Léon GRILLET WETENSCHAPPELIJK HOEKJE TREKKINGEN Verwoeste Gewesten 1922 1 9 Meenenstraat 1 9 YPFR TITELS KOEPONS BE U RSO R DE RS Toeslag aan de Gemeentesecretarissen Naamdagen. Maanstanden. GROOTE FIGUREN DER WEEK Maan. HOE ARISTOTELES MEENDE DE LUCHT TE WEGEN. Bij de oude Grieken gold de lucht als hebbende geen gewicht. In verband daarmee vertelt men van Aristoteles (4® eeuw v. Chr.) een anekdoot, die voor onze ooren tamelijk komisch aandoet. Het lijkt ons vreemd, dat een groot denker als hij was een dergelijke drogreden, als het besluit van dit verhaal luidt, niet doorzag. Vooral, wan neer men weet, dat hij zelf, door overwegen en nadenken aan die voorgehouden gewichtsloosheid der lucht was gaan twijfelen. Maar waar hij de meening uitte dat lucht ook zwaarte kon hebben keek men eenigszins be vreemd, zoodanig zelfs, dat hij daardoor geïrri teerd, er op zon, een experiment te wagen. Zoo nam hij een gewone varkensblaas en wierp haar onopgeblazen in het water. Ze zonk. Toen blies hij ze op, ze dreef. En zijn besluit Indien de lucht zwaarte had kon de varkensblaas eenmaal met lucht gevuld, niet blijven drijven. En hij bestendigde den waan, dat lucht gewichtloos was o PLOOIOEFENING. Kan men 50 maal een papier plooien Waarom niet, zult ge antwoorden, als het pa pier maar groot genoeg is. We zullen zien. Laat ons veronderstellen dat het papier een tiende van een millimeter dik is. Plooien we het, dan hebben we twee dikten na een tweede plooiing hebben we vier diktenna een derde, acht diktenna een vierde zestien dikten, enz. Na tien zijn we reeds aan 1024 dik ten of iets meer dan 100 mm. of 1 dmPlooien we 20 maal, (in de veronderstelling dat het nog mogelijk ware) dan staan we voor een wolken krabber van 104 m. hoog, want we zullen dan 1.648.576 maal een dikte van 1 mm. hebben. Val nu niet omNa 40 plooiingen staan we voor een hoogte van 109.952 km. en na 50 (de gestelde vraag) meer dan 112.000.000 km. Nu dat we toch goed bezig zijn, laat ons nog tweemaal plooien en dan bekomen we een afstand die veel grooter is dan den afstand van de aarde naar de maan.* Nemen we een papier zoo groot als de markt van leper, dan zal de basis van onzen reuzentoren nog amper Q.0015 mm. zijde hebben. o NIEUWE UITVINDINGEN ROND DE KOFFIE. Reeds enkele jaren bevindt de koffieproductie van Brazilië zich in een zeer kritiek stadium. Enorme hoeveelheden koffie moesten in de laat ste jaren bij gebrek aan koopers vernietigd wor den. Dit heeft de Braziliaansche regeering er toe gebracht, verschillende geleerden te belasten met een onderzoek naar de nieuwe methodes, om kof fie productief te maken. Een dezer geleerden, Afranto do Amaral, heeft ontdekt dat men ui.t koffie waardevolle spijsolie, smeerolie, glycerine en andere voedingsmiddelen kan fabriceeren, terwijl men indirect benzine en cellulose uit koffie kan vervaardigen. o INLUENZA. Enkele wenken in verband met influenza kun nen nuttig zijn nu het winterweer, met zijn koude, sneeuw en nattigheid, windvlagen en temperatuurwisselingen weer voor de deur staat. Influenza ontstaat door een bacil. Het is zoo goed als zeker, dat verschillende soorten bacil len de ziekte veroorzaken en dit is één van de redenen, waarom een epidemie nu eens een goed aardig, dan weer een kwaadaardig karakter draagt. De influenza-bacil leeft niet lang buiten het menschelijk lichaam, en als wij besmet worden geschiedt dit door personen, die reeds aangetast zijn of den bacil met zich meedragen in neus of keel. Door hoesten, niezen of luid praten wordt de bacil overgebracht van den zieke naar den gezonde. Hoe kleiner de afstand is tusschen den aangetasten en den gezonden mensch, des te grooter is de dosis overgebrachte ziektekiemen en des te grooter is de kans op infectie. Om infectie te ontwijken moeten wij samen komsten vermijden. Volle trams kunnen wij mis. schien niet ontgaan, maar wel is het mogelijk voorstellingen, drukbezochte en bevolkte plaat sen tijdelijk te mijden treinen en goed geventi leerde vertrekken geven minder kans op infectie, omdat Iuchtstroomingen de bacillen wegvoeren. Voor het ziek worden is het ncodig, dat de ba cil, welke zich in neus of keel afzet, gelegenheid heeft zich te vermenigvuldigen en de onaange name giften af te scheiden, welke ons ziek ma ken. In heete en bedompte vertrekken zijn neus- en keelorganen meer ontvankelijk en kan de influenza-bacil zich behaeelijk nestelen, zich ver. meerderen en gif vormen. Door kouvatten «ntstaat een toestand waarbij ons weerstands HET YPERSCHE 17 -1 -1941 vermogen verzwakt is en de loerende bacil gele genheid krijgt ons te besmetten. Ieder mensch moet het als zijn plicht beschou wen influenza te voorkomen. De wetenschap heeft uitgemaakt, dat men influenza en griep kan voorkomen door bij voorbaat eiken dag een kleine hoeveelheid (200 milligram) kinine in te nemen deze maatregel beschermt U en uw me- demehsch tegen infectie met de griepbacil. Vele directies van groote bedrijven hebben dit zelfs imperatief voor hun kantoor- en fabrieksperso- neel voorgeschreven, omdat zij ondervonden heb. ben, dat de schade veroorzaakt door arbeidsver zuim veel grooter is dan de geringe kosten van de voorbehoeding met kinine. 224' trekking van 10 Januari 1941. Een lot van 250.000 fr. is toegekend aan de serie 036333 Nr 3. Twee loten van 100.000 fr. zijn toegekend aan de series 043891 Nr 7 en 036333 Nr 11. Serie 074572 is uitgekomen zonder lot. De obligaties begrepen in de aangeduide series en die geen lot winnen, zullen terugbetaald worden met 312 fr. 50 of met 300 fr., volgens dat ze al dan niet om gezet werden krachtens koninklijk besluit van 11 Mei 1935. Wisselagent - Correspondent bij de Beurs van Brussel. (Wettelijke borgsom nedergelegd bij de Nationale Bank van België). Aanbevolen geldplaatsingen Kasbons op EEN JAAR van het Gemeentekrediet van België 3,69 netto. Obligatiën van 5 tot 10 JAAR, Grondkrediet van België4,50 netto. Kostelooze Financieele Inlichtingen Stipte geheimhouding. Het Staatsblad deelt volgend besluit mede betreffen de het verleenen van een toeslag aan de gemeentese cretarissen Artikel 1. Aan de vast, voorloopig of tijdelijk aan gestelde ambtenaren, die het ambt van gemeentesecre taris vervullen en wier jaarlijksche bruto-bezoldiging, afgescheiden van de toepassing van het mobiliteitsstel sel, lager is dan 12,600 frank, wordt tijdelijk een toe slag verleend welke ten bezware van den Staat komt en evengroot is als het verschil tusschen voormeld be drag van 12,600 frank en het globaal bedrae der bruto- bezoldiging, met inbegrip van alle indemniteiten en sup plementen, de kindertoelagen uitgezonderd, welke be langhebbenden wegens de uitoefening van him hoofd bediening op openbare nevenbetrekkingen in een of meer gemeenten, genieter. De toeslag wordt met de helft verminderd voor de ambtenaren die niet, overeenkomstig het bepaalde in artikel 2 der wet van 24 December 1927, betreffende de beroepsbeambten der gemeenten en der daaraan onder geschikte instellingen, minstens zes uur per werkdag aan de uitoefening van hun bediening besteden. Art. 2. De gemeenten, waarvan de secretaris voor bedoelden toeslag niet in aanmerking kan komen, wor den er toe gerechtigd dien ambtenaar tijdelijk en bui ten de geldende bezoldigingsregeling, ten laste van de gemeentebegrcotlng en mits goedkeuring van de raads- beslissing door den provinciegouverneur, een weddesup- plement toe te kennen in evenredigheid tot den om vang van de te verrichten buitengewone werkzaam heden. Art. 3. De toeslag voorzien bij de artikelen 1 en 2 is niet vatbaar voor inhouding ten bate van voorzorgs fondsen ter voldoening aan pensioensbijdrage. hoogleeraar te Leuven. Hij was voorzitter der Taal- en Letterkundige Congressen, lid der Com missie der Taalgrieven en van de Spellingscom missie. Hij werd aangewezen als Zuidneder- landsch medewerker van het Groote Woorden boek der Nederlandsche Taal. Van zijn talrijke, nu wel meestendeels -Ver ouderde, geschriften op het gebied der geschie denis, der taaL en letterkunde, noemen wijNe. derduitsche spraekkunstVaderlandsche histo rie. Hij was een goed kenner van het Middelneder- landschzijn uitgaven van Maerlants Rijmbijbel en van de werken van Jan van Ruisbroec waren voor hun tijd zeer verdienstelijk en behouden nog grootendeels hun waarde. Ook gaf- hij eenige dichtwerken van Bilderdijk uit met verklaringen. Hij overleed te Leuven op 24 Maart 1866. In 1875 werd het naar hem genoemde Davidsfonds gesticht, dat ten doel heeft de alzijdige ontwik keling van het Vlaamsche volk en de bevordering van de Vlaamsche belangen. van 19 tot 25 Januari 1941 Zondag 19 Januari Gudula, Sulpice, Ursmai Maandag 20 Januari Fabianus en Sebastiaan. Dinsdag 21 JanuariAgnès. Woensdag 22 Januari Vincentlus, Anastasius Donderdarg 23 Januari Raymondus. Vrijdag 24 Januari Timotheus. Zaterdag 25 Januari Paulus Bekeering. Opgang Ondergang 8 u. 36 18 u. 11 9 u. 35 18 u. 13 9 u. 34 18 u. 15 9 u. 33 18 u. 16 9 u. 31 18 u. 18 9 u. 30 18 u. 20 9 u. 29 18 u. 21 Opgang Ondergang 12 u. 20 2 u. 00 12 u. 51 3 u. 14 13 u. 25 4 u. 27 14 u. 04 5 u. 36 14 u. 49 6 u. 39 15 u. 42 7 u. 34 16 u. 40 Laatste kwartier 20 Januari, te 12 u. 1. Nieuwe maan 27 Januari, te 13 u. 3. Eerste kwartier 4 Februari, te 13 u. 42. Volle maan 12 Februari, te 2 u. 26. LESSING De meest representatieve en sympathieke dich ter der Duitsehe 18® eeuwsche verlichting. Gebo ren op 22 Januari 1729 als zoon van een begaafd, arm en kinderrijk Luthersch predikant, werd hij ook student in de theologie te Leipzig, waar zijn voorliefde voor het tooneel vlug uitbrak. Zijn voorliefde ging eerst naar Molière, totdat de per soonlijke aanraking met Voltaire een religieuze crisis veroorzaakte en hem voor de verlichting won. Na zijn promotie te Wittemberg publiceerde hij in 1755 zijn eerste treurspel «Miss Sara Samp son Hij brak hiermede met het klassicistische dogma, doordat zijn prozadrama in burgerlijke sfeer speelde. Met Mendelsohn en Nicolaï schreef hij de Briefe, die neueste Literatur betreffendin welk kritisch tijdschrift vooral van belang zijn Lessing's aanval op het Fransche klassicisme be nevens zijn aanprijzing van Shakespeare als voorbeeld voor het Duitsehe tooneel. In 1760 ver liet hij, het literaire leven moe, Berlijn om als secretaris van generaal von Tauentzien een deel van den Zevenjarigen oorlog mee te maken. Toch vond hij nog tijd voor studie, zoodat hij weer te Berlijn zijnde het beroemde werk Laokoon odei über die Grenzen der Malerei und Poesiehet licht kon doen zien; zijn bedoeling was een scher pe grenslijn te trekken tusschen poëzie en beel dende kunst. In 1767 ging hij naar Hamburg als dramaturg aan het daar opgerichte theater. Als eigen bijdrage werd daar reeds in hetzelfde jaar zijn blijspel Minna von Barnhelm opgevoerd. Daarmede inaugureerde Lessing wederom een nieuw genre in de Duitsehe letterkunde het blij spel met ernstige handeling. Belangrijker nog zijn Lessing's dramatische theorieën uiteengezet in de Hamburgische Dra maturgie Aanknoopend aan het speelplan, richtte hij zijn felle kritiek tegen het drama van Corneille en Voltaire en heeft zoo zijn volk van Frankrijk's drama afgewend en tot Shakespeare gebracht. Het Hamburgsch tooneel bleek een mislukking en in 1770 vond Lessing een toevlucht als bi bliothecaris in Wolfenbüttel. Hier verscheen zijn beste drama, het burgerlijk treurspel in proza, Emilia Galottidat nog lang o. a. op Goethe en Schiller heeft nagewerkt. In 1776 trad hij in het huwelijk, maar de dood van zijn vrouw, 2 jaar later, maakte spoedig een einde aan dit nieuwe geluk. Inmiddels was Lessing gewikkeld in een grooten theologischen strijd, die zijn laatste le vensjaren heeft verbitterd. Onder deze omstan digheden ontstond het drama «Nathan der Weise» (1779), slap van bouw en onbeteekenend van in trigue. In zijn laatste werk Die Erziehung des Menschengeslechts (1780) komt hij tot de con clusie, dat het Christendom niet het laatste woord der wijsheid is en dat nog een oneindige ontwikkeling vóór ons ligt. Duitschland's eerste groote dramaschrijver en zijn grootste criticus overleed in 1781. KANNUNIK DAVID Jan Baptist David, de Vlaamsche taalkundige, werd od 25 Januari 1891 te Lier geboren. AL jongeling verkeerde hij te Antwerpen bij Jan Frans Willems. dien anderen stoeren Vlaamschen kamper. Hij werd priester, leeraar en in 1834 (Zie vervolg onderaan vorige kolom) Zondag 19 Januari Maandag 20 Januari Dinsdag 21 Januari Woensdag 22 Januari Donderdag 23 Januari Vrijdag 24 Januari Zaterdag 25 Januari Zondag 19 Januari Maandag 20 Januari Dinsdag 21 Januari Woensdag 22 Januari Donderdag 23 Januari Vrijdag 24 Januari Zaterdag 25 Januari

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 9