Plantaardappelen Cinema «Oud Yper» DE VLEDERMUIS Zielmissen 3 ALLERHANDE NIEUWS Roesbrugge - Haringe Gevonden en Verloren Voorwerpen Gediplomeerde Vroedvrouwen De zusters Anna en Marie-José LATON, te IEPER, Deken Delaerestraat, Nr 3. lepersche Kunstkamer De verdeeling van Aardappelen Wed. JULES LIPPINOIS HANDBOOGSCHIETINGEN Daarbij een schoone DOCUMENTAIR. NIEUWSBERICHTEN UFA. ROOD KRUIS VAN BELGIË S. Jozefs Kerk der E. P. Karmelieten Zondagrust Repos Dominical i - w f O YPER. Rijwiel gestolen. Mevr. Wed.. Mortier, van Yper, plaatste Dinsdag namiddag, rond 4 u. 30, haar rijwiel aan de poort der woning van M. Soete Julès, Lombaardstraat, doch toen ze weinige oogen- blikken nadien terugkwam, stelde ze vast dat een an der hare korte afwezigheid had te baat genomen om met haar fiets op den loop te gaan. Klacht werd inge diend en een onderzoek geopend. WERVICK. Aanrijding. In het naar huis kee- ren kwam de 14 jarige Lemaire Lucienne de helling van de wijk Bergper fiets afgereden, toen opeens twee grensarbeiders, die eveneens per velo waren, voor de grap deden alsof zij het meisje den weg wilden ver sperren. De jeugdige wielrijdster poogde vruchteloos de mannen te vermijden en kwam met hen in aanra king, met het ongelukkig gevqjg dat zij in de gracht nevens de baan terecht kwam, waar ze bewusteloos bleef liggen. Beide mannen, die gemeend hadden eens goed tè lachen met een kind bang te maken, namen nu ze. te laat echter, de erge gevolgen van hun kwade poets inzagen, laffeüjk de vlucht. Andere voorbijgan gers vonden het meisje, dat door een bijgeroepen ge neesheer moest verzorgd worden en wel een drietal weken zal moeten te bed blijven. WOESTEN. Omvergereden. Verleden week Vrijdag, tegen den avond, liep het achtjarig zoontje van Antoon Louagie over de groote baan. Een aanrij dende auto miek alle mogelijke zwenkingen om het knaapje te mijden, doch het hielp niet. Het ventje kreeg een stoot van het gevaarte en werd een eindje medegesleept. Toen het rijtuig tot staan kwam, was het slachtoffertje buiten kennis. Een inderhaast bijge roepen geneesheer stelde vast dat, niettegenstaande de menigvuldige verwondingen over het gansche lichaam, die werden toegenaaid, er geen andere breuken te ont waren vielen De droefheid der ouders is groot, doch het had kunnen slechter afloopen. Tuinbouw. Morgen, Zondag 24 November, hcudt de gilde een week vroeger als naar gewoonte, haar maan- delijksche vergadering om 6,30 ure, bij Cam. Boudry. Aan de dagorde komt een zeer belangrijke voordracht, een welverzorgde tombola en allerlei nuttige wenken en mededeelingen. Op deze vergadering kunnen ook de lidmaatschapskaarten vernieuwd worden. Nieuwe le den kunnen zich reeds aanmelden voor het jaar 1941. Dus een welgevuld programma. Alle leden zullen er aan houden tegenwoordig te zijn, om over hun hate lijke liefhebberij meer ingelicht te worden en eens ondereen plannen te smeden over hetgeen ons het nauwste aan 't harte ligt. Overvallen. Verleden Zondag avond, kort na de thuiskomst van J. B„ werd er heftig op de deur ge klopt. Niet het minste kwaad vermoedende, trok men de deur open en een gebuur, zekere A. V., gevolgd door zijn zoon, sprong binnen. Na eenige korte woorden, sloeg de zoon van A. V. met een ijzeren staaf, die hij achter den rug verborgen had gehouden, tweemaal op het hoofd van J. B. Het slachtoffer verloor veel bloed, doch trachtte nog met behulp van zijn 'vrouw den woestaard buiten te krijgen. Dezes woede nog niet ge koeld zijnde, moest de deur het nog ontgelden en werd ze duchtig met de roede bewerkt Het gerecht heeft zich met de zaak ingelaten en zal de gemoederen wel tot kalmte weten te brengen. De Jaarlijksche bijgevoegde STIERENKEURING zal plaats hebben te Haringe, op Zaterdag 7 De cember, te 11 uur voormiddag. Werden ten politiebureele aangegeven Gevonden. Donderdag 14 November, door M. De- waele Jules, Lindendreef, een sajetten kinderhand schoen. Vrijdag 15, door M'' Casier Monique, Rijselstraat, een klak. Door M. Verstappen Jan, Meenenstraat, een sajetten sjerp. Zaterdag 16, door M Deconinck Jacques, Kanon- weg, een brieventasch met eenzelvigheidskaart op naam van Deleu Pauline. Zondag 17, door M" Leyns Jeanne. Lombaardstraat, een ketting met naamplaatje op naam van Goemaere Bertha. Maandag 18. door M. Ligneel Michel. Ligywijk, een kinderportemonnaie. Dinsdag 19, door M Sinnaeve Henri, Ligywijk, een huisdeursleutel. Door M. Verleure Frangois, Dixmudesteenweg, een lederen brieventasch inhoudende eenzelvigheidskaart en eenig geld. Woensdag 20, door M Demoor Georges, Ligywijk, een gouden oorring. Donderdag 21, door M Vermeersch Walter, Mond- straat, een bankbriefje. Verloren. Donderdag 14 November, door M® Com- pernolle Simone, Meenensteenweg, een blauw lederen handtasch inhoudende 25 fr. kleingeld en kleinnooden. Zaterdag 16, door M Gabriel Roger, Bukkerstraat, zijne eenzelvigheidskaart Door M. Eggermont Valère, Klaverstraat, een nota boekje. Door Mevr. Masquelier, Rijselstraat, een groen lede ren brieventasch inhoudende 3 rantsoeneerkaarten, een boekje met rantsoeneeringszegels, 3 zeepkaarten, hare eenzelvigheidskaart alsmede een som geld van ongeveer 50 fr. Door M. Eerdekens André, Rijselstraat, een dames- regënscherm. Zondag 17, door een Duitsch soldaat, een grijze mans handschoen Maandag 18, door M Degrendel Georges, Klaver straat, een bruine brieventasch inhoudende eenzelvig heidskaart en andere papieren, alsmede een kwijt schrift van rijwieltaksplaat. Woensdag 20, door M. Van Eecke Victor, Boterstraat, een zwart lederen handschoen. Donderdag 21. door M. Vandevelde Achiel, van Cools- camp, een zwart lederen brieventasch inhoudende een- zélyigheidskaart, een bankbriefje van 50 fr., drie mark, takgbewijs van xijwielplaat, enz. Öp het bureel van het Rood Kruis, in het Stadhuis, -wérden een paar wollen handschoenen achtergelaten. gediplomeerde vroedvrouwen, maken bekend aan het geacht publiek van leper en omliggende gemeenten, dat zich zich komen te vestigen Telefoon 518. (2380) Een tweede bijeenkomst wordt belegd van de leper sche Kunstkamer op Zondag 24 November, in het lo kaal het BelfortRijsselstraat, leper, om 5 uur. Hiermede worden alle kunstenaars van het leper sche uitgenoodigd deze vergadering bij te wonen. Na onze eerste kontaktname moet er een degelijke wer king op touw gezet worden. Een belangrijke uiteenzetting zal er gegeven worden om een stevige en degelijke kunstweek hier te Ieperen in te richten. In het Staatsblad is volgend besluit verschenen Artikel 1. De aardappelen, waarvan de producen ten rekenplichtig verklaard werden tegenover den Staat door het besluit van 4 September 1940, betreffen de de benuttiging van den oogst, worden in beslag ge nomen voor de bevoorrading van de bevolking. Art. 2. Met het oog op de distributie der aardappe len wordt het grondgebied van het land onderverdeeld in drie categoriën van gewesten, overeenstemmend met de provinciën en de gerechtelijke arrondissementen 1. Productiecentra (waarvan de productie het ver bruik overtreft) 2. Verbruikscentra (waarvan het verbruik de pro ductie overtreft); 3. De autonome centra waarvan de productie het verbruik dekt). De classeering van provinciën en arrondissementen in productiecentra, verbruikscentra en autonome cen tra, maakt het voorwerp uit van een tabel gehecht aan dit besluit. Art. 3. De autonome centra verzekeren de bevoor rading van hun eigen bevolking in aardappelen, uit sluitend met hun eigen productie. De in die centra ver bouwde aardappelen mogen zij niet verlaten en zij mo gen er ook geen ontvangen uit andere centra. De productiecentra verzekeren de bevoorrading van hun bevolking en leveren het overschot van hun pro ductie aan de verbruikscentra. De verbruikscentra verzekeren in de mate van hun productie, de bevoorrading en dekken het deficiet bij middel van leveringen die hun door de productie centra zullen gedaan worden. De in een verbruikscentra verbouwde aardappelen mogen dit centra niet verlaten. De Aardappelcentrale wordt gemachtigd de hoeveelheid te bepalen, te leveren door de productiecentra aan de verbruikscentra die zij aanwijst, en dit overeenkomstig de modaliteiten die zij vaststelt. Art. 4. De provinciegouverneur en de arrondisse mentscommissarissen worden belast met de uitvoering van dit besluit, overeenkomstig de aanwijzingen die hun zullen gegeven worden door de Aardappelcentrale en door het Ministerie van Landbouw en Voedselvoor ziening. Bij gebreke van vrijwillige levering wordt onmiddel lijk tot opeisching van de aardappelen overgegaan. In geval van verzet tegen de opeisching wordt de waar in beslag genomen. Met het oog op de rechtmatige verdeeling van de aardappelen voortkomende van hun eigen omschrij ving of van daar buiten, werden de arrondissements commissarissen gemachtigd hun gebied te verdeelen op het kantonaal en gemeentelijk plan inproductiecentra, verbruikscentra en autonome centra, overeenkomstig de bepalingen van artikel 2. Voor de bevoorrading van de bevolking eener gemeen te door de eigen productie van de gemeente is de tus- schenkomst van een door de Aardappelcentrale aange nomen grossier of verzender niet meer vereischt. Het vervoer van den producent naar den detaillant binnen de gemeente wordt in dit geval gedekt door de bevoor radingsmachtiging A, afgeleverd door het gemeente bestuur en opnieuw overhandigd aan dit bestuur na het vervoer, om gevoegd te worden bij de individueele fiche van eiken producent. Voor de bevoorrading van de bevolking van een ar rondissement door middel van de eigen productie van dit arrondissement, kunnen de functies van verzender en grossier gecumuleerd worden, mits machtiging van de Aardappelcentrale en op de voorwaarden welke deze vaststelt. Art. 5. De inbreuken op de bepalingen van het be sluit worden opgezocht, vervolgd en gestraft overeen komstig hoofdstuk 3 van de besluit-wet van 27 October 1939, gewijzigd bij deze van 11 en 14 Mei 1940. Art. 6 Dit besluit treedt onmiddellijk in werking. Zijn tekst zal door de zorgen van de gemeentebesturen worden aangeplakt. van Friesche herkomst zijn zooals naar gewoonte te verkrijgen bij RIJSSELSTEENWEG, 56, YPER De achtbare klienten worden verzocht zoohaast mogelijk de hoeveelheid op te geven welke ze begeeren. (2377) LIGGENDE PERS ZONDAG 24 NOVEMBER 1940 Om 2 i uur: ZILLEBEKE-HOOGHE, bij J. Dewitte Oppervogel 50 fr. en een wild konijn; Twee zijdvogels, elk 20 fr. en een wild konijn; Twee kallen, elk 10 fr. en een wild konijn; 5 vogels van een wild konijn en 5 van 12 fr.; Kleine vogels 10 fr., boven de 40 schutters aan 12 fr. Inleg 13 fr. 50. Zooveel vogels als schutters. Zaterdag 23 November, om 7 uur Zondag 24 November, om 2, 4 J en 7 uur Maandag 25 November, om 7 uur. DE ALLERPRACHTIGSTE OPERETTE Muziek van Johann STRAUSS met Lida Baarova en Hans Sohnker. AFDEELING YPER Donderdag 7 November hadden, onder het Voorzit terschap van den Heer J. Vanderghote, burgemeester, de examen plaats voor ambulanciersters en ambulan ciers. Een en twintig leerlingen hebben het exaam in 't Fransch en zestien in 't Vlaamsch afgelegd. Hier volgen hun namen Mejuffer de Coninck de Merckem Monique Mejuflfer Leuridan Stella Mevrouw de Gravin de Laubespin Mejuflfer Merlevede Marguerite Mejuflfer Denys Albertine Mevrouw de Borman Mijnheer Alfred Werrebrouck Mejuffer Morlion Julia Mejuffer Morlion Hilda Mejuffer Vandenberghe Simone Mejuffer Bennet Jeanne Mevrouw de Barones de Thibault de Boesinghe Mejuffer Dehaeck Marie- Antoinette Mejuffer Desramault Godelieve Mejuf fer Depuydt Agnès Mejuffer Blebuyck Annie Me juffer Decock Marie-Jeanne Mejuffer Scrive Marthe Mejuffer Logier Lucienne Mejuffer Logier Fer- nande Mejuffer Bacquaert Mejuffer Annoot Si mone Mejuffer Beele Marie-Louise Mejuffer Van- delanoote Laure Mevrouw Bekaert Suzanne Me juffer Matton Irma Mejuffer Pekel Leopoldine Mejuffer Vandendriessche Anne Mejuffer Verfaillie Beatrice Mijnheer Gantois Antoine Mejuffer Ver- beke Suzanne Mejuffer Cuvelie Elisabeth Mejuf fer Lahoutte Madeleine Mejuffer Bories Gilberte Mijnheer de Borman Mijnheer Jacques Decock Mejuffer Deweerdt Germaine. De Voorzitter wenschte de nieuwe ambulanciersters en ambulanciers geluk en zegde dat het diploma hun la ter op plechtige wijze zal uitgereikt worden. Van 10 December tot 15 Januari e. k. zullen er geen pakken aan de in Duitschland nog verblijvende Bel gische krijgsgevangenen mogen verzonden zijn. Broederschap van het H. Kind Jezus van Praag. 4C Zondag der maand 24 November Te 8 uur, Kommuniemis der kinderen en hunne ouders Te 3 I uur. Avondvergadering, waarna een St-Maar- ten aan de aanwezige kinderen zal gegeven worden. Wij verwachten de kinderen met hunne ouders in groot getal. H. Kind Jezus van Praag, zegen onze kinderen en hunne ouders. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 24 November, om 9 uur, in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Léon LEGRAND en zoon Emeric. (2382) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 24 November, om 9 uur, in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Adrien BUSEYNE Oudstrijder 1914-1918 echtgenoot van Vrouw Martha Vanthourhout. Basculestraat, 16. (2375) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 24 November, om 11 i uur, in St Maartenskathedraal, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Petrus DEFEVER-SENNESAELE. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 1 December, om 10 uur, in de kerk der E. P. Carmelieten, tot zielelafenis van Heer Maurice CHERCHYE. (2383) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op ZOridag 1 December, om 11 uur, in St Maartenskathedraal, tot zielelafenis van Heer Jules DEMEY. (2384) O De Apotheek van La Pharmacie de Mr SNOECK Groote Markt oGrand'Place is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 24 November Dimanche 24 Novembre

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 3