JULES DERUDDER De Kortrijksche Onderlinge» 10 Postverkeer met het Buitenland Vergemakkelijking van hef grensverkeer tusschen Frankrijk en België BENZINE en MAZOUTVERBRUIKERS van YPER en OMSTREKEN DEPOT STANDARD Verordening van den Militairen Bevelhebber betreffende Reisduiven Aangifte van schulden tegenover het buitenland De Winterhulploterij Winterhulp - Postzegels Prijskampen voor Groententuinen Aan de weggevoerden en de burgerlijke slachtoffers van den oorlog De steun aan de behoeftigen VRAAGT CRISTAL -CHAUDFONTAINE het volmaakt t^felwater Depot BROUWERIJ J. G. DONCK HET YPERSCHE 28 - 3-1941 Door den Militairen Bevelhebber in België en Noord- Frankrijk werd een verordening genomen betreffende het post- en oversein verkeer over grcoten afstand. Deze verordening luidt als volgt Op grond van par. 1 van de verordening van 30 De cember 1940 van het Opperbevel van het leger, betref fende het post- en overseinverkeer over grooten afstand in de bezette westelijke gebieden, verorden ik, ter rege ling van het postverkeer tusschen België en het buiten land. het hiernavolgende Art. 1. Het postverkeer is verboden van uit België naar a) het Vereenigd Koninkrijk Groct-Brittannië en Noord-Ierland met de overzeesche bezittingen, kolo niën, protectoraten en mandaatsgebieden, evenals naar de dominions. Canada, Australië, de Zuid-Afrikaansche Unie met haar mandaatsgebieden en naar Nieuw Zee land, met uitzondering van de bezette Britsche Kanaal eilanden b) het onbezette Frankrijk met inbegrip van zijn be zittingen. koloniën, protectoraten en mandaatsgebieden; c) Nederlandsch Indië, Suriname en Curacao d) Belgisch Congo en het mandaatsgebied Ruanda- Urundi ,e> Egypte f) Soedan g) Irak. Deze bepaling verbiedt eveneens het verzenden van schriftelijke mededeelingen door bemiddeling van der den in andere landen. Art. 2. Tot het postverkeer met het buitenland zijn toegelaten a i tusschen België, eenerzijds en Duitschland met in begrip van het protectoraat Bohemen en Moravië, het Goevernement-Generaal, Luxemburg, Elzas en Lotharin gen en de onder art. 1 niet opgesomde landen, ander zijds gewone en aangeteekende brieven, briefkaarten, drukwerk, monsters, zaakpapieren, gemengde zendin gen en kleine pakken met uitzondering evenwel van het bezette Frankrijk, Nederland en Noorwegen ten aanzien van het postverkeer van kleine pakken b) het luchtpostverkeer met de onder a) opgesomde landen: het luchtpostverkeer met het bezette Frankrijk, Nederland en Noorwegen is echter niet toegelaten c) 't krantenvervoer per post tusschen België en Duitschland. Iedere uitbreiding van het postverkeer wordt telkens in de pers en door den radio-omroep ter kennis van het publiek gebracht. Art. 3. Mededeelingen over den militairen, econo- mischen of politieken toestand, van aard om het welzijn van het Dultsche Rijk of van met dit Rijk verbonden Staten in het gedrang te brengen, mogen niet worden overgemaakt. Art. 4. Mogen niet worden verzonden a) afbeeldingen van om het even welken aard (met uitzondering van personenfoto's van het pasformaat) voor zoover zij niet in boeken, tijdschriften, kranten en prospectussen zijn afgedrukt. Schaakproblemen, kruiswoordraadsels of andere raadselopgaven worden eveneens als afbeeldingen beschouwd b) drukwerk van om het even welken aard (boeken, kranten, prospectussen, krantenuitknipsels, enz.) voor zoover de verzending niet ten behoeve van den handel geschiedt c) gramofoonplaten en mededeelingen van om het even welken aard, die op mechanieke wijze zijn opge nomen d) zakenpapieren, monsters en gemengde zendingen, voor zoover de verzending niet ten behoeve van den handel geschiedt. Art. 5. Ten aanzien van de schriftelijke mededee lingen dienen onderstaande beperkingen te worden in acht genomen a) briefkaarten en brieven moeten duidelijk en goed leesbaar, zooveel mogelijk met de schrijfmachine wor den geschreven. Zakenbrieven mogen niet anders dan met de schrijfmachine of in blokletters worden geschre ven. Andere dan zakenbrieven mogen ten hoogste vier bladzijden bevatten (maximum-formaat van een bladz. Din. A 4-210x297 mm.); b) kortschrift, blindenschrift of geheimschrift zijn niet toegelaten; het is eveneens verboden van sympa- thetischen inkt gebruik te maken; ,c) gevoerde briefomslagen mogen niet worden gebruikt. Art. 6. Alle verzendingen werden door het Duitsch bestuur nagezien. Het Belgisch bestuur der Posterijen moet ze te dien einde, overeenkomstig de bijzondere voorschriften, die het dienaangaande ontvangt, door geven. Art. 7. Overtredingen van de bepalingen dezer ver ordening worden met gevangenisstraf, in minder ern stige gevallen met hechtenis of met een geldboete ge straft, voor zoover bij andere bepalingen geen zwaar der straf is voorzien. Art. 8. Deze verordening treedt met haar afkon diging in werking. De verordening van 31 Augustus 1940 betreffende het verbod van het privaat postver keer blijft van kracht, (get.) De Militaire Bevelhebber in België en Noord-Frankrijk. Ten einde het reizigersverkeer tusschen Frankrijk en België te vergemakkelijken, mogen de reizigers, die in het bezit zijn van een paspoort, met toelating van de bevoegde deviezen-overheden 5,000 Fransche frank of 3.000 Belgische frank in bankbiljetten of checks mede- nemen. wendt U met uw kaarten en bons tot het VELOMAKER Rijsselsteenweg, 11 bis YPER (rechtover de baan naar Kemmel) Tel. 187 H. R. Yper 10358 MEN BESTEL r AAN DE POMP EN IN T GROOT EN IN T KLEIN Het verordeningsblad van 19 Maart, publiceert vol gende verordening van den Militairen Bevelhebber in België en Noord-Frankrijk Op grond van de mij door den Opperbevelhebber van het leger, krachtens de verordening van 4 September 1940 verleende volmacht, verorden ik voor België en voor Noord-Frankrijk, het hier navolgende Artikel 1. Om hun werkzaamheden in den schoot van het reisduiven-vereenigingswezen te mogen uit oefenen, moeten voor den duur van den oorlog in hun functie door den Militairen Bevelhebber in België en Noord-Frankrijk bevestigd worden a) in België de voorzitter en de raad van beheer van den Belgischen Duivenliefhebbersbond en van de Fédération Colombophile Beige alsook de voor zitters van de provinciale afdeelingen van deze bonden; b) in Noord-Frankrijk de voorzitter van de Fédé ration de la le Région Colombophile» en de voorzitters van dezer arrondissementsbonden. De bevestigde voorzitters zijn er tegenover den Mili tairen Bevelhebber in België en Noord-Frankrijk per soonlijk voor aansprakelijk, dat slechts onderorganis men optreden, die den noodigen waarborg opleveren, dat zij naar den zin van de verordening van den Op perbevelhebber van het Leger betreffende reisduiven zullen te werk gaan. Art. 2. Personen, die in het reisduiven-vereeni gingswezen een leidende rol hebben gespeeld en die in hun functie niet worden bevestigd of die daaruit wor den ontslagen, mogen voortaan in geenerlei vorm meer een leidenden post waarnemen. Hetzelfde geldt ten aanzien van zoodanige personen, die hun reisduiven in den loop van den oorlog hebben verloren of ze zelf hebben gedood. Art. 3. Handelingen in strijd met deze verordening begaan, worden gestraft op grond van par. 17 van de verordening van 4 September 1940 van den Opperbevel hebber van het leger betreffende reisduiven. Art. 4. Deze verordening treedt met ingang van 15 Maart 1941 in werking, (get.). De Militaire Bevelhebber in België en Noord-Frankrijk. Bij verordening van 7 Maart 1941 van den Militairen Bevelhebber in België en Noord-Frankrijk, Militar- verwaltungschef, zijn alle personen die in België wonen of er gewoonlijk verblijven in geval van rechtsper soonlijkheid hun maatschappelijken of bestuurszetel in België hebben verplicht den stand hunner financieele verplichtingen tegenover het buitenland op 28 Februari 1941 op te geven. Het onderzoek naar deze verplichtin gen tegenover het buitenland geschiedt enkel voor sta tistische doeleinden De aangifte moet uiterlijk op 31 Maart 1941 bij de Emissiebank te Brussel geschieden, of bij een harer bijhuizen op aldaar ter beschikking liggende formulieren. Nadere inlichtingen zijn even eens ter plaatse te bekomen. Overtredingen van deze verordening worden gestraft. Alleen wanneer de totale verplichtingen tegenover het buitenland bij den afzonderlijken schuldenaar geen 50.000 Belgische frank bereiken, mag de aangifte ach terwege blijven, tenzij men uitdrukkelijk tot aangifte werd uitgenoodigd. ZIET GOED UWE BILJETTEN NA Winterhulp deelt mede Op dit oogenblik werden vrijwel alle belangrijke lo ten van de tweede schijf der Winterhulploterij door de belanghebbenden geïnd. Zoo werden dezer dagen nog twee vijfden van het millioen door een wisselagent uit Luik en een oud- coloniaal in ontvangst genomen. We maken van de gelegenheid gebruik om het pu bliek te waarschuwen tegen een al te haastig weggooien der loterijbiljetten. Onlangs is het gebeurd, dat een jonge dame die het biljet 195.489 kocht (dat een lot van 250 fr. en een van 100.000 fr. gewonnen had) de lijst der winnende nummers in een blad geraadpleegd en ontgoocheld haast haar biljet weggegooid had... door dat een paar drukfouten in bedoelde lijst geslopen waren. Toen ze echter een paar dagen later op de deur van het Loterijgebouw de officieele lijst inzag, stelde ze aangenaam verrast vast, dat haar biljet eindigde op 89 en dus recht gaf op een vijfde van 250 fr. Haar verba zing steeg echter ten top, toen een heer, die ever haar schouder las, en haar opmerkzaam maakte, dat ze ook een vijfde van 100.000 fr. in de wacht mocht slepen We geven dus alle koopers van loterijbiljetten den raad, goed uit te kijken alvorens ze hun nummers ver scheuren. De reeks Winterhulp «-postzegels wordt aangevuld door de uitgifte van een blad waarop de negen waar den dezer reeks vooi&omen, gedrukt in hun grondkleur. Dit blad wordt te koop gesteld per inschrijving, tegen den prijs van 21 fr. De bestellingen mogen van nu af aan gedaan worden door middel van een taksvrije stor ting of door overschrijving op postcheckrekening Nr 551.40 van Blad der negen Winterhulp-postzegels te Brussel 1. Om de regelmatige uitvoering van de bestel lingen toe te laten, dienen deze uitsluitend soortge lijke bladen te omvatten. De inschrijving wordt geslo ten op 20 April 1941. De oplage zal ongeveer 200.000 exemplaren bedragen; in voorkomend geval zal er tot verdeeling overgegaan worden. Deze postzegels zijn voor frankeering geldig, tegen hun nominale waarde in binnenlandschen en buitenlandschen dienst net als de gewone postwaarden, tot 30 September 1941. VEBLEENEN VAN TOELAGEN Het Departement van Landbouw is voornemens dit jaar toelagen te verleenen voor het inrichten van prijs kampen van groententuinen ten behoeve van het gezin. De belanghebbende vereenigingen, die verlangen aan deze prijskampen deel te nemen, zijn verzocht zich ten laatste op 30 April 1941 bij den Rijkstuinbouwconsu- lent van hun gebied te laten inschrijven. Deze ambtenaar zal hun al de noodige inlichtingen hieromtrent verstrekken. Voor de provincie West-Vlaanderen wende men zich tot M. Cumis, Burggraaf de Nieulantlaan, 30, St-An- dries-Brugge. Weet gij dat de Naamlooze Verzekeringsmaatschappij reeds aan hare verzekerden eene teruggave ge daan heeft van meer dan 2.500.000 frs onder vorm van vrijwillige korting op de premiën. Dat zij U desniettegenstaande de voordeeligste tarieven en klare uitgebreide polisvoorwaarden verleent, en U eene spoedige en zeer billijke op lossing bij ieder rampgeval verzekert. Waarom dus nog langer verzekeringen afslui ten aan allerlei vreemde Maatschappijen Kapitaal en Reserven Meer dan 16.000.000 frs. Maatschappelijke Zetel KORTRIJK, Lekkerbeetstraat H. R. K. 952. Bijkantoren IEPER OOSTENDE BRUGGE. De Maatschappij stelt belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap. Met het doel hun belangen te dienen, moeten alle burgerlijke slachtoffers van den oorlog of hun recht hebbenden (weduwen, nakomelingen en weezen, enz.), die werkelijk lichamelijk letsel kunnen bewijzen ont staan uit den oorlog of ingevolge de door de militaire overheid getroffen maatregelen, wegvoering, kwetsu ren, ziekte of dood, voor 31 Maart e. k. (uitersten da tum) zich bij aangeteekend schrijven tot het ministerie van Financiën, dienst Burgerlijke Oorlogsslachtoffers, 43, B, Victoriestraat te Brussel wenden, een persoonlijke aanvraag indienen, waarin de betrokken feiten wor den beschreven, met vermelding van datum van het ge beurde en bijzonderheden opgeven, die zullen toelaten de feiten door bovengenoemden Dienst te onderzoeken. Deze aanvraag heeft niets te maken met gebeurlijk bij het Gerecht ingediende klachten. Deze mededeeling wordt gedaan in uitvoering van Besluit Nr 40, van 20 September 1940 en verschenen in 't Staatsblad van 28 September 1940, op initiatief van het voorloopig Comiteit van de Vereeniging der Weg gevoerden 1940, waarvan het Algemeen Secretariaat is gevestigd in de Rubensstraat, 98, te Brussel (M. Al- bert Martin), waarheen alle belanghebbenden verzocht worden afschrift van hun brief te willen zenden, ten einde de dossiers der vorderingen samen te stellen. (Gebeurlijk een postzegel van 0,75 fr. bijvoegen voor antwoord). Het Staatsblad van 22 Maart deelt een besluit mede tot wijziging en aanvulling van de bepalingen van het besluit van 29 Juni 1940, betreffende den steun aan be hoeftige personen te verleenen, in dezen zin dat artikel 18 van bovenvermeld besluit van 29 Juni 1940 wordt in getrokken en door den volgenden tekst vervangen Indien het gezin een stukje land of een kleinen veestapel bezit, waarvan de producten uitsluitend voor eigen behoeften worden aangewend, moeten uit d'ien hoofde, geenerlei inkomsten in aanmerking worden genomen. Het kadastraal inkomen van onroerende goederen of gedeelten van onroerende goederen, die als woning voor het gezin worden gebruikt, van de niet verhuurde onroerende goederen hoewel ze om te worden ver huurd bestemd zijn, van de niet verhuurde gronden en van de bosschen, wanneer een gezinslid er eigenaar of vruchtgebruiker van is, wordt voor het vaststellen van den staat van behoeftigheid als inkomsten in aan merking genomen. Vermeld kadastraal inkomen wordt echter vrijgesteld ten beloope van de belastingen en taksen op de al dan niet bebouwde eigendommen, die ten laste vallen van den eigenaar of den vruchtge bruiker en van het bedrag van de interesten der even- tueele hypothecaire schulden, waarmee deze goederen belast zijn. Om het bedrag van de vrijstelling te bere kenen, moet er met de aflossingen van het kapitaal geen rekening worden gehouden. Het kadastraal inkomen van ingevolge den oorlog vernielde of onbewoonbaar geworden onroerende goederen wordt vrijgesteld, zoo lang deze onroerende goederen niet terug zullen herop gebouwd of hersteld zijn. De loonen en bezoldigingen worden vrijgesteld tot een beloop van 25 t. h. Worden niet vrijgesteld, de netto inkomsten van de onroerende goederen, alsmede de netto inkomsten van de onderverhuring. Door netto inkomsten wordt ver staan, de bruto inkomsten van de verhuring of de on derverhuring, verminderd met de belastingen, de taksen en hypothecaire intresten, zooals zulks in alinea 2 van dit artikel voor het kadastraal inkomen gezegd is.» «De personen die steun ontvangen wegens het feit dat zij hun inkomsten (bezoldiging, vergoedingen, tege moetkomingen, enz.) tijdelijk niet meer kunnen op strijken. zijn er toe gehouden, wanneer zij er weder zullen over beschikken, aan de commissie van open baren onderstand de verkregen steungelden terug te betalen ten beloope van het wekelijksch bedrag van ver melde steungelden. De wekelijksche schatting van ver melde inkomsten zal geschieden zooals zulks in artikel 15 is gezegd. De personen die steun ontvangen wegens het feit dat zij tijdelijk over hun kapitalén niet kunnen be schikken, zijn er eveneens toe gehouden, wanneer zij er opnieuw zullen over beschikken, de tegemoetkomin gen terug te geven, welke zij ontvangen hebben. 8. Lombaardstraat, YPER. Tel. 2S5

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 10