De steunverleening van Winterhulp Algemeene Schikkingen De samenstelling van het gezin Het uitreiken van melk Het uitdeelen van kolen De volkssoep HET YPERSCHE 27 12 - 1»4« Het Siaatsblad van 20 December bevat volgende al gemeene schikkingen tot het toekennen van steun van wege Winterhulp Alle in nood verkeerende personen kunnen van de door Winterhulp Ingestelde distributies genieten. Deze worden door de plaatselijke comité's van dit werk uit gevoerd. Die steun bestaat uitsoep. melk voor kinderen, -teenkoleneventueel kleedingstukken en schoeisels, alsmede sommige artikelen van eerste noodwendigheid b.v. zeep. De ontvangen steun is niet kosteloos. Hij wordt be taald velgen* den staat van behoeftigheid. Aldus wordt b.v. de prijs van een rantsoen soep voor de huisgezin nen op 50 of 25 centiem vastgesteld, naar gelang den staat van behoeftigheid. Steungereehtigden. Worden van rechtswege als steungereehtigden be schouwd ade rechthebbende gezinnen, voorzien bij besluit van 29 Juni 1940, houdende oprichting van burgerlijke hulp en zij die. om welke redenen ook daarvan uitge floten werden, maar die vergoedingen krijgen uitbe taald dcor de commissie van openbaren onderstand op haar eigen begrooting, ofwel terugbetaalbare voorschot ten ten laste van voornoemde commissie ontvangen b de gerechtigden van kosteloozen ouderdomsrente- toe- -ig en de op ouderdomspensioen gestelde mijnwer kers. zelfs wanneer zij geen hulp vanwege den onder stand bekomen c> de personen die geen verzoek voor steun ingediend of verkregen hebben en dus bij den openbaren onder stand niet ingeschreven zijn, maar die kunnen bewij zen dat hunne inkomsten lager zijn dan het voor den staat van behoeftigheid bepaalde maximum. Wanneer uit den staat van behoeftigheid blijkt, dat de inkomsten van het gezin hooger zijn dan het bij be sluit van 29 Juni 1940 vastgestelde maximum, maar lager zijn dan het dubbele van dit bedrag, dan kun nen deze gezinnen steun genieten, mits het betalen van een dubbele bijdrage (b. v. 50 centiem voor de soep). Uitoefening van het recht van gerechtigde. Het recht op steun zal erkend worden door de afgifte van een kaart. Deze kaart waarvan de geldigheid 5 maanden be draagt. zal aan een geregelde controle onderworpen worden. Zij zal den naam van het gezinshcofd ver melden. alsmede de samenstelling en het aantal rant soenen van dit gezin. Zij zal per steunklasse inge deeld worden. Voor de gerechtigden vernoemd onder letter a) zal de kaart uitgereikt worden door de commissies van openbaren onderstandvoor de gerechtigden onder let- teT b) en c) zal zulks geschieden door de plaatselijke cc mité's van Winterhulp. Deze uitreiking zal als volgt geschieden Voor de categorie a) De personen die onder deze categorie vallen, zullen hun kaart moeten aanvragen bij het kantoor van den openbaren onderstand waarvan zij afhangen. Dadelijk na afgifte van die kaart, zal de commissie van openbaren onderstand elke week. op de door haar uitbetaalde vergoeding, een som afhouden, die over eenstemt met den steun waarop deze gerechtigden aanspraak mogen maken. Deze personen zullen zich bij de plaatselijke comité's van Winterhulp aanmelden, waar zij op vertoon van een kwijtschrift afgefeverd door de commissie van openbaren onderstand, bons zullen krijgen voor den steun van één week. Zij zullen evenwel in ruil voor deze bons de overeenstemmende rantsoenzegels moe ten afgeven. Met het oog op het bespoedigen van de bedeeling wordt met nadruk aangedrongen opdat gebeurlijk door het plaatselijk comité aan de commissies van open baren onderstand het noodige personeel voor het on middellijk afleveren van de kaarten worde toegevoegd. Voor de categorie b) De personen van deze kategorie zullen hun kaart bij het plaatselijke comité van Winterhulp aanvra gen. Vooraf zullen zij hun pensicen-certificaat laten afstempelen door de commissie van openbaren Onder- -rand, die door dien stempel zal aanduiden, of zij ge steund worden of niet. Zoodra zij in het bezit van hun kaart zijn, zullen zij zich elke week bij het plaatselijk comité aan te mel den hebben, ten einde er, tegen betaling, de noodige bons. waarop zij recht hebben, af te halen. Zij zullen echter hiervoor de overeenstemmende rantsoenzegels moeten afgeven. Voor de categorie c) De personen die tot deze categorie behooren, zul- en eerst een aanvraag moeten richten tot het plaat selijk Comité van Winterhulp, waarvan zij afhangen. Te dien einde zullen zij een verklaring invullen, be vestigende dat de vaste en veranderlijke inkomsten van hun gezin het maximum dat vastgesteld werd voor het bekomen van steun niet overschrijden, ofwel lager zijn dan het dubbele van dit bedrag. - Naar gelang het geval zullen zij een gewoon- ofwel een dubbel tarief betalen. Zoodra zij in het bezit van deze kaart zijn, zullen zij het begin van elke week, tegen betaling, aan het plaatselijk Comité, de bons moeten afhalen, die over eenstemmen met den steun waarop zij recht hebben. Zij zullen evenwel de overeenstemmende rantscen- zegels moeten afgeven. Bijzondere Bepalingen Wanneer de gerechtigden van de commissies van openbaren onderstand gedurende twee opeenvolgende weken het kwijtschrift, hetwelk bewijst dat de met den steun overeenstemmende afhoudingen gedaan wer den niet aangeboden hebben, zal de kaart hun van rechtswege ontnomen worden en naar de commissie van openbaren onderstand gestuurd worden, die over het geval zal beslissen. Verschillende aanbevelingen. De provinciale comité's zullen moeten beslissen of het past in sommige plattelands-centra of ln gemeenten van minder dan 5000 inwoners, tot uitreiking van steun over te gaan. Zij zullen deze nochtans kunnen vervangen door andere methoden van tusschenkomst, zonder evenwel de vermen, die in zwang zijn in de plaatselijke comité's. waar regelmatig uitreikingen plaats hebben, te over schrijden. De deelneming aan de uitreiking van soep moet voor elk steuntrekkend gezin verplichtend zijn. Deze ver plichting geldt alleen voor de leden van het gezin, die in staat zijn soep te gebruiken. Het gezinshoofd zal I namelijk het recht hebben soep te eischen of te wei geren voor de kinderen onder het jaar. die deel uitma ken van zijn gezin. Hij zal indien hij zulks gepast vindt, vcor de kinderen tot 12 jaar een half rantsoen mogen nemen tegen betaling van 15 centiem. O Berekening van den wekelijkschen steun Inzake Winterhulpbedeeüngen wordt door gezin verstaan de aanwezige personen die onder hetzelfde dak samenwonen en van een gezamenlijk leven deel uitmaken, zonder rekening te houden of zij. ja dan neen. door de banden van bloedverwantschap of hu welijk verbonden zijn. Het hoofd van het gezin wordt verzocht, bij het in dienen van de aanvraag cm van de voordeelen van Winterhulp te mogen genieten, een verklaring te onderteekenen waarin hij op eerewoord verklaart of de gezinsinkomsten niet het bedrag overschrijden van de theoretische wekelijksche burgerlijke hulp of hét dubbele ervan, naargelang van de kategorie waaronder het gezin gerangschikt is waarop het gezin aan spraak zou kunnen maken en waarvan de omvang ver schilt naargelang van de gemeente. Voorbeelden Voer de berekening van den theoretischen werkelij- ken steun werden de volgende voorbeelden aangehaald. Een gezin van 6 personen waarvan 4 personen van 15 jaar en meer.en 2 kinderen beneden de 15 jaar (ge meente van 2e kategorie) 169 fr. 75 bedrag van den wekelijkschen theoretischen steun. Een gezin van 2 personen van 15 jaar en meer (ge meente van eerste kategorie) 99 fr. 75, bedrag van den wekelijkschen theoretischen steun. Indien, buiten het gezinshoofd, het gezin bestaat uit de echtgenoote van een afwezig zijnden soldijtrekken- den militair bestaat er aanleiding cm bij het bekomen resultaat het cijfer te voegen overeenkomende rpet een persoon van 15 jaar en meer. Voorbeeld Een gezin van 5 personen, waarvan 3 personen van 15 jaar en meer en 2 kinderen beneden de 15 jaar tusschen de personen van 15 jaar en meer telt men de echtgenoote van een afwezig zijnden soldijtrekkenden militair (gemeente van 3° kategorie). Men vindt 1. Gewoon geval Fr. 122,50 2. Bij te voegen 49,00 Fr. 171,50 bedrag van den wekelijkschen theoretischen steun. o Met geldelijke tusschenkomst van Winterhulp De plaatselijke komiteiten van Winterhulp zullen aan de hierna vermelde gerechtigden ticketten afleveren die hun recht zullen geven op volle melk tegen vermin derden prijs. Ieder gezinshoofd houder van de Winterhulpkaart afgeleverd hetzij door de Commissie van Openbaren Onderstand, hetzij door het plaatselijk komiteit, zal iedere week ticketten bekomen in verhouding tot het aantal melkzegels die krachtens de rantsoeneeringsre- glementen aan de leden van zijn gezin werden afge leverd. Hebben thans recht op die zegels 1) De zwangere vrouwen van de vierde maand af en de moeders die haar kind zoogen (huidig rantsoen 24 liter per maand; 2) De zuigelingen en de kinderen beneden de 3 jaar (huidig rantsoen; 24 liter per maand); 3) De kinderen van 3 tot 6 jaar (huidig rantsoen 16 liter per maand); 4) De kinderen van 6 tot 14 jaar oud (huidig rant soen 8 liter per maand); 5) De personen meer dan 70 jaar oud (huidig rant soen 8 liter per maand); 6) Lijders aan bepaalde ziekten met name'aangeduid in het reglement op de melkbedeeling. Wat deze laatste kategorie betreft, zullen de plaat selijke komiteiten er de geneesheeren op wijzen, dat de geneeskundige getuigschriften die zij afleveren, kunnen gekontroleerd worden om, in de heerschende mceilijke omstandigheden op het gebied van voedselvoorziening, elk misbruik te voorkomen. Daarbij dient nog onderlijnd, dat de reglementeering uitsluitend op de volle melk slaat. Uitoefening- van het recht Bij den aanvang van iedere week moeten de gerech tigden het aantal ticketten waarop zij, volgens hun rantsoenzegels recht hebben, laten afhalen ln den zetel van het plaatselijk Komiteit van Winterhulp Die ticketten zullen verleend worden A) Aan hen die hun kaart bekomen hebben door be middeling van Winterhulp, tegen betaling van 25 of 50 centiemen per halven liter melk, naar gelang zij enkel of dubbel tarief te betalen hebben B) Aan hen die hun kaart ontvangen hebben van den Openbaren Onderstand, na voorlegging van de kwijting waaruit blijkt dat een overeenstemmend bedrag werd afgehouden van den burgerlijken steun waarop zij recht hebben. Eens in het bezit van die tjeketten, moeten de ge rechtigden hun melk bestellen bij hun gewonen leve rancier tegen aflevering van de noodige rantscenzegels. Het is vanzelfsprekend noodig de thans bestaande melkbedeelingen ln de scholen in stand te houden en het is zelfs aan te prijzen dergelijke bedeelingen, over al waar het mogelijk is, in te richten. Waar die melkbedeelingen bestaan, worden de ticket ten afgeleverd door winterhulp, benuttigd om de op school verbruikte melk te betalen. Betaling van de uitgaven De leveranciers en de schoolbestuurders die melk geleverd hebben in ruil voer de ticketten, kunnen op het einde van de week bij het plaatselijk Komiteit van Winterhulp betaling bekomen van de werkelijk gele verde hoeveelheden melk. Raadplegingen voor zwangere vrouwen en zuigelingen. In overeenkomst met het Werk van Kinderwelzijn werd besloten dat in de plaatsen waar dergelij-ke raad plegingen bestaan, de bons aan de rechthebbenden op melkrantsoen, alleen op vertoon van het Werk welke bewijst dat de moeders en kinderen zich regelmatig aan de kontrocl onderworpen hebben mogen afgeleverd worden. Indien de kaart gedurende twee opeenvolgende we ken niet voorgelegd werd, zal het uitreiken van melk- bons automatisch geschorst worden. o Wijze waarop wordt te werk gegaan. De verstrekking van brandstoffen geschiedt ten gun ste van de personen die hiervoor van Winterhulp een kaart ontvangen hebben. Deze kaart bevat verschillende vakken, waarvan een vcor de kolen bestemd is. Deze steun wordt niet kosteloos verstrekt, maar tegen betaling van een volgens den staat van behoeftigheid schommelend bedrag. Voorbeeld ieder gesteund gezin zal in beginsel 160 kilogram kolen per maand ontvangen, en dit tegen be taling van 10 frank of van 5 frank, volgens den staat van behoeftigheid. De uitdeellng van brandstof zal vier keer per maand geschiedenieder houder van een kaart zal dus een hoeveelheid van 40 kilogram tegen dubbel (2 fr. 50) of tegen enkel tarief (1 fr. 25) ontvangen naar gelang van zijn toestand. De kolen worden op de volgende manier verstrekt 1) De belanghebbenden zullen zich wekelijks bij de betrokken commissies van openbaren onderstand, waar zij vroeger hun kaart ontvangen hebben, aanmelden. De prijs van de hun bestemde kolen zal van ambts wege. iedere week van den hun toegekenden geldelij- ken steun afgetrokken worden. De commissie van openbaren enderstand zal te dier gelegenheid het overeenstemmende vakje van de steun- kaart afstempelen of knippen. De begunstigden zullen, nadat zij zich van de kwy- ting, door de commissie van openbaren onderstand af gegeven, voorzien hebben, bij het plaatselijk komiteit van Winterhulp, den bon gaan afhalen, waarmede zij de brandstoffen voor de loopende week mogen gaan halen (40 kilogram); 2) De personen die hun steunkaart rechtstreeks door Winterhulp ontvangen hebben, zullen zich wekelijks bij de plaatselijke komiteiten van Winterhulp, en tegen betaling van het gewoon of het dubbel tarief, volgens het geval, de bons voor de loopende wekelijksche tijds periode. mogen aanschaffen. Bij deze gelegenheid zal de ambtenaar van het plaat selijk komiteit van Winterhulp, het vakje van de be trokken kolenuitdeeling afstempelen of knippen. Maandelijks zullen de commissies van openbaren on derstand en de plaatselijke komiteiten van Winterhulp de bedragen die zij aldus geïnd hebben, moeten over schrijven op de postcheckrekening der provinciale of arrondissementskomiteiten (dit laatste voor de provin cie Brabant). Bijzondere schikkingen. Wanneer gedurende twee cp elkaar volgende weken de begunstigden van den openbaren onderstand het kwijtschrift niet hebben voorgelegd, waarbij zij be wijzen dat de afhoudingen voor den verschillenden steun werden gedaan, dan zal de kaart van ambtswege worden ingehouden en de commissie van openbaren onderstand het geval onderzoeken. 9 O Onderrichtingen in verband met de uitreiking. De gezinnen die steun genieten zijn verplicht deel te nemen aan de volksscep. De deelneming wordt bewezen door het bezit van een open roze kaart die toelaat steun te genieten (soep. melk, kolen, kleeren). De kaart wordt aan het gezinshoofd afgeleverd: 1) door de commissie van openbaren onderstand (groe«e kaart-, aan de behceftigen die door deze organismen ondersteund worden (gepensionneerden uitgezonderd); 2) door de plaatselijke komiteiten (roze kaart) aan be- hoefltgen die niet bij de commissie van openbaren on derstand ingeschreven zijn, aan peTsonen die een ou derdomspensioen ontvangen, of aan gepensïcnneerde mijnwerkers die zulks aanvragen. Volledig rantsoen. a) Het enkele tarief (groene en roze kaart met kruis) werd voorzien voor de deelnemers wier vast of onre gelmatig inkomen het vastgesteld- maximum voor het verkrijgen der burgerhulp niet te boven gaat. Dit tarief is vastgesteld cp 25 centiem per rantsoen van 3/4 liter soep b) Dubbel tarief (roze kaart met twee kruisen) wordt geëischt van de deelnemers wier inkomsten het voor noemde maximum te boven gaan, zonder er het dubbel van te zijn. Dit tarief is vastgesteld op 50 centiemen per rantsoen van 3/4 liter soep. Klein rantsoen. a) Voor kinderen beneden de 12 jaar, wordt het rant soen verminderd tot 1/2 liter. Voor het enkele tarief wordt voor een halve liter soep, 15 centiem gevraagd en voor het dubbel tarief, 30 centiem per 1/2 liter soep; b) Voor de kinderen van minder dan 1 jaar Voor kinderen van minder dan 1 jaar, is het hoofd van het gezin vrij, zoo hij zulks nuttig acht, het kleine rantsoen te nemen. Kaartjes voor een rantsoen. De sommen die verschuldigd zijn door deelnemers die hun kaart ontvingen van de commissie van open baren onderstand, worden elke week afgehouden door de commissie van openbaren onderstand die hen eem ontvangbewijs verstrekt. Op vertoon van dit ontvang bewijs, geven de plaatselijke komiteiten van Winter hulp hun het overeenkomend aantal kaartjes voor een rantsoen. Zij die hun kaart van de plaatselijke komiteiten krij-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 10