11 Voor de Keuken Eenvoudig menu. Enkele gerechten. Nog iets over strijken. Later P STEUNT WINTERHULP De leveringstermijn voor broodgraan Maximaprijzen voor benzine en petroleum Uitslag der Stierenkeuring Maximumprijzen van zekere producten bestemd voor de voeding der dieren De verkoopprijs van plantaardappelen uit Nederland De door den Staat verschuldigde moratoire intresten HET YPERSCHE 28 - 2-1941 2«ndagErwtensoep, rosbief, erwtjes, aardappelen, vruchtentaart. Maandag: Koud vleesch. gestoofd witloof, aardappe len. DinsdagLookworst, witte boontjes, aardappelen. M-oensdag: Drie in de pan, gebakken aardappelen. Donderdag: Tong met zure saus, aardappelen. "Vrijdag: Koude tong met tomatensaus, aardappelen. Zaterdag: Poület, wortels, aardappelen, havermout- koekjes. Gestoofde ajuinen. Benoodigheden 1 4 kgr. ajui nen, 3 dl. ajuinennat, 15 gram meel, 25 gram boter, 1/2 dl. azijn, zout. BereidingDe ajuinen worden gepeld, gewasschen en in ruim kokend water gekookt gedurende ongeveer 45 minuten. Laat ze uitlekken en bewaar het vocht voor de saus en soep. Bereid een meelsausje. Daarvoor mengt men het meel met wat koud groentennat. Roer al de klontjes zorgvuldig uit, zoodat er een glad sausje ver kregen wordt. Laat het overige ajuinennat koken en voeg er al roerende het papje in. Laat nog enkele mi nuten doorkoken en voeg er de boter toe. Stoof de ajuinen nog 15 minuten na op een zacht vuur. Tapiocapudding. Benoodigheden1 liter melk, 4 beschuiten, 150 gr. tapioca, 125 gr. suiker, 2 eieren. Bereiding Laat de melk koken. Voeg deze melk al roerend bij de verbrijzelde beschuiten, de tapioca, de suiker. Nadat de tapioca gaar is, nemen we de massa van het vuur en voegen er de eierdooiers bij. Laatst voegen we er het in sneeuw geklopte eiwit bij. Giet in een natgemaakten schotel en dien koud op. Zwezerikken met erwtjes. Laat de zwezerikken koken en wit worden. Laat ze afdruipen en pel ze. Als ze koud gewerden zijn, snijd ze dan in schoone stuk ken en bestrooi ze met peper en zout. Rol ze in paneer meel en laat ze in boter bakken. Leg ze midden op een schotel en vul den rand met gestoofde erwtjes. Schorseneeren met kruiden. Benoodigheden1 J kgr. schorseneeren, 100 gr. boter, 1 knollookpitje, een eetlepel fijngehakte peterselie, 1 eetlepel fijngehakte selderij, peper en wat melk. BereidingSchrap de schorseneeren schoon en koek ze gaar in water met een scheutje melk en wat zout. Laat ze op een vergiet uitlekken. Leg ze in een vuur vasten schotel en voeg er al roerende wat melk bij. Roer de boter tot room en vermeng met het fijnge wreven knollookpitje en de kruiden en leg een klontje van dit mengsel op de schorseneeren. Plaatst het scho teltje in een heeten oven en laat de boter smelten. Dien het gerecht in den schotel op. Andijvie met eiersaus. Wasch de andijvie en laat uitdruipen. Laat 50 gr. boter smelten en leg er de an dijvie in. Voeg er peper en zout bij. Bevochtig met wat bouillon of water. Laat gedurende 1/2 uur zachtjes smoren. Laat uitdruipen. Bereid een saus met wat aardappelmeel in wat kokend water omgeroerd, bind ze met een eierdooier en voeg er het sap van 1/2 .ci troen bij. Spinaziesoep. Zet water op met aardappelen, een snede brood of beschuit, wat vermicelli, een sjalot, 1/4 kgr. spinazie, een selder, een prei en zout. Laat alles gaar koken. Steek dan de soep door en laat ze nogmaals goed doorkoken. Vermeng met 1/2 liter melk. Dien op met broodkorstjes. Custardvla met citroensmaakje. - Benoodigheden 3/4 liter melk, 50 gram suiker, 1 pakje vanillesuiker. 30 gr. custard, een stukje citroenschil. 1 eiwit, sap van 1/2 citroen. BereidingBereid de custard door de melk aan de kook te brengen en de custard, de suiker en vanille suiker in wat koude melk als een dun papje te roeren. Giet dan bij de kokende melk en laat de massa even doorkoken. Klop het eiwit zeer stijf en klop er de sui ker en het citroensap doorheen. Leg het eiwit in kleine kopjes op de custard die men in een glazen schotel heeft gedaan. Dien onmiddellijk op. Het eiwit wordt alleen juist vóór het opdienen erop gedaan, want het zou spoedig wederom gezakt zijn. Als warm nagerecht kan men ze in een vuurvasten schotel in den oven zet ten. totdat het eiwit lichtjes gekleurd is. Het is zeer raadzaam en spaarzaam gordijnen, lin nengoed en bovenkleeren zelf te strijken, maar om te strijken moeten we dan ook de noodige uitrusting heb ben. Wat hebben we dan al noodig om behoorlijk te strijken een plank, die groot genoeg is om een japon of onderkleed te strijken. een mouwplankje om de mouwen te strijken zoo als het behoort. en ten slotte een groote, hooge tafel om er, zonder buigen, gemakkelijk de platte stukken te kunnen strij ken. Deze moeten allen bedekt zijn met een Laag mele- ton of oude dekens. Daarover een dunne zuivere doek. De ijzers moeten nogal zwaar zijn. Gebruik nette hand vatten. Verder is er nog een roostertje noodig om het ijzer te laten op rusten, een kom water en een dunnen helderen doek. Ook nog een flesch waarop een stop met gaatjes. Het is ook raadzaam, zich een klein rond strijk- Üzertje aan te schaffen, vooral om hemden, kinder kleedjes en fijn damenondergoed te strijken. Een goede huisvrouw schikt haar strijkgoed zoo, zoo- dat het te herstellen goed eerst aan de beurt komt. Ook wordt 'het goed gesorteerd, de platte stukken, de 'tcgerie. het katoen enz. Het goed wordt daags tevoren bevochtigd, en stevig opgerold. De eerste oefening bij het strijken is het rekken. Zoo krijgt men er de valsche plooien uit. Badhanddoeken I en dweilen cn ook wel onderbedlakens hoeft men niet te strijken. Rekt ze flink uit en plooit ze goed. Stapel ze op en leg er een plank bovenop, waarop een gewicht. Na eenige uren neemt men de plank weg en het goed zal er als gestreken uitzien. Beddelakens worden in twee gevouwen, naad tegen naad met den rechten kant langs boven. Strijk nu het linnen zonder echter het borduursel te strijken. Draai dan langs den verkeerden kant om het geborduurd werk te strijken. Vouw de lakens in acht en strijk tel kens op den kant die boven ligt. Tafellakens. Het is best deze eventjes te stijven. Ze zullen langer net toonen. Strijk de monogram of het borduurwerk goed af, om het relief goed te doen uitkomen. Strijk vervolgens in de richting van de dra den, nadat men het stuk in twee heeft gevouwen. Vouw dan nog eens in twee en dan nog eens en telkens een strijkje geven aan den bovenkant. Men moet er voor zorgen dat de stukken, die boven elkaar opgestapeld moeten worden, hetzelfde formaat hebben. Bij geborduurde werken moeten we altijd zien dat het relief goed wordt wedergegeven. Een groot vraagstuk is het dikwijls voor de ouders wier jongens groot worden en een stiel moeten kiezen. Jongens, die middelbare studiën voltrokken hebben, kunnen vooral een uitgebreide keuze doen en dikwijls met nog enkele jaartjes studie kunnen ze mooie plaat sen met een goede toekomst bekleeden. Het karakter is een groote factor in het uitzoeken van een vak. Daar om ligt het aan de ouders goeden raad te geven aan hun zoen, maar toch een weinig zijne neiging te vol gen. Bestudeeren we eens enkele vakken Handel. Het karakter moet zeer kalm zijn. Orde moet hij hebben, een flink geheugen, aandacht, gevolg in gedachtengang. eerlijkheid, geen praatzucht. Hij moet wilskracht bezitten en initiatief. Electriciteit, fijne mekaniekNauwgezetheid, be daardheid en handigheid zijn de bijzonderste eigen schappen die een jongen moet bezitten. Hij moet een groote lenigheid hebben in zijn vingers, een bijzonder fijn gehoor en een goed gezichtsvermogen. ToerismeBeleefdheid, gevoel voor aardrijkskunde en kunst. Hij moet goed verschillende talen spreken. OnderwijsVeel geduld, zelfbeheersching, goed geheugen, verdraagzaamheid en verantwoordelijkheids gevoel. Hij moet een goede gezondheid hebben. HoteluitbaterDeze moet een zeer meegaand ka rakter hebben, een flink voorkomen bezitten. Hij moet verstand hebben van organisatie en zich op tijd weten omhoog te helpen. Hij moet tactvol zijn en zeer beleefd. Moet talen grondig kennen. PubliciteitVeel smaak, een groote verbeelding en een gemak om zich duidelijk uit te drukken. Hij moet zich schriftelijk goed kunnen uitdrukken met een ar tistieke wending. AdministratieMoet geduld hebben en een door- zetvermogen. Hiervoor zijn diploma's en een zekere vorming vereischt. Dit zijn enkele van de vele vakken die voor onze jon gens een toekomst beloven. Nu er voor ieder vak onder wijsinstellingen bestaan, worden ze beter op de hoogte gebracht en de moeilijkheden worden daar overbrugd. Trachten we onze jongens een degelijk vak te doen kie zen volgens hun stand. Anderen zullen goede werk lieden worden en zich in dit werk bekwamen. Het ligt dus aan de ouders het karakter van hun jongens te be studeeren en hen te helpen in gelijk welk vak een man te worden van waarde. De heer De Winter, secretaris-generaal van land bouw, trof het volgende besluit Overwegende dat. krachtens het besluit van 27 Ja nuari 1941, in sommige buitengewone gevallen de le veringstermijnen voor broodgraan kunnen verlengd worden Overwegende dat. de in het Staatsbladvan 9 en 17 Januari 1941 verschenen onderrichtingen, respectief slechts geldig zijn tot 9 en 17 Maart 1941, en dat de door mij voorgeschreven huiszoekingen daarentegen al leen doetreffend kunnen zijn na den afloop van den laatsten leveringstermijn, beveel ik, krachtens de macht die mij verleend werd bij besluit van 12 December 1940, houdende wijziging van de besluitwet van 27 October 1939. dat de geldigheidsduur van de in het Staatsblad van 9 en 17 Januari 1941 verschenen onder richtingen, betreffende de huiszoekingen in particuliere woonvertrekken van de landbouwers, bakkers, banket bakkers en maalders, tot 30 April 1941 zal verlengd worden. Het Staatsblad kondigt de maximaprijzen af voor autobenzine en ruwe olie a) de maximumprijs voor autobenzine, aan de pomp genomen, wordt vastgesteld op fr. 5.50 de liter b) de maximumprijs voor ruwe olie, aan de pomp genomen, wordt vastgesteld op fr. 4,00 de liter c) de maximumprijs voor petroleum verkocht door den kleinhandelaar, wordt vastgesteld op fr. 5,15 de liter. Volgens leveringsmodaliteit, worden volgende vermin deringen toegestaan op den maximumprijs voor auto benzine en ruwe olie al levering in spoorwegtankwagens, franco station van bestemming fr. 0.15 de liter b) levering in tankwagens: fr. 0.15 de liter; c) levering in vaten fr. 0.05 de liter. te Langemark, den 22 Februari 1941. Er werden 30 stieren voorgesteld waarvan 20 aan vaard en 10 geweigerd. De eigenaars der aanvaarde stieren zijn Vandeputte W" Gustaaf, Poelkapelle. Vandeputte W« Gustaaf, Poelkapelle. Vandeputte W'' Gustaaf, Poelkapelle. Vandeputte W" Gustaaf. Poelkapelle. Vandeputte Georges, Poelkapelle. Synd. (Deblonde Jules), Langemark. Vandamme Jeróme, Langemark. Vandamme Jeróme, Langemark. Courtens Hector, Poelkapelle. Terriere Maurice. Langemark. Gotelare Hector, Langemark. Verledens Victor, Poelkapelle Kimpe Oscar, Langemark. Sercu Arthur. Poelkapelle. Sercu Arthur. Poelkapelle. Hooghe Valère, Langemark. Dewulf Gebroeders, Langemark. Vandecandelaere W' Henri, Poelkapelle. Versaevel W" Henri, Poelkapelle. Vergote Alidoor. Langemark. De volgende premiën werden toegekend Stieren zonder tanden 1' prijsVandamme Jeróme. Langemark. 2"' prijs: Synd. (Deblonde Jules), Langemark. 3<' prijsVandeputte Wed. Gustaaf. Poelkapelle. 4' prijsVandeputte Wed. Gustaaf. Poelkapelle. 5° prijs Courtens Hector, Poelkapelle. 6" prijsVandamme Jeróme, Langemark. Stieren met 1 of 2 tanden 1' prijs Vandecandelaere Wed. Henri, Poelkapelle. 2"' prijsVergote Alidoor. Langemark. 3'' prijs Hooghe Valère. Langemark. 4' prijsSercu Arthur, Poelkapelle. Vaarzen tot 2 tanden lc prijs: Bouten Wed. Arthur, Poelkapelle. 2<' prijsVanhaverbeke Jules. Poelkapelle. 3C prijsVandamme Jeróme, Langemark. 4(' prijs: Van Eecke Hilaire. Langemark. 51" prijsVanlerberghe Maurice. Langemark. 6 prijsDeblonde Jules, Langemark. 7' prijsLouwagie Gerard, Langemark. 8' prijsVandamme Jeróme, Langemark. Vaarzen met 4 en 6 tanden le prijs Deblonde Jules, Langemark. Koeien le prijsDeblonde Jules. Langemark. 2^ prijs Deblonde Jules, Langemark. 3e prijs Verledens Victor, Poelkapelle. 4C prijsDeblonde Jules, Langemark. 5" prijs Kimpe Oscar. Langemark. Het Staatsblad van 21 Februari bevat volgend be sluit houdende vaststelling cfcr maximumprijzen van zekere producten bestemd vocfr de voeding der dieren Eenig artikel. Artikel 1 vin het besluit dd. 18 Sep tember 1940. betreffende de vaststelling der maximum prijzen van producten bestemd voor de voeding der dieren is, voor wat betreftvischmeel, krijt, maïs, glu- tenfeed, maïs glutenmeel, maïskoek of schilfers, maïs- kiemschilfers. gewijzigd als volgt Vischmeelaf fabriek, verpakking ten laste van den kooper4 fr. 60 c., in plaats van 4 frank per één pro cent eiwitstof. Krijtde 100 kilogram, op wagon, af fabriek, in ge factureerde en teruggenomen zakken 9 fr. 50 c. Idem cp vrachtauto 10 frank. Maïs glutenfeed met 28 eiwitstofgehaltede 100 kilogram, op wagon of vrachtauto, af fabriek, verpak king toegegeven165 frank. Maïs glutenmeel met 40 eiwitstofgehaltede 100 kilogram, op wagon of vrachtauto, af fabriek, verpak king toegegeven 175 frank. Maïskoek of schilfers, maïs kiemschilfersde 100 ki logram, op wagon cf vrachtauto, af fabriek verpak king toegegeven 170 frank. Artikel 1. Bij den kleinverkoop in de agglomera ties mogen, zonder onderscheid van soort, klasse of af metingen, de prijzen van de uit Nederland ingevoerde plantaardappelen, vermeld in het besluit dd. 30 Novem ber 1940. als volgt verhoogd worden Verkoop van 1 tot 10 kg.0.30 fr. per kg. Verkoop van 10 tot 25 kg.0.20 fr. per kg. Verkoop van 25 tot 50 kg.0.15 fr. per kg. Deze verhoogde prijzen mogen toegepast worden bij het uitvoeren van bestellingen welke onderscheidenlijk lager liggen dan 10, 25 of 50 kg. Art. 2. De kleinverkoopers zijn verplicht op zicht bare wijze de soort en de detailprijzen der plantaard- appelen aan te duiden. Het Staatsblad van 25 Februari kondigt af Artikel 1. Bij afwijking van artikel 15, alinea 6 van de wet van 12 Mei 1927. en van artikel 44, 4°, van het reglement op de burgerlijke opeischingen, goedge keurd bij koninklijk besluit van 1 Februari 1938, wordt de voet van de moratoire interesten op vergoedingen verschuldigd wegens militaire of burgerlijke opeischin gen of wegens schade in verband met die opeischingen met ingang van 10 Mei 1940 op 2 gebracht, tenzij die interesten reeds betaald waren op den dag van het van kracht worden van dit besluit. Art. 2. In alle andere gevallen waarin moratoire interesten door den Staat verschuldigd zijn of worden, voor een tijdbestek vallende na 10 Mei 1940, worden deze interesten, tenzij zij op het oogenblik van het van kracht worden van dit besluit reeds betaald waren, niet tegenstaande elk strijdig beding, op 4 j terugge bracht, indien zij dezen interestvoet te boven gaan. Ar. 3. Dit besluit is niet van toepassing op de moratoire interesten verschuldigd ingevolge gerechte lijke beslissingen, die vóór zijn inwerkingtreding wer den uitgesproken. Art. 4. 't~ Dit besluit wordt van kracht den tienden dag na dien van zijn bekendmaking in het Staatsblad en zal ophouden geldig te zijn op een door het hoofd van het Ministerie van Financiën te bepalen, datum.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 11