Léon GRILLET WETENSCHAPPELIJK HOEKJE OVER LENZEN EN KIJKERS De verplichte inschrijving van de Handelaars in het Handelsregister Ontbinding van den Belgisch- Luxemburgschen Dienst voor Toerisme 19 Meenensfraat 19 Y P E R TITELS KOEPONS BEURSORDERS Naamdagen. Maan. Maanstanden. EIGEN WAAR IN EIGEN STREEK Hulp- en Inlichtingenbureel voor gezinnen van militairen (Vervolg) IV. UE MICROSCOOP Bekijkt men met een verrekijker groote voor werpen die ver afliggen, met een microscoop be kijkt men kleine zaken die dicht bijliggen. De ontwikkelingsgeschiedenis van den microscoop volgt deze van den verrekijker, doch zijn nood zakelijkheid deed zich niet zoo spoedig gevoelen daar men geen notie had van kleine en ultra kleine diertjes, planten en dingen. De voorlooper of tenminste een der voorloopers van den microscoop was Roger Bacon, den reeds vroeger vermelden natuurkundige. Hij gaf in zijn Opus Magus princiepen op die zeer goed op den microscoop van toepassing waren. Een schrijver van 1551 vermeldt dat die ge leerde te Oxford een glas vervaardigd had waar mee men zulke wondere dingen te zien kreeg dat men aan een duivelsche kunst ging gelooven. Viviani, een leerling van Galileï vertelt dat deze laatste in 1612 een microscoop ten geschenke gaf aan Sigismond, koning van Polenhij had twintig jaar aan dit toestel gewerkt. Doch de meest vermoedelijke uitvinder is den reeds vermelden Zacharias Jansen. De grootste natuurkundige van Nederland Christiaan Huy- gens (1629-1695) heeft ook het zijne bijgedragen tot de verbetering van den microscoop. Het ocu lair (1) van de huidige microscopen wordt naar zijn naam genoemd. Antonie van Leeuwenhoek (1632-1723) was ook een der eersten welke sterke vergrootingen ge bruikte. In een koperen plaatje maakte hij een klein gaatje en liet hierop een glasdruppeltje vallen (groote kromming en kleine brandpunts afstand (2), twee voorwaarden om sterke ver grootingen te bekomen). Met deze uiterst pri mitieve hulpmiddelen vond de Delftsche onder zoeker de bloedlichaampjes bij kikkers en de in- fusoriën (3). Zijn talrijke ontdekkingen hebben hem den naam van vader der microscopie be zorgd. Het eenvoudige toestel waarvan hij zich bediende vergrootte tot zestig maal. De eerste eigenlijke microscopische onderzoe ken (wij kunnen bezwaarlijk het toestel van Van Leeuwenhoek een microscoop heeten) werden ge daan door Robert Hooke, die ze in 1664 publiceer de in zijn Micrographia Hij geeft in dat werk ook de beschrijving van het toestel. Het dingetje mat 3 duim in doorsnede en 7 in lengte het kon verlengd worden door vier buizen welke in el kander geschoven werden. Eustachio Divini bediende zich in 1668 van een microscoop samengesteld uit een objectief en een serie glazen. Het toestel vergrootte van 40 tot 140 maal. De microscoop heeft in den loop der tijden na tuurlijk tal van verbeteringen ondergaan. Ver melden we nog de namen van Grieudelius, Jo- blot, Adams, Cuff, Sellingue, Nachet, Pistou, Ross en vooral deze van Schott, Abbe en Zeiss. Ernst Abbe was de man die de grootste verbe teringen aan den microscoop heeft gebracht. Hij berekende o. a. de vorming van het beeld en toonde aan dat het instrument grenzen had. Ook beweerde hij dat het juiste soort glas nog niet vervaardigd was voor de lenzen. Schott te Jena slaagde er later in om deze spe ciale glazen te fabriceeren. Sindsdien heeft de microscoop geen wijzigin gen van beteekenis meer ondergaan en Helm- holtz had reeds aangetoond dat de grens van vol maaktheid was benaderd. Bekijken we nu eens een microscoop van het moderne type. De kleinste brandpuntsafstand van het sterkst vergrootend objectief van de Zeiss-microscoop is 1,5 mm.; de vergrooting is 120 maal. Het sterkst vergrootend oculair hier bij heeft een brandpuntsafstand van 9 mm. en vergroot 28 maal. Een combinatie van deze beide geeft een ruim 3300 malige vergrooting. Bij deze vergrooting is het beeld niet scherp. Een scherp beeld verkrijgt men nog bij een 1000-malige ver grooting. (Slot volgt). (1) oculair: Een beschrijving geven van een micros coop is hier onmogelijk, figuren zijn volstrekt noodza kelijk. Onthouden we dithet is een stelsel van lenzen (bolle en holle) waarvan de twee voornaamste zijn het objectiefdat zich onderaan bevindt, dus dicht bij het voorwerp (het object) en het oculair van Huyghenseen busje waarin twee bolle lenzen, dicht bij het oog geplaatst. (2) brandpunt: Laten wij een bundel evenwijde stra len vallen op een lens, deze worden gebroken en komen samen in een puntdat is het brandpunt. De afstand van dit punt tot aan de lens noemt men brandpuntsaf stand. Een lens heeft 2 brandpunten. (3) infusoriën: infusiediertjes afgietseldiertjes). Microscopisch kleine diertjes, voor het eerst in afgiet sels opgemerkt. Leeuwenhoek ontdekte ze in 1676, toen hij wat peper met water had overgoten en het aftreksel onderzocht. HET YPERSCHE 20-12-1940 Het ministerie van Ekonomische Zaken deelt mede De Algemeene Direktie van den Middenstand bij het Ministerie van Ekonomische Zaken, vestigt de aandacht van de handelaren op de bepalingen van het besluit Nr 27 van 18 Oktober 1940, betrekking hebbende op de handelspolitie. Dit besluit bepaalt o. a. 1- Alleen de kooplieden, ingeschreven in het han delsregister voor 10 Mei 1940, mogen levensmiddelen of koopwaren koopen met de bedoeling deze te verkoopen. 2. Het is aan handelaren verboden, andere koop waren te koopen. dan die welke behooren tot den tak van handel, waarvoor de inschrijving in het handels register werd bekomen. 3. Alle handelaren zijn verplicht het nummer van hunne inschrijving in het handelsregister, op alle ge bouwen, vervoermiddelen en drukwerken, die zij bij de uitoefening van hun beroep aanwenden te vermel den. 4. De handelaren die hun bedrijf zonder onderbre king uitoefenen sedert 10 Mei 1940, en nog niet inge schreven zijn in het handelsregister, kunnen zich in regel stellen, op voorwaarde dat zij vóór 1 Januari 1941 hunne inschrijving verzoeken op de griffie van de Han delsrechtbank, en ter staving van deze aanvraag een verklaring bijvoegen, afgeleverd door de gemeentelijke administratie, of door een beroepsvereeniging, en voor gezien geteekend door de Kamer van Bedrijven en Ambachten, of de Kamer van Koophandel van het ressort. 5. De handelaren die hun bedrijf hebben aangevan gen na 10 Mei 1940, mogen slechts voortgaan met de uitoefening, op voorwaarde toelating te hebben beko men van het ministerie van Ekonomische Zaken. Zij die zich voorstellen een handel te beginnen, zijn aan dezelfde voorwaarden onderworpen. De handelaren die voldoen aan de voorwaarden genoemd onder Nr 4, worden verzocht zich onmiddellijk in regel te stellen in de laatste dagen van de maand December, zijn de diensten van de griffie bij de Handelsrechtbanken met werk overladen en het is te vreezen, dat belanghebben den alsdan niet tijdig hun inschrijving kunnen beko men. Makelaars en verzekeringsagenten. De Federatie der Beroepsvereenigingen van de Make laars en Verzekeringsagenten deelt mede Een vorige mededeeling heeft aanleiding gegeven tot verscheidene kommentaren. Het besluit van 18 Oktober omtrent de handelspolis is niet van toepassing op verzekeringsagentendie door een arbeidskontrakt of een mandaat zijn gebon den en geen eigenlijke handelszaak verrichten. De verzekeringsagenten worden dus niet door artikel 2 van het voornoemde besluit getroffen. Maar men kan evenwel verklaren, dat in België, de verzekerings agenten in de rechtskundige beteekenis van het woord, weinig talrijk zijn. Wat de makelaars betreft, uit een verklaring van het ministerie van Ekonomische Zaken kon worden opge maakt, dat het besluit van 18 Oktober slechts de make laars in eetwaren en goederen zou treffen en dat aldus artikel 2 evenmin van toepassing zijn zou op de verze keringsmakelaars. Dit sluit evenwel niet uit, dat de makelaars als be middelaars tusschen de verzekerden en de verzekeraars optreden en hoofdzakelijk handelsverrichtingen doen. Hoe de tusschenpersoon ook heet of welken titel de maatschappijen hem ook toekennen, enkel de aard der verplichtingen, welke hij uitvoert, telt op rechts kundig gebied. Dezelfde ministerieele mededeeling legt er den na druk op, dat de verzekeringsmakelaars onderworpen zijn aan de wetgeving van 30 Mei 1924, over het Han delsregister. Hieruit vloeit voort, dat er dient gewezen te worden op het feit, dat de wetgeving over deze kwestie eveneens van toepassing is op de verzekerings makelaars voor zoover deze wetgeving de schikkingen van algemeenen aard op de handelaars volledigt of wijzigt. Certifikaatsaanvragen met het oog op de inschrijving in het handelsregister, kunnen worden verzonden aan de Federatie der Beroepsvereenigingen der Makelaars en Verzekeringsagenten, 3, Kleine Zavel, Brussel, die de aanvraag aan de bevoegde provinciale beroepsver eeniging zal laten geworden. In het Staatsblad verscheen een besluit waarbij de Belgisch - Luxemburgsche Dienst voor toerisme ont bonden wordt. De Secretaris-Generaal van het Ministerie van Ver keerswezen benoemt den of de liquidatoren en bepaalt de modaliteiten der liquidatie. Hij spreekt dezer af sluiting uit. Het overschot van het actief op het passief komt ten goede aan den Staat. Wisselagent - Correspondent bij de Beurs van Brussel. (Wettelijke borgsom nedergelegd bij de Nationale Bank van België). Aanbevolen geldplaatsingen Kasbons op EEN JAAR van het Gemeentekrediet van België3,60 netto. Obligatiën van 5 tot 10 JAAR, Grondkrediet van België 4,50 netto. Kostelooze Financieele Inlichtingen Stipte geheimhouding. STEUNT WINTERHULP. 9 van 22 tot 28 December 1940 Zondag 22 December Hungeer, Flavinus. Honoratu-. Virginia, Florus. Maandag 23 December Victoria, Servulus. Dinsdag 24 DecemberDelphinus, Adèle, Irmina. Woensdag 25 December Kerstdag, Eugenia. Donderdag 26 December Stephanus. Vrijdag 27 December Joannes. Zaterdag 28 December Onnoozele Kinderen. 22 December 4' Zondag van den Advent. 24 December Vigilie van Kerstmis. Zon. Opgang Ondergang Zondag 22 December 9 u. 43 17 u. 40 Maandag 23 December 9 u. 43 17 u. 40 Dinsdag 24 December 9 u. 44 17 u. 41 Woensdag 25 December 9 u. 44 17 u. 42 Donderdag 26 December 9 u. 44 17 u. 42 Vrijdag 27 December 9 u. 45 17 u. 43 Zaterdag 28 December 9 u. 45 17 u. 44 Opgang Ondergang Zondag 22 December 2 u. 00 13 u. 46 Maandag 23 December 2 u. 55 14 u. 15 Dinsdag 24 December 4 u. 11 14 u. 47 Woensdag 25 December 5 u. 27 15 u. 24 Donderdag 26 December 6 u. 40 16 u. 06 Vrijdag 27 December 7 u. 49 16 u. 56 Zaterdag 28 December 8 u. 51 17 u. 53 Nieuwe maan 28 December, te 17 u. 53. Eerste kwartier 5 Januari, te 15 u. 40. Volle maan 13 Januari, te 13 u. 04. Laatste kwartier 20 Januari, te 12 u. 1. o Waarom nog langer verzekerd blijven aan Maatschappijen vreemd aan uw streek In deze tijdsomstandigheden weet elke verze kerde der Naamlooze Maatschappij De Kortrijksche Onderlinge het best hoe voordeelig het is bij haar verzekerd te zijn. In geval van ramp bekomt ieder een spoedige en billijke regeling zonder eenige moeite. De volledigste waarborgen aan de voordeeligste premiën. Deel in de winsten. Voor alle inlichtingen wende men zich tot het Bijkantoor te leper, Paterstraat 8. Algemeene Opziener Omer ROBIJN. Alle makelaars in verzekeringen hebben heden meer dan ooit groot belang en voordeel met onze instelling te werken. Vraagt ons dus verdere voorwaarden en tarief. (220t) Het Staatsblad van 18 December kondigt vol gend Besluit af Onder de benaming Hulp- en Inlichtingen- bureel voor gezinnen van militairen wordt een zelfstandig lichaam met rechtspersoonlijkheid opgericht, afhangend van het Ministerie van Fi nancies. Het bureel heeft als doelstelling: 1. bij de gezinnen van overleden, krijgsgevan genen of bijzonder door de huidige gebeurtenis sen beproefde militairen den natuurlijken steun en den raadgever, waarvan zij verstoken zijn, te vervangen door hun gratis alle inlichtingen en raadgevingen over alle kwesties van militairen, burgerlijken of rechtskundigen aard te verstrek ken; 2. gelden in te zamelen, met het oog op de op richting van een steunfonds, bestemd om aan de noodlijdende gezinnen den noodig geachten gel- delijken steun te verleenen. Het bureau wordt beheerd door een bestuurs- comité samengesteld uit de drie ordonnansofficie ren van den Koning. De geldmiddelen van het bureau bestaan uit giften van allen aard en uit een subsidie van den Staat. De bemoeiing van het fonds kan onder een der navolgende vormen geschieden 1. geldleening op rente, waarvan de hoegroot heid 2.500 frank niet te boven gaat. Deze teleen- gevingen worden toegestaan wanneer vaststaat, dat de geleende som voor den belanghebbende produktief moet zijn 2. Rentelooze teleengeving, waarvan het bedrag niet hooger dan 2,000 frank mag zijn. Deze lee ningen worden toegestaan, wanneer blijkt dat de belanghebbende tijdelijk met moeilijkheden te kampen heeft en later in staat zal zijn de ge leende som terug te betalen 3. giften of tegemoetkomingen zonder bepaling van terugbetaling, waarvan het bedrag 1.000 fr. niet mag te boven gaan. Deze giften of leeningen kunnen hernieuwd worden.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 9