckem die voor den oorlog wegens geestesziekte in het gesticht voor sociaal verweer te Doornik opgesloten zat, werd al daar tijdens de beschieting van Mei laatstleden losge laten en kwam zich na zekeren tijd alhier vestigen. Op 23 September echter werd hij wegens smokkelhandel opnieuw aangehouden en op 18 October werd hij uit dien hoofde tot vier maanden gevang veroordeeld. Daar het openbaar ministerie hiertegen in beroep ging. werd beschuldigde naar het gevang te Gent overgebracht in afwachting dat hij terug in het gesticht te Doornik ge ïnterneerd worde. GHELUWE. Doodelijk verkeersongeval. De 65 jarige metsersbaas Lecleir Theophiel, wonende in de Yperstraat, werd het slachtoffer van een pijnlijk onge val. 's Avonds rond 18 u. verliet hij zijne woning om aan den overkant der straat naar zijn werkplaats te gaan. Op hetzelfde oogenblik kwam daar een gespan van uit de richting van Meenen voorbijgereden en Le cleir, die dacht er den tijd nog voor te hebben, stapte vlug over, doch werd alzoo te midden de straat gegre pen door een personenauto die insgelijks van uit Mee nen aangereden kwam en die hij niet gezien had. De ongelukkige werd met zware verwondingen opgenomen en in zijne woning gedragen. Dr Maddens, die dadelijk ontboden werd, stelde een schedel- en beenbreuk vast en deed, gezien zijn ergen toestand, het slachtoffer in allerhaast naar de St Joris-kliniek te Meenen over brengen. waar het aan de gevolgen der opgeloopen ver wondingen bezweken is. Een onderzoek werd ingesteld. Wielrijder door auto gevat. De aardewerker De- nys Alois, 43 jaar oud, kwam 's morgens om half acht per velo langs den steenweg van Gheluwe naar Yper gereden en werd, toen hij het gespan van Dereux- Cornette voorbijstak, gegrepen door een auto die van uit de richting van Gheluvelt kwam. De wielrijder werd tegen het achterwiel van het gespan geslingerd en liep alzoo vrij ernstige verwondingen op aan het hoofd en de rechter dij. Daar hij daarenboven nog door glasscherven van zijn bril aan de oogen gekwetst werd, moest hij zich door een oogarts laten verzorgen. ZONNEBEKE. Scholier omvergereden. 's Mid dags, toen de 8 jarige Daniël Samyn, zoon van Alfons, Schipstraat, de school verliet, kwam hij tegen het spat bord en het wiel van de voorbijrijdende auto van een brouwerij terecht en werd ten gronde geworpen juist op het oogenblik dat twee andere autos kwamen aangehold. Gelukkig kon de geleider van eerstgenoemd voertuig nog bijtijds het knaapje opnemen en terug naar school dragen waar een kloosterzuster het aan aangezicht en knieën verwonde kind verpleegde. Het werd vervolgens naar zijn woning overgebracht. KOMEN. Goede vangst. De genaamden Grui- gnon Thomas, 53 jaar oud, en Graveline Adolf, 24 jaar, die onlangs twee rijwielen te Wervick gestolen hadden, werden hier, tengevolge van klachten wegens diefte, door de rijkswacht aangehouden. De kerels, die aan hun proefstuk niet waren, zullen thans met het ge recht af te rekenen hebben. Botsing tusschen auto en moto. Langs den steen weg van Wervick naar Busbeek had er een aanrijding plaats tusschen een auto en de moto bereden door La- compte Albert» Deze laatste stuikte zwaar ten gronde en brak zich hierbij een arm, terwijl zijn gezel, De- clercq Albert, die op den duozadel gezeten was, aan htofd en schouders gewond werd. NEERWAASTEN. Gelukkig gered. Door de Zaterdag 9 November, om 7 uur. Zondag 10 November, om 2. 4 J en 7 uur. Maandag 11 November, om 7 uur. HET PRACHTIGE KOMISCHE STUK naar de beroemde operette van Vincent SCOTTO met ALIBERT, Germaine ROGER en RELLYS. duisternis misleid is de 32 jarige Degrande Paul, die langs het jaagpad huiswaarts keerde, in het water ge sukkeld, doch werd gelukkig gered door den bakkers- gast Rogghe Flavien, die korts na hem het zelfde jaagpad volgde en niet aarzelde den drenkeling ter hulp te snellen. WAASTEN. Zware botsing. Aan den hoek der Bethune- en Fochstraten had er een geweldige aanrij ding plaats tusschen een vrachtauto met aanhangwa gen, geladen met kolen en bestuurd door den 38 jarigen J.-B. Putman, en een camion geleid door P. Guibert, 31 jaar oud. Tengevolge van den hevigen schok kan telde het eerstgenoemde voertuig om en ontstond er alzoo een begin van brand. Geen personen werden ge kwetst, doch de stoffelijke schade is zeer groot. PLOEGSTEERT. Auto gestolen. Labrousse Henri had zijn auto voor een herberg geplaatst en ter wijl hij daar binnen was, is een onbekende er met zijn rijtuig van door gereden. LIGGENDE PERS MAANDAG 11 NOVEMBER 1940 Om 2 uurIEPER, Vlaamsch Huis, de Stuersstraat OppervogelPrachtige beker2' oppervogel gratis Twee zijdvogels, elk 40 fr. Twee kallen, elk 20 fr. Prijs Alf. Verfaillie 25 fr. Prijs Jos. Steyaert 25 fr. en 20 gratis prijzen. Kleine vogels 10 fr. Inleg 13 fr. 50. Zooveel vogels als schutters. ZONDAG 17 NOVEMBER 1940 Om 14 uurYPER, In de Zon, bij Oscar Molein GROOTE WILDSCHIETING. Maandag laatst, te 10 u. 30, had in St Maartens Kathedraal de plechtige lijkdienst plaats van M. Aloïs Donck, apotheker van het O. L. Vrouw hospitaal van Yper, lid der Kerkfabriek van S't- Maartens en Voorzitter van het St Vincentius- genootschap, die hier Dinsdag, 29 October, god vruchtig in den Heer ontsliep, in den ouderdom van 71 jaar. Ontelbaar waren de vrienden en kennissen die er aan gehouden hadden een laatste hulde te brengen aan dezen eenvoudigen en nederigen, maar tevens zoo verdienstelijken Yperling. Namens de Commissie van Openbaren Onder stand werd, na den kerkelijken dienst, in de kerk de volgende lijkrede uitgesproken door M. Remi Bouquet, voorzitter. Vooraleer gij gedragen wordt naar uwe nog gapende grafstede, vervul ik den droevigen plicht, in naam van de Commissie van Openbaren Onderstand, van haar Bureel en van al dezen die aan het beheer van den Openbaren Onderstand gehecht zijn, U, den zoo plots van ons ontrukten, verdienstvollen apotheker van ons hospitaal, den laatsten afscheidsgroet te brengen. Hoe kostbaar was uw leven en tot aan de verras sende dood Godsvrucht, rechtschapenheid en naastenliefde, wa ren de drie verhevene zielstoestanden, waarop heel uw levenswandel was ingericht, en waarmede gij, van iedereen uit uw omgang, den diepsten eerbied en de grootste genegenheid afdwongt. Vooral de noodlijdenden en beproefden, hoe weinig ze er wellicht van bewust zijn, hebben ruimschoots van uw bezit dezer hooge deugden genoten. Gij waart immers de man die in de praktijk wilde stellen De linker hand mag niet weten wat de rechter hand aan den arme geeft. Wat ge voor de stad zijt geweest weten we goed, niet tegenstaande hier ook weer uwe nederigheid veel trachtte te verbergen. Vooral de bestaande instellingen van openbare lief dadigheid en van geloofsleven kenden uwe figuur, en voor alles koesteren we in ons harte de heilzame ge dachtenis aan uwe uitzonderlijke toewijding, bij het vervullen van uwe opdrachten in de Commissie van Openbaren Onderstand. Apotheker van den Openbaren Onderstand der stad, Lid van den Kerkraad van St Maartens, Voorzitter van den bijzonderen Raad van St Vincentius Genootschap der Dekenij leper, ziedaar de stichtende reeks van titels waarmede u wordt ten grave gebracht, doch nog meer stichtend was de wijze waarop gij deze titels in uw leven hebt gedragen. Na den wereldoorlog van 1914-18 keerdet gij ten spoedigste mogelijk naar leper terug, waar gij dacht een welverdiende rust van uwe laatste levensjaren te mogen genieten, na de toen zoo zeer gevulde levens baan van Apotheker gedurende lange jaren te hebben afgelegd. Uw edelmoedig hart echter volgde het aan dringen van de Commissie van Openbaren Onderstand, die U wilde, als plaatsvervanger van M. Dhont zaliger, Apotheker aan ons hospitaal. Na het overlijden van Heer Apotheker Dhont, in Januari 1929 liet gij U, volgens het verlangen van de Commissie van Openbaren Onderstand, benoemen als Apotheker in zijn plaats. Lange jaren zijt gij in den dienst van ons hospitaal het toonbeeld geweest van een bewonderenswaardige offervaardigheid, plichtgetrouwheid en naastenliefde. Menigmaal kreeg de Commissie de gelegenheid uwe bijzondere toewijding en vooral uwe uitzonderlijke rechtschapenheid te bewonderen. Wij, de Commissie, weten hoe gij door uwe groote werkkracht, uwe menig vuldige initiatieven en uw edel karakter op de meest bevredigende wijze verhielpt aan den noodtoestand van de Apotheek in ons Gasthuis in de vrdegere jaren van heropbouw. We weten ook hoe fier en hoe gelukkig gij u voeldet toen de heropbouw zoo ver gevorderd was dat gij de nieuwe apotheek kondt betrekken. Zoo deze nieuwe apotheek eenerzijds beantwoordde aan uw zoo lang gekoesterd verlangen, anderzijds was ze ook een der verschijnselen van de steeds grootere uitbreiding van de ziekenverzorging, en eischte ze dus steeds drukkeren arbeid. Het werk heeft u echter nooit afgeschrokken. En thans, in deze tijdsomstandigheden, mag het zeer op prijs gesteld worden dat we nog lang en dankbaar zullen kunnen genieten van het wijselijk beleid en de nauwgezette voorzienigheid waarmede gij den me- dischen dienst voor de zieken hebt gewaarbogrd. Alois, u te yerliezen, is dus voor ons ook een groot verlies. Toen we Dinsdag morgen de droeve mare ontvingen van uw schielijke dood, waren we pijnlijk getroffen, en bijzonder groot was ook de droevige ontroering van uwe medebezorgsters. Niets liet vermoeden dat gij ons zoo plots zcudt ont rukt worden, daar gij nog den dag vóór uw overlijden aan uwe gewone werkzaamheden stondt. Dit zoo onverwachte afscheid doet ons des te meer leed, en het is dan ook met smert dat we thans uw stoffelijk overblijfsel moeten toevertrouwen aan den schoot der aarde. Blijvend zal echter bij ons zijn. uwe zoo heilzame gedachtenis. Voor onzen geest leve steeds het aanden ken van uwe onbaatzuchtige toewijding, van uwe zacht moedigheid, goedheid, wijze raadgeving en aanmoedi gend woord, waarvan zoo velen hebben genoten. Mogen we niet vergeten den Heere te bidden voor U, en mogen we nog herhalen hetgeen we heden rouw moedig prevelen. Slaap den zachten slaap der rechtvaardigen in de schaduw van het kruis, zinnebeeld der glorierijke ver rijzenis. Vaarwel, trouwe Vriend en Ambtenaar, tot het blijde weerzien. Vaarwel Madame Emile Costenoble-Bracqué, remercie les nombreux amis et connaissances qui ont assisté a la messe de requiem, célébrée pour le repos de l'ame de son époux regretté Monsieur Emile COSTENOBLE ancien combattant 1914-1918. (2356) Vrouw Gaston Smagghe, geboren Maria Vanoverberghe; Heer en Vrouw Camille Smagghe-Coffyn Heer en Vrouw Isidore Philippe-Beun Heer en Vrouw Daniel Smagghe-Vanoverberghe en dochtertje Heer en Vrouw André Vanoverberghe-Smagghe Jufvrouw Elisabeth Smagghe Heer en Vrouw Gerard Wenes-Vanoverberghe en kin- ders Jufvrouw Agnes Vanoverberghe De familiën Smagghe, Coffyn, Vanoverberghe en Beun, melden met diepe droefheid het afsterven van hun teerbeminden echtgenoot, zoon, schoonzoon, broeder, schoonbroeder, oom, neef, kozijn en bloedverwant, Heer GASTON -ARTHUR SMAGGHE 1® Sergeant bij het Vliegwezen echtgenoot van Vrouw Maria VANOVERBERGHE geboren te Yper, den 26 Juni 1908, en voor het Vader land gesneuveld, te Schaffen (bij Diest), den 10 Mei 1940. De plechtige LIJKDIENST zal plaats hebben op Donderdag 14 November 1940, om 9 1 uur, in Sint- Maartenskathedraal te Yper. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen, worden verzocht dit be richt als dusdanig te willen aanzien. Yper, de Haernestraat, 30. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 10 November, om 9 i uur, in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Vrouw Maria VANDEWYNCKEL echtgenoote van Heer Gustave Flamey. (2346) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 10 November, om 10 uur, in de kerk der Paters Capucienen, tot zielelafenis van Heer André DE GEYTER (2357) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 10 November, om 11 uur, in St Maartenskerk, tot zielelafenis van Madame DEVOS-PRÉVOST (2345) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 17 November, om 11 uur, in de kerk der Paters Carmelieten. tot zielelafenis van Heer Jules DEGROOTE. (2358) De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN ROBAEYS Boterstraat orue au Beurre is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 10 November Dimanche 10 Novembre

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 3