Edg. M ISSI AEN Naamdagen. Zon. Maan. Maanstanden. ZAKENKABINET Oude Houtmarktstraat, 6, Yper BIJ HET NIEUWE TITELVIGNET A. DE ALCHEMIE Het hoofdmotief onzer nieuwe titelvignet stelt een hoekje voor van een alchemistenlaborato rium. De oude alchemist zit in een donker hok, omringd door eigenaardig vreemde apparaten, ge raamten en opgevulde dieren die op den muur geheimzinnige schaduwen teekenen. Wat zoekt hij De sleutels van rijkdom, leven en geluk. De n steen der wijzen de wonderbare steen die al leen door zijn aanraking de onedele metalen in goud moet veranderende levenselixirdie het lange leven schenken zal en de «spiritus mundi die het absoluut geluk moet verschaffen. Zenuwachtig mengt hij in zijn mortier de onmo gelijkste zaken en wij halen de schouders op en glimlachen met de kinderachtigheden dier zoo genaamde beoefenaars der wetenschap. Doch laat Uw oordeel niet te vlug vallen, want de alchemie mogen we niet zoo maar doodverven als iets kleingeestigs. Zij steunt op philosophische grond slagen en het zoeken om goud te maken was een natuurlijk gevolg van de kennis der transmuta tie der stof. Men leerde dat de mogelijkheid be stond gelijk welke stof te doen overgaan in een andere, om vandaar tot aan de gedachte te ko men een stof te doen overgaan in goud was maar een stap. Natuurlijk hebben deze opzoekingen vooral op het einde der alchemieperiode veel charlatanisme gekend dat met wetenschap niets had te maken. En al dat mengen en roeren, koken en distilleeren, verbinden en ontbinden leidde tenslotte tot een diepere studie der materie en haar eigenschappen en veel merkwaardigs werd gevonden en ontdekt. Immers uit de onaanzien lijkste ertsen met leelijk uiterlijk werden door verhitting met koolstof, kostbare en fraaie meta len gemaakt. Onder de metalen is er vooral één bekend, dat een groote rol heeft gespeeld het electrum. Het bestond uit een alliage van 60 goud en 40 zilver. Men leerde nu daaruit, zoo wel het goud als het zilver te scheiden, wat het geloof bevestigde, dat men hier met een metaal te doen had, hetwelk men tot goud of tot zilver ma ken kon. Ook vele procédés werden door de al chemisten uitgevonden, nl. het vergulden en ver zilveren en het kunstmatig maken van edelge steenten o. a. robijnen. Waarom heeft de, alchemie een minder goeden klank Voor den alchemist was het welslagen van de bewerkingen zonder de goedgunstige me dewerking en de hulp van bovenaardsche krach ten niet mogelijk. Ziehier, volgens een document van den tijd, de kwaliteiten die een alchemist ■soest bezitten wilde hij gelukken. 1°) Hij moet zwijgzaam en bescheiden zijn en aan niemand het resultaat van zijn waarnemin gen mededeelen, zooniet zal hij voor een heksen meester gehouden worden. 2") Hij moet ver van de menschen wonen, in een particulier huis, waarin hij drie plaatsen uit sluitend kan bestemmen aan de sublimaties (1), de oplossingen en de distillaties. 3°) Hij moet den juisten dag en het juiste uur kiezen voor zijn werk (invloed van de sterren). 4°) Hij moet geduldig en volhardend zijn tot het einde 5°) Hij moet fortuin bezitten teneinde het noo dde te kunnen koopen voor de proefnemingen. 6") Hij moet tenslotte allen omgang met prin sen en groote heeren mijden, want indien gij niet vindt dan zult ge hun toorn aan den lijve ondervinden en indien ge wel vindt, dan zullen ze in eeuwige gevangenschap houden om alleen ▼oor hun profijt te werken. Algemeen geloefde men dat er een voorwerp Bestond, een soort algemeene katalysator (2), zou een modem scheikundige dat kunnen noe- rtien dat de omzetting van onedel metaal in edel metaal mogeliik maakte, enkel door aanraking. Dit voorwerp kreeg den naam van steen der (1) Sublimeereneen vaste stof doen vervluoht;gen en teeen een koud voorwero tn kristallen doen afzetten. (2) Kataivsa'or Een stof die ln een chemische reac tie geen actfef deel schijnt te nemen, maar de ontwik keling van de omzetting ofwel in de hand werkt en versne't, ofwel vertraagt. Na de reactie vindt men den katalysator onveranderd terug. Voor een bepaalde »eact:e bestaat een bepaalde katalysator, een univer- «eele katalysator zooals hier bedoeld is echter nog niet gevonden en bestaat waarschijnlijk ook niet. IIET YPERSCHE 21-3-1941 wijzen Hoe kon men. dezen kostbaren steen bekomen Ja, dat was het groote geheim, het groote vraag- teeken. Het geschiedde door het philosophisch huwelijkDe verloofden waren de philoso phische zwavel d en het philosophisch kwik Het philosophisch zoutmoest deze twee in den huwelijksband vereenigen. Doch met prin ciepen proeven nemen is een onmogelijke taak, de alchemisten moesten deze immaterieele za ken concretiseeren. Goud stelde de philoso phische zwavel voor, zilver het philosophisch kwiken kwik het philosophisch zoutHet goud en zilver moesten eerst gereinigd worden van alle smet. Deze bewerking geschiedde in het bad dat elk huwelijk voorafging. Daarop volgde het huwelijk of Groot Werk dat gece lebreerd werd in het philosophisch eid.w.z. in een gesloten ballon, gewarmd in een fornuis genaamd Athanor Na uren en uren koken en het navolgen van bijzondere geheime zorgen be kwam men een poeder of een steen die de ge heimzinnige kracht bezat andere metalen om te zptton in oniid (Vervolgt). van den 23 tot den 29 Maart 1941 Zondag 23 MaartLee tare, Victorianus. Maandag 24 Maart Simon. Dinsdag 25 Maart O. L. V. Boodschap. Woensdag 26 Maart Ludger, Emmanuel. Donderdag 27 Maart Joannes Damascenus, Ruper- tus. Vrijdag 28 Maart Gontran, Dorothea. Zaterdag 29 Maart Eustacius, Jonas. Opgang Ondergang Zondag 23 Maart 7 u. 40 19 u. 59 Maandag 24 Maart 7 u. 38 20 u. 01 Dinsdag 25 Maart 7 u. 36 20 u. 03 Woensdag 26 Maart 7 u. 33 20 u. 04 Donderdag 27 Maart 7 u. 31 20 u. 06 Vrijdag 28 Maart 7 u. 29 20 u. 08 Zaterdag 29 Maart 7 u. 27 20 u. 09 Opgang Ondergang Zondag 23 Maart 5 u. 36 15 u. 36 Maandag 24 Maart 6 u. 08 16 u. 40 Dinsdag 25 Maart 6 u. 36 17 u. 45 Woensdag 26 Maart 7 u. 01 18 u. 49 Donderdag 27 Maart 7 u. 25 19 u. 51 Vrijdag 28 Maart 7 u 49 20 u. 54 Zaterdag 29 Maart 8 u. 14 21 u. 56 Nieuwe maan 27 Maart, te 22 u. 14. Eerste kwartier 5 April, te 2 u. 12. Volle maan 11 April, te 23 u. 15. Laatste kwartier 18 April, te 15 u. 3. (op 100 meters van de Groote Markt Albert I) SPREEKURENDinsdag, Donderdag en Zaterdag voormiddag, van 8 tot 11 uren Raadpleging en alle zaken Briefwisseling Schatting en opmaken van oorlogsschade Huren en verhuren Aankoop en verkoop, enz. Verzekeringen op het leven, Tegen brand, Onge vallen, Burgerlijke verantwoordelijkheid, enz... nore - Ouverturen. In zijn 38 pianosonaten kan men de geheele ont wikkeling van den componist beleven. Bekendst zijn de Sonate pathétique de Sonate opus 26 met de Marcia Funèbre de Mond- scheinsonate De moeilijkste en machtigste is de Grosze Sonate für das Hammerklavier Talrijke strijkkwartetten. Beethovens hoofd werk is de negen symphonieënde eerste sym- phonie kostte hem 7 jaren arbeid (1791-1798); de tweede is vroolijk met hier en daar iets bekom merd over de opkomende doofheid de derde is de «Sinfonia Eroica» met de bekende treurmarsch, de vierde staat geheel apart in Beethoven's oeuvre. Nergens heeft hij zooveel fijne komische effecten gegeven als hier de vijfde is een der beroemdste muziekbladzijden volgens Schindler moet de componist over de eerste maten gezegd hebben Zoo klopt het noodlot aan de deur Bekker typeerde de vier deelen alsStrijd, Hoop, Twijfel, Overwinning»; de zesde of «Pas torale ontving van den auteur het motto Meer uitdrukking van het gevoel, dan schildering de zevende werd door Wagner De apotheose van den dansgenoemdde achtste vertoont groote verwantschap met de vorige. Bekker be schouwde haar als «lachende philosophicten slotte de negende, de koorsymphonie. behoort tot het grootst wat in de kunst verwezenlijkt werd. 9 RÖNTGEN Deze Duitsche natuurkundige, geboren op 27 Maart 1845 te Lennep, werd achtereenvolgens hoogleeraar te Hohenheim. te Staatsburg, te Giessen, te Würzburg en te München. Hij maakte bijzondere studie van de soortelijke warmte, de kristallophysiek en de electriciteithij ontdekte in 1895 de naar hem genoemde stralen, door hem- zelven X-stralen geheeten. In 1901 bekwam hij den Nobelprijs. Hij overleed in 1923. In ons we tenschappelijk hoekje vertellen we wel eens iets meer over deze wonderbare stralen. LUDWIG VON BEETHOVEN Zijn leven. Beethoven stamt af uit een muzikale vlaamsche familie. Hij werd op 16 December 1770 te Bonn geboren en reeds op 4 jarigen leeftijd bleek zijn ongewone muzikaliteit. Hij kreeg een gebrekkig muzikaal onderwijs van zijn vader en trad reeds toen hij zeven jaar was op als pianist. Op 10-ja- rigen ouderdom leerde hij veel van den musicus Pfeifer, doch het meest heeft hij te danken aan zijn leeraar Neefe die hem werken van Bach, Haydn en Mozart liet studeeren. De jongen was elf jaar tóen hij zijn eerste composities schreef. In 1787 werd hij in staat gesteld te Weenen bij Mozart les te nemen, doch dit onderwijs duurde kort, daar Ludwig naar Bonn terug moest, waar zijn moeder op sterven lag. In 1792 reisde hij voor de tweede maal naar Weenen, op kosten van den Keurvorst, waarvan hij hoforganist was, om bij Haydn in de leer te gaan (Mozart was gestor ven). Twee jaar later ging Haydn naar Engeland en zoo nam Ludwig verder les bij Albrechtsber- ger en Salieri. Door de aanbevelingsbrieven van graaf Wald- stein verkeerde Beethoven in Weenen met ver schillende adellijke families en woonde zelfs een tijd bij een vorst in. Vrienden waren voor hem onontbeerlijk, al had hij door zijn opvliegend ka. rakter vaag oneenigheid met hen. In 1795 debu teerde hij te Weenen (waar hij zijn verdere leven zou wonen)) als pianist. Kort daarop kwamen zijn eerste composities uitde kritiek was streng doch Beethoven liet zich hierdoor niet afschrik ken hij achtte den tijd gekomen zelfstandig ver der te werken. Ludwig maakt nu ook tal van liefdesavonturen door en het blijkt dat deze vrouwen hem tot tal van werken inspireerden. In dezen tijd deed hij groote concertreizen en toonde zijn groot talent in het fantaseeren. In 1796 bemerkte Ludwig de eerste symptomen van doofheid, die hij langen tijd geheim kon houden eerst in 1808 eindigde hij zijn pianistische loopbaan en in 1819 kon hij zoo goed als niets meer hooren. Conversatie was toen alleen nog schriftelijk mogelijk en tal van boekjes met gesprekken zijn bewaard gebleven. In 1800 gaf hij les aan een zeventienjarig be- tooverendmeisje, Giuletta Giucciardi hij dacht eraan haar te huwen, doch de ouders van het meisje weigerden hun toestemming. De Mondscheinsonate werd aan haar opgedragen. Tien jaar later overwoog Beethoven nogmaals te trouwen doch Therese Malfatti wees hem af. Voor jou, arme Beethoven, bestaat er geen ge luk, dat van buiten af komtje moet je alles in jezelf scheppen, slechts in de ideëele wereld vind je vrienden schreef hem een vriend. Beethoven leerde tijdens een kuur in Teplitz Goethe persoonlijk kennen, de dichter schreef over hemEen geconcentreerder, energieker en inniaer kunstenaar heb ik nog niet gezien. In 1815 werd hij voogd over zijn neef Karlhet wangedrag van dien jongen heeft Beethoven veel verdriet gedaan. Een pogine tot zelfmoord van Karl en een zware ongeneeslijke leverziekte wa ren de voornaamste feiten uit de laatste periode van zijn leven. Vlak voor zijn dcod maakte hij kennis met Schubert. Tijdens een onweer op den 26 Maart 1827 sloot hij voor de laatste maal zijn oogen. Zijn werken. Wij zullen ons vergenoegen zijn voornaamste i werken od te sommen, daar reeds een korte stu die van zijn grrotsch werk een paar bijdragen in beslag zou nemen. Fidelio, zijn eenige opera, de omwerking van het mislukte Leonore Missa Solemnis met het motto Uit het hart moge het weer tot de harten gaan Het is een hoogtepunt in de geheele Europeesche Mislitera- tuur. Ouverture Coriolan, Ouverture Egrnont en Leo- (Zie vervolg onderaan vorige kolom)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 9