KALORINE Bespaart 20 °/0 KOLEN Léon GRILLET Zitdagen voor Oorlogsschade Er wordt aan de belanghebbenden herinnerd détvde Provinciale Commissaris voor West-Vlaanderen of zijn adjuncten ontvangst zullen houden, zoowel voor de openbare besturen als voor de particulieren (leenings- a an vragen). Arrondissem. BruggeVeldstraat, 18a. St-Michiels- Brugge. 2» en 4" Dinsdag, van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur. Arrondissem. OcstendeGerechtshof, 1" en 3" Maan dag. van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur. Arrondissem. DiksmuideStadhuis, idem. Arrondissem. Roeselare: Gehoorzaal Vredegerecht, 2n en 4" Dinsdag, idem. Arrondissem. leper; Stadhuis, ln en 3n Dinsdag, id. Arrondissem. Veurne Stadhuis. 2» en 4" Dinsdag, id. Arrondissem. TieltStadhuis, eiken Donderdag, id. Arrondissem. Kortrijk Doornikstr.. 63, eiken Maan dag. idem. De Provinciale Commissaris voor West-Vlaanderen. h. J. De Meyere. ontvangt eiken Maandag in zijn kan toren te Kortrijk. Het krediet voor Openbare Werken met 325 millioen verhoogd Het krediet voorzien op de begrooting van openbare werken voor den opbouw, de verbetering, het herstel, de inrichting en het onderhoud van de wegen, gebou wen. waterwegen, havens, kust, enz., werd bij besluit van den secretaris-generaal van Financiën met 325 miljoen verhoogd, hetzij 125 miljoen voor normale en 200 miljoen voor oorlogsuitgaven. DE BESTEMMING VAN DE DRIE MILLIARDENLEENING Voor den economischen wederopbouw van het Land Menigeen stelt zich de vraag op welke wijze de kosten van de Duitsche bezetting in België gedragen worden, waarbij dan vaak de meening wordt geuit, dat de 3 milliarden-leening, waarop thans de inschrijving open staat, hiertoe moet dienen. Dat is geheel onjuist. De 3 milliarden-leening met een termijn van 10 jaar, blijft in haar geheel voor den wederopbouw van het Belgische econo mische leven bestemd. Zij moet de onmiddellijke belangen van de Belgische bevolking behartigen. Deze tienjarige leening van 3 milliard wordt echter dikwijls verwisseld met een bedrag van 3 milliard Belgische frank dat het Belgische mi nisterie van Financiën door middel van schat kistwissels van de Emissiebank verkreeg en dat over deze bank aan de Reichskreditkasse werd doorgegeven, en dat deze op haar beurt weer ter beschikking stelde van de intendance van het leger. Hierdoor werd bereikt dat de Duitsche overheid de soldij en aankoopen van het Duit sche leger zooveel eenigszins mogelijk met Bel gisch geld kon betalen. Deze betaling van Bel gische waren met Belgisch geld is in het belang van het Belgisch economisch leven. Slechts op deze wijze kunnen de Reichskreditkassenscheine weer uit den omloop worden teruggenomen. Wel brengt deze transaktie mede dat wat meer Belgisch bankpapier in omloop komt dan gewoon lijk. Deze toestand is echter slechts van voorbij- gaanden aard, daar deze biljetten weer door de Belgische Staatskas worden ingehouden, wan neer zij daarin terugvloeien. De meening dat de tienjarige 3 milliarden-lee ning buitengewoon zwaar zou drukken op den Belgischen staat is niet juist. De Belgische staats schuld. gerekend naar het aantal inwoners, is nog steeds veel kleiner dan die van Frankrijk of Engeland. (Belgapress). M. V. G. Y. Te koop in DE STER VANDEN PEEREBOOMPLAATS. (2355) Fonds voor meerbegaafden Ouders, die een knap kind hebben, dat vérdere stu dies wenscht te doen. moeten rond half Februari hun aanvraag doen aan het gemeentebestuur. Dit maakt de aanvraag over aan het provinciaal bestuur. In de aanvraag moet de vader den aard der studies aangeven, die het kind wenscht te doen, alsook den naam van de inrichting waar het kind de lessen vol gen zal, en de raming van de voorziene onkosten. Bij de aanvraag voege men een uittreksel van de geboorte- akt (vrij van zegel), een afschrift van 't gezondheids boekje af te leveren door het schoolhoofd, en de uit slagen door het kind bekomen gedurende de drie laat ste jaren. Beste Ouders, wendt U bijtijds tot het schoolhoofd, dat U graag alle gewenschte inlichtingen dienaan gaande zal verstrekken. Belgische Krijgsgevangenen vrijgelaten o Verleden week Donderdag, even na den mid dag, rond half twee, zijn te Antwerpen, in het Centraal Station, opnieuw een aantal krijgsge vangenen uit Duitschland, uit de kampen IA en 11 B, toegekomen. Volgens blijkt mogen er binnen zeer kort nog een groot aantal thuiskeerenden te Antwerpen verwacht worden. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is te Antwerpen een honderdtal reserve-officieren aangekomen. Zij kwamen uit Oflag. 3b en zijn allen woonachtig in het Vlaamsch gedeelte van ons land. De Belgische Vluchtelingen in Frankrijk Het aantal vluchtelingen dat thans nog in Frankrijk verblijft, wordt geschat op ongeveer 20,000 personen. Nagenoeg 600 hiervan zouden in het Departement van de Gironde gevestigd zijn. Het grootste aantal kan of wenscht om verschillende redenen naar België niet meer weer te keeren Dit is onder meer het geval voor de Joden. Talrijke aanvragen werden gedaan door de genen die zich als ongewenschten beschouwen, om gebruik te mcgen maken van het Nansenpaspoort, dat zij als vrij-geleide hadden gebruikt. De beslissingen der Duitsche overheden omtrent de Joden maken het echter onmogelijk dat hieraan gevolg zou worden ge geven. Wat de overigen betreft, moeten zij zelf maar beslissen wat hen te doen staat Het Pakje van den Gevangene o Het Roode Kruis van België herinnert aan de func- tionneering van den dienst Het Pakje van den Ge vangene dien het onlangs met de medewerking van de O. N. A. C. heeft ingericht. I. De bons voor standaardcolli's van 1 kg. die nu op alle locale afdeelingen van het Roode-Kruis van België tegen 20 frank te koop zijn, laten toe aan een Belgischen gevangene, genoemd of niet, die zich in Stalag- of Oflagkamp bevindt, een pak te sturen dat, naar de approviandeeringsmiddelen tabak, sigaretten, chocolade, beschuiten, sardines, vleesch, vleeschextrak- ten, confituur, honig, enz., voor een totale waarde van 20 frank (prijs in het groot) zal bevatten. Bij gebrek aan bons kan er op PCR 18.14.47 Pakje van den Gevangene R-K-B Brussel gestort worden, met op den averechtschen kant van het over schrijvingsborderel de aanduiding van naam. voornaam, gevangennummer en naam van Stalag of Oflag. II. Dezelfde bons of bij gebrek er aan, dezelfde stortingen, kunnen ook gebruikt worden om pakken van ongeveer 3 kg. kleederen met 2 kg. eetwaren aan te vullen voor een waarde van 20 fr. (prijs in 't groot). De pakketten die zoo door het Pakje van den Ge vangene» aangevuld zullen worden, moeten op de lo cale afdeeling van het Roode-Kruis van België gede poneerd worden, die zich met het doorzenden naar onzen dienst te Brussel zal belastenze kunnen ook rechtstreeks naar het Pakje van den Gevangene Louizalaan, 148, te Brussel, gestuurd worden, met de melding op het pakket«TER AANVULLING». De bon moet in een omslag bij het pak gevoegd worden. Het Roode-Kruis verschaft de definitieve verpakking kosteloos. Door de instelling van het stelsel der bons zal voor taan voor degenen die pakken wenschen te sturen het nadeel van het verbruiken van eigen rantsoeneerings- zegels alsmede de groote reisonkosten. vermeden wor den. Wij trekken de aandacht op het feit dat de pakketten van 1 en van 5 kg. door het «Pakje van den Gevan gene bereid of aangevuld, geen aanvulsel zijn van het door de bezettende overheid bepaald maandelijksch contingent. III. Het Roode-Kruis van België verzendt ook in zooverre het mogelijk is kostelooze 1 5 kg. of collectieve pakken aan behoeftige gevangenen. Het Hulpfonds voor Krijgsgevangenen dat door het Roode-Kruis van België werd ingesteld is niet in staat om gevolg aan alle aanvragen te kunnen geven. Het hoofdcomiteit van het Pakje van den Gevan gene doet een dringenden oproep tot het publiek om hulp te krijgen om onze gevangenen bij te staan, in den in Duitschland bijzonder harden Winter. Daarom vraagt het dringend dat 1) «bons» gestuurd zouden worden waar de melding «bestemmeling» onbe schreven zou blijven; dat 2) stortingen op zijn PCR (zie hooger) zouden worden gedaan, en beter nog 3) dat uniformkleedingstukken, wollen goed van alle soort en warm ondergoed naar den dienst zouden worden ge stuurd of in 148, Louizalaan. te Brussel gedeponeerd. Dit kan ook op de locale afdeelingen van het Roode- Kruis van België geschieden met de melding «Gift». Ter herinnering drukken wij hier nogmaals de toege laten contingenten over In November. a) Beroepsmilitairen1 pak van 5 kg., 1 pak van 1 kg.; b) de reservisten 1 pak van 1 kgr. In December. a) Voor de Beroepsmilitairen1 pak van1 kg.; b) de reservisten 1 pak van 5 kg., 1 pak van 1 kg. In Januari. a) Voor de Beroepsmilitairen; 1 pak van 5 kg., 1 pak van 1 kg.; b) voor de reservisten 1 pak van 1 kg. Op bevel van de bezettende overheid, zal het ver zenden van pakketten tusschen 10 December en 15 Ja nuari onderbroken worden. Om onze gevangenen van de pakken waar ze recht op hebben niet te berooven werden volgende maatre gelen getroffen De pakketten voor December kunnen van 20 Novem ber tot 9 December ingeschreven of gedeponeerd wor den degene voor Januari vanaf 7 Januari- Wisselagent - Correspondent bij de Beurs van Brussel. 19 Meencnstraat- 19 Y P E R (Wettelijke borgsom nedergelegd bij de Nationale Bank van België). TITELS KOEPONS BEURSORDERS Aanbevolen geldplaatsingen Kasbons op EEN JAAR van het Gemeentekrediet van België 3,60 netto. Obligatiën van 5 tot 10 JAAR, Grondkrediet van België 4,50 netto. Kostelooze Financieele Inlichtingen Stipte geheimhouding. wwwwPi»inwitn>ii>iBin>innmL)>iwniwPi» DE KWESTIE DER VOEDSELVOORZIENING Een vertegenwoordiger van het Ministerie van Land bouw en Voedselvoorziening hield een radiotoespraak over de kwestie der Voedselvoorziening. Wij zouden heden met U de les willen trekken uit twee proefnemingen, onlangs door het land inzake voedselvoorziening gehouden. Pas waren onze landbouwers begonnen met de aardappelen te rooien of het gerucht deed de ronde, dat de Belgische produktie niet toereikend zou zijn om de behoeften van de bevolking te voldoen. Dóch dit gerucht was totaal ongegrond, vermits wij in ons land genoeg aardappelen bezitten om in onze eigen voeding te voorzien. Zulks belette niet dat een gedeelte onzer bevolking door vrees werd bevangen. Die vrees was zoo groot, dat zij aanleiding gaf tot een aardappelenschaarschte, die men met een weinig bezonnenheid en gezond verstand had kunnen entgaan. Zoo gebeurde het, dat talrijke medeburgers hun kelders met aardappelen vulden, zoo danig dat zij er veel meer bezaten dan zij voor hun ge zin noodig hadden. Om die aardappelen te- verkrijgen, boden zij zulke hooge prijzen aan de producenten, dat deze voor de> verleiding bezweken, te oogsten eer de planten volledig rijp waren, wat ongelukkig het verlies van een gedeelte onzer voorraden veroorzaakte. Deze handelwijzen hadden tot erger gevolg, dat de markt volledig ontredderd werd en er zich een nieuwe gelegenheid tot bedrog en spekulatie voordeed." Ook mogen wij zeggen dat de moeilijkheden, waarmede wij thans Rampen en die wij bezwaarlijk te boven komen, hun oorsprong vinden in de ongerechtvaardigde rade loosheid der bevolking. Deze heeft even onoordeélkundig gehandeld in ver band met de boter. Inderdaad zoo eenieder zich van stonden aan had willen vergenoegen met de verleende rantsoenen, welke derwijze berekend waren, dat allen een aan de boterproductie evenredig deel konden be komen, dan zou de botermarkt een regelmatigen gang hebben kunnen volgen. In stede daarvan, kochten een aantal kapitaalkrachtige lieden boter tegen om 't even hoeveel, op de sluikhandelsmarkt. Zij werden er trou wens ruimschoots uitgebuit, vermits er voor een kilo gram boter tot 100 frank werd gevraagd, wat louter gekheid is. Ongelukkig had deze zwendel nog tot gevolg dat de markt een ernstige stoornis onderging. Zulks wordt bewezen door het feit dat het volstond een grooter hoe veelheid margarine ter beschikking van de verbruikers te stellen, opdat de jacht naar boter en meteen de zwendel een eind name. Dadelijk kwam de beter weder op de markt en elkeen kon er zonder moeilijk heden tegen afgifte van de rantsoenzegels, koopen. Dit zijn dus twee omstandigheden waarin het gebrek aan tucht van de Belgen een beslissende en noodlottige rol speelde. Hadden onze landgenooten zich vrijwillig en goed willig onderworpen aan de voor 't algemeen welzijn uitgevaardigde regelen, dan zouden wij den last niet gekend hebben, welken wij thans in dit dubbel opzicht ondervonden. Jammer genoeg,, heeft de les nog geen vruchten op geleverd, want er gaat geen dag voorbij zonder dat. de Controledienst de hand legt op aanzienlijke hoeveelhe den koopwaren welke voor de sluikhandelmarkt be stemd waren. De Belgen zouden nochtans moeten in zien dat het volstrekt noodzakelijk is paal en pei;k aan zulk een toestand te stellen, anders wordt alle, r^gle- menteering nutteloos bij gebrek aan eetwaren zou de voedselvoorziening van het land voor goed spaak..loo- pen. Stellig, de Controlediensten werden versterkt,, en van dag tot dag wint hun werking aan doelmatigheid naar gelang de controleurs meer vakervaring opdoen. Dat volstaat echter niet. Geen einduitslag zal kunnen worden bereikt, zoolang de Belgen in hun eigen belang het besluit njet nemen de algemeene rantsoeneerings- maatregelen te eerbiedigen en te doen eerbiedigen. Zij moeten er zich des te inniger van overtuigen, daar zij ten onrechte zouden meenen zichzelf uit den slag te kunnen trekken, moest er schaarschte aan levensmid delen ontstaan. Want moest dit ongeluk ons treffen, dap zou niemand bij machte zijn eraan te ontsnappen. Alle eetwaren zouden spoedig verdwenen zijn en al de persoonlijke voorraden even snel verbruikt. Mochten, daarentegen, de Diensten voor de Distri butie der eetwaren vaststellen dat al de voorhanden producten eerlijk te hunner beschikking werden gesteld, dan zouden ze aan allen grooter rantsoenen kunnen toebedeelen. En zij die thans tegen woekerprijs op de zwendelmarkt aanvullende waren koopen, zouden er, zooals de anderen, baat bij vinden, vermits zij.ziph diezelfde waren op een regelmatige wijze en tegen .een normalen prijs zoudenkunnen aanschaffen. Dat eenieder dus bewust weze van zijn verantwoor delijkheid en van de nationale solidariteit die ons allen inzake ycedselvoorziening vereenlgt. Zelfzucht ten de zen is werkelijk misdadig. Wanf. .of, wel verstevigen wij allen den eerbied voor een strepge nationale tucht, of wel zullen wij allen onoverkomelijke moeilijkheden voor 's lands voedselvoorziening aan (len lijve voelen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 2