PAARDENFEEST Keuringen der Stieren en Prijskampen voor Stieren en Melkkoeien Voor de landbouwers- zaailijnzaadvoortbrengers STAD YPER JAARLIJKSCH EN PRIJSKAMPEN Op Asschenwoensdag 26 Februari 1941 Besluit- betreffende de rantsoe neering en toebedeeling van vee, vleesch, slachtafvallen en dierlijke vetten STEUNT WINTERHULP O o Dit jaar zullen, voor de gemeenten die inzonder onze streek aanbelangen, de keuringen der stieren alsmede de prijskampen voor stieren en melkkoeien plaats heb ben als volgt. Terzei fdertijd zal er overgegaan worden tot het toekennen der tweede of derde annuïteiten van vroeger verleende bewaringspremlën van 3.300 fr, of van de bijzondere bewaringspremie van 1,500 fr. aan de -tieren die reeds deze derde annuïteit bekomen hebben, on van de tweede of derde annuiteiten van vroeger verleende bijzondere prijskamppremiën van 1.000 fr. aan de melkkoeien. Tweede Landbouwstreek Donderdag 27 Maart 1941, te 10 u.. te Oostvleteren, voor de 13" omschrijving bevattende de volgende ge meenten Oostvleteren. Westvleteren, Woesten en het gedeelte der gemeente Reninge ten Zuiden van denYzer. Zaterdag 5 April, te 10 u., te Merkem, voor de 14"' omschrijving, bevattendeMerkem. Noordschote en Woumen. Derde Landbouwstreek Dinsdag 4 Maart, te 10 u., te Roesbrugge, voor de 15° omschrijving, bevattendeKrombeke, Proven. Roes- brugge-Haringe, Stavele en Beveren (Yzer). Woensdag 5 Maart, te 10 u.. te Poperinghe, voor de 16' omschrijving, bevattendePoperinge, Reningelst. (de parochie «De Klijtte» uitgezonderd), Watou en Westouter. Dinsdag 18 Maart, te 10 u., te Boezinge, voor de 17' omschrijving, bevattendeBikschote, Boezinge. Elver- dinge, Langemark, Poelkapelle en Zuidschote. Woensdag 12 Maart, te 10 u., te Yper, voor de 18'' om schrijving. bevattende, Brielen, St Jan, Vlamertinge. Voormezele, leper en Zillebeke. Zaterdag 15 Maart, te 10 u.. te Geluwe, voor de 19"' omschrijving, bevattendeGeiuvelt, Geluwe. het ge deelte van Meenen ten Westen der baan Roeselare- Meenen. Wervik en het gedeelte van Beselare ten Zui den van den steenweg van Beselare naar Ter Hand. Zaterdag 29 Maart, te 10 u.. te Meesen, voor de 20r omschrijving, bevattendeMeesen. Ploegsteert, Waas ten Westnieuwkerke, Wulvergem en Wijtschate. Woensdag 2 April, te 10 u.. te Kemmel, voor de 21" omschrijving, bevattendeDikkebusch. Dranouter, Kemmel. Loker en de parochie De Klijtte van Re ningelst. Maandag 31 Maart, te 10 u., te Moorslede, voor de 22"' omschrijving, bevattendeBeselare (het gedeelte ten Noorden van den steenweg van Beselare naar Ter Hand). Moorslede (uitgenomen het gehucht Slijpska- pelle en gedeelten ten Zuiden van den grintweg van Strooboomhoek naar de baan Roeselare-Meenen), Pas- schendale en Zonnebeke. Zaterdag 22 Maart, te 10 u., te Ledegem, voor de 23<' omschrijving bevattendeLedegem. Rollegem-Kapelle, St-Elcois Winkel, Dadizeele, en Moorslede (het ge hucht Slijpskapelle en het gedeelte ten Zuiden van den grintweg van Strooboomhoek naar de baan Roeselare- Meenen). Vrijdag 4 April, te 10 u., te Houtem (Yper), voor de 24" omschrijving, bevattendeHoutem (leper), Holle- beke. Zandvoorde (leper). Komen en Nederwaasten. M* Worden alleen tot den openbaren dekdienst aange nomen, de stieren die in goede gezondheid zijn en vrij van kwalen of gebreken die ze ongeschikt zouden ma ken voor de verbetering van het ras waartoe zij be- hooren. De stieren en koeien mogen enkel aan deze prijskam pen deelnemen ter hoofdplaats der omschrijving waar in de houders der dieren gevestigd zijn. Mogen alleen deelnemen aan de prijskampen voor de bewaringspremiën, de stieren die ingeschreven zijn in het stamboek van het Provinciaal Verbond der Vee- kweeksyndikaten, of in het stamboek van een keur- kweekerij. Mogen alleen deelnemen aan de prijskampen voor melkkoeien, de koeien welker melkopbrengst ernstig gecontroleerd werd door een veekweeksyndikaat en zulks gedurende een tijdperk van ten minste 300 dagen. Deze controle moet bevestigd worden docr een ge tuigschrift afgeleverd dcor den Voorzitter van het Pro vinciaal Verbond der Veekweeksyndikaten. Algemeene schikkingen De inschrijving zal gedaan worden door den secreta ris der jury op de gemeente, waar de prijskamp of de keuring plaats grijpt, van 9 tot 10 uur 's morgens, in het gemeentesecretariaat, op voorlegging van een ge tuigschrift vanwege den eigenaar of houder van het dier en vermeldende den geboortedatum (maand en jaar), de beschrijving (huid en bijzondere teekens), het ras, alsook de premie in de prijskampen van 1940 behaald. 0 Het Departement van Landbouw en Voedselvoorzie ning deelt mede: Vanaf 1941 richt de Algemeene Keuringsdienst (A. K. D.) een keuring in van de voortbrenging van zaai- HJnzaad. De landbouwers die hun vlasgaarden aan deze keu ring wenschen te onderwerpen, moeten een geschreven aanvraag richten tot het Secretariaat van den A.K.D., Wetstraat. 30, te Brussel, vóór 1 April 1941. N. B. Deze inschrijving mag rechtstreeks door den landbouwer-zaailijnzaadvoortbrenger ingediend wor den evenwel, mag ze ook uitgaan van den secretaris eener telensvereeniging, of van een handelaar die aan- bouwcontracten heeft afgesloten met zaailijnzaadvoort- brengers. De Inschrijving moet het aantal en de opper vlakte van de in te schrijven perceelen vermelden. Naar aanleiding van hun aanvraag, ontvangen de belanghebbenden het noodig aantal inschrijvingsbulle tins, die nauwkeurig ingevuld en door den verbouwer onderteekend, binnen de veertien dagen moeten terug gestuurd worden aan het Secretariaat van den AJC.D., Wetstraat, 30, te Brussel. Elk in te schrijven perceel moet op 'n afzonderlijk inschrijvingsbulletijn aangegeven worden. Voor de keuring worden in principe slechts die per ceelen aangenomen, welke minstens 1 Ha. groot zijn. Voor bijzondere gevallen mag echter van dezen maat regel afgeweken worden, doch het inschrijvingsrecht HET YPEKSCHE 14 - 2 -1941 wordt alleszins voor 1 Ha. aangerekend. Slechts die perceelen kunnen voor de keuring in aan merking komen, welke met stamzaad en origineel zaai- lijnzaad bezaaid werden. Voor het jaar 1941 bedraagt het inschrijvingsrecht voor de keuring 2 fr. per are. met een minimum van 200 fr. per perceel. Het inschrijvingsbedrag moet ge stort «orden op postcheckrekening nr. 500.03 van den A. K. D. te Brussel, den dag waarop het inschrijvings bulletijn verzonden wordt. De inschrijvingen voor de welke geen rechten werden betaald, «'orden als ongel dig beschouwd. De A. K. D. behoudt zich het recht vcor, de inschrij vingen die geen voldoenden u'aarborg bieden, te weige ren. Blijkt een ingeschreven veld. om onvoorziene en ge gronde redenen niet meer geschikt om gekeurd te wor den, dan kan de inschrijving er van ingetrokken wor de. op voorwaarde dat de teler vóór 1 Juni 1941 hiervan mededeeling geeft aan den A. K. D. In dit geval wordt het gestorte inschrijvingsbedrag, verminderd met 10 terugbetaald. LANDBOUWCOMICE IEPER - KEMMEL o O onder de bescherming der Stad om 9 uur 30. PROGRAMMA: Eerste Prijskamp HENGSTE VEULENS VAN EEN JAAR T Prijs Verguld Eeremetaal en 60 fr. 2 id. Zilveren idem 50 fr. 3' id. Bronzen idem 40 fr. 4'' Prijs 25 fr. 5' Prijs 25 fr. 6' Prijs 25 fr. 7' Prijs 20 fr. Prijs 20 fr. 9® Prijs 20 fr. 10' Prijs 20 fr. Tweede Prijskamp HENGSTEN VAN TWEE JAAR 1* Prijs Verguld Eeremetaal en 100 fr. 2" id. Zilveren idem 75 fr. 3" id. Bronzen idem 50 fr. 4' Prijs 25 fr. 5' Prijs 25 fr. 6'' Prijs 25 fr. T Prijs 20 fr. 8" Prijs 20 fr. Derde Prijskamp MERRIËN VAN ÉÉN JAAR: 1' Prijs Verguld Eeremetaal en 60 fr. 2° id. Zilveren idem 50 fr. 31 id. Bronzen idem 40 fr. 4° Prijs 25 fr. 5" Prijs 25 fr. 6r Prijs 25 fr. T Prijs 20 fr. 8n Prijs 20 fr. 9" Prijs 20 fr. 10" Prijs 20 fr. Vierde Prijskamp MERRIËN VAN TWEE JAAR 1® PrijsVerguld Eeremetaal en 80 fr. 2' id. Zilveren idem 60 fr. 3' id. Bronzen idem 50 fr. 4'' Prijs 25 fr. 5' Prijs 25 fr. 6C Prijs 25 fr. 7' Prijs 20 fr. 8" Prijs 20 fr. Vijfde Prijskamp MERRIËN VAN DRIE JAAR 1* Prijs Verguld Eeremetaal en 80 fr. 2*" id. Zilveren idem 75 fr. 3" id. Bronzen idem 60 fr. 4" Prijs 25 fr. 5' Prijs 25 fr. 6' Prijs 25 fr. Zesde Prijskamp MERRIËN VAN 4 JAAR en daarboven 1' Prijs Verguld Eeremetaal en 100 fr. 2° id. Zilveren idem - 80 fr. 3* id. Bronzen idem 60 fr. 4" Prijs 25 fr. 5C Prijs 25 fr. Prijs 25 fr. 7e Prijs 20 fr. 8® Prijs 20 fr. ALGEMEENE SCHIKKINGEN I. Alle inschrijvingen op het Stadhuis van 8 1 tot 9 4 uur (niet later). Prijskampen voor hengsten op de Kiekenmarkt van 9 J tot 10 J uur. Prijskampen voor merriën op de Groote Markt, waar twee renbanen zullen aangebracht zijn van 10 4 tot 12 uur. Onmiddellijk na den prijskamp, prijsdeeling in de bovenzaal van het Stadhuis. II. Het inschrijvingsrecht bedraagt 10 fr. per dier. III. De prijskamp is aangeboden aan alle liefheb bers wonende in de omschrijving van een der beide Cornices t.t.z. in een der volgende gemeentenBece- lare, Bikschoote, Boesinge, Brielen, Crombeke, Dikke busch, Dranoutre, Elverdlnge, Gheluvelt, Gheluwe, Hol- lebeke, Houthem, Kemmel, Komen, Langemarck, Locre, Meessen, Neerwaasten, Noordschoote, Oost-Vleteren, Passchendaele, Ploegsteert, Poelcapelle, Poperinge, Pro ven, Reninge, Reninghelst, St Jan, Vlamertinge, Voor- mezeele, Waasten, Watou, Wervick, West-Nieuwkerke, Westoutre, West-Vleteren, Woesten, Wulverghem, Wyt- schaete, leper, Zandvoorde, Zillebeke, Zonnebeke, Zuydschoote. IV. Het getal metalen zal tot op 6 gebracht wor den, in de prijskampen waar er ten minste 10 inschrij vingen zijn. V. De mededingers zijn verantwoordelijk voor de ongevallen door hunne dieren veroorzaakt. VI. Alle onvoorzien geval of geschil zal onweder- roepelijk door de Jury beslist worden. VII. De prijzen zullen niet toegekend worden zoo de dieren niet genoegzaam verdienstelijk zijn. Gedaan te leper, den 25 Januari 1941. De Secretaris, De Voorzitter, (g.) A. Caenepeel. (g.) J. Bruneel de la Warande. o Het Staatsblad van 9 Februari maakt een uitvoerig besluit bekend van het departement van La"ndbouw en Voedselvoorziening betreffende de rantsoeneering en de toebedeeling van vee, vleesch, slachtafvallen en dierlijke vetten. De rantsoeneering van het vleesch omvat rundvleesch, met inbegrip van het kalfsvleesch. varkens-, paarden-, schapen- en geitenvleesch. Ze strekt zich uit tot het versch, bevroren of ver koeld vleesch, zocmede tot de conserven en preparaten, zooals gezouten, gerookt of pasteivleesch, saucijzen en worsten van allen aard, welke ook de verhouding weze van het vleesch dat zij bevattenalsook tot de versche toebereide slachtafvallen en dierlijke vetten. Blijft slechts vrij van rantsoeneering, het bloed der slacht dieren, maar niet de daarmede bereide vleeschwaren. Het dagelijksch rantsoen per persoon wordt vóór het begin van elke rantsoeneeringsperiode, bij besluit in het Belgisch Staatsblad afgekondigd. De huisslachting van varkens, overeenkomstig de be palingen van artikel 1, lid 2, van het besluit van 18 De cember 1940, wordt onderworpen aan een voorafgaan- delijke schriftelijke machtiging, welke door het gemeen tebestuur moet worden afgeleverd. Deze machtiging wordt opgemaakt in drie exempla ren. Eén ervan wordt bewaard door het gemeentebe stuur een tweede wordt overhandigd aan den eigenaar van het varkenhet derde wordt gezonden aan den marktafgevaardigde van het distributiecentrum waar van de gemeente afhangt. De toelating tot huisslachting mag slechts worden af geleverd aan de uitbaters van landbouwbedrijven en landarbeiders alsmede aan personen en instellingen die huisslachtingen deden gedurende de twee laatste jaren. De hcofdgroepeering Vee, Vleesch en Bijproducten» is gemachtigd verdere aanvullende uitvoeringsmaatre gelen te bepalen. De eigenaar van het varken, zoowel als de slachter, zijn hoofdelijk er voor verantwoordelijk dat de schrif telijke toelating bekomen werd vóór het slachten van het dier. De personen die zich bij middel van de door het be sluit van 18 December 1940 toegelaten huisslachting van vleesch voorzien, hebben recht op het dubbel van het voorgeschreven rantsoen vleesch en reuzel voor hen zelf en voor de personen behcor^nd tot hun gezin. Voer elke dezer huisslachtingen houdt de gemeente lijke ravitailleerings- en rantsoeneeringsdienst een loo- pende rekening, op grond van het vastgesteld slachtge- wicht verminderd met 10 t. h. voor slachtrecht. De gemeentelijke ravitailleerings- en rantsoeneerings dienst is verplicht het slachtgewicht van het varken vast te stellen vóór het openen en bijhouden der loo- pende rekening. De eigenaar van het varken is verplicht het noodige weegmateriaal ter beschikking te stellen. Zoo niet wordt het slachtgewicht forfaitair vastgesteld op 125 kilogram per varken. De toebedeeling van vee en vleesch behoort uitslui tend tot de bevoegdheid der hoofdgroepeering Vee, Vleesch en Bijproducten of der door haar hiertoe ge machtigde personen. Deze bevoegdheid strekt zich uit tot het toekennen of weigeren van toelatingen tot slach ten aan de vee- of vleesch be- en verwerkende bedrij ven. Alleen de vee- en vleesch be- en verwerkende bedrij ven, die zich hebben gemeld in de provinciale bureelen der hoofdgroepeering Vee, Vleesch en Bijproducten overeenkomstig de verordening van den voorzitter, d.d. 28 November 1940, zullen nog vee of vleesch toebedeeld krijgen. Het vleesch wordt, in princiep, samen met de inge groeide beenderen, afgeleverd. Bij de toebedeeling van vleesch dat gewoonlijk in den handel zonder beenderen wordt geleverd, b. v. vleeschlapjes, lendenstuk (filet), gebraad, gehakt, kan de kooper, een bijlevering van beenderen vorderen welke afzonderlijk moeten gewo gen en aan den beenderenprijs aangerekend worden. De verbruiker welke de hiernavermelde producten koopt, dient slechts in de hiernavermelde verhoudin gen rantsoeneeringszegels te geven a) Voor de helft van het werkelijk ontvangen gewicht van varkenskoppen (met ooren, zonder kaken), var- kenshammet'jes, kalfsschenkel, runderstaarten, longen, nier, hersenen en hart van runderen, paarden, schapen, en geiten, leverpastei en leverworsten, bloedworst b) Voor het vierde van het werkelijke gewicht van pastei uit ingewanden bereid, geperste kop, varkens ribben, ruggegraatbeenderen en ribben die tegen het been uitgesneden maar niet ontvleesd werdenrunder- kop, kalfskop, schapenkop, paardenkop en geitenkop, varkenspooten, varkensstaarten, mergpijpen, ingewan den en zwoord c) Bij gemengde vleeschconservenvoor het volle dig gewicht van het erin verwerkte vleesch. Voor al de overige niet voornoemde vleeschwaren dient de ver bruiker rantsoeneeringszegels te geven ten beloope van het volledig gewicht. De hoofdgroepeering is gemachtigd bovenstaande op sommingen te veranderen en aan te vullen. Ontvleesde beenderen mogen met uitzondering van de mergpijpen, zonder rantsoeneeringszegels verhan deld worden. Alle dierlijke vetten moeten op de slachthuizen ver zameld worden en mogen slechts aan de vetsmelterijen door de hoofdgroepeering aangenomen en aan te dui den afgeleverd worden. Het ruwe dierlijke vet zal ver deeld en bewerkt worden onder toezicht van de hoofd groepeering Vee, Vleesch en Bijproducten en naar de door haar te bepalen richtlijnen. Het is verboden eetbare vetten voor nijverheidsdoel einden te gebruiken. De rantsoeneeringszegels voor vleesch en vet welke betrekking hebben op de verloopen rantsoeneerings periode mogen niet meer ingewisseld worden tegen bevoorradingsmachtigingen A. De machtigingen A mo gen nog slechts afgeleverd worden in ruil van vleesch- en vetzegels van de loopende rantsoeneeringsperiode. Al de bevoorradingsmachtigingen A, B en C van vleesch en vet, welke een vroegeren datum dragen dan dezen van de afkondiging van dit besluit, vervallen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 10