-VOETBAL- 21 |aar, N 33 Prijs 0,40 fr. Vrijdag 6 December 1940 NIEUWS NOTARIEEL - 6. AANKONDIGINGSWEEKBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER Uitgever DUMORTIER, 34, Boterst-raat Tel. 500 YPER VERBLIJDENDE WERKHERVATTING STAD YPER LEVERING VAN AARDAPPELEN Zondag 8 December 1940 C. S. YPER B - F. C. KOMEN A De Krijgsgevangenen kunnen wekelijks ons blad ontvangen STAD YPER BERICHTEN Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper o BELANGRIJK BERICHT VOOR DE GETEISTERDEN Schatting van Oorlogsschade HET YPERSCHE ABONNEMENTSPRIJS Voer België 21 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische Postkantoren TARIEF van AANKONDIGINGEN op aanvraag aan de Drukkerij Dumortier 34, Boterstraat, Yper Tel. 500 Postch. 46.173 - H. R. Yper 220 De koude statistiekentaai geeft ons deze week redenen tot blijdschap. Officieel heet het«Ach teruitgang van de werkloosheid met 21.000 een heden in de afgeloopen week De arbeidsmarkt komt weer op dreef en dat zulks geschiedt in een periode waarop het gure weer gewoonlijk de werkloosheid met enkele duizenden doet aangroeien is een gunstig voor teeken. Er is echter een schaduwzijde die wij reeds vaak voor het uitbreken van den oorlog hebben aangeklaagd de politiek van het oude regiem was er vooral om bekommerd de industriëele bedrijvigheid van Wallonië ten koste van het noordelijk gedeelte van het land op hoog rende ment te houden. In het stelsel der vrije econo mie bezweek, bij gebrek aan bescherming, de Vlaamsche landbouw en textielnijverheid onder den buitenlandschen dumping. Zoo komt het dat ook thans nog op een totaal van 250.000 eenheden de vier Vlaamsche pro vinciën en Brabant met circa 200.000 volledige werkloozen het droevig record halen. De zuiver Waalsche gewesten hebben er amper 50.000. Wie zal ooit de som ellende berekenen die door deze bewuste politiek van arbeidsstagnatie in het noorden en hoogconjunctuur in het zuiden van het land door het vorige regime over ons land is gebracht. En jammer genoeg, niet alleen mate- rieele ellende. De zedelijke en geestelijke miserie die jaren volslagen werkeloosheid bij een geheele gene ratie hebben veroorzaakt, dreigen de gaafheid van het volk aan te tasten. De wet van den arbeid is niet slechts een straf maar tevens een zegen voor ons allen en in de spreuk de luiheid is het oor kussen" des duivels ligt een diepe waarheid. Verre van ons de ongelukkige werklieden te be schuldigen hun lot is beklagenswaardig en zij zijn de eerste slachtoffers van een geesel die de geheele maatschappij treft. Maar hiermee blijft intusschen waar dat de jonge lui, voor wie van '25 tot '40 de stempelkaart de eenige redding is geweest, alle werk hebben verleerd en een herop voeding dienen te ondergaan. Wat heeft de schijnwelstand der rijke burgers en der hoogere klasse te beteekenen naast het verlies van de echte levenswaarde, de adel van den arbeid, bij een deel van onze bevolking, en hoe kunnen wij een volk als het Duitsche benij den dat niet alleen den werkloosheidsgeesel heeft afgeweerd, maar zelfs beroep doet op de arbeids krachten uit de omringende landen. Wij schreven reeds dat er redenen zijn tot blijdschap en wij voegen er gaarne aan toe dat wij mogen vertrouwen in de toekomst de eco nomische bedrijvigheid van een land gaat im mers nauw samen met de vervoermogelijkheden. Welnu in den jongsten tijd werden door de Bel gische spoorwegen tientallen lijnen weer uitge baat en nieuwe worden aangekondigd zoodra de thans ver gevorderde herstelwerken aan enkele bruggen hun voltooiing naderen. Er is ten tweede hoe ook de uitslag van den oorlog zal zijn, het staat vast dat het met de ver splintering van het vasteland op economisch ge bied zal'gedaan zijn. Europa is thans reeds een economisch geheel geworden waaraan slechts En geland afbreuk doet en het nijverheidswezen van ons oude werelddeel zal zich in zulke wijze aan passen aan den nieuwen toestand dat van belan: genstrijd, industrieele worging of verdringen van de wereldmarkten voor geen enkel land meer spraak zal zijn. Een derde reden is wel dat in dit land voor het eerst sedert 1830 het Waalsch-Brusselsche over wicht gebroken is en het levenskrachtige volk dat benoorden de taalgrens leeft medezeggen schap heeft opgeeischt. Een politiek die erop ge richt was de kwijnende Waalsche industrietak ken kunstmatig leven in te blazen ten nadeele der jonge Vlaamsche nijverheid is tot een nooit terugkeerend onzalig verleden gaan behooren. Intusschen mag de rooskleurige toekomst de nooden van het oogenblik niet uit het oog doen verliezen de winter staat dreigend a?n de deur en de samenhoorigheid eischt van ons dat wij geen volksgenoot koude of honger laten lijden. Dit is ons een welkome gelegenheid om Win terhulp die ook te leper van wal steekt het beste toe te wenschen en om allen te wijzen op den plicht dit edele werk metterdaad te steunen. De Burgemeester van Yper brengt ter kennis der Bevolking dat de Heer Gouverneur der Pro vincie hem heeft laten weten dat de Stad Yper 70 ton aardappelen moet leveren en dat, wanneer de gevraagde hoeveelheid niet vrijwillig gele verd wordt, hij verzocht is over te gaan tot op- eisching of desnoods tot inbeslagneming zonder de minste vergoeding. Op de gemeenten die de vastgestelde hoeveel heid aardappelen niet zullen geleverd hebben, zal een streng onderzoek ingesteld worden. Er wordt tevens ter kennis gebracht van de producenten dezer stad dat, wanneer onregel matig gestockeerd wordt, onmiddellijk de gevan genisstraffen voorzien in artikel 9 van de be sluitwet van 27 October 1939, zullen toegepast worden. Volgens de verklaringen der Aardappelcen trale zullen er genoeg plantaardappelen voor handen zijn om in groote mate de behoeften te dekken. Dus zullen de landbouwers zeker een deel der planters, welke ze van hun eigen oogst afgenomen hebben, kunnen leveren als consump tie-aardappelen. Yper, den 28 November 1940. De Burgemeester, J. Vanderghote. K. B. V. B. 1940 -1941 TWEEDE DIVISIE PROVINCIAAL, REEKS C. Ypersch Stadium, Augustijnenstraat TE 2 UUR Algemeene inkomprijs1 fr. 50. Tribune: 1 fr. opleg. Sedert verleden week is het toegelaten Bel- gische dag- en weekbladen te zenden aan in Duitsehland geïnterneerde krijgsgevangenen, welke ook het kamp weze waarin deze onderge- bracht zijn. Men kan zich gemakkelijk voorstellen welken welgekomen gast een weekblad uit de streek, die ze nu reeds zoolang verlaten hebben, voor 1 onze krijgsgevangenen moet zijn. Langs dezen weg kunnen ze heel wat nieuws uit de streek vernemen, dat men zelfs in een allerlangen brief niet kan schrijven. Ongetwijfeld zullen diegenen onzer lezers die nog een familielid hebben, dat in Duitsehland vertoeft, van deze gelegenheid gebruik maken om ons blad, na lezing, door te zenden. Ons blad dient gefrankeerd met een postzegel van 35 een- tiemen. Op aanvraag kunnen wij ons gelasten Het Ypersche onder stevigen band, wekelijks rechtstreeks aan onze krijgsgevangenen te stu- ren tegen 75 centiemen het nummer (0.40 fr. 0,35 port). Het volstaat daarom ons het JUISTE adres van den krijgsgevangene op te geven en te onzen bureele of op postcheckrekening 46.173 (C. Dumortier Yper) zooveel maal 75 cent. te 1 storten als men wenscht Nrs te laten opsturen. I Tegen betaling van 7 fr. 50 kunt U dus gedu- rende 10 weken ons blad aan een krijgsgevangene laten opsturen. Het zal hem ongetwijfeld onnoemelijk genoegen doen en verscheidene uren verstrooiing brengen. Het Comiteit voor repatrieering der Ypersche jongelingen (wervingsreserve) uitgeweken naar Frankrijk laat weten dat de ontvangen gelden zullen teruggegeven worden aan dezen die eene gift hebben gedaan voor de repatrieering van familieleden, en die zulks begeeren, den Maan dag 16" dezer, 's voormiddags van 9 tot 12 uren, op het stadhuis, bureel Nr 7. Het overige der ontvangen gelden zal gestort worden in de kas der Ypersche solidariteit,om te dienen tot hulp en steun der familiën van de vermisten en krijgsgevangenen van Yper. De familieleden der Ypersche krijgsgevange nen of vermisten worden verzocht zich zonder verwijl aan te geven ten Stadhuize. Secretariaat. Daar er sedert de laatste bijeenkomst geen ver andering aan de kwestie der oorlogsschade geko men is en de aangekondigde nieuwe besluiten nog niet verschenen zijn, wordt de gewone maan- delijksche vergadering van den tweeden Zondag der maand, die moest doorgaan op Zondag 8 De cember, verschoven tot een later te bepalen da tum, die hier te gepasten tijde zal bekend ge maakt worden. De Voorzitter. J. Vanderghote. O Vele geteisterden wachten op een wettelijke regeling der schadevergoeding om hun bescha digde eigendommen te herstellen. Dit kan niet anders dan de door oorlogsfeiten veroorzaakte schade nog vergrooten, en deze bijkomende na- deelen vallen ten laste der eigenaars. Daarom heeft het Commissariaat-Generaal voor Weder opbouw een dienst van leeningen ten voordeele van geteisterden ingericht. Deze leeningen zijn niet beperkt tot de som van 10.000 fr. zooals som mige geruchten het lieten veronderstellen. Daar bij is deze leening zeer voordeelig, zij brengt weinig of geen onkosten bij en betaalt slechts de uitzonderlijk lage rente van 2 Aldus laat zij aan de geteisterden toe, met zeer weinig kosten, hun normale leven te hernemen, in afwachting eener wettige regeling der schadevergoeding. De geteisterden die van deze leeningen wen schen gebruik te maken om hun woningen te her stellen, kunnen de noodige formulieren op hun gemeentehuis bekomen. Voortaan zal de afgevaardigde van het Provin ciaal Commissariaat voor Heropbouw, zitdag houden op het Stadhuis te leper, eiken Dinsdag van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur. Het Commissariaat-Generaal voor 's Lands We deropbouw heeft vastgesteld dat bij het indienen van hun kredietaanvraag, vele geteisterden, met medeplichtigheid van aannemers en deskundi gen, de rekeningen en bestekken met 20, 30 en tot 50 t. h. verhoogen, ten einde het bedrag van het gevraagde krediet te kunnen vermeerderen. De Commissaris-Generaal is vast besloten tegen dergelijke praktijken zeer scherp op te treden en dezen zwendel niet te gedoogen. Zoo werd reeds aan twee geteisterden alle krediet geweigerd, omdat men hier klaarblijkelijk voor dergelijke gevallen van overdrijving stond. Ook tegen des kundigen en aannemers zal eventueel worden opgetreden.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 1