Cinema Oud Yper MARIONETTEN Zielmissen ALLERHANDE NIEUWS if lPTV <rï Gevonden en Verloren Voorwerpen Burgerlijke Stand van Yper Godsdienstig Nieuws De Middernachtmis op 24 December Daarbij een schoone DOCUMENTAIR. NIEUWSBERICHTEN UFA. HANDBOOGSCHIETINGEN Gouden Kloosterjubileum STERFGEVAL ZON DAGRUST De Apotheek van Mr VANDAMME Rijselstraat is alleen open op Zondag 8 December HET YPERSCHE 6 -12 -1940 YPER. Gevaarlijk kinderspel.Dezer dagen kwa nten de kinderen weer op. straat met een tuig, name lijk de schietlap,. waarvan wij hier vroeger reeds al de gevaren onderlijnden. De kinderen vinden er vermaak in steentjes en an dere. kleine,., harde voorwerpen bij. middel van hun schietlap ver weg te slingeren, doch zij houden meestal ge^n: rekening met de richting in dewelke zij schieten, zoodat het meer dan^eens gebeurt, wat deze week nog het,"c!geval was, dat een steen in een venster terecht- korht en er de ruit verbrijzeld. Zelfs zijn de kinderen zoo onvoorzichtig hun schietlap op hun makkertjes of op voorbijgangers te richten, die alzoo gevaar loopen erg gekwetst te worden of een oog te verliezen. Ongelukken en gebroken ruiten hebben wij den laat- sten tijd reeds genoeg gehad, zonder dat de kinderen door een dom en onvoorzichtig spel dit getal nog ko- mgn verhoogen. Daarom durven wij de speelgoedwin kels verzoeken voortaan geen schietlappen meer te veckoopen en aan de ouders, die, zij mogen zulks niet vergeten, verantwoordelijk zijn voor de schade en on gelukken door hun kinders veroorzaakt, vragen wij hun kinders het vervaardigen van en het spelen met een schietlap ten strengste te verbieden. Reeks rijwieldiefstallen. Deze week hebben de per sonen, die niettegenstaande de steeds herhaalde en dringende vermaningen voortgaan met hier of daar hun rijwiel onbeheerd te laten staan, het nogmaals moeten ontgelden. Zoo werd verleden week Vrijdag, om 11 u. 's mor gens, aan het gerechtshof de velo weggenomen van Descamps Malvina, van Komen. Zaterdag avond, tusschen 6 en 8 uur, werden er korts naeen drie rijwielen gestolen in de Rijselstraat, name lijk deze van Vansteenkiste Julien, van Zuydschote, Plessiet Julien, van Yper, en Leercq Leon, van Meessen. Zondag morgen, om 10 u. 30, in de Yperleestraat werd de velo toebehoorende aan Verslype Godelieve. van Yper, door een onbekende meegenomen. Aan de velo was bovendien een sacoche bevestigd waarin zich wat geld en eenige papieren bevonden. Delrue Marcel, van Noordschcte, die zijn fiets den Zondag avond, om 6 u. 30, aan den gevel eener herberg in de Dixmudestraat ge plaatst, had, vond hem daar weinige oogenblikken na dien ook niet meer terug. Andere diefstallen. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn onbekenden in het magazijn gedrongen van den kolenhandelaar Sonneville Georges, wonende Bruggesteenweg, en hebben aldaar een hoeveelheid van 300 kilos kolen gestolen. Denzelfden nacht werden uit den hof van Declercq Henri, Basculestraat, zeven jonge fruitboomen wegge nomen. Klacht werd ingediend en een onderzoek geopend. Velo gevonden. De brievenbesteller Vermote An- dré, van Yper, heeft Maandag morgen, terwijl hij op ronde was, langs de Majoorgracht een achtergelaten rijwiel gevonden, waarvan het merk en de taksplaat afgenomen waren. Oaderling door auto aangereden. Dinsdag morgen, rond li-u., wilde de 82 jarige Duprez Henri, kostganger in het Oudemannenhuis Nazareth, de Groote Markt oversteken op het oogenblik dat een autocamion aldaar van uit de richting derMeenenstraat kwam aangereden. De autovoerder wendde het onmogelijke aan om den ouderling te vermijden, doch deze laatste, die zeer hardhoorig is en niets bemerkt noch gehoord had. stapte rustig door en werd alzoo toch lichtelijk door de bijna stilstaande auto geraakt. De ongelukkige viel ten gronde, doch werd slechts lichtjes gekneusd. Erge val. De 80 jarige Demeersseman Emma, wo nende op de Kalfvaart, is in hare woning zoo ongeluk kig uitgegleden, dat zij zich in haar val de heup brak. De tijgeroepen dokter deed ze naar het O. L. Vrouw hospitaal overbrengen, waar haar toestand, gezien haar gevorderden ouderdom, als zorgwekkend aanzien wordt. WOESTEN. Tuinbouw. Goed nieuws! Het hoofd bestuur onzer gilde liet ons deze week door een rond zendbrief weten dat het een tiende der beschikbare hoeveelheden plantaardappelen voor zijne leden beko men had vroege, halfvroege en late soorten. Deze kunpen nog ten laatste op Zondag 8 December bij den voorzitter of secretaris besteld worden. Het spreekt van zelf dat de gedane bestellingen niet moeten her haald worden. Alle inwoners, die van deze gunst wil len, genieten kunnen dit met lid te worden der groote tuinbouwliefhebbersfamilie der gemeente. ZONNEBEKE. Ongeval. Korts na den middag toen een groep kinderen in de Iepersche straat naast de kloosterschool speelden, werd de 4 jarige Fernand Lorsom, zoon van Georges, door den aanhangwagen van de auto van handelaar M. B., uit leper, gevat, waardoor hem den linkervoet werd gewond en een knie gekneusd. GHEEITWE. Aanrijding. Aan den Koelenberg werd het gespan van landbouwer Desimpelaere André aangereden door een auto, gevoerd door Verhaeghe Jules, van Gullegem. De landbouwer en zijn werkman, Bruggeman Victor, die hem vergezelde, werden ten gronde geslingerd en moesten door een dokter ver zorgd worden. Een hunner liep een armbreuk en een groote hoofdwonde op. WERVICK. Wielrijdster omvergereden. De 37 jarige Grymonprez Louise, van Armentiers, reed per velo naar Komen-Zuid, doch werd onderweg aange haakt door een voorbijrijdende auto. De vrouw viel zwaar ten gronde en werd met een erge hoofdwonde ter verzorging naar het gasthuis overgebracht WERVICK. Dieven gesnapt Naar aanleiding van een klacht ingediend door den nijveraar Dalle Karet, wegens diefstal van hout en baksteenen, is de rijkswacht er in geslaagd de hand te leggen op de da ders.'Deze laatsten, de genaamden Van Acker M. en R. Ferrant G. en Vaneloester M., eindigden met de hen ten laste gelegde feiten te bekennen. 'VLAMERTINGHE. Aanrijding. Woensdag na middag, korts na 3 uur, werd op de groote baan naar Yf)èf,; tusschen de herbergen Breda en De An ker op de plaats waar de weg een lichten draai maakt, de genaamde Berghman Maurice, die gevolgd van zijn zoon pér velo het rijwielpad volgde, plotse lings van ter zijde gevat döör het koetswerk van een aiito-camion die hem, bij het kruisen met een ander vbertuig, wat te dicht gereden was en die ongestoord, zonder zich om het gebeurde te bekommeren, zijn weg vervolgde. Berghman Maurice werd zwaar ten gronde geslingerd, terwijl, tot overmaat van ongeluk, zijn zoon over hem reed en eveneens ten stuikte. Beiden werden gewond aan het hoofd, doch konden huiswaarts keeren. waar zij zich de noodige zorgen deden toe dienen. KEMMEL. Werkongeval. De 52, jarige aannemer Moerkerke' Cyriel was bezig eenige herstellingswerken aan een dak uit te voeren, toen hij opeens het even wicht verloor en naar beneden viel. Na hem ter plaats de eerste zorgen toegediend te hebben, deed de bijge roepen geneesheer het slachtoffer, dat de heup en een voet gebroken had. naar het O. L. Vrouwhospitaal van Yper vervoeren. Werden ten politiebureele aangegeven Gevonden. Dinsdag 3 December, door Mw Snick Arthur, Statiestraat, een portemonnaie eenig kleingeld inhoudende. Door M. Lesage Gaston, Rijselstraat, een lederen kinderhandzakje inhoudende een geldbeugel. Woensdag 4, een verchroomde potloodhouder. Door M. Lommez Maurice, Haiglaan. een lederen handtasch inhoudende geldbeugel en rantsoeneerings- zegels. Donderdag 5, door M. Vermeulen Edgard, Boesin- ghestraat, een rechter kinderhandschoen. Door M. Compernolle Guibert, Bruggesteenweg. een sajetten handschoen. Over een veertiental dagen achtergelaten in een wo ning, een billardstok en -billen. Adres ter beschikking van den eigenaar ten bureele dezer. Verloren. Donderdag 28 November, door M. De- rudder Jerome, de Stuersstraat, een alpenmuts. Vrijdag 29. door M. Deman André. van Dikkebusch, een zwartlederen knapzak. Zondag 1 December, door M. Titec» Leon. Haiglaan, een geel lederen dameszak. Maandag 2. door M. Schotte Herman, Hoornwerk, een gebreide kinderhandschoen. Denzelfden dag, een zwarte riem in caoutchouc van rij wielpakdrager. Dinsdag 3, door Mw Carrissemaux Guillaume, van Zillebeke, een zwart lederen handzakje inhoudende een geldbeugel met een zekere som en enkele rantsoe- neeringszegels. Woensdag 4. doer M. Ameel Georges, Meenensteen- weg, rantsoeneeringszegels van zeep. Door J. Dierykx, Beselaresteenweg, te Zonnebeke. de taksplaat van zijn auto Nr 246,167. van den 29 November tot den 5 December 1940 Geboorten Derudder Jacques, Recollettenpoort, 5, van Voormezeele. Terryn Ray monde, Recolletten poort, 5. Meenensteenweg, 103 Huyghebaert Walther, Recollettenpoort. 5, van Vlamertinge, Riem Hubert, Recollettenpcort. 5. Maarschalk Haiglaan, 95a. Mar- key Leon, Recollettenpoort, 5, van Langemark. Lam- brecht Gerard, Recollettenpoort, 5. van Voormezeele. Overiijdens Deltombe Felicie, 41 j„ huishoudster, echtg. Degryse Camillus. Dikkebuschsteenweg, 29. Vanmaele Henri, 80 j„ wed. Casteleyn Amelie, Rijsel straat, 133. Lalleman Jules, 76 j., landbouwer, wed. Kinget Irma, van Beveren-Yzer. Struyve Emilius. 78 j., beenhouwer, echtg. Vandenabeele Pharailde, Be luikstraat, 6. Verniest Helena, 77 j., z. b., wed. Eugene Schoonheere, St,-Janshcspitaalstraat, 1. Gee- rardijn René, 76 j., z. b., echtg. De Berdt Emma. van Voormezeele. Een tweede en laatste woord over de gelukzalige Margarita van leper. Mijnheer de. Pastoor, gij moet durven Heeft Mar grietvan leper wel ooit bestaan? Gij weet niet op welke parochie zij geboren is noch waar zij gestorven isTe dien tijde mocht men zich zeker laten begraven waar men verkoos Waarom trekt gij u dat aan Margriet is de uwe niet Gij weet dat St Jacobs een soorte van vyandekes heeft! Oh! zulke onschuldige! Ze zingen nog altijd lijk over 500 honderd jaar 't is al gelapt, ge tapt en gekleurd, wat op Bt Jacobs weunt. Heeft men nu zelf niet meer of ooit 't recht van dat te zingen, nu dat sedert den oorlog 14-18 de zeven dertienden van de minste klasse van geheel leper op uwe parochie woont. Gij hebt hier wel 27 jaren uw ministerie vervult maar gij zijt nog geen volslagen Ieperling. En gij zijt op geschiedkundig gebied haast een nulNu 't is te laat. Maandag aanstaande is er in St Jacobs eene plechtige Mis ter eere van de Gelukzalige Margareta van leper, de groote, lieve, strenge, altijd-welgezinde, de milde, eenvoudige, de zich-zelven-nooit-vooruitste- kende, de zeer heilige, beschouwende, wondervolle Mystieke van 't Derde Orde van Dominicus, van de eerste helft van de 13" eeuw. En ze moet uit den ver- getelhoek gehaald worden en ze zal eruit geraken zelve kocht er geen eeri van die mannen een sanctje. Z'en zal niet meer vergeten worden! Z'en zal! (Vlaam- sche vloek). Zou ze nog onder de koormaat blijven Nota (familievloek.) Voor wat de laatste sanctjes aangaat ze zullen voer niet kunnen gegeven worden, de eerste zullen ook maar entwat van niet kosten maar kunnen toch niet voor nieten gegeven worden vier Pfenningen als men ze thuis afhaalt, een Pfenning meer als men ze doet komen met de post. De tien kleuren, de visseltjes, de prachtige bloemen, de Halle met de kathedrale, (St Maertenskerk mag er voorloopig op blij ven hoewel St Pieters en St Jacobs er meer recht schijnen op te hebben. Wie trekt dat klaar waar juist zij geboren wierd, 't langste einde van haar leven door bracht en stierf?) het mandje met eiers, zijn zij dat niet overweerd Nu bezonderlijk dat de eiers en de visch zoo duur en zoo kwafi krijgs zijn De woorden die al achter staan komen van Brugge. Ze worden enkel verkocht door de Predikheeressen van Brugge, 106, Vlamingdam. Postcheck. 75170 en door de Maatschappij Z. W. D. onze zusters van de Goddelijke Voorzienig heid Postcheck Nr 411282. Maandag aanstaande in St Jacobs sol. Mis te harer eer te 9 uur. Paus Pius de XII" heeft in een rondschrijven aange kondigd, dat in alle gebieden, waar verduistering- en veiligheidsmaatregelen tegen luchtaanvallen werden getroffen, bij uitzondering de middernachtmis, op ,24 December vóór het Invallen der duisternis zal gecele breerd worden. M I 3 Zaterdag, 7 December, om 7 uur. Zondag, 8 December, om 2, 4 J ep 7 uur. Maandag, 9 December, om 7 uur. Den beroemden Ilaliaanschen tenor BENJAMINO GIGLI in met Lueie Englisch en Carla Rust. LIGGENDE PERS MAANDAG 9 DECEMBER 1940 Om 6 uur YPER, Gasthof u De Zon bij Oscar Mo- lein. Statiestraat VRIENDENSCHIETING Inleg 5 fr. 50 te verdeelen in vogels van 2 fr. 50 na aftrek van het pijlrapersgeld. ZONDAG 15 DECEMBER 1940 YPER, Gasthof De Zon WILDSCH1ETING. Dinsdag aanstaande. 10 dezer, zal Eerweerde Zus ter Juliana van Belle Godshuis de .50 verjaring van haar intrede in het klooster vieren. Te dier gelegenheid zal een mis van dankzegging op gedragen worden in de Kapel van 't Gesticht, om 10 u. Een ontvangst door de Commissie van den Open baren Onderstand in de vergaderingszaal, zal deze plechtigheid volgen. Wij bieden onze beste heilwenschen aan de ver dienstelijke Eerweerde Zuster. Vrouw Emile Struyve, geboren Pharailde Vanden abeele. meldt met diepe droefheid het afsterven van HEER Emile - Henri STRUYVE haar teergeliefden echtgenoot, geboren te Yper, den 3 Juli 1862. en er godvruchtig overleden, den 3 December 1940. De Lijkdienst heeft plaats. Zaterdag 7 December, om 9 uur, in St Niklaaskerk. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Beluikstraat, 6. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 8 December, om 9 uur. in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Leon-Philippe DECLERCQ (2396) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 8 December, om 9 uur, in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Vrouw Hélène DEVROE afgestorvene echtgenoote van Heer Oscar Grimmelpon. (2397) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 8 December, om 10 uur, in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Emile BEIRNAERT-V ANDAELE de Stuersstraat, 14. (2398) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 15 December, om 9 j uur, in de kapel van het O. L. Vrouw Hospitaal, tot zie lelafenis van Heer en Vrouw Alphonse POLLÉE-CARTON (2400) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 15 December, om 10 uur, in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Adrien STRATSAERT echtgenoot van Mevrouw Denise Verhack. (2399) De bakkers en Pasteibakkersbond van leper en omliggende noodigt leden, vrienden en kennissen uit de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen wor den op Zondag 15 December, om 11 uur, in de kerk der E. P. Carmelieten, tot zielelafenis der Overleden Vakbroeders. (2401) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMISSEN bij te wonen die zullen gecelebreerd worden op Zoridag 15 December en Woensdag 25 December (Kerstmis), telkens om 11 l uur. in St Maartenskathedraal, tot zielelafenis van Heer Gaston-Arthur SMAGGHE lc Sergeant bij het Vliegwezen te Evere gesneuveld voor het Vaderland te Schaffen-bij-Diest echtgenoot van Vrouw Maria Vanoverberghe.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 3