-VOETBAL- De Bokskampioen 21' jaar N 31 Prijs 0,40 fr. Zaterdag 23 November 1940 NIEUWS NOTARIEEL - 6. AANKONDIGINGSWEEKBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER Uitgever DUMORTIER, 34, Boterstraat Tel. 500 YPER Door bijzondere omstandigheden kun nen wij deze week enkel op 8 blad zijden verschijnen. Radiotoespraak van Prof. Heymans Een oproep van WINTERHULP Zondag 24 November 1940 C. S. YPER B - F. C. KOMEN B Leeningen aan Landbouwers Leeningaanvragen door geteisterde krijgsgevangenen Handels- en Nijverheidskamer van Yper STADSSCHOUWBURG IEPER Zondag 24 November 1940, te 3 u. stipt ELCK WAT WILS KORTRIJK Komt zien Komt lachen KOMT HET UITSCHATEREN HET YPERSCHE ABONNEMENTSPRIJS Voor België 21 fr. Mten kan inschrijven in alle Belgische Postkantoren TARIEF van AANKONDIGINGEN op aanvraag aan de Drukkerij Dumortier 34, Boterstraat, Yper Tel. 500 - Postch. 46.173 - H. R. Yper 220 MM Winterhulp heeft zijn werking begonnen en ter inlei ding heeft de Heer Prof. Paul Heymans, voorzitter van Winterhulp, Dinsdagavond voor de radio een rede ge houden, waaraan wij het volgende ontleenen Winterhulp, de naam zegt precies wat hij zeggen moet, niets minder en niets meer en DAAROM ook hebben wij hem gekozen. Winterhulp is echter niet en dat zeg ik met na druk een liefdadigheidsonderneming in den zin zoo als dat veelal begrepen wordt Het gaat er NIET om, voor de eenen. van hun teveel een kleinigheid af te staan aan wie te weinig heeft of heelemaal niets. Daarmede zou beslist de edele zin en het volksche karakter van Winterhulp «worden mis kend. Er is NIET aan den eenen kant de liefdadigheid, het mild gebaar en aan den anderen kant de dankbaarheid van de hulpbehoevenden. Winterhulp is plicht in vrijwillige offervaardigheid. Winterhulp is waardigheid, nationale fierheid, een middel om aan te toonen dat wij een groot, edn edel volk zijn, een volk in solidariteit van alle landgenooten verbonden, een volk dat de fierheid en de kracht bezit zichzelf te helpen, een volk dat zijn kinderen en zijn ras niet laten verkwijnen. Dat honderdduizenden eerlijke, werkzame, kortom goede menschen onverhoedsch, nog voor zij het zelf beseften in ellende gedompeld kunnen worden wij hebben het maar al te tragisch ervaren. Velen kregen meer dan hun deel van de gemeenschappelijke beproe vingen te dragen en het is dan ook maar een daad van eenvoudige rechtvaardigheid zoo al onze landgenooten, door een gemeenschappelijke inspanning, een gemeen schappelijk offer, hun nood te lenigen trachten. Men zegt terecht dat een volk, wil het groot zijn, zijn dooden eeren moet. Ik zou er willen aan toevoegen dat, in deze benarde tijden alvast, het even waar is dat ons volk zich bijzonder groot toonen kan door zijn levende, al zijn levende zonen, te helpen leven. Er dreigt dezen Winter in tallooze huizen veelvuldig gebrekgebrek aan voedsel, brandstof, kleeding. En dat men niet alleen denke aan de weerloozen bij uit stek kindertjes en ouderen van dagende volwasse nen, onze jongens en meisjes, de moeders, allen worden door een gemeenschappelijk gevaar bedreigd. Tegen over die bedreiging volstaat niet zijn goed hart te laten blijkenmet wat meer of wat minder zelfvol daanheid. Hier dient voorkomen dat, in enkele maan den, wfe weet hoeveel generaties lichamelijk en zede lijk worden geknakt. De toekomst van de natie staat «p het spel Dat te doen en het doen in dien geest, is de sociale en de nationale plicht waartoe Winter hulp u oproept. Bij iedere gelegenheid, waar en wanneer ook, dient herinnerd aan Winterhulp en geijverd voor Winter hulp. Laat mij u, samenvattend zeggen, dat 1. door koliekten, door de inrichting van speciale voorstellingen van allen aard aan iedereen ruimschoots gelegenheid zal worden geboden aan de aktie van Win terhulp verder deel te nemen. 2. dat op alle vereenigingen, wier aktiviteit van ouds her gericht was op leniging van de nooden der misdeel- den en onterfden, op alle jeugdorganisaties in het bij zonder, beroep zal worden gedaan. 3. dat een bijzondere rol is toegedacht aan de school gaande jeugd en aan het onderwijzend personeel 4. dat wegen en middelen gezocht en gevonden zullen worden om schouwburgen, bioscopen en andere instel lingen, voor ontspanning en vermaak een ruim aandeel in het gemeenschappelijk werk te verzekeren. 5. dat het is zoo vanzelfsprekend dat ik er haast overheen gleed gerekend mag worden op den vol- ledigen, onvoorwaardelijken steun van de openbare be sturen. de radio en de pers. Winterhulp zal bovendien naast eigen initiatieven, initiatieven inspireeren en uitlokken waar mogelijk, en dankbaar ook elk doelmatig voorkomend voorstel in overweging nemen. De provinciale komiteiten onder het voorzitterschap van de Gouverneurs der Provinciën, zijn thans samen gesteld. Plaatselijke komiteiten worden gevormd. Wij vragen aan alle bestaande werken, hun aktie voort te zetten en uit te breiden. Wat sommigen ook hebben willen verspreiden en doen aannemen het gaat er niet om de bestaande werken te belemmeren of te onderdrukken. En, geachte toehoorders, u zult het wel met mij eens zijn, te verklaren hoe misdadig het op zet ware van degenen die, door Winterhulp heen, zou den trachten hun strijd voor het behoud of de ver grooting hunnër invloedsgebieden te hervatten of voort te zetten. Neen, niet waar, dat mag niet want het gaat hier om een werk van solidariteit en tot zelfs van verzoening. Dat ieder van u aanvaarde de rol te ver vullen en de verantwoordelijkheid op zich te nemen, waartoe Winterhulp allen uitnocdigt. Laten wij dan, dezen Winter, die. wij weten het, hard zal zijn. recht in het oog zien met de zekerheid dat, als u het allen wilt, uit de overmaat van het kwade, dit onschatbare goed kan geboren worden de levende solidariteit van een volk. Zoo zal dan in dit land, hoop ik, niemand aan ellende ten prooi vallen, en hij die niet zal kunnen voorzien in zijn behoeften en In die zijner familie, zal niet de matelooze verbittering ken nen blozend een aalmoes te moeten aanvaarden. Dank zal hij alleen verschuldigd zijn aan het volk dat zich zelf en zijn lotsverbondenheid bewust is geworden. Het Staatsblad van 16 November bevat volgenden oproep van Winterhulp De organisatie van de Winterhulp is in vollen gang. Deze kan echter niet zoo maar cogenblikkelijk in orde gebracht worden. De tijd dringt nochtans. De winter staat vóór de deur. Er moet zonder verwijl gehandeld worden en bijgevolg moet reeds van nu af óver de noodige middelen be schikt kunnen worden. HELPT ONS DUS Ziehier hoe U dit kunt doen Industrieele en handelsvennootschappen Wacht niet totdat U van uw provinciaal ^comité de officieele aanvrage ontvangen hebt, om het van uwe medewerking in kennis te stellen. Stort te dien einde, onmiddellijk 1 p. d. van het be drag van uw bedrijfskapitaal verhoogd met uwe re serves. Verplicht U, anderzijds, om maandelijks aan dit co mité 1 p. d. van uw zakencijfer (bedrag uwer ver- koopen) te doen geworden. Directeuren, ambtenaren, bedienden, werklieden Geeft uwen werkgever toestemming om maande lijks op het netto-bedrag van uw salaris af te houden Maandelijksche bijdrage op netto-salaris fr. 1 gelijk aan of minder dan fr. 1,000 2 van fr. 1,001 tot fr. 1,250 3 van fr. 1,251 tot fr. 1,500 4 van fr. 1,501 tot fr. 2,000 6 van fr. 2,001 tot fr. 2,500 12 van fr. 2,501 tot fr. 3,000 17 van fr. 3,001 tot fr. 3,500 25 van fr. 3,501 tot fr. 4,000 35 van fr. 4,001 tot fr. 4,500 45 van fr. 4,501 tot fr. 5.000 VoorbeeldOp een netto-salaris van 1,800 frank wordt 4 frank betaald. Indien het salaris per veertien dagen of per week betaald wordt, zal de hierboven vastgestelde som door twee of vier gedeeld worden Voorbeeld Op een salaris van 400 frank per veer tien dagen, zal de belanghebbende 50 centiem afstaan. Op een salaris van 200 frank per week, zal de be langhebbende 25 centiem afstaan. 1,5 van fr. 5,001 tot fr. 7,500 2 van fr. 7,501 tot fr. 10.000 2,5 van fr. 10,001 tot fr. 12,500 3 van fr. 12,501 tot fr. 15,000 3,5 van fr. 15,001 tot fr. 17,500 4 van fr. 17,501 tot fr. 20,000 4.5 van fr. 20,001 tot fr. 25,000 5 boven de fr. 25.000 VoorbeeldOp een netto-inkomen van 20,000 frank per maand, zal 800 frank betaald worden 20,000 x 4 800 100 Vrije beroepen en renteniers Stelt onmiddellijk uw provinciaal comité in kennis van de bijdrage waartoe U zich verplicht maandelijks het bedrag te storten. Eigenaars Stort reeds heden een bijdrage van 1 t. h. op het bedrag van het kadastrale inkomen uwer bezittingen aan uw provinciaal comité. Bezitters van staatsfondsen, houders van hypothe caire en andere schuldvorderingen: Geeft uw bank, uw notaris, uw zakenbemiddelaar toestemming om ten bate van uw provinciaal comité 1 t. h. af te dragen van de inkomsten uwer staatsfond sen en andere diverse schuldvorderingen, of stort dit bedrag zelf bij uw provinciaal comité. Alle stortingen moeten geschieden bij de provinciale comités waartoe de inschrijver behoort. Onderstaand vindt U de nummers der betrokken post- checkrekeningen 22,203 Winterhulp Provincie Antwerpen. 22,262 Provincie West-Vlaanderen. 22,318 Provincie Oost-Vlaanderen. BIJ VOORBAAT DANK K. B. V. B. 1940 - 1941 TWEEDE DIVISIE PROVINCIAAL, REEKS C. Ypersch Stadium, Augustijnenstraat TE 2 UUR Algemeene inkomprijs1 fr. 50. Tribune1 fr. opleg. Het Commissariaat-generaal voor 's Lands Weder opbouw deelt het volgende mede De landbouwers worden attent gemaakt op de bij zonder gunstige voorwaarden, die voor hen door het besluit van 19 October geschapen werden. De landbouwer, wiens veestapel of landbouwgereed schappen tengevolge van oorlogsfeiten bijzonder wer den gehavend, kan een leening aanvragen, waarvan de rentevoet op 2 t. h. wordt vastgesteld. Er zijn geen rechten te betalen voor het eventueel registreeren van de leeningsakte. Deze leening kan uitgebreid worden tot de sommen welke vereischt zijn voor het aanschaffen van de on misbare meubelen, in geval van algeheele vernieling van het huisraad. Het Nationaal Instituut voor Landbouwkrediet, Wol- vengracht, 48, te Brussel, zal de leeningen toestaan. Aanvragen dienen onmiddellijk tot de Provinciale Commissarissen bij den Wederopbouw gericht te wor den. Deze houden hiervoor de noodige formulieren be schikbaar. Ten einde hun vernielde of beschadigde eigen dommen weder op te bouwen, mogen, in strijd met wat sommigen meenen, ook de echtgenooten van in krijgsgevangenschap verblijvende ge- teisterden aanvragen voor leeningen indienen bij de Provinciale Commissarissen voor 's Lands We deropbouw. De leden der Handels- en Nijverheidskamer worden vriendelijk uitgenoodigd tot de Alge meene Statutaire Vergadering die zal plaats heb ben op Zaterdag 7 December a. s., te 6 uur 's avonds, in het lokaal Hotel du Sultan Groote Markt, te Yper. DAGORDE 1. Jaarverslag. 2. Rekeningen 1940. 3. Begrooting 1941. 4. Kiezing van drie uittredende en herkies bare leden van het bestuur. 5. Mededeelingen en besprekingen. Namens het Bestuur De Schrijver, De Voorzitter, Ed. Toussaert. H. Vermeulen. vertoont het Vlaamsch rondreizend Tooneel-Ensemble onder leiding van Berten De Wildeman Prachtig Blijspel in 3 Bedrijven van Otto Schwartz en Carl Mathern Komt het Elck wat Wils Ensemble toejuichen. Kaarten te bekomen in het Café Astrid Vandenpeereboomplaats en in het Café 't Klein StadhuisGroote Markt, aan 8, 6, 4 en 3 fr. Or Tijdens de poos Optreden van het Orkest Elck wat Wils

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 1