2 PAARDENPRIJSKAMP Bond der Kroostrijke Cezinnen Kleermakersbond van leper en omstreken Benoeming van Burgemeester WINTERHULP IEPER STAD YPER BERICHT Verkoop van Varkensvleesch Gevonden en Verloren Voorwerpen HANDBOOGSCHIETINGEN Afschuwelijke bandietensfreek te Gheluwe HET YPERSCHE 28 - 2 -1941 later uitgesteld. Maar wélke ellende, welke zwar te sneeuw zou ik niet gevonden hebben daar in de schaduw van het justitiepaleis, het bouwwerk van architecturale pracht En meent ge dat die ellendelingen, waarvan er misschien sommigen nog niet weten waar ze 's avonds zullen slapen of wat ze zullen kunnen stelen om te eten, niet hun lot zouden willen ver wisselen met dat van een laat uit de middel eeuwen of een Bantoe uit de oerwouden van Kongo j En wat is de oorzaak dat die volksgenooten het woord is aan de orde van den dag zoo ver schrikkelijk lijden, terwijl ze onze luxe moeten aanschouwen Wat is de oorzaak dat die vele kankers van onze moderne beschaving zoo welig voortwoekeren Mijn gastheer van gisterayond heeft het, ge zegd de mensch weet te veel maar is te weinig. Hij studeert te veel en wordt te weinig opgeVoed. Het verstand is op het altaar geheven en het hart met de voeten getreden. In de school krijgen de leerlingen een overbelast programma te slikken, maar hetzelfde programma spreekt geen woord van de opvoeding. Het is een jacht naar diploma's en getuigschriften. Als ge een thesis prachtig kunt verdedigen, als ge iets van buiten kunt af rammelen, als ge de vragen op het papier kunt beantwoorden (met of zonder eerlijkheid), dan zijt ge de man. Maar er wordt u nooit gevraagd te presteeren wat ge eigenlijk zijt, welke zede lijke waarden ge bezit. Wat baat het dat een professor tot in de minste bijzonderheden de samenstelling van het brood kent, als hij den arme die hem klappertandend voorbij gaat niet een stuk geeft van het weinige dat hij bezit Met een heilig idealisme dat uit het diepste van zijn hart kwam, zegde de jonge onderwijzer Van mannen waarlijk mannen maken en van vrouwen waarlijk vrouwen maken, dat zullen we doen en deze moeten de toekomst redden. Fernand De Bruyn. LANDBOUWCOMICE YPER-KEMMEL van Asschenwoensdag 26 Februari 1941 gehouden te Yper UITSLAGEN 1' PrijskampHengste veulens van een jaar 1' prijsVerguld eeremetaal en 60 fr., Verhaeghe Achiel, Boezinge. 2» prijs: Zilveren eeremetaal en 50-fr.. Looms Ca- miel, Watou. 3* prijsBronzen eeremetaal en 40 fr., Oüivier Jan, West-Nieuwkerke. 4® prijs25 fr., Dessain Cyriel, Geluvelt. 5* prijs: 25 fr., Zweetvaeger Leon. Boezinge. 6* prijs25 fr., Verplancke Karei, Boezinge. fr prijs: 20 fr., Desmijtter Remi, Voormezeele. 8" prijs: 20 fr.. Van den Broucke Jan, Voormezeele. 9® prijs20 fr.. Vanden Berghe G. en O., Yper. II PrijskampHengsten van twee jaar 1" prijs: Verguld eeremetaal en 100 fr.. Desmijtter Re- mi, Voormezeele. 2® prijs: Zilveren eeremetaal en 75 fr., Lagrou Al- bert, Brielen. 3* prijsBronzen eeremetaal en 50 fr., Desmijtter Remi, Voormezeele. 4' prijs25 fr.. Van Houplines Sylvère, Langemark. III PrijskampMerriën van een jaar 1' prijsVerguld eeremetaal en 60 fr., Desmijtter Remi. Voormezeele. 2" prijs: Zilveren eeremetaal en 50 fr Rosseel Ur- bain, Poperlnge. 3" prisBronzen eeremetaal en 40 fr., Verhaeghe Achiel. Boezinge. 4' prijs 25 fr.. Vanden Berghe G. en O.. Yper. 5f prijs: 25 fr.. Decroos Hllaire, Reninge. 6" prijs25 fr. Depuydt Georges, Voormezeele. IV" PrijskampMerriën van twee jaar 1' priisVerguld eeremetaal en 80 fr., Lampaert Emiel. Ype-r. 2® prijsZilveren eeremetaal en 60 fr., Depuydt Georges, Voormezeele. 3® prijsBronzen eeremetaal en 50 fr., Decroos Hi- laire, Reninge. 4» prijs25 fr., Devos Jeroom. Vlamertinge. 5® prijs25 fr., Verbrugghe Henri. St Jan. 6® prijs25 fr., Desmijtter Remi. Voormezeele. 7® prijs20 fr.. Verstraete Robert, Brielen. V® Prijskamp: Merriën van drie iaar P prijs Verguld eeremetaal en 80 fr., Sercu Arthur, Poelkapelle. 2® prijsZilveren eeremetaal en 75 fr., Bossaert Mar cel. Poelkapelle. 3® prijs Bronzen eeremetaal en 60 fr., D'Hondt An dre. Poelkapelle. 4® prijs25 fr. Decroos Hilatre, Reninge. fr prijs25 fr., Loones Camiel, Watou. e® prijs25 fr.. Lagrou Albert. Brielen. VI' PrijskampMerriën van vier jaar en daarboven 1® prijs Verguld eeremetaal en 100 fr.. Coene Oscar, Dikkebusch. 2® prijsZilveren eeremetaal en 80 fr.. Coene Oscar, Dikkebusch. 3® prijsBronzen eeremetaal en 60 fr., Verplancke Karei, Boezinge. 4" prijs25 fr., D'Handt André. Poelkepelle. 5® prijs: 25 fr. Desmijtter Remi. Voormezeele. 6® prijs25 fr., Loones Camiel, Watou. fr prijs20 fr., Coene Oscar, Dikkebusch. 8® prijs20 fr.. Verheerst Wed., Elverdinge. De personen, die vóór 20 Februari laatstleden hunne vermlnderlngskaarten voor de buurtspoorwegen hebben aangevraagd, gelieven deze te komen afhalen ten huize van den Secretaris van den Bond. D'Hondstraat, 63. Het Bestuur. Van Zondag a. s. af zullen de winkels op Zon- en Feestdagen te 12 uur gesloten worden. Bij besluit van 20 Februari genomen op eensluidend advies van de bestendige deputatie van den provincie raad van West-Vlaanderen. is de heer O. Dehaene. be noemd tot burgemeester der gemeente Oostvleteren, arrondissement leper. In vervanging van den heer A. Garmyn die als zoodanig aftreedt. De melkverkoopers, die melk leveren aan de ondersteunden van Winterhulp, mogen den 1" en den 3" Maandag namiddag van iedere maand, hunne rekening met de bons indienen op het Se cretariaat van Winterhulp, Diksmuidestraat, 25, leper. Na onderzoek der rekening, zal de verschul digde som langs de post vereffend worden. VERGUNNING OM IN HET SPERGEBIED DER KUSTEN TE MOGEN REIZEN Tot het bekomen der vereischte vergunning moet de belanghebbende een aanvraag in dubbel exemplaar op het Stadssecretariaat (Bureel 5) afhalen, behoorlijk invullen en onderteekenen, en terug ter handteekening van den Heer Burgemeester op hetzelfde bureel aan bieden. Vervolgens is de Kreiskommandantur gelast met het uitreiken dezer toelatingen. De aanvragen moeten slechts opgemaakt worden voor zooveel de noodwendigheid van de reis. mits voorleg ging van gegronde beweegredenen en bewijzen, ver- rechtvaardigd wordt. De door den Burgemeester tegengeteekende aan vraag moet samen met de eenzelvigheidskaart van den aanvrager door het Gemeentebestuur aan de Kreis kommandantur te Yper.Elv'erdinghestraat. overgemaakt worden. Wanneer de Kreiskommandantur geen onmiddellijk gevolg kan geven moet de aanvrager om de 5 dagen van het inzenden van zijne aanvraag, zich persoonlijk aanbieden op de Kreiskommandantur (Kamer 101 om zijne eenzelvigheidskaart af te halen en de getroffene beslissing te vernemen. Yper. den 28 Februari 1941. Controledienst der Voedselvoorziening en Rantsoeneering - DistrictIEPER MEDEDEELING AAN DE BEVOLKING VAN IEPER In de volgende beenhouwerijen zal op Zaterdag ln Maart 1941 van af 13,00 u. varkensvleesch verkocht wor den L Barbé, Rijselstraat, (Markt). 2. Claerhout, Zon- nebekes teen weg, 2. 3. Cnockaert, Diksmuidestraat. 4. Cnockaert G., M. Haiglaan. 5. De Bever, Meenen- straat. 6. Decooman, Hondstraat. 7. Descamps, Bo- terstraat. 8. Lamfeire, Zonnebekesteenweg. 9. Etienne David, Capronstraat. 10. Le Roy, Lombaard straat. 11. Platteeuw, Meenensteenweg.12. Rosselle, Statiestraat. 13. Isacker, Kalfvaart. 14. Van Ren- terghem, Kalfvaart. 15. Van Rentergem A., M. Haig laan. 16. Versavel, Rijselstraat, (St Pieters). De verkoop zal geschieden onder toezicht van den Controledienst der Voedselvoorziening en Rantsoenee ring. Het Districthoofd, L. VERMEIREN. Werden ten politiebureele aangegeven Gevonden. Donderdag 20 Februari 1941. door M. Pollee JUles. Dixmudesteenwég, een overschoen ln rubber. Door M. Verbeke Cyriel, Lindendrèef, een borstspeld. Vrijdag 21, door Mej. Souxdorf Raymonde. Boter- straat, een sajetten dameshandschoen. Door M. Ligneel Maurice, Zonnebekesteenweg. een kinderhandschoen. Door M. Hosdey Nestor, Bruggesteenweg, een kinder handschoen. Zaterdag 22, door Mevr. Tydgadt Eugenie. Meenen steenweg. eenig kleingeld. Door M. De Conseth Guido, Plumerlaan. een huis deursleutel. In Papierwinkel Dumortier Boterstraat, 34, een zwar te gebreide sajetten dameshandschoen. Zondag 23. door M. Scherf Jules, Zonnebekesteenweg, een sajetten handschoen. Woensdag 26, door M. Tyteca Lucien, Veurnesteen- weg. een sajetten handschoen en een sjerp. Donderdag 27. door Mej. Laton Marie-José, Deken Delaerestraat, een lederen handschoen. Door Mevr. Nevejans Marie, Capucienenstraat, een eenzelvigheidskaart op naam van Callewaert Noëlla, va" Thourout. Verloren. Vrijdag 21 Februari, door Mevr. Rood- saert Maria. Waterkasteelstraat, een borstspeld. Zaterdag 22. door Mevr. Wed. Wythouck Joseph. Ca pucienenstraat, een klein zwart hondje met rosse poo- ten. witte borst en witte vlek ln den nek. Door soldaat Fritz Wicdau, een bruin lederen torieven- tasch. Maandag 24. door Mevr. Wed. Deryckere-Dezeure, van Komen, haar handzak inhoudende een paar oor ringen versierd met diamant, een bril met dubbele gla zen. een portemonnaie en een bruin lederen brieven- tasch inhoudende ongeveer 300 fr. Door Mevr. Collie Marie, van Zillebeke. een zwart lederen handzak inhoudende eenig geld, kerkboek, pa ternoster enz. en eenzelvigheidskaart. Woensdag 26, door M. Clarysse Joseph, Elverdinghe- straat, een stopsel van benzinetank van auto merk Plymouth, en een grijze tabakzak in zeemleder. Donderdag 27, ln den Ravitailleeringsdienst door M® Baert Mariette,Maarschalk Haiglaan, een bruine re genscherm met een kleine bol als handvast. Door Mevr. Nevejans Marie. Capucienenstraat, een geel dameshoofdkapje. Door Mej. Dekerle Yvonne, Meenenstraat. een bruin lederen brieventasch. LIGGENDE PERS ZONDAG 2 MAART 1941 Om 2 1/2 uur GELUVELD, ter herberg De Congo Tramstatie, bij Aug. Pauwels Oppervogel, 80 fr. Twee zijdvogels, «Ik 40 fr. Twee kallen elk 25 fr. en 37 vo gels van 15 fr. voor 50 schutters. Inleg 17 fr. MAANDAG 3 MAART 1941 Om 2 1/2 uur BRIELEN, ter herberg Au Chate- let bij M. Oscar Blic, ten voordeele van WINTER HULP MET 1000 FR. GRATIS PRIJZEN Oppervogel 60 fr.; Twee zijdvogels, leder 30 fr.; Twee kallen, ieder 20 fr. Laatste afgeschoten vogel 80 fr. meer Voor laatste 50 fr. meer. - 2® Voorlaatste 20 fr. meer. Prachtige panache en 250 fr. voor de 3 kleuren, 100 fr. voor den 2". Aan ieder der 10 eerste schutters die de twee kleuren schieten 50 fr. Kleine vogels 10 fr. Inleg 15 fr. en 5 fr. voor de 3 kleuren, niet ver plichtend. Zooveel vogels als schutters. Man en vrouw laifelijk vermoord en daarna hei huis in brand gestoken. Het negenjarige dochtertje der slachtoffers in de vlammen omgekomen. Zaterdag morgen, rond 3 uur, werd landbouwer Par- ryn Gerard, wonende langs den aardeweg van Gheluwe naar Becelaere, docr een verdacht gerucht uit zijn slaap gewekt. Buiten gekomen, bemerkte hij dat de na bijgelegen herberg-boerderij De Roobaard bewoond door de echtgenooten Hector Degrande-Vandamme, in lichte laaie stond. Dadelijk liep hij zijn gebuur Jonckeere alsook den genaamde Vermeersch Julien. een familielid van Degrande, verwittigen en samen snelden zij naar de brandende herberg om de bewo ners ervan hulp te bieden. Toen zij er aankwamen had het vuur reeds een groote uitbreiding genomen en was het dak der herberg Inge stort. Op hun geroep niet het minste antwoord beko mende, werden de mannen ongerust over het lot der echtgenooten Degrande. De redders beukten daarop de herbergdeur ln, doch waren onmachtig de bovenplaat- sen, waar het vuur reeds volop aan 't woeden was, te bereiken. Alles wat zij uit het huls redden kenden was een buffet, een stoofbuis. een kinderlessenaar en een kinderstoeltje. Uit de aanpalende stallingen haalden zij het paard en drie koeien en joegen de dieren de weide in, zoodat ook deze aan de ramp ontkwamen. Intusschentijd waren ook de pompiers, alsmede de veldwachter en de gendarmen der brigade van Wer- vick ter plaats aangekomen. De eerstén beijverden zich dén brand langs verscheidene zijden te gelijk aah te vallen en slaagden er spoedig in het vuur te overmees teren, terwijl de anderen een eerste onderzoek instel den om de oorzaken der ramp na te gaan. Toen de vlammen uitgedoofd waren en men de her berg kon binnentreden, vond men er het gansch ver koolde lijk van de kleine Yvonne, negenjarig dochtertje der echtgenooten Degrande. Van deze laatste echter vond men niet het minste spoor in huis, doch weldra werden hun gedeeltelijk verkoolde lijken in de schuur ontdekt. Het onderzoek wees spoedig uit dat men hier niet voor een ongeluk stond, zooals men dit eerst vermoedde, doch wel voor een afschuwelijke misdaad. De land bouwer Hector Degrande, 43 jaar oud, een kloekge- bouwde persoon, was met een geweldigen slag op het hoofd neergeveld geworden en ook zijne echtgenoote, de 41 jarige Vandamme Marguerite, had hetzelfde lot ondergaan. In de puinen van het huis werd nergens meer een spoor gevonden van een ijzeren koffertje, waarin men wist dat de echtgenooten Degrande, die als zeer welstellende landbouwers gekend waren, hun geld bewaarden, zoodat men hieruit besluiten mag dat dief stal de drijfveer dezer weerzinwekkende moord is ge weest. In de schuur bevond zich een hoeveelheid tabak in bladeren en men vermoedt dat de moordenaar, onder voorwendsel deze tabak te koopen, zijn slachtoffers in de schuur zal gelokt hebben en hen daar beurtelings op onverwachte wijze moet aangevallen en neergeslagen hebben. Daarna zal hij, om de sporen zijner misdaad te doen verdwijnen, de woning in brand gestoken hebben met het droevig gevolg dat het negenjarig dochtertje, dat reeds te bed lag, jammerlijk in de vlammen om kwam. Het lijkje van het ongelukkig kind, dat nog slechts een onkennelijke zwartgebrande klomp vormde, was bij het instorten der zoldering, in de herbergplaats terecht gekomen. De eenige overlevende van dit gezin, dat op zoo wreede wijze vermoord werd, is het 13 jarig zoontje Georges, dat te Moeskroen op school gaat en slechts den Zaterdag namiddag van elke week huiswaarts keert. Nog denzelfden namiddag van den dag dat die wreede misdaad ontdekt werd, kwam de jongen zooals gewoonte blij gezind huiswaarts, doch men oordeele over zijne hartverscheurende droefheid bij het vernemen van het akelig nieuws. Den Zaterdag namiddag ook kwam het Parket van Yper, samengesteld uit den Heer onderzoeksrechter Devos de Molderghem en zijn griffier, ter plaats om de noodige vaststellingen te doen. Hierna werd toelating gegeven tot het wegdragen der drie lijken, die Maandag door de wetsgeneesheeren geschouwd werden. Deze akelige misdaad verwekte in gansch de streek, waar de ongelukkige slachtoffers algemeen gekend en geacht waren, de grootste verslagenheid en Zaterdag en Zondag verdrongen zich ter plaats een groote menigte nieuwsgierigen die deze afschuwelijke moord bespraken en algemeen aan hunne verontwaardiging lucht gaven. De begrafenis der slachtoffers Door het Parket werd, na de lijkschouwing, toelating gegeven tot begrafenis der arme slachtoffers dezer weerzinwekkende misdaad. Deze treurige plechtigheid zal morgen. Zaterdag 1 Maart, te 10 u., in de parochiale kerk van Gheluwe plaats hebben. Op het spoor der daders Daar men meer en meer de zekerheid verkreeg dat het hier wel degelijk een laffe roofmoord betrof, dé ijzeren doos waarin de slachtoffers hun geld bewaarden werd immeTS niet teruggevonden en ook het opge legde vleesch was uit de kuipen verdwenen werd het onderzoek met den meesten ijver voortgezet. Tij dens hetzelfde werd in de puinen der uitgebrande schuur een vest gevonden, waarin papieren staken van een zekeren Vanderplanoke Remi, van St Leger, wat over Moescroen. Deze persoon, ongeveer 30 jaar oud, zoon van een welstellenden landbouwer, werd dan ook aan gehouden en deze week Donderdag naar Yper gebracht, ten einde er onderhoord te worden en uitleg te ver schaffen over de omstandigheden in dewelke zijne vest daar in het huis der misdaad is gerocht. De verdachte werd voor den Heer onderzoeksrechter gebracht en, naar wij konden vernemen, werden tenge volge dezer ondervraging nog twee andere personen aangehouden, die denzelfden avond nog eveneens on der goede bewaking naar Yper overgebracht werden. Deze personen, beiden afkomstig van Dottenijs, zijn de knecht der hofstede Vanderplancke en zijn schoon broeder. Met spanning wordt de uitslag van het onderzoek verwacht en moest men hier werkelijk de hand gelegd hebben op de ware daders dezer afschuwelijke mis daad, ware zulks een groote opluchting voor de ont stemde gemoederen der bewoners van Gheluwe "en om liggende en zou het gerecht allen lof verdienen veor zijn kordaat en met zoo goeden uitslag bekroond op treden.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 2