1* Nieuwe administratieve procedure ter xake van misdrijven betreffende voedselvoorziening, rantsoeneering en vaststelling van prijzen Een laatste Waarschuwing Voor de Haarkappers Ook de luiers voor kinderen onder drie jaar en de plechtige communiekleeden der meisjes zijn gerantsoeneerd Dc bevoorrading in gerantsoeneerde textielproducten en schoeisels De handel in vleeschconserven De aankoop van textiel- en schoenwaren door de Duitschers HET YPERSCHE 28 - 2-1941 Het Staatsblad van 21 Februari behelst volgend ge wichtig besluit Art. 1. De gerechtelijke vervolging tot beteugeling an de misdrijven bedoeld a> bij de besluitwet van 27 October 1939, betreffende Ie bevoorrading van het land. gewijzigd bij de besluit- etten van 11 en 14 Mei 1940, en bij de besluiten van 5 November en 12 December 1940 b> bij het besluit van 3 Juli 1940. gewijzigd bij dat an 31 Juli 1940. betreflende de vaststelling van de c) bij de ter uitvoering van deze besluiten genomen o' te nemen besluiten, wordt voorafgegaan, en. even tueel. vervangen door een administratieve procedure overeenkomstig de bepalingen van het onderhavig be sluit. Afdeeling I Bevoegde administratieve overheden Art. 2. Zijn bevoegd om administratieve sancties ter beteugeling van de bij artikel 1 bedoelde misdrij ven uit te spreken, onverminderd de toepassing van artikel 4 1. In eersten aanleg a> De burgemeesters van Antwerpen. Brussel, Char leroi. Gent en Luik. onderscheidenlijk voor de Antwerp- sche, Brusselsche, Charleroische. Gentsche en Luiksche agglomeratie. Deze agglomeraties worden bepaald bij uitvoerings maatregel overeenkomstig artikel 23. De burgemeesters mogen die macht aan een of meer politiecommissarissen opdragen. b) de arrondissementscommissarissen voor het gan- .-che gebied van hun administratief arrondissement, met uitzondering, eventueel, van de hooger bedoelde agglo meraties. 2. In beroep De provinciegouverneurs en de hooge administratieve overheden, te weten het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening, het Ministerie van Economische Zaken, het Commissariaat voor prijzen en loonen. Art. 3. De territoriale bevoegdheid van de admi- n-tratieve rechtsmacht, bedoeld in artikel 2, wordt bepaald zooals de strafzaken. Voor de inbreuken betreffende onroerende goederen, is de rechtsmacht in wier omschrijving het goed gele gen is, bevoegd. Art. 4. De Secretarissen-Generaal van het Minis terie van Landbouw en Voedselvoorziening en van het Ministerie van Economische Zaken .evenals de Com missaris voor prijzen en loonen alsook de provincie gouverneurs kunnen, ieder wat hem betreft, te allen tijde, de voor de administratieve rechtsmacht han gende zaken tot zich trekken, of ze zich voorbehouden, alvorens ze bij bedoelde rechtsmachten aanhangig ge maakt worden. Trekken zij de zaak tot zich, dan zijn de artikelen 12 tot 16 van toepassing. Indien de gouverneur de zaak tot zich getrokken heeft, dan kan de overtreder, binnen de acht dagen, beroep aanteekenen tegen de beslissing, bij de hooge administratieve overheden. Indien de hooge administratieve overheid in eersten aanleg of in tweeden aanleg beslist bij toepassing van lid 1 en 2, dan kan de overtreder binnen acht dagen in beroep gaan bij het Hof van Beroep. Afdeeling II Vervolging voor de Rechtbanken Art. 5. De publieke vordering voor de rechtban ken, tot beteugeling van de in artikel 1 bedoelde mis drijven, wordt slechts vervolgd 1. Op aangifte van de administratieve rechtsmacht. In dat geval kan de zaak, te allen tijde, door de ad ministratieve rechtsmacht teruggetrokken worden zoo lang het vonnis niet geveld werd. Zoohaast de zaak bij het parket aangegeven is. stelt de Procureur des Konings ze in onderzoek en geeft aan de administratieve rechtsmacht kennis van zijn inzicht de zaak te vervolgen of zonder gevolg te klasseeren. In dit laatste geval kunnen de administratieve rechts machten of hun gelastigden den overtreder rechtstreeks vóór de rechtbank dagen. Zij kunnen beroep aanteeke nen en zich in verbreking voorzien. Zij kunnen de zaak vóór de rechtbank uiteenzetten en worden aanhoord ter verdediging van hun besluiten, bij uitsluiting van het orgaan van het openbaar ministerie 2. in het geval van verhaal van wege den overtreder tegen de administratieve beslissing overeenkomstig ar tikel 4, lid 3, en artikel 19. Afdeeling III Administratieve sancties Art. 6. De administratieve rechtsmachten kunnen onderstaande administratieve sancties uitspreken a) Geldboete tot 700.000 frank b) Tijdelijke of definitieve sluiting van de inrichting: c) Verbeurdverklaring van de goederen d) Ontzegging of beperking van het recht het beroep of een aanverwant beroep uit te oefenen. e) Verbeurdverklaring der onrechtmatig verwezen lijkte winst. Art. 7. De administratieve sanctie kan ten laste van een handels- of nijverheidsinrichting, met rechts persoonlijkheid. uitgesproken worden tenzij haar wette lijke vertegenwoordiger het bewijs levere dat de over treding begaan werd door een ondergeschikte en dat men hem geen kenmerkelijk gebrek aan voorzorg of toezicht kan aanwrijven. Art. 8. Indien de beroepsactiviteit van den over treder krachtens een vergunning uitgeoefend wordt heeft de administratieve sanctie haar tijdelijke of defi nitieve intrekking voor gevolg. Art. 9. De rechtshandelingen zelfs door bemidde ling van tusschenpersonen gedaan door overtreders ge troffen door administratieve sancties, zijn vernietigbaar in zooverre zij strijdig zijn met de beschikkingen van de sanctie. De medecontractanten van goede trouw kunnen de nietigheid van die rechtshandelingen vra gen. De medecontractant van slechte trouw is strafbaar met de bij 3, lid 3. van artikel 9 van de besluitwet van 27 October 1939 voorziene straffen. Art. 10. De administratieve rechtsmacht kan, sa men met de eigenlijke sanctie, de bekendmaking van haar beslissing bevelen op kosten van den overtreder, met of zonder aanduiding van dezes naam. Art 11. Bij weigering van betaling of insolvabiliteit van den overtreder wordt de geldboete, op verzoek van de administratieve rechtsmacht, door de boetstraffe lijke echtbank. in een subsidiaire gevangenisstraf om gezet overeenkomstig artikel 40 van het Strafwetboek. Nochtans zal deze omzetting slechts uitgesproken wor den wanneer de administratieve beslissing kracht van gewijsde verkregen heeft. De rechtbank vóór dewelke een verzoek tot omzetting van geldboete wordt aange bracht is onbevoegd om over den grond der zaak te oordeelen. Het besluit regelt voort de procedure welke gevolgd wcrdt in eersten aanleg, in tweeden aanleg en in derden aanleg. De kosten van het geding worden ten laste van den overtreder gelegd. De maatregelen tot uitvoering van dit besluit worden bij gemeen overleg, getroffen door den Secretaris-Ge neraal van het Ministerie van Landbouw en Voedsel voorziening, door den Secretaris-Generaal van het Mi nisterie van Economische Zaken en door den Commis saris voor Prijzen en Loonen. Voor de toepassing der artikelen 4. 19 en 20 van dit besluit zal een afzonderlijk besluit de wederzijdsche bevoegdheid der hooge administratieve overheden re gelen. Aangaande zelfde kwestie deelt het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening nog het volgende mede Een besluit van 15 Februari, verschenen in het Staats blad van 21 dezer, heeft een bijzondere procedure in gesteld tot beteugeling van de misdrijven inzake voed selvoorziening. rantsoeneering en vaststelling der prij zen. Van 1 Maart af worden alle inbreuken op dit gebied aan de administratieve rechtsmachten onderworpen. Die rechtsmachten zijn de burgemeesters of de politie commissarissen in de agglomeraties van Antwerpen, Brussel. Charleroi. Gent en Luik en de arrondisse mentscommissarissen. Beroep kan ingesteld worden bij de provincie-gou verneurs en bij de hooge administratieve rechtsmach ten (Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening, Ministerie van Economische Zaken, Commissariaat voor prijzen en loonen). Verhaal bij het hof van beroep is eveneens voorzien. Deze administratieve rechtsmachten kunnen de on derstaande sancties uitspreken 1. Geldboete tot 700,000 frank; 2. Sluiting van de in richting 3. Verbeurdverklaring van de goederen4. Ontzegging of beperking van het recht het beroep of een aanverwant beroep uit te oefenen; 5. Verbeurd verklaring van de onrechtmatige verwezenlijkte winst. Deze nieuwe procedure zal tot gevolg hebben de be teugeling van de inbreuken te bespoedigen en in een zeer groote mate de tot heden door de gewone recht banken toegepaste straffen ten laste van de onwillige producenten, smokkelaars en sjacheraars te verzwaren. Vanaf 1 Maart e. k. wordt elk proces-verbaal van vast stelling van een misdrijf inzake voedselvoorziening, rantsoeneering en vaststelling van de prijzen zonder verwijl overgemaakt aan de bevoegde rechtsmacht en, na een termijn van drie dagen gedurende dewelke de overtreder een schriftelijk verweer kan indienen, zal de sanctie uitgesproken, beteekend en bij voorraad uitge voerd worden niettegenstaande alle verhaal. Een laatste mogelijkheid wordt nu aan de landbouw producenten geboden gedurende de enkele dagen, welke aan den datum van het van kracht worden van dit besluit voorafgaan. Zij kunnen zich tot en met 28 Februari 1941 tot hun gemeentebestuur wenden om er de juiste verklaring af te leggen van de hoeveelheden, welke zij nog moeten leveren. Te dien opzichte wordt aan belanghebbenden herinnerd, dat elke hoeveelheid welke bij een landbou wer wordt aangetroffen, en die de som overtreft van de voorafnemingen welke hij wettelijk op zijn oogst kan afnemen, aan de gemeenschap toebehoort en ter be schikking dient gesteld van de officieele organismen. De gemeentebesturen zullen zonder verwijl aan de aan genomen commissionnairs en expediteurs voor den ver koop van granen, aardappelen en peulvruchten kennis geven van de aldus tot hun beschikking gestelde hoe veelheden. De producenten die deze laatste gelegenheid zullen te baat nemen om zich op regelmatige wijze van hun voorraden te ontmaken, zullen geenszins verontrust worden, zelfs indien zij schuld hebben aan de laattij dige levering, doordat zij aan de vroegere opeischings- bevelen geen gevolg zouden gegeven hebben. Daartoe is echter vereischt, dat hun verklaring oprecht en nauwkeurig weze. Na deze verwittiging, waaraan de gemeentebesturen de noodige publiciteit zullen geven, zullen de achter blijvers die hun waar ten onrechte inhouden zonder eenige inschikkelijkheid door de administratieve rechts macht veroordeeld worden. Het Nationaal Verbond der Haarkappers van België deelt mede dat al de haarkappers zekere hoeveelheden scheerzeep en shampooing voor het wasschen van het haar kunnen bekomen om hun beroep uit te oefenen. Deze verdeeling geldt voor een tijdperk van vier maanden vanaf 1 April tot 31 Juli 1941). De officieele formulieren der aanvragen voor de be voorrading zijn te hunner beschikking in de zetels der arrondissementengroepen van het Nationaal Verbond waarvan de lijst volgt. De haarkappers gehuisvest in een arrondissement welke nog niet voorzien is van een arrondissementsgroep, zullen zich tot den hieronder aan gewezen zetel wenden. Voer het oogenblik moeten al de haarkappers ge huisvest in het arrondissement van Diksmuiden zich naar Veurne wenden die van het arrondissement van Tielt naar Roeselare. Zij zullen er voor zorgen zich te voorzien van hun inschrijvingsformulier op het handelsregister, alsmede van hun loonregister en de pensioenkaarten van hun personeel. Al de aanvragen moeten gedaan worden voor den 14 Maart, laatst bepaalden datum. Nationaal Verbond der Haarkappers van België Arrondissementgroepen Brugge. ALLEWAERTS, 47, Vlaamsche straat. Brussel, MORDANT, 43, Greepstraat. Gent. HANDELSAFD., Haarkapperskring. 26. Geld munt. Kortrijk, PITERS, 12, Korte Steenstraat. Meenen, VAN DEN BROUCKE. 73, Kortrljkstraat. Oostende, DRIEGHE, 99, Van Iseghemlaan. Roeselaere, LAMON, 12, Statiepleln. Veurne, HOUBAERT, 10, Noordstraat. Wevelghem, VAN HAVERBEKE. 24, Kortrijkstraat. leper, VAN DEN HENDE, 27, Boterstraat. In de normale reserve voor de rantsoeneering van de textielproducten is er geen sprake van luiers voor kin deren. Nochtans zijn deze producten gerantsoeneerd en de kleinhandelaars, die het tegenovergestelde beweren in hun uitstalling, stellen zich niet alleen bloot aan straf fen. maar ook aan niet meer bevoorraad te worden. Om luiers te bekomen moet men een vraag doen op formulier, een per voorwerp, aan het gemeentebestuur, dat beslist over de gegrondheid der aanvraag en strenge zuinigheid eischt, in afwachting dat officieele maatre gelen in dit verband worden genomen. Ook de doopmanteltjes zijn gerantsoeneerd. De kleeden en schoenen voor de meisjes, die hun Plechtige Communie doen, zijn het insgelijks. Zijn niet gerantsoeneerd de kleine taschjes en de kroontjes met kunstmatige bloemen. De Dienst voor de verdeeling en de voorraden van het Ministerie van Economische Zaken heeft vernomen, dat zekgre gemeenten, bij wijze van eerste bevoorra ding, machtigingen tot bevoorrading zouden hebben af geleverd voor gerantsoeneerde textielproducten of voor schoeisels. Er wordt aan de gemeentediensten voor de bevoorra ding en de rantsceneering herinnerd dat zij, onder geen enkel voorwendsel, machtigingen van dezen aard mo gen afleveren. Het vraagstuk wordt voor het oogenblik onderzocht en zal het voorwerp uitmaken van een besluit dat eerst daags in het Belgisch Staatsblad en in de pers zal be kend gemaakt worden. Het Staatsblad van 22 Februari behelst het volgende besluit Artikel 1. Artikel 1 van het besluit van 10 October 1940 wordt vervangen door volgende bepalingen De fabricatie van alle verduurzaamde vleeschwaren, zooals gezouten en/of gerookte vleeschsoorten, droge worst al of niet gerookt met uitzondering van de smeer- metworst-soorten), en vleeschconserven in luchtdichte verpakkingen, wordt verboden aan alle vleesch be- en verwerkende bedrijven. Dit verbod is niet van toepassing op het vleesch voortkomend van huisslachtingen. De verkoop van alle producten voortkomend van huisslachtingen, zoowel het versch vleesch, de versche worst als de op eenige wijze verduurzaamde waren, wordt verboden. Art. 2. Artikel 5 van het besluit van 10 October 1940 wordt aangevuld met de hiernavolgende alinea's 3 en 4 De verkoop van de in artikel 1 vernoemde produc ten in den groot-, tusschen- of kleinhandel, zoowel aan vleesch- be- of verwerkende bedrijven als aan gewone verbruikers, wordt verboden. Dit verbod is niet van toepassing op den verkoop van producten die, bij opdracht van de Centrale, volgens de richtlijnen door de Hoofdgroepeering Vee, Vleesch en Bijproductengegeven, worden vervaar digd en in den handel gebracht Art. 3. Het artikel 1 van dit besluit treedt onmid dellijk in werking. Het artikel 2 treedt in werking cp 15 Maart 1941. Het Ministerie van Economische Zaken deelt, om trent de bevoorrading in gerantsoeneerde textielproduc ten en schoenwaren voor de Duitsche militairen en de personen tot de Duitsche Weermacht behoorend en de opeischingsbons het volgende mede De aandacht der kleinhandelaren wordt er op ge vestigd, dat in het Staatsblad van 22 Februari jl. aan wijzingen werden gegeven aan de Gemeentebesturen, betreffende de voorwaarden waarin aan Duitsche mili tairen en personen behoorend tot de Duitsche Weer macht, textielproducten of schoenwaren mogen worden afgeleverd. Dienaangaande weze er opgemerkt dat de kleinhande laren enkel en alleen textielproducten of schoenwaren aan Duitsche militairen of personen behoorend tot de Duitsche Weermacht, fhogen afgeven wanneer deze een Bezugschein onder vorm van check, voorleggen, die voorzien is van den naam van den Duitsehen recht hebbende van het aantal stuks of paar der categorie producten, die mag afgeleverd worden, van het zegel van den dienst, de handteekentng van den opsteller van de Bezugscheine en den datum. Andere dan deze «Bezugscheinezijn niet geldig uitzondering wordt alleen gemaakt voor de machtigin gen tot het verwerven van rijlaarzen, opgemaakt door de Duitsche Rüstungs-Inspektion. De aflevering der Bezugscheine aan de Duitsche rechthebbenden geschiedt op grond van een punten- lijst, in dezen zin dat elk van 'hen aanspraak mag ma ken op «Bezugscheine» voor een totaal van 75 punten deze «Bezugscheine» zijn geldig voor textielproducten en schoenwaren voor heeren. dames of kinderen naar keuze. Het aantal stuks, paar of meter alsook de aard van het product zijn aangegeven in de Duitsche taal. Met betrekking tot de herbevoorrading hebben de Bezugscheine dezelfde waarde als de gewone mach tigingen voor de Belgische bevolking zooals deze laat ste hebben zij geen waarde zonder het ontvangstbericht. Eerlang zal een bijzondere machtiging van kracht worden waardoor de collectieve behoeften der Weer macht-eenheden in textiel- en schoenwaren zullen kun nen gedekt worden. Te gepasten tijde zullen daarom trent aanvullende inlichtingen worden verstrekt. Wat betreft de opeischingen door de Duitsche over heden gedaan, met het oog op de installatie van mili taire eenheden, weze opgemerkt dat ook in dit geval aan de kleinhandelaren een gewone gele machtiging tot bevoorrading (textielproducten) moet worden voor gelegd. Deze gewone machtiging tot bevoorrading wordt door den Gemeentelijken Dienst voor Rantsoeneering en de Bevoorrading aan den Gemeentelijken Opeischingsdienst afgeleverd, die ze aan den kleinhandelaar overmaakt.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 10